Jak vybrat rotoped?
- Rotoped je jeden z nejrozšířenějších fitness strojů, který najdete snad v každém fitness centru a posilovně.
- Při výběru správné nosnosti a rozměrů u rotopedu je potřeba zvážit, kdo na něm bude cvičit, a to i v případě, kdy na rotopedu bude cvičit vícero lidí.
- Zátěžové kolo nebo taky setrvační je pomyslným srdcem rotopedu. Hmotnost tohoto komponentu má zásadní vliv na náročnost a zátěž, kterou budete při šlapání zdolávat.
- Brzdný systém ovlivňuje to, s jakou námahou šlapete. V podstatě nahrazuje převody na klasickém kole a vytváří odpor, který překonáváte a tím cvičíte.
Rotoped - náš výběr
Skládací rotopedy
Rotopedy pro seniory
Mini rotopedy
Rotopedy do 150 kg
Jak vybrat rotoped?
Nosnost a ergonomie rotopedu
Při výběru správné nosnosti a rozměrů u rotopedu je potřeba zvážit, kdo na něm bude cvičit, a to i v případě, kdy na rotopedu bude cvičit vícero lidí. Všechny rotopedy mají stanoveny maximální nosnost. Tu byste měli při výběru porovnat s vahou nejtěžšího člověka, který na rotopedu bude cvičit. Poté vyberte stroj s o něco vyšší nosností, abyste měli rezervu například pro zimu, kdy cukroví a bramborový salát nažene nějaké to kilo nahoru.
- Druhým faktorem je Vaše výška. Tu je potřebu vzít v potaz, abyste si vybrali rotoped, který má správně nastavitelnou výšku sedadla a řídítek. Variabilita těchto rozměrů je standardem nejspíš u všech rotopedů. Rozsah by měl ale vyhovovat všem uživatelům rotopedu, od nejmenšího po největšího. Pak je rotoped ergonomický a při jeho užívání nebudou trpět záda, krční páteř a klouby.
Hmotnost zátěžového kola
Zátěžové kolo nebo taky setrvační je pomyslným srdcem rotopedu. Hmotnost tohoto komponentu má zásadní vliv na náročnost a zátěž, kterou budete při šlapání zdolávat. S rostoucí hmotností setrvačníku roste plynulost pohybu a rozsah zátěže, kterou si můžete nastavit, a v neposlední řadě cena rotopedu. Před pořízením rotopedu si tedy stanovte, jakou hmotnost by měl setrvačník mít, může Vám pomoct následující tabulka:
Hmotnost zátěžového kola | Určení využití |
---|---|
3 – 4 kg | Vhodné na rozhýbání, např. po ránu na probuzení |
5 – 9 kg | Vhodné pro kondiční a pravidelné cvičení |
10 a více | Pro profesionální sportovce, pro fitness centra |
- Pokud budete chtít ušetřit a zvolíte si lehký setrvačník, neuvidíte valné výsledky a můžete se připravit o dobrý pocit, že jste si dali pořádně do těla. Pokud zvolíte až moc těžký, uženete se velice brzy a výsledky můžou být demotivující, proto bych doporučil zlatou střední cestu. Provedení setrvačníku má také vliv na hlučnost rotopedu. Pro tichý chod se doporučují setrvačníky s kuličkovými ložisky.
- Pokud jsme u středu rotopedu, tak za povšimnutí stojí i dva rozdílné způsoby provedení pedálů. První je tzv. miskový, kdy jsou pedály jako jeden díl provedeny skrz rotoped. Lepší rotopedy mají kliky pedálů nasazeny na čtyřhran, tak jak jste na to zvyklí u klasického kola.
Brzdný systém
Brzdný systém ovlivňuje to, s jakou námahou šlapete. V podstatě nahrazuje převody na klasickém kole a vytváří odpor, který překonáváte a tím cvičíte. Levnější, a přesto kvalitní variantou je magnetická brzda. Ta funguje na bázi magnetů, které přibližujete nebo oddalujete od středového kola a tím ovlivňujete odpor a nastavujete zátěž. Tato varianta by pro Vás měla být dostačující, pokud jste běžný uživatel. Zároveň je to velice tichá varianta brzdy, takže neruší například při poslechu hudby nebo sledování filmu po čas cvičení.
- Pokud rotoped potřebujete pro profesionální využití, můžete zvážit indukční brzdu, která používá elektromagnet. Tento systém vyžaduje, aby byl v rotopedu zabudovaný počítač, který mění proud v cívce. Varianta s elektromagnetem je naprosto bezhlučná a brzda je velice přesná. To vše je ovšem vykoupeno vyšší cenou.
- Naopak pokud notně potřebujete ušetřit nebo chcete do rotopedu investovat jen nutné minimum, tak můžete zvolit stroj s pásovým nebo čelisťovým brzdným systémem. Úmyslně tyto varianty píšu jako poslední možnost, protože nižší cena je vykoupena horší plynulostí chodu rotopedu, vyšší hlučností a kazivostí.
Ovládání zátěže
Výrobci rotopedů nabízejí dvě varianty, jak se může na Vašem rotopedu měnit zátěž a tedy náročnost, se kterou šlapete. Levnější variantou je mechanické ovládání, které můžeme přirovnat ke klasické přehazovačce na kole. Jednoduše si sami přidáváte nebo ubíráte obtížnost. Tato varianta je vhodná pro ty, kteří buď nejsou fanoušky techniky a ocení jednoduchost ovládání nebo pro ty, kteří chtějí šlapat na rotopedu například u sledování filmů a nezáleží jim tolik na výsledcích. Víceméně šlapou pro dobrý pocit.
Dražší variantou je elektronické ovládání zátěže, které funguje pomocí počítače umístěného ve stroji. Toto ovládání zátěže umožňuje mnohem zábavnější cvičení, protože počítač Vám nabídne různé profily tras. Takže si vyberete, jestli chcete jet po rovince, nebo náročnější kopcovitou trasu a počítač Vám podle toho nastavuje obtížnost. Na druhé straně může náročnost jízdy měnit podle předem nastavené varianty tréninku nebo tak, abyste si drželi zvolenou tepovou frekvenci. Tato varianta v sobě skýtá i další bonusy, ale o tom o několik řádků níže.
Doplňující funkce a jejich přínos
Cvičení na rotopedu není jen o bezhlavém šlapání, které si budete stopovat nebo počítat propocená trika. Kvalitní rotoped sebou přináší další funkce, které přinášejí důležité informace a cvičení dělají zajímavější.
Měření tepové frekvence
Základní funkcí, kterou nabízí většina rotopedů je měření tepové frekvence. V dnešní době je nejčastějším provedením hrudní pás. Na trhu jsou i rotopedy s měřením pomocí uchopení řídítek či klipu připevněného na uchu, ale jsou méně přesné. Díky tomuto propojení se strojem a informaci o aktuální tepové frekvenci můžete na displeji počítače sledovat, jestli spalujete tuky nebo nabíráte fyzickou kondici.
Víte, že…?
Nejlepší cesta, jak zjistit při jaké tepové frekvenci shazujete kila, je poradit se s profesionálem, tedy například fitness trenérem. Univerzální výpočet praví, že hubnete, pokud se pohybujete v rozmezí 60% – 75% své maximální tepové frekvence. Pokud jste muž, tak ji zjistíte, když od 220 odečtete svůj věk. Pokud jste žena, tak svůj věk odečítáte od 226.
Spárování s další elektronikou
Pokud jste se rozhodli, že do rotopedu investujete více a pořídíte si stroj s počítačem, tak zkuste investovat ještě o něco málo více a vyberte si rotoped, který je schopný se spárovat s tabletem, notebookem či chytrým telefonem. Přinese Vám to celou řadu dalších funkcí, které nejsou pro cvičení nutné, ale udělají ho zábavnější a bude pro Vás jednodušší cvičit pravidelně a tím dosáhnout svých cílů.
Pokud Vám rotoped umožní propojení s Google mapami, můžete jezdit reálné trasy, kdy rotoped automaticky upravuje obtížnost podle reálné obtížnosti terénu. Existují i různé aplikace, které Vám nahradí osobního kouče. Na druhé straně můžete i data tahat z rotopedu, budete tedy mít přehled o svých výkonech a můžete je sdílet na sociálních sítích a hecovat se s přáteli, což opět přispěje k tomu, aby cvičení bylo větší zábavou.
Další příslušenství
V poslední řadě věnujte pozornost detailům, protože detaily tvoří celek, takže Vám můžou cvičení otrávit nebo naopak zpříjemnit.
Stejně jako na klasickém kole je důležité sedátko. Nedá se říct, které je to pravé, protože je to velice individuální, ovšem doporučit lze gelové nebo z paměťové pěny, která se přizpůsobí každému uživateli.
Rukojeti řidítek budou obaleny ať už pěnou nebo gumou, každopádně je dobré pokud se časem dají snadno vyměnit nebo jsou z odolného materiálu, který je možné hygienicky ošetřovat. U cvičení se Vám zapotí dlaně a rukojeti se časem opotřebí a můžou být na omak nepříjemné, lepkavé. Je lepší tedy mít možnost vyměnit za nové.
Další vítané plus budou pásky na uchycení nohou k pedálům, budete mít na stroji lepší stabilitu.
Pokud jde o stabilitu, tak rotopedy mívají „přídavné“ nožky, které se dají různě vysunout a zasunout, aby vybalancovaly případné nerovnosti podlahy a rotoped se při cvičení nekymácel.
Posledním vítaným bonusem mohou být vysouvací kolečka, která Vám usnadní manipulaci s rotopedem, což se hodí, pokud chcete cvičit na různých místech, například v tělocvičně a v obývacím pokoji u televize.
Výrobci
Rotopedy nabízí mnoho prodejců a výrobců. Na českém trhu se silně prosazuje domácí producent inSportline. Za Německou kvalitu bojuje výrobce rotopedů Kettler. V západní Evropě je také známý výrobce HouseFit a samozřejmě najde celou řadu dalších výrobců. U menších výrobců můžete narazit na problém v případě servisu nebo shánění náhradních dílů, kdyby se něco opotřebovalo. Proto je lepší se držet osvědčených značek.
Cena rotopedu
Pokud jste při čtení došli až sem, tak už tušíte, že ceny rotopedů jsou ovlivněny mnoho faktory a záleží pouze na tom, co od svého budoucího rotopedu očekáváte a jak ho chcete využívat. Samozřejmě od levnějšího rotopedu nemůžete čekat plnou výbavu a spoustu funkcí, ale méně náročnému uživateli může stačit.
Do 5000 Kč se dají pořídit nejlevnější stroje. Na první pohled u nich pochopíte, proč je cena taková, jaká je. Konstrukce takových rotopedů je stavěná pro občasné protažení a hlavně jsou stavěny pro menší lidi s malou hmotností.
5000 až 1000 Kč je cena rotopedu pro běžného dospělého uživatele – běžného ve smyslu tělesné konstrukce. Rotopedy v této cenové kategorii mají nejčastěji magnetickou brzdu a hmotnost zátěžového kola kolem 10 kg. Zároveň už tyto stroje umí přepínat obtížnost, měří spálené kalorie, ujeté km a možná nebudou mít všechny dostupné funkce, ale měli byste najít vhodný rotoped, který splní Vaše základní priority.
Od 10000 do 15000 Kč se dají pořídit stroje, které už doopravdy umí hodně věcí. Tuto sumu se vyplatí investovat těm, kteří na rotopedu budou cvičit skoro denně. Za tuto cenu není problém sehnat zařízení vybavené indukční brzdou, hrudním pásem a celou řadou funkcí, které dodají cvičení na zábavě. Tyto dražší rotopedy můžete spárovat s chytrým telefonem, kam si k rotopedu stáhnete aplikaci, která Vám bude ukládat data, a můžete sledovat svůj progres.
Výrazně dražší jsou profesionální rotopedy pro fitness centra nebo pro profesionální sportovce, kteří mají ještě vyšší požadavky. Určitě takový rotoped má něco do sebe, ale na druhé straně vítěze Tour de France z Vás neudělá, takže pro běžného uživatele by měla být dostačující investice do 15000 Kč.