Sedací vak

Prostě pohoda.

Jak vybrat sedací vak

Sedací vak poslouží k aktivnímu odpočinku nebo k úplnému lenošení. Je velmi pohodlný a díky tomu, že se dokáže přizpůsobit tělu, má výborné ortopedické vlastnosti. Je vhodný i pro dlouhodobě ležící pacienty.

Vaky mají své místo prakticky v každé domácnosti. Hodí se do dětského pokoje, nahradit mohou také klasické pohovky.

Při výběru vhodného vaku je dobré zvážit, kolik prostoru může ve vašem bytě zaujmout. Další kritérium výběru je také to, pro koho je určen, jaký tvar vám bude nejvíc vyhovovat a také, kolik jste ochotní do vaku investovat.

Do dětskéto pokoje
Interier-Stejskal fotbal XXL + fotbal L 01 bílá 10 černá

Velikost

Vaky jsou dostupné v mnoha různých velikostech od malých po velikost XXL. Malé modely neslouží jako vak, jedná se spíše o podnožku. K sezení postačí velikost kolem 140 cm. Pokud má sloužit také k ležení, vybírejte modely o 180 a více centimetrech.

 • Objem do 250 litrů – tyto vaky nejsou pro běžné používání příliš vhodné. Jsou to malé vaky, určené především menším dětem. Využít je můžete také jako podnožku nebo odkládací stolek.
 • Objem od 250 litrů – 350 litrů – jedná se o střední velikost, která je ideální do menších bytů. Nezabírají mnoho místa, přesto ale poskytnou pohodlné sezení. Důležité je, aby měl alespoň jeden z rozměrů velikost 120 cm. To vám umožní při sezení opřít hlavu. Díky tomu si i v tomto menším vaku pohodlně odpočinete.
 • Objem od 350 – 450 litrů – jedná se o velikost XXL. Tyto velké sedací pytle nabízí pohodlné lenošení i pro 2 osoby. Nejběžnější rozměr vaku v této velikosti určeného k sezení je 140 x 160 cm. Vaky, které umožňují pohodlné ležení, mají rozměr 140 x 180 a více centimetrů.
 • Objem nad 450 litrů – obří vaky umožňují relaxaci více osob, zabírají ale hodně místa. Jsou tedy vhodné pouze pro velké prostory. Nevýhodou je také to, že po usednutí jedné osoby dojde k napnutí pytle. Nikdo jiný si už tedy pohodlně nesedne. Pokud má tedy plnit funkci pohodlného sezení pro více osob, je nutné, aby všichni sedali současně.

Tvar a design

Vaky jsou vyráběny v mnoha různých tvarech. Setkat se můžete s křeslem, polštářem, míčem, hruškou, kostkou, válcem, koulí nebo vakem ve tvaru zvířátka.

S podnožníkem
Divio + PODNOŽNÍK ŠEDÝ

Tvar vaku je otázkou osobního vkusu, každý z tvarů má svůj účel.

Tvar Použití
Polštář Tento tvar patří k nejoblíbenějším, nabízí větší možnost využití. Lze ho použít k sezení i ležení. Tento typ vaku je také často doplněn o postranní popruhy. S jejich pomocí lze polštář přeměnit na pohodlné křeslo.
Křeslo Jsou velmi pohodlné a nahradí klasická křesla. Oproti klasickému křeslu má ale tu výhodu, že se dokáže přesně přizpůsobit tvaru vašeho těla. Tím vám poskytne maximální pohodlí. Vzhledem k široké škále provedení ho lze umístit kamkoliv od obývacího pokoje, pracovnu nebo dětského pokoje. Tento tvar se vyrábí také ve venkovním provedení.
Hruška Také tento tvar nahradí klasické křeslo. Prodloužená opěrka výborně podpírá záda, krk i hlavu. Sedací výška je dostatečně vysoko, což ocení především starší zákazníci.
Válec Lze ho využít k sezení pro malé i velké, sloužit může také jako podnožka. Je určen především k obyčejnému sezení, neumožňuje tedy možnost větší relaxace.
Kostka Stejně jako válec umožňuje pouze sezení. Lze ho použít jako podnožník nebo stolek. Díky své malé velikosti a hmotnosti ho lze snadno přemísťovat. Svoje využití najde i venku.
Míč Tyto vaky mají především tvar fotbalového míče. Udělají tedy radost hlavně sportovním nadšencům. Díky svému tvaru poskytují oporu zádům, krku i hlavě. Tvarovat je lze především množstvím náplně, kterou vak naplníte. Díky výšce cca 70 cm jsou vhodné pro děti i dospělé.
Koule Tento typ je vyroben z měkkého plyše. Je tedy příjemně hebký a hladký. Je vyráběn ve střední velikosti, hodí se tedy i do menších prostor. Potah není snímatelný a nelze ho tedy prát. Čištění je ale snadné, lehce ho očistíte mýdlovou vodou a houbičkou.
Zvířátko Tento typ budou milovat především malé děti. Vybírat můžete z mnoha zvířátek, ať už tradičních českých nebo exotických. Vaky jsou vyrobeny z hebkého sametu. Náplň je chráněná dvojitým zajištěním.

Vaky jsou k dostání v mnoha barevných variacích. Koupit můžete jednobarevné modely. Mnoho vaků je vyrobeno v dvoubarevném provedení. A setkat se můžete také s různými tvary nebo motivy. Vyberete si tedy takový, který se bude hodit do každého pokoje.

Materiál

Sedací vaky se potahují různými materiály. Jiný materiál je vhodný do bytu, jiný pro venkovní použité. Základem všech variant je v první řadě pevný materiál a také kvalitní provedení. Švy musí být dvojité nebo trojité. Budete tak mít jistotu, že se náplň díky nekvalitnímu provedení nerozsype po bytě.

Ručně šitý
CrazyShop Standard 144×180 cm černý
 • Nylon – je nejlepším materiálem. Díky své pevnosti a odolnosti ho můžete používat doma i venku. Je extrémně odolný vůči tahu, oděru a roztrhání. Je také velmi odolný vůči ostrým předmětům. Nylon je nepromokavý, vyznačuje se dlouhou životností. Je velmi odolný vůči ušpinění. Pokud je potřeba ho čistit, stačí povrch pouze otřít vlhkým hadrem. Nevýhodou tohoto materiálu může být to, že není tolik příjemný na dotyk. Dále je to jeho vyšší cena.
 • Polyester – oproti nylonu má hrubší povrch, oba materiály mají ale velmi podobné vlastnosti. Polyester je na dotyk o trochu příjemnější, jeho údržba je oproti nylonu náročnější. Stále je ale jednou z nejjednodušších.
 • Bavlna a manchester – materiál je příjemný, pohodlný a prodyšný. Je odolný vůči tahu i oděru. Je velmi příjemný na dotek. Nehodí se do venkovních prostor, protože pohlcuje vlhkost. Není vhodný do bytů, kde dojde ke styku s domácími mazlíčky. Důvodem je velmi složité odstraňování chlupů. Pokud to vak umožňuje, je nejjednodušší údržbou potah vyprat v pračce. Pokud to není možné, lze ji vyčistit čisticím prostředkem, popřípadě jemně vydrhnout kartáčem.
 • Kůže – je velmi příjemná na dotek. Patří však k velmi nákladným materiálům a snadno dochází k jejímu poškození.
 • Umělá kůže – jedná se o syntetický materiál napodobující pravou kůži. Je tvořena dvěma vrstvami. Spodní díl tvoří bavlněný úplet, horní 100% polyuretan. Je velmi odolná a pevná. Díky své prodyšnosti nabízí pohodlné sezení. Nevýhodou je její snadnější opotřebení. Lze ji protrhnout ostrými předměty a je tedy vhodná pro vnitřní použití. Údržba je snadná, vak stačí otřít vlhkým hadříkem. Lze také použít mýdlovou vodu.
 • Plyš – příjemný hřejivý materiál. Hodí se pro vnitřní použití. Nevýhodou je složitější údržba. Některé vaky nabízí možnost sundání potahu. V tomto případě ho můžete vyprat v pračce.

Náplň

Vaky jsou naplněny polystyrenovými kuličkami nebo drtí. Další méně známou variantou je plnění přírodní výplní a také vzduchem. Téměř všechny typy vaků nabízí možnost doplňování. Vak lze jednoduše rozepnout a náplň dosypat. Tímto způsobem si zvolíte hustotu náplně. Samozřejmě platí, že čím více náplně vak obsahuje, tím je těžší.

Vak lze naplnit polystyrenovou drtí nebo kuličkami. Drť je levnější možnost doplňování. Při používání vaku plněného drtí dochází velmi rychle ke slehnutí, vak tedy ztrácí původní tvar. Navíc se z ní práší. Tím, že budete tento jemný prach vdechovat, bude docházet k poškozování vašeho zdraví. Větší riziko tento prach představuje u dětí a také alergiků.

Křeslo
Intex Beanless Bag Chair růžové 68590NP

Ideální náplní jsou tvrzené polystyrenové kuličky EPS. Polystyrenové kuličky jsou lehké, odolné vůči vlhkosti i zvýšeným teplotám. Lze dokoupit více velikostí těchto kuliček. Lze je dokupovat v baleních o objemu 100, 200, 300 nebo 400 litrů.

Jednotlivé kuličky mají velikost od 1 do 6 mm. Větší rozměry podléhají rychlejšímu slehnutí. Pro sezení jsou ale pohodlné, díky tomu, že se snadno přesýpají. Velmi rychle si tak vytvoříte tvar, který vám bude vyhovovat.

Menší rozměr náplně se téměř neslehne. Sezení není tak příjemné, menší kuličky mohou tlačit a nejdou tak snadno tvarovat. Ideální je proto zvolit velikost 3 – 4 mm.

Na piknik
Sedco Nafukovací vak SOFAIR DUO Oranžová

Další možností plnění vaku jsou špaldové nebo pohankové slupky. Oba materiály mají blahodárné účinky pro tělo. Snižují četnost astmatických záchvatů, mohou ulevit od migrén. Dobře se přizpůsobují tělu, i když nejsou tak poddajné jako EPS kuličky.

Některé vaky, které jsou vhodné především pro venkovní použití, lze plnit také vzduchem. Vak naplníte několika mávnutími a poté ho zajistíte přezkami. Když je vak plný, můžete lenošit.

Cena

Cena vaků se odvíjí od velikosti a materiálu. Ideální je dosáhnout co nejlepšího poměru ceny a kvality. Není ale vhodné hledat tu nejnižší cenu, v případě těchto výrobků dbejte především na kvalitu provedení.

Vak musí mít pevné švy a také ta část, která dovoluje doplňování materiálu, musí být kvalitně vyrobena a zabezpečena proti případnému roztržení. Ideální je, když je tato část kombinovaná suchým a klasickým zipem. Levné modely nejsou sešity, ale slepeny. Tento způsob výroby nemá dlouhou životnost.

Mezi kvalitní výrobce patří Sako, Zac, Classic, Omni Bag, Beanbag a další.

 • Do 1000 Kč – v této ceně zakoupíte několik variant nafukovacích vaků, nebo velkou škálu menších plnících vaků. Tyto vaky jsou vhodné do menších bytů, ideální jsou pro děti. Dále to jsou vaky tvaru válce nebo kostky.
 • Od 1 000 – 2 000 Kč – v této kategorii stále převládají kvalitní vaky menších velikostí a nosnosti určené především dětem. Vybrat už jde také ze středních vaků, různých tvarů a provedení, které výborně poslouží také dospělým.
 • Od 2 000 Kč a více – cena přes 2 000 Kč nabízí velké XXL vaky. Zde záleží především na materiálu, ze kterého je model vyroben. Vybírat můžete z mnoha různých tvarů, designů a použitelnosti doma i venku.

Víte, že…?

Pokud rádi tvoříte, nebude pro vás těžké vak vyrobit doma. Stačí kvalitní látka, zip, který umožní plnění a samotná náplň. Vak sešijte pevnou nití, například nylonovou. Jediné co musíte vědět je pouze to, jestli máte dostatečně výkonný šicí stroj, který si z pevnou látkou poradí.

Nomination
Do dětskéto pokoje
S podnožníkem
Ručně šitý
Křeslo
Na piknik
Image
Product
Interier-Stejskal fotbal XXL + fotbal L 01 bílá 10 černá
Divio + PODNOŽNÍK ŠEDÝ
CrazyShop Standard 144×180 cm černý
Intex Beanless Bag Chair růžové 68590NP
Sedco Nafukovací vak SOFAIR DUO Oranžová
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena