Nejlepší rozprašovací mopy 2024 a jak vybrat

Pro snadné vytírání.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Orava SM-30 rozprašovací mop
81 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat rozprašovací mop

  • Rozprašovací mop je praktický pomocník, který využijete v péči o podlahy.
  • Na těle mopu je připevněná nádobka, do které se lije voda.
  • Utěrky jsou vyrobeny z mikrovlákna a vyžadují speciální péči.
  • Důležitou roli hraje velikost nádoby na vodu.

Rozprašovací mop - náš výběr

Orava SM-30 rozprašovací mop
přečíst recenzi
Výrobce: Orava
Druh: mopy
Délka tyče: 120 cm
Hmotnost: 1000 g
Sprejové: ano
Zobrazit více
Orava SM-30 je rozprašovací mop s otočnou hlavicí o 360° a lehkou hliníkovou rukojetí s měkkým povrchem pro snadnou manipulaci. Obsahuje nádržku na vodu o objemu 350 ml pro postřikování podlahy. Materiál: hliníková slitina, ABS plast. Vhodný pro rychlé čištění a schnutí bez stop na podlaze.
Zobrazit méně
Strend Neco Sprayco Mop 300 x 95 mm Microfibre rozprašovací 1250 mm ST253581
přečíst recenzi
Výrobce: NECO
Druh: mopy
Hmotnost: 910 g
Zobrazit více
Mop Neco Sprayco je vybaven mikrovláknovou čistící podložkou (300x95 mm) a plochou konstrukcí, která je kompatibilní s různými povrchy. Mop je vhodný pro mokré i suché čištění a má integrovaný rozprašovač s nádržkou na vodu. Materiály: ocel, PP a mikrovlákno; rozměr: 1250 mm (ST253581).
Zobrazit méně
York 081220 mop s postřikovačem
přečíst recenzi
Výrobce: York
Druh: mopy
Ploché: ano
Zobrazit více
Rozprašovací mop YORK 081220 je dvěvějící nástroj pro čištění podlah, který kombinuje mop a postřikovač. Mop obsahuje otočnou hlavu pro snadnější přístup na obtížně dosažitelná místa a speciální čistící kazetu pro nasbírání až 50% více nečistoty. Připevnitelná násada je snadno odnímatelná a mop lze prát při teplotě do 60°C.
Zobrazit méně
Lamart LT8027 Spray mop stříkací stěrka
přečíst recenzi
Výrobce: Lamart
Druh: soupravy
Šířka záběru: 43 cm
Délka tyče: 120 cm
Hmotnost: 100 g
Materiál: plast, mikrovlákno
Zobrazit více
Sprejové: ano
Ploché: ano
Rozprašovací mop Lamart LT8027 má kloubové zavěšení, rozměry 43x 14,5 cm, mikrovlákennou, pratelnou část a suchý zip. Sprejová nádrž na čistící prostředky má kapacitu 600 ml. Výměnná, dvojitá stěrka o rozměrech 38,5x11,5 cm kombinuje mikrovlákennou část pro důkladné umytí a gumovou stěrku pro setření. Tyč o délce 120 cm je dvoudílná. Materiál: plast/mikrovlákno.
Zobrazit méně

Rozprašovací mopy Vileda

Vileda 140622 1.2. Spraymop
přečíst recenzi
Výrobce: Vileda
Druh: mopy
Se ždímacím košem: ano
Délka tyče: 127 cm
Hmotnost: 2000 g
Ploché: ano
Zobrazit více
Rozprašovací mop Vileda 140622 1.2. Spraymop zjednodušuje úklid díky integrované čistící tekutině v tyči. Mop má hlavici o rozměrech 36x14 cm a je vhodný pro všechny druhy tvrdých podlah. Materiál mopu tvoří 90% polyester a 10% polyamid, lze jej prát na 60 °C bez aviváže a sušičky.
Zobrazit méně

Rozprašovací mopy s příslušenstvím

GreenBlue Stříkací mop GB830
přečíst recenzi
Výrobce: GreenBlue
Druh: soupravy
Hmotnost: 2000 g
Sprejové: ano
Zobrazit více
Stříkací mop GreenBlue GB830 je univerzální nástroj pro čištění s pohyblivou rukojetí a rozprašovačem pro regulaci množství kapaliny. Má výšku tyče 123 cm, kapacitu dávkovače 0,4 litru a je vybaven dvěma navlékami z mikrovlákna. Flexibilní konektor a sprejový mechanismus usnadňují dosah na těžko dostupná místa.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Rozprašovací mop

Jak vybrat rozprašovací mop

Rozprašovací mop

Rozprašovací mop patří do skupiny speciálních mopů, jeho největší výhodou je malá spotřeba vody a nízká hmotnost. Součástí násady je různě velká nádržka, do které nádržky se nalije voda, jejíž součástí může být vhodný čistící přípravek určený k mytí podlah. Pak už jenom postříkejte rozprašovačem a můžete vytírat. Pomocí páčky, která je umístěna na rukojeti, nejdříve navlhčíte podlahu, kterou následně setřete hlavicí mopu.

Rozprašovací mop

Rozprašovací mopy jsou šetrné k dřevěným podlahám, iStock /Grigorev_Vladimir

  • Funkce rozprašovače umožňuje dávkování správného množství čisticího prostředku v závislosti na individuálních potřebách. Díky tomu budou i zaschlé skvrny a nečistoty rychle a efektivně odstraněny.
  • Rozprašovací mopy jsou lehké, kompaktní a praktické. Při výběru správného typu zohledněte především velikost nádoby na vodu. Mopy s většími nádobami budou sice trochu těžší, ale využijete je na větší plochu.

Dá se říct, že podobný princip umožňují také parní mopy. Součástí těchto výrobků není opět kýbl na vodu, podlaha je čištěna pomocí horké páry. Tyto výrobky mají mnoho výhod a jsou k dostání také v kombinaci s vysavačem. Jejich cena je však mnohem vyšší.

Hlavice

Při výběru mopu je třeba zvolit tvar hadice. Nevýhodou rozprašovacího mopu je, že většina dostupných modelů disponuje pouze obdélníkovým tvarem. Hlavice je ale doplněna mechanismem, který umožňuje její otáčení o 360°.

Rozprašovací mop
Orava SM-30 rozprašovací mop

Jedinou výjimku tvoří trojitý mop s rozprašovačem, který je vybaven třemi rotačními hlavice. Tento mop je k dostání v několika provedeních a je vhodný pro všechny typy podlah.

Žena s mopem

Součástí mopu by měla být dostatečně velká nádoba na vodu, iStock /Dima Berlin

Utěrky

Ke každému mopu máte k dispozici i několik utěrek. Praktické je, pokud výrobce mop dodává alespoň se dvěma utěrkami, které můžete střídat, nebo alespoň umožňuje jejich dokoupení.

  • Utěrky jsou vyrobeny z mikrovlákna.
  • Na hlavici mopu ji můžete klasicky natáhnout nebo jednoduše nalepit pomocí suchého zipu.
  • Utěrky jsou pratelné v pračce, ale není možné používat aviváž, protože by mikrovlákno poškodila.

Výrobci a ceny

Tyto výrobky lze najít v mnoha různých podobách a provedeních. Nakupujte je v prověřených obchodech, kde je jejich nabídka široká a vy si můžete být jistí kvalitou i možností dokoupit příslušenství nebo přístroj reklamovat.

ZnačkaPopis
LeifheitOd této značky můžete zakoupit několik typů mopů za různé ceny. Je výrobcem mopu s integrovaným tlakovým postřikem. Tento výrobek je vhodný zejména pro plovoucí podlahy a jiné povrchy citlivé na vlhkost. Zásobník má objem 650 – 800 ml. Šíře záběru může být u jednotlivých modelů 26 cm, 42 cm. Leifheit nabízí na všechny svoje výrobky náhradní utěrky. Čisticí návleky jsou pratelné při teplotě 60° bez použití aviváže. Ceny výrobků se pohybují v rozmezí od 500 – 900 Kč, je to dáno především šířkou záběru a velikostí zásobníku. Pracovní postup je se všemi přípravky stejný. Náhradní utěrky zakoupíte za cenu kolem cca 200 Kč.
MalatecOblíbený je i mop značky Malatec. I tento výrobek disponuje otočnou hlavou a až 600 ml nádržkou na vodu. Umožňuje regulaci vlhkosti, díky čemuž je vhodný na všechny typy podlah. Výhodou je i výškově nastavitelná tyč. Mop můžete zakoupit již za cca 320 Kč.
RovusMopy značky Rovus se ve většině případů liší pouze v barevném provedení. Narazíte však i model XL, zde je šířka mopu 60 cm oproti klasickému mopu o šířce hlavy 40 cm. I v tomto případě je možné zakoupit náhradní čistící utěrky. Mopy Rovus pořídíte za cca 400 Kč, sadu 2 polštářů pak za cca 200 Kč.
Rozprašovací mopy Vileda
Vileda 140622 1.2. Spraymop

Mezi další značky mopů, které lze doporučit patří Vileda, ETA, Orava nebo Něco. Výrobky těchto značek zakoupíte za necelých 500 Kč.

Víte, že…?

Při výběru mopu upřednostňujte výrobky, které mají tyč vyrobenou z kovu. Tento materiál má delší živostnost, nevýhodou je vyšší cena. Vhodné je, pokud tyč umožňuje nastavení délky a lépe se vám bude pracovat s ergonomickým tvarem rukojeti.

Čisticí prostředky

Do zásobníku s vodou můžete nalít jakýkoliv běžně dostupný čistič na podlahy, který jste zvyklí používat, nebo zakoupit přípravek určený do rozprašovacích mopů. Tyto čisticí prostředky nabízí téměř každý výrobce mopů. Jsou vhodné na všechny typy podlah i na různé stupně znečištěni.

Typy podlah

Rozprašovací mopy s příslušenstvím
GreenBlue Stříkací mop GB830

Rozprašovací mopy jsou vhodné na všechny typy podlah. V případě, že máte doma zejména dřevěné podlahy, bude pro ně používání tohoto typu dokonce vhodnější. Při rozprašování se do nich nedostane tolik vody jako při klasickém vytírání. Dřevo je totiž náchylné na vlhkost a větší množství vody ho při vytírání může po čase poškodit. Na větší vlhkost je náchylnější také korek a laminát.

Ostatní materiály jako linoleum a dlaždice takovou opatrnost nevyžadují a můžete je vytírat prakticky jakýmkoliv způsobem.

Otázky a odpovědi

Na jakou podlahu je vhodný rozprašovací mop?

Rozprašovací mop se hodí prakticky na jakoukoliv podlahu. Obzvlášť vhodný je však na dřevěné podlahy, které jsou velmi náročné na vlhkost. Podobnou péči vyžaduje podlaha vyrobená z korku. Méně náročné jsou podlahy z mramoru, dlažby nebo PVC.

Jak prát mikrovláknový návlek?

Rozprašovací mopy mají v drtivé většině návleky vyrobené z mikrovlákna. Návlek lze čas od času vyprat, ale pouze bez použití aviváže, Ta by totiž zničila jeho výjimečnou absorpční hmotnost. Prát byste měli návlek cca 1 x měsíčně. Pravidelně ho stačí vyprat ručně pod tekoucí vodou.
Zobrazit kompletní nabídku Rozprašovací mop