Nejlepší rybářské židle 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Malatec Křeslo skládací Relax šedé
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat rybářskou židli

  • Na našem trhu lze rozlišit několik typů rybářských židlí, ty se od sebe liší svou konstrukcí. Jedná se o rybářské stoličky, jednoduché židle s opěrkou zad a křesla.
  • Materiál, ze kterého bude židle vyrobena, má vliv zejména na životnost výrobku. Jak u potahu, tak konstrukce je důležitá zejména odolnost.
  • Mezi další parametry, které je dobré vzít v potaz, je nosnost, možnost polohování nebo stabilita.

Rybářská židle - náš výběr

Malatec Křeslo skládací Relax šedé
přečíst recenzi
Výrobce: Malatec
Druh: křesla
Skládací: ano
Hmotnost: 5 kg
Zobrazit více
"Malatec Křeslo skládací Relax šedé" je skládací rybářské křeslo s nastavitelnými opěrkami a držákem na šálek. Vyrobeno je z pevných trubek, sedák je z vyztužené látky a nosnost je do 120 kg. Křeslo je možné složit a umístit do pouzdra pro snadnou přepravu. Váží přibližně 2 kg.
Zobrazit méně
Mivardi Simple Power 140 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Mivardi
Druh: sedačky
Nosnost: 140 kg
Hmotnost: 1.3 kg
Skládací: ano
Zobrazit více
Mivardi Simple Power 140 kg je rybářskou židlí s robustní konstrukcí a izolací, která má zkušebně dokázánou nosnost až 140 kg. Tento model má hmotnost 1,3 kg a výšku sedáku 44 cm nad zemí. Rozebíratelný do rozměrů 31,5x60 cm a v balení je jedna židle.
Zobrazit méně
KIK KX4980 Skládací kempingová/rybářská židle černá
Výrobce: KIK
Značka: Ikonka
Hmotnost: 0.9 kg
Zobrazit více
Tato skládací turistická židle KIK KX4980 je vhodná pro různé aktivity jako kempování, rybaření nebo festivaly. Je vyrobena z kovu a polyesteru, má rozměry 39 cm x 32 cm x 29 cm v rozloženém stavu a 30 cm x 24 cm x 6 cm v složeném stavu. Při složení zabírá málo místa a je lehká na přenášení. Sedadlo je vyrobeno z kvalitních materiálů pro zvýšenou odolnost. Židle je doplněna o obal.
Zobrazit méně
RedCliffs COLOR Skládací rybářská campingová židle 81x51x42cm červená
Druh: židle
Skládací: ano
Hmotnost: 1.7 kg
Zobrazit více
Skládací kempingové/rybářské křeslo RedCliffs COLOR je vyrobeno z kovu, potažené polyesterem 600 D a nese až 1,7 kg. Má rozměry 81x51x42 cm, barevný design a držák na nápoj. Jeho konstrukce umožňuje snadné složení a rozložení.
Zobrazit méně
Malatec 2300 Zahradní a kempingová židle polstrovaná šedá
přečíst recenzi
Výrobce: Trizand
Nosnost: 120 kg
Hmotnost: 2.875 kg
Zobrazit více
Židle pro rybaření Malatec 2300 má rámovou konstrukci z odolných trubek, které jsou schopné nést zátěž až 120 kg. Je opatřena židlí z pevného, vyztuženého materiálu a má také nastavitelné područky. Je možné ji složit a přepravovat v tašce.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Rybářská židle

Jak vybrat rybářskou židli

Typy rybářských židlí

Není židle jako židle a u těch rybářských to platí samozřejmě také. Na našem trhu existuje několik základních typů. Ty se od sebe liší zejména svým konstrukčním zpracováním

Rybářská židle s prutem u jezera

Rybářké židle mohou mít různou podobu, iStock / Photo by Oleksandr Zaiats provided to iStock

Stolička

Stolička představuje jakýsi základ v tomto rybářském vybavení. Jedná se o jednoduchou konstrukci bez opěrky zad, která se vyznačuje zejména nízkou váhou. Díky tomu je vhodná zejména při častém přenášení, nebo pokud je třeba rybářské vybavení přesunout do vzdálenějších lokalit. Hlavní nevýhodou je ale nepohodlí při delším sezení, protože neposkytuje žádnou oporu zádům. Tento typ není ani nijak výrazně stabilní.

Židle s opěrkou zad

Zde už se jedná o židli, která poskytuje o něco komfortnější sezení. Opět se ale jedná o výrobek, který je vhodný zejména ke krátkodobému používání. I tyto židle se snadno skládají a mají poměrně nízkou váhu. Oproti klasickým stoličkám již nabízí vyšší stabilitu.

Křesla

Rybářská židle
Malatec Křeslo skládací Relax šedé

Jedná se např. o plátěná křesla, která se také dají složit. Zde už je ale nutné počítat s většími rozměry a také vyšší váhou. Odměnou je ale poměrně vysoký komfort při sezení, takže je možné tato křesílka používat i při několikahodinovém rybařením. Poskytují oporu zádům díky poměrně velkému opěradlu a zpravidla jsou vybaveny také područkami. Často bývají vybaveny držákem na nápoje.
Existují také varianty křesel s pevnou konstrukcí. Tyto bývají vybaveny teleskopickými nohami, které kopírují nerovnosti v terénu. Díky tomu jsou křesla nejen velice stabilní, ale také při sezení nejsou tyto nerovnosti znát.

TypKladyZápory
StoličkaNízká váha usnadňuje manipulaci a přenášeníNepohodlné sezení
 Snadné složení i rozloženíMalá stabilita
Židle s opěrkouNízká váhaPouze na krátkodobé použití
 Snadné skládání 
 Dostatečně stabilní i na nerovném povrchu 
KřeslaRychloskládacíVyšší hmotnost
 Vysoký komfort sezeníVětší rozměry
 Poskytují oporu zádům 

Z jakých materiálů se vyrábí

Kvalitní materiál je zárukou zejména delší životnosti výrobku. Dobré je zaměřit se jak na materiál konstrukce, tak i potahu.

Rybářská židle

Rybářské židle bývají lehké, ale méně pohodlné, iStock / vichitlamool

Konstrukce

Materiál konstrukce je důležitý zejména z hlediska pevnosti, ale také odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Vždy by měl být dostatečně ošetřen, aby časem nedocházelo např. k rezivění. Při častém přenášení bude ceněná také nízká váha. Ta je zárukou zejména u hliníkové konstrukce. Vhodnou variantou je také lakovaná ocel.

Potah

Rybářská židle
Mivardi Simple Power 140 kg

Potah tohoto nábytku bývá nejčastěji vyrobený z polyesterové tkaniny nebo neoprenu. Z vlastností je pak nejdůležitější především voděodolnost, pevnost nebo snadná omyvatelnost. Pro zimní období je pak možné volit variantu se zateplením. K tomuto účelu se používá voděodolný fleecový materiál.

Nosnost

Nosnost je parametr, který je vždy třeba respektovat a udává nejvyšší možnou zátěž. Na její hodnotě se podílí zejména výrobní materiál, ale také celkové provedení židle. V případě nosnosti je vhodné počítat i s jistou rezervou. Nejnižší nosnost mívají zpravidla klasické stoličky a pohybuje se pod 100 kg. Nejvyšší hodnoty pak mají zejména křesla s pevnou konstrukcí. V jejich případě může být nosnost i 160 kg.

Víte, že…?

Rybářské židle mohou mít i celou řadu dalších vlastností nebo doplňků, které zajistí větší pohodlí pro jejího uživatele. Součástí židle mohou být např. úložné prostory, praktická přenosná taška nebo ramenní popruh. Praktické jsou také držáky nebo stojany např. na pití, pruty atd.

Otec a syn při rybaření

Zaměřit byste se měli i na nosnost židle, iStock / monkeybusinessimages

Typy konstrukce

Rybářská židle
KIK KX4980 Skládací kempingová/rybářská židle černá

U levnějších výrobků a židlí s jednoduchou konstrukcí žádné polohování zpravidla není. Tuto možnost nabízí zejména rybářská křesílka. Nejčastěji se pak jedná o možnost polohování zádové opěrky i do několika poloh. U některých křesel dokonce existuje možnost sklopení opěráku úplně a vytvořit tak jednoduché lehátko. Mimoto mohou být křesla vybavena odnímatelnými područkami, které jsou ceněné zejména při dlouhodobém sezení.

Stabilita

Důležitou vlastností každé rybářské židle je stabilita. V případě terénu u vodních ploch je třeba počítat s velkými nerovnostmi, které znesnadňují umístění židle tak aby byla opravdu stabilní. Z tohoto ohledu jsou výhodnější modely s teleskopickýma nohama, které dokáží tyto nerovnosti vyrovnat. Patky nohou by pak měly být dostatečně masivní, ideálně s hroty na jejich spodní části. Ty brání nechtěnému pohybu židle.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rybářskou židli?

Konstrukční zpracování má vliv např. na stabilitu, nosnost, ale také pohodlí při sezení. Z tohoto hlediska je vhodné se zaměřit na jednotlivé typy židlí a zvážit případné klady a zápory.

Jsou lehké židle dostatečně kvalitní?

Samozřejmě záleží na konkrétním typu rybářské židle, ale hmotnost jako taková nemá vliv na kvalitu výrobku. U lehkých židlí se používají pouze jiné materiály než u těžších modelů.
Zobrazit kompletní nabídku Rybářská židle