Rohový dřez

Efektivní využití rohového prostoru.

ca. 2 800 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 12 900 CZK
ca. 6 500 CZK

Jak vybrat rohový dřez

  • Kuchyně je centrem každé domácnosti, takže je důležité, aby byla zcela podle vašich představ.
  • Klíčovým krokem při volbě rohového dřezu, je zvolit ten správný materiál.
  • Velikost rohového dřezu určují především dispozice kuchyňské linky a vaše představa o jeho užívání.

Materiál

Materiál ovlivní i finální cenu produktu. Pojďme si říci, jaké možnosti se vám nabízejí.

Keramický dřez

Pod pojmem keramický dřez si nemusíte představit pouze bílou barvu s lesklou glazurou. Dnes jsou k dostání také barevné varianty, které mohou mít i matnou úpravu. Velkou předností keramiky je zejména nadčasový a elegantní design, dále pak neporéznost, která s sebou přináší vysokou hygieničnost, jednoduchá údržba, stálobarevnost a v neposlední řadě také chemická odolnost.

Nerezový
Blanco Tipo 9 E

Granitový dřez

V posledních letech je tento materiál v českých domácnostech stále oblíbenější. Kvalitní granitový dřez je vysoce odolný proti poškrábání. V případě, že se nějaký škrábanec přeci jen vytvoří, pak není vůbec vidět, a to díky tomu, že tyto dřezy jsou probarvené v celé své tloušťce. Mezi výhody granitového materiálu patří také dlouhá životnost, snadná údržba a vysoká odolnost proti mechanickému poškození a vysokým teplotám.

Nerezový dřez

Dřez z nerezu má v kuchyni v současné době stále největší zastoupení, a to díky nenáročné údržbě, vysoké hygieničnosti a také nenáchylnosti k usazování nečistot a bakterií. I z tohoto důvodu je také nerez používaný v restauracích. Nerezové rohové dřezy jsou odolné vůči vysokým teplotám. I zde je výhodou dlouhá životnost a nadčasový vzhled. Co je ale nevýhodou, je snadné poškrábání a také tvoření vápenatých usazenin, které se tvoří na povrchu po zaschlých kapkách vody.

Tectonitový dřez

Tento typ materiálu se vyznačuje pevností a odolností. V jeho složení se také vyskytují skelná vlákna. Nevýhodou tectonitového dřezu je bílý vnitřek, takže jakmile vzniknou hlubší škrábance, je rýha velmi dobře viditelný.

Granitový
Alveus NIAGARA 60 černá

Velikost

Volba se odvíjí od počtu členů v domácnosti, ale také od četnosti využívání dřezu, absence myčky a tak dále. Důležité je také zvolit vhodnou výšku a hloubku dřezu.

Výška

Vždy se řiďte tím, že byste během mytí nádobí neměli být příliš předkloněni, ale měli byste stát pohodlně rovně. Standardní výška kuchyňské linky se pohybuje kolem 86 cm, což je ideální pro lidi průměrného vzrůstu. Jestliže patříte mezi ty, jejichž výška se pohybuje od 170 cm výš, pak byste měli volit výšku dřezu od 95 – 105 cm.

Hloubka

Dalším parametrem při výběru rohového dřezu, je jeho hloubka. Za standardní hloubku se považuje 14 až 15 cm, což ale není úplně ideální. Praktická je hloubka mezi 18 – 20 centimetry. V takovémto dřezu s přehledem naplníte dvoulitrovou láhev, omyjete velké hrnce i plechy a při omývání potravin z něj nebude cákat voda. Když budete volit hloubku dřezu, berte také ohled na svou výšku. Lidé s příliš vysokou postavou, totiž mohou mít při ohýbání nad hlubokým dřezem bolesti zad.

Odolný
Sinks BRAVO 850.1 granblack

Víte, že…?

Pokud patříte mezi rodinu, ve které vaří členové domácnosti často společně, pak pro vás rohový dřez není tou správnou variantou. V případě rohového dřezu totiž není prostor k tomu, aby u něj pracovali dva lidé současně.

Montáž

Základem spokojenosti s rohovým dřezem je jeho bezchybná montáž. Zaručí vám dokonalou funkčnost a také dlouhou životnost. Neméně důležité je i kvalitní zapuštění do linky tak, aby byla deska chráněna proti zatečení vody.

Typ instalace Informace
Instalace na desku Nejčastější způsob instalace. Využívá se především pro kuchyňské desky z dřevotřísky. Typické jsou zde lehce vyvýšené okraje dřezu, které je potřeba více udržovat, a to z důvodu možného zatečení vody.
Instalace pod desku Jedná se o takzvané vnoření dřezu, který tak zcela splyne s pracovní plochou. Tento typ instalace se využívá jen u voděodolných kuchyňských desek, jako jsou ty z přírodního kamene apod.
Celoplošná instalace Zcela nahrazuje část kuchyňské linky. Zabírá ale větší pracovní plochu. Kuchyňská skříňka s dřezem má mnoho podob.

Funkce

Rohové dřezy mohou mít i další užitečné funkce. Můžete vybírat mezi dřezy:

Do velké kuchyně
Blanco Metra 9 E PuraDur II antracit
  • s vaničkou
  • s odkapem
  • s obojím

Vanička se využívá především na očištěnou zeleninu, ovoce, maso nebo na příbory. Odkapávač je vhodný pro rychlé myti menšího množství nádobí. Pokud se nemůžete rozhodnout, můžete zvolit dřez, který bude disponovat oběma těmito funkcemi.

Cena

Částka, kterou utratíte za rohový dřez, se odvíjí především od zvoleného typu materiálu, preferovaných funkcí a také od velikosti, kterou vyberete.

Praktický
Teka Angular 2B
  • Nerezové dřezy – jedná se o nejlevnější variantu, můžete si pořídit nerezový dřez za 2 000 korun. Ovšem při kvalitnější oceli a větší velikosti se můžete vyšplhat až na 12 000 Kč.
  • Granitové dřezy – jsou dražší, než nerezové. Jejich hodnota začíná většinou na 4 500 Kč. Jejich výhodou je volba barvy i designu. Cena granitového dřezu se může pohybovat až okolo 15 000 Kč.
  • Keramické dřezy – tato varianta je finančně nejvíce náročná. Cena začíná na 6 000 Kč a může se vyšplhat až ke 25 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kam se hodí rohový dřez?

Kuchyně je centrem každé domácnosti, takže je důležité, aby byla zcela podle vašich představ. Jestliže máte kuchyň ve tvaru L nebo U, jistě oceníte rohový kuchyňský dřez. Díky němu efektivně využijete rohový prostor kuchyňské linky. Je zajímavý svým netradičním provedením.

Jak vybrat rohový dřez?

Rohový dřez musí být praktický, funkční a pochopitelně se musí líbit. Výběr je velký a v množství výrobků se můžete ztrácet. Ideální je, pokud před nákupem navštívíte kuchyňské studium, kde Vás výběrem pomohou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nerezový
Granitový
Odolný
Do velké kuchyně
Praktický
Image
Produkt
Blanco Tipo 9 E
Alveus NIAGARA 60 černá
Sinks BRAVO 850.1 granblack
Blanco Metra 9 E PuraDur II antracit
Teka Angular 2B
Materiál
nerezové
granitové
granitové
granitové
nerezové
Odkapávač
Typ montáže
horní
horní
horní
horní
horní
Hloubka vany
16 cm
16 cm
18 cm
19 cm
16.2 cm
Šířka
51 cm
50 cm
85 cm
50 cm
83 cm
Cena ca. 2 800 CZK ca. 4 300 CZK ca. 4 300 CZK ca. 12 900 CZK ca. 6 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.