Ruční bruska
Jak vybrat ruční brusku
- Ruční bruska slouží k úpravě materiálů, a to různou intenzitou broušení.
- Vždy jsou připravené buď pro jednoruční, nebo obouruční držení při práci.
- Existuje několik druhů ručních brusek, například pásová, úhlová nebo vibrační.
Ruční bruska - náš výběr




Ruční přímé brusky





Ruční úhlové brusky





Ruční vibrační brusky





Jak vybrat ruční brusku
- Ruční bruska slouží k úpravě materiálů, a to různou intenzitou broušení.
- Vždy jsou připravené buď pro jednoruční, nebo obouruční držení při práci.
- Existuje několik druhů ručních brusek, například pásová, úhlová nebo vibrační.
Kdy se bude hodit
Ruční brusky jsou praktickými pomocníky v každé domácí dílně a zejména pro všechny, kteří minimálně čas od času potřebují opracovat nějaký materiál, či například zahladit místo, kde došlo k řezu. Důležitý je vždy vhodný typ brusky, a to za konkrétním typem broušení. Neméně podstatná je také ergonomie daného modelu pro maximální pohodlí při práci.

Ruční bruska patří k základnímu dílenskému vybavení, iStock / Sergej Pushkin
Typy brusek
Na současném trhu můžete najít hned několik základní druhů ručních brusek. Vždy tak záleží, k jakému účeku budete brusku chtít využívat.
Pásová bruska
V případě pásové brusky ji využije každý, kdo potřebuje velmi rychle opracovat větší plochy, díky čemuž se bude hodit vysoký úběrový výkon. Většinou se pásové brusky používají na hrubší materiály, mezi které patří například dřevo, plasty a kovy.
Deltová bruska
Jak nzančuje název, deltová ruční bruska se hodí pro případy, kdy potřebujete opracovat rohy, případně obecně malé a obtížně přístupné plochy.
Excentrická bruska
Excentrická ruční bruska slouží k dokonalému zabroušení rovných a současně i vypuklých ploch.

Vibrační brusky využijete při leštění karoserie, iStock / Dmitry Presnyakov
Vibrační bruska
Vibrační bruska je využívána na větších plochách, kdy zatím postačí hrubší styl broušení. Velmi často se vibrační ruční bruska používá na dřevo.
Úhlová bruska
Úhlová ruční rbuska dovoluje nejen vybranou část materiálu zbrousit, ale také zcela oddělit od zbytku. Využívají se proto i k řezání na různé druhy běžných materiálů.
Sádrokarton
Speciálním typem jsou ruční brusky na sádrokarton, které jsou obvykle vybaveny teleskopickým držadlem a jsou konstruovány na broušení sádrových tmelů či omítek.
Napájení
Každá ruční bruska potřebuje nějaké napájení. Zpravidla bývá elektrické ze sítě, což je nejlepší způsob, jak dosáhnout co nejvyššího výkonu a současně neřešit čas, po který bude ruční bruska funkční. Alternativou je však aku pohon, tedy využívání dobíjecích baterií. Výhodou je, že takovou ruční brusku můžete využít kdekoliv, i když není v dosahu elektrická energie. Tyto modely ale mívají většinou o něco nižší výkon a současně omezenou dobu, po které je lze používat. Poté je musíte dobít, případně vyměnit baterii.
Napájení ruční brusky | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Elektrické | Vyšší výkon | Přívodní kabel |
Akumulátorové | Nezávislost na elektrické síti | Omezený čas práce na baterii |

Ruční brusky se liší v mnoha parametrech, iStock / Stopboxstudio
Příkon brusky
Velmi důležitým parametrem ruční brusky je příkon. Pokud se chystáte pravidelně brousit kov či tvrdší dřevo, je nutné vybírat modely s co nejvyšším příkonem. Taková ruční bruska se nebude zasekávat a nehrozí ani její přehřívání. Příkon bývá v rozmezí 12 – 800 W.
Odpadní sáček
Broušení jakéhokoliv materiálů zanemná spoustu prachu, který buď padá všude kolem, ale může být také rovnou vysáván vysavačem. Alternativou jsou speciální sáčky, do kterých ruční bruska zbroušený materiál směřuje.
Hmotnost
Zdánliově by šlo říci, že při pohledu na hmotnost se budete řídit tím, že lehčí ruční bruska je lepší. Záleží však, jaké materiály budete brousit. Vyšší hmotnost napomáhá při broušení, kdy bruska lépe klouže a tlačí na materiál, který chcete zbrousit.
Držení brusky
Ruční brusky mohou být uzpůsobené pro jednu ruku, nebo dvě ruce. Samozřejmě pro rychlé a snadné broušení je lepší jednoruční bruska, ale obouruční modely mají také své výhody. Bývají zpravidla těžší, protože je využíváte dvěma rukama a broušení může být rychlejší. Broušený materiál totiž rychleji ubývá.
Víte, že…?
U ruční brusky není třeba striktně hledět na její hmotnost. Vyšší hmotnost může pomoci snadněji zbrousit vybraný materiál. Více to platí zejména u obouručních brusek.
Ceny
Ruční brusky pořídíte zhruba již od 500 Kč, a to včetně těch na dobíjecí baterie. Jde o menší modely, například vibrační ruční brusky, které se hodí skutečně jen na občasné využití. Pravidelnější používání by znamenalo, že vám dlouhou službu neposkytnou. Vhodnější jsou proto modely s cenou od 1 000 Kč výše, které mívají vyšší výkon a také kvalitnější zpracování. Hodí se proto pro pravidelnější domácí používání. Pakliže ruční brusku hodláte využívat každý den, jsou praktické modely s kufříkem a příslušenstvím. Tyto modely ručních brusek s cenou zhruba od 4 000 Kč.