Smršťovací hadice

Skladná hadice pro každou zahradu.

ca. 600 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat smršťovací hadici

  • Bojujete-li s prostorem při uskladnění, mohli by vám přijít vhod smršťovací hadice, které jsou velmi nenáročné na prostor.
  • Smršťovací hadice se vyráběj v různých délkách, dobře tedy zvažte, kam až budete potřebovat hadici natáhnout.
  • Důležitým parametrem je také průměr hadice. Ten ovlivňuje velikost proudu vody.
  • Pozornost si zaslouží také materiál hadice.

Hlavní výhoda

Smršťovací hadice má hlavní výhodu v tom, že po vypuštění vody se její délka zásadním způsobem zmenší. Smršťovací hadice je následně zkroucena do tvaru spirály a napnutí, případně opětovné zkroucení probíhá automaticky. Vy již následně jen hadici zabalíte do nijak rozměrného balíčku.

Po sbalení je smršťovací hadice nebývale skladná a můžete ji uskladnit pohodlně i v domácích podmínkách. Obecně platí, že smršťovací hadice se hodí přeci jen na menší zahrady nebo pozemky. Své využití ale najde například i na balkonech a terasách, kde se především hodí její nenáročnost na skladovací prostory.

S příslušenstvím
NOHEL GARDEN Hadice smršťovací 30 m + příslušenství

Délka a vnitřní průměr

Smršťovací hadice se vyráběj v různých délkách a záleží na vás, jak velký prostor potřebujete hadicí obsloužit. Je celkem zbytečné pořizovat si hadici s délkou několika desítek metrů, pokud bude stačit například pouze 10metrová hadice. Platí to i v případě smršťovacích hadic, byť ty jsou obecně mnohem skladnější.

Průměr

Neméně důležitý parametr udává vnitřní průměr hadice. Ten nám mimo jiné sděluje, kolik vody proteče hadicí za jedno minutu.

  • Běžné půlcoulové hadice disponují průtokem zhruba 35 litrů za minutu.
  • Pakliže potřebujete silnější proud, vyplatí se 3/4coulové hadice, jejichž průtok je bezmála 90 litrový.
60 m + stříkací pistole
MAGIC HOSE zahradní smršťovací hadice 60 metrů

Silnější proud se hodí zejména v případě, kdy budete zavlažovat travnatou plochu a potřebujete daleký dostřik vody.

Průměr hadice Přibližný Průtok Určení
1/2 coulu 35 litrů / min. menší zahrady
3/4 coulu 90 litrů / min. větší zahrady
1 coul přes 200 litrů / min. velké pozemky

Víte, že…?

Máte-li větší zahradu či pozemek, je nevhodnějším typem 3/4coulová hadice.

Materiál

Pozornost si zaslouží také materiál hadice. Čím více vrstev hadice má, tím lépe odolává okolním vlivům. Na mysli máme nejen například odolnost vůči oděru, která je skutečně žádoucí, ale též povrchová úprava chránící před UV zářením, což se u hadice skladované například venku bude hodit.

7 režimů rozprašování
X-Hose SPRINGOS Zahradní smršťovací flexi hadice GA0100 20-60 m / modrá GA0101

Hmotnost

Důležitá je taktéž snadná manipulace s hadicí a tak by neměla být zbytečně těžká. Hmotnost se samozřejmě udává bez vody uvnitř hadice a tu je následně nutné připočíst. S těžkou hadicí se vám po pozemku bude obtížněji pohybovat a současně budete materiál hadice i více namáhat odíráním o zem.

Tepelná odolnost

Zahradní hadice by měla mít alespoň základní tepelnou odolnost. Naštěstí takřka všechny typy bez obtíží zvládají i teploty kolem 60 °C, což v praxi znamená, že se o ně nemusíte bát ani za parných letních dní, kdy teplota ve stínu překračuje hranici tropických 30 °C. Na trhu jsou však k dostání i speciální typy zahradních hadic, které se chlubí odolností až do 100 °C.

Víte, že…?

Zahradní hadici se rozhodně nekupujete na jednosezónní použití. Věnujte proto pozornost tomu, jak jsou s daným typem spokojeni ostatní zákazníci.

Prodloužení na trojnásobek
GEKO Zahradní hadice smršťovací, 7,5m-22,5m,7 funkcí

Příslušenství

K nové smršťovací hadici se hodí také i šikovné příslušenství, které vám následně ještě usnadní používání. V prvé řadě se může jednat o postřikové či zavlažovací pistole. Pomocí pistolí můžete lépe regulovat styl a proud stříkané vody. Pro správné spojení například více hadic, či samotné smršťovací hadice ke zdroji vody slouží hadicové spojky.

Cena

Smršťovací hadice může působit jako jakýsi výdobytek moderní techniky, což evokuje vyšší cenu. Realita je však naštěstí odlišná a pořízení smršťovací hadice neznamená nijak velkou investici.

  • Například základní typy smršťovacích hadic s délkou kolem 8 metrů pořídíte již za méně než 500 Kč. Dodejme, že taková hadice již stačí na zavlažování menší zahrádky a zcela pokryje nároky na jakýkoliv balkon nebo terasu.
  • Cena samozřejmě roste s nároky na délku hadice, ale platí, že nijak výrazně. Například přibližně dvojnásobná délka, tedy kolem 15 metrů, vás vyjde zpravidla na 600 Kč. V těchto cenových hladinách se pohybují například modely značky Hoteche.
  • O něco dražší jsou značkové modely Honzelock a nebo Kärcher, které seženete přibližně od hranice 1000 Kč za 15metrovou smršťovací hadici.
  • Smršťovací hadice samozřejmě existují i v ještě větších délkách, například 30metrové. Jde však o méně poptávané typy, neboť jak jsme si řekli, Smršťovací hadice se na skutečně velké zahrady příliš nehodí. V případě zájmu o dlouhý typ je nutné počítat s vyšší cenou v řádu nižších jednotek tisíců korun.

Otázky a odpovědi

Proč mít smršťovací hadici?

Každá i sebemenší zahrada potřebuje alespoň minimální péči, která může spočívat v potřebě zavlažování. K tomu slouží různé typy zahradních hadic. Hadice totiž najdou využití nejen pro zahradu samotnou, ale také pro omývání různých povrchů kolem domu, případně i při mytí automobilů. Bojujete-li s prostorem při uskladnění, mohli by vám přijít vhod smršťovací hadice, které v momentě nepoužívaní zabírají o poznání méně prostoru.

Jak vybrat smršťovací hadici?

Vybírání zahradní hadice se může zdát jako zcela prostý úkol s tím, že je v zásadě jedno, jakou hadici zvolíte. Je však dobré věnovat pozornost několika základním parametrům, které ve výsledku přispějí k tomu, že budete s vybraným produktem spokojeni.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S příslušenstvím
60 m + stříkací pistole
7 režimů rozprašování
Prodloužení na trojnásobek
Image
Produkt
NOHEL GARDEN Hadice smršťovací 30 m + příslušenství
MAGIC HOSE zahradní smršťovací hadice 60 metrů
X-Hose SPRINGOS Zahradní smršťovací flexi hadice GA0100 20-60 m / modrá GA0101
GEKO Zahradní hadice smršťovací, 7,5m-22,5m,7 funkcí
Výrobce
Nohel-Garden
Gogu
X-Hose
Geko
Délka
30 m
60 m
15 m
22.5 m
Průměr hadice
24.5 mm
Cena ca. 600 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena