Smršťovací hadice

Skladná hadice pro každou zahradu.

ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat smršťovací hadici

Každá i sebemenší zahrada potřebuje alespoň minimální péči, která může spočívat v potřebě zavlažování. K tomu slouží různé typy zahradních hadic. Hadice totiž najdou využití nejen pro zahradu samotnou, ale také pro omývání různých povrchů kolem domu, případně i při mytí automobilů. Bojujete-li s prostorem při uskladnění, mohli by vám přijít vhod smršťovací hadice, které v momentě nepoužívaní zabírají o poznání méně prostoru.

Hlavní výhoda

Smršťovací hadice má hlavní výhodu v tom, že po vypuštění vody se její délka zásadním způsobem zmenší. Smršťovací hadice je následně zkroucena do tvaru spirály a napnutí, případně opětovné zkroucení probíhá automaticky. Vy již následně jen hadici zabalíte do nijak rozměrného balíčku.

Po sbalení je smršťovací hadice nebývale skladná a můžete ji uskladnit pohodlně i v domácích podmínkách. Obecně platí, že smršťovací hadice se hodí přeci jen na menší zahrady nebo pozemky. Své využití ale najde například i na balkonech a terasách, kde se především hodí její nenáročnost na skladovací prostory.

S pistolí
Bestent smršťovací 15-45m + pistole Q42C

Délka a vnitřní průměr

Smršťovací hadice se vyráběj v různých délkách a záleží na vás, jak velký prostor potřebujete hadicí obsloužit. Je celkem zbytečné pořizovat si hadici s délkou několika desítek metrů, pokud bude stačit například pouze 10metrová hadice. Platí to i v případě smršťovacích hadic, byť ty jsou obecně mnohem skladnější.

Neméně důlelžitý parametr udává vnitřní průměr hadice. Ten nám mimo jiné sděluje, kolik vody proteče hadicí za jedno minutu. Běžné půlcoulové hadice disponují průtokem zhruba 35 litrů za minutu. Pakliže potřebujete silnější proud, vyplatí se 3/4coulové hadice, jejichž průtok je bezmála 90 litrový. Silnější proud se hodí zejména v případě, kdy budete zavlažovat travnatou plochu a potřebujete daleký dostřik vody.

Průměr hadice Přibližný Průtok Určení
1/2 coulu 35 litrů / min. menší zahrady
3/4 coulu 90 litrů / min. větší zahrady
1 coul přes 200 litrů / min. velké pozemky

Víte, že…?

Máte-li větší zahradu či pozemek, je nevhodnějším typem 3/4coulová hadice.

Praktická
X HOSE Elastické zahradní smršťovací hadice, 15m modrá

Materiál

Pozornost si zaslouží také materiál hadice. Čím více vrstev hadice má, tím lépe odolává okolním vlivům. Na mysli máme nejen například odolnost vůči oděru, která je skutečně žádoucí, ale též povrchová úprava chránící před UV zářením, což se u hadice skladované například venku bude hodit.

Hmotnost

Důležitá je taktéž snadná manipulace s hadicí a tak by neměla být zbytečně těžká. Hmotnost se samozřejmě udává bez vody uvnitř hadice a tu je následně nutné připočíst. S těžkou hadicí se vám po pozemku bude obtížněji pohybovat a současně budete materiál hadice i více namáhat odíráním o zem.

Tepelná odolnost

Zahradní hadice by měla mít alespoň základní tepelnou odolnost. Naštěstí takřka všechny typy bez obtíží zvládají i teploty kolem 60 °C, což v praxi znamená, že se o ně nemusíte bát ani za parných letních dní, kdy teplota ve stínu překračuje hranici tropických 30 °C. Na trhu jsou však k dostání i speciální typy zahradních hadic, které se chlubí odolností až do 100 °C.

3 násobné zvětšení
Magic Hose Zahradní hadice smršťovací 30m

Víte, že…?

Zahradní hadici se rozhodně nekupujete na jednosezónní použití. Věnujte proto pozornost tomu, jak jsou s daným typem spokojeni ostatní zákazníci.

Příslušenství

K nové smršťovací hadici se hodí také i šikovné příslušenství, které vám následně ještě usnadní používání. V prvé řadě se může jednat o postřikové či zavlažovací pistole. Pomocí pistolí můžete lépe regulovat styl a proud stříkané vody. Pro správné spojení například více hadic, či samotné smršťovací hadice ke zdroji vody slouží hadicové spojky.

Víte, že…?

Vybírání zahradní hadice se může zdát jako zcela prostý úkol s tím, že je v zásadě jedno, jakou hadici zvolíte. Je však dobré věnovat pozornost několika základním parametrům, které ve výsledku přispějí k tomu, že budete s vybraným produktem spokojeni.

S příslušenstvím
NOHEL GARDEN Hadice smršťovací 30 m + příslušenství

Cena

Smršťovací hadice může působit jako jakýsi výdobytek moderní techniky, což evokuje vyšší cenu. Realita je však naštěstí odlišná a pořízení smršťovací hadice neznamená nijak velkou investici. Například základní typy smršťovacích hadic s délkou kolem 8 metrů pořídíte již za méně než pět set korun. Dodejme, že taková hadice již stačí na zavlažování menší zahrádky a zcela pokryje nároky na jakýkoliv balkon nebo terasu.

Cena samozřejmě roste s nároky na délku hadice, ale platí, že nijak výrazně. Například přibližně dvojnásobná délka, tedy kolem 15 metrů, vás vyjde zpravidla na šest set korun. V těchto cenových hladinách se pohybují například modely značky Hoteche.

O něco dražší jsou značkové modely Honzelock a nebo Kärcher, které seženete přibližně od hranice jednoho tisíce korun za 15metrovou smršťovací hadici.

Zahradní set
BRADAS Flexibilní, smršťovací 5m-15m s postřikovačem zelená TRICK HOSE BR-WTH515GR

Smršťovací hadice samozřejmě existují i v ještě větších délkách, například 30metrové. Jde však o méně poptávané typy, neboť jak jsme si řekli, Smršťovací hadice se na skutečně velké zahrady příliš nehodí. V případě zájmu o dlouhý typ je nutné počítat s vyšší cenou v řádu nižších jednotek tisíců korun.

Jméno
S pistolí
Praktická
3 násobné zvětšení
S příslušenstvím
Zahradní set
Image
Produkt
Bestent smršťovací 15-45m + pistole Q42C
X HOSE Elastické zahradní smršťovací hadice, 15m modrá
Magic Hose Zahradní hadice smršťovací 30m
NOHEL GARDEN Hadice smršťovací 30 m + příslušenství
BRADAS Flexibilní, smršťovací 5m-15m s postřikovačem zelená TRICK HOSE BR-WTH515GR
Cena ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 700 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena