Rozbrušovačka

Brousí a řeže kovové materiály.

ca. 5 600 CZK
ca. 16 000 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 18 200 CZK
ca. 9 200 CZK

Jak vybrat rozbrušovačku

  • Rozbrušovačka je pracovní stroj sloužící k velmi přesnému řezání a rozbrušování různých kovových materiálů.
  • O pohon rozbrušovaček se starají zpravidla velmi výkonné elektrické motory.
  • Pořídit lze ale i akumulátorovou variantu pro větší mobilitu rozbrušovačky.

Kdy se používá

Rozbrušovačka slouží samozřejmě k řezání a broušení různých kovových materiálů. Typicky jde o ocelové, litinové či železné materiály. Skládá se zpravidla z motoru a různě velkého kotouče, který horizontálně orientovanou rukojetí bezpečně přikládáte k materiálu, kterých chcete řezat nebo zbrousit. Současné modely se snaží držet krok s dobou a jsou proto prošpikované elektronikou. Přístroj tak může sám regulovat otáčky při práci, samozřejmostí je automatické vypnutí v případě nebezpečí. Vše se tak stará o to, aby byla práce co možná nejpohodlnější.

Pohon

Váš výběr bude vždy začínat u toho, jaký typ pohonu budete u rozbrušovačky vyžadovat. Ve dvou případech se o pohon stará elektřina, ale existuje i volba se spalovacím motorem.

Akumulátorová
Bosch GCO 14 24 J 0.601.B37.200

Elektrická rozbrušovačka

Zde není nad čím dlouze přemýšlet, rozbrušovačka pracuje s elektrickou energií a všude tam, kde je klasická 230V zásuvka. Výhodou těchto rozbrušovaček je, že mají vysoký výkon a také vydrží delší pracovní nasazení. Limitujícím faktorem je jen zmíněná zásuvka a délka přívodního kabelu.

Akumulátorová rozbrušovačka

Alternativu přináší akumulátorová rozbrušovačka, která těží z toho, že ji můžete použít zcela kdekoliv, tedy i v místech, kde není zaveden elektrický proud. Jednoznačnou výhodou je tedy mobilita a pohodlí při práci. Vždy však musíte pamatovat na to, abyste měli nabitou baterii. Ve specifikacích hledejte konkrétní typ baterie, v ideálním případě by mělo jít o Li-Ion článek, který netrpí paměťovým efektem a nabíjení může probíhat i když není baterie zcela vybitá.

Benzínová

Na trhu najdete i benzínové rozbrušovačky, které opět nejsou závislé na elektrické zásuvce, pouze musíte vždy zkontrolovat stav paliva v nádrži. V tomto ohledu dodejme, že moderní typy mají hrdlo nádrže snadno přístupné a zkonstruované tak, aby dolévání bylo snadno i v jednom člověku. Do nádrže se většinou vejde necelý 1 litr benzínu.

Kotoučová pila
Bosch GCD 12 JL 0.601.B28.000
Druh pohonu Výhody Nevýhody
Elektrický větší příkon nutnost být v dosahu elektrické zásuvky
Akumulátorový větší mobilita nutnost dobíjet baterie
Benzínový vysoký příkon, mobilita možná zápach spalovaného paliva

Příkon motoru

V rozbrušovačce, bez ohledu na druh pohonu, je samozřejmě motor, který má nějaký příkon. Čím vyšší příkon, tím lepší broušení bude zajištěno. Příkon se odlišuje dle průměru kotouče, ale lze říci, že pomyslným standardem mezi dnešními rozbrušovačkami je 2 200 W.

Hmotnost

Neméně důležitá je v případě rozbrušovačky hmotnost, přeci jen při práci je nutné počítat s tím, že se zařízení v ruce pronese. Hmotnost rozbrušovaček se může výrazně lišit. Jsou modely, které váží kolem 7 až 8 kilogramů, což platí většinou o elektrických i akumulátorových, ale setkat se můžete i s hmotností nad 15 kilogramy, což platí pro varianty s benzínovým motorem.

Typy rozbrušovaček

Současné rozbrušovačky se mohou lišiti zejména svou velikostí, která pramení od velikosti řezného kotouče. Ten se udává jakožto jeho průměr v milimetrech. Menší modely rozbrušovaček mívají průměr kotouče 230 milimetrů, ty větší pak 355 milimetrů.

Pro přesné řezání oceli
Metabo CS 23-355 602335000

Rozlišovat rozbrušovačky lze také dle možností nastavení úhlu řezu. Nepsaným standardem by měly být alespoň tři různá nastavení úhlu řezu, přičemž rozsah se může pohybovat od 0° do 45°.

Užitečné vlastnosti

Při práci s rozbrušovačkou se hodí i vlastnosti, které vám práci zpříjemní. Jde například o antivibrační rukojeť, která bývá zpravidla pogumována, což dále přispívá i jako protiskluzové opatření. Pakliže vaše volba padne na rozbrušovačku, která takovou rukojeť nemá, zpravidla je možné ji vyměnit. Praktická je funkce doběhové brzdy, která se stará o to, aby se brusný kotouč zastavil co nejdříve, jakmile přestanete brousit.

Víte, že…?

Rozbrušovačka najde obvykle využití při snaze řezat kovové materiály, případně je kotoučem zarovnávat.

Rozbrušování, řezání
Makita M2401

Ceny

Rozbrušovačky jsou i dnes spíše specifičtějším zařízením, které můžete pořídit v různých variantách lišících se především druhem pohonu a dále velikostí kotouče.

  • Základní elektrické modely rozbrušovačka, například značky Makita, pořídíte přibližně od 4 000 Kč.
  • Akumulátorové typy jsou dražší, jejich cena může vystoupat i nad hranici 10 000 Kč.
  • Obdobně na tom jsou benzínové rozbrušovačky, které mohou stát i 16 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rozbrušovačku?

Rozbrušovačku vybírejte dle toho, co budete potřebovat brousit a především pak jak často. Méně obvyklé využití nahrává elektrickému modelu s menším příkonem a nižší hmotností. Pakliže chcete být vždy připraveni, lze zvážit i benzínový model.

Je lepší elektrická, nebo akumulátorová rozbrušovačka?

Obě mají své klady i zápory. Pokud se často nacházíte mimo dosah elektrického proudu, je akumulátorová rozbrušovačka jasnou volbou. V opačném případě má elektrický typ výhody v pohodlnější obsluze či nižší ceně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Akumulátorová
Kotoučová pila
Pro přesné řezání oceli
Rozbrušování, řezání
Čisté řezy bez otřepů
Silný a spolehlivý motor
Image
Produkt
Bosch GCO 14 24 J 0.601.B37.200
Bosch GCD 12 JL 0.601.B28.000
Metabo CS 23-355 602335000
Makita M2401
DeWALT DW872
MAKITA DCE090ZX1
Typ pily
pokosová pila
pokosová pila
pokosová
rozbrušovací
pokosová
rozbrušovací
Výkon
2 400 W
2000 W
2300 W
2200 W
Typ pohonu
akumulátorové
elektrické
elektrická
elektrická
elektrické
akumulátorové
Průměr kotouče
355 mm
305 mm
355 mm
355 mm
355 mm
230 mm
Hmotnost
18.1 kg
20 kg
16.9 kg
14.3 kg
22.5 kg
4.9 kg
Cena ca. 5 600 CZK ca. 16 000 CZK ca. 3 700 CZK ca. 3 400 CZK ca. 18 200 CZK ca. 9 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena