Nejlepší široké obojky pro psy 2024 a jak vybrat
Jak vybrat široké obojky pro psy
- Obojek představuje základní částí výbavy pro každého psa. Jeho šířka se odvíjí od velikosti plemene, pro které je určený.
- Mezi nejčastější materiály, ze kterých se obojky vyrábí, patří textil, kůže nebo kov.
- Podle účelu použití lze rozlišit celou řadu typů obojků. Základní dělení je pak na obojky pro běžné nošení nebo výcvik. Dále lze rozlišit speciální typy obojků.
Široké obojky pro psy - náš výběr
Kožené široké obojky pro psy
Široké obojky pro psy Nobby
Jak vybrat široké obojky pro psy
Šířku obojku určuje velikost plemene
Pro výběr obojku je stěžejní to, pro které plemeno je určený. Prakticky se dá říct, že platí pravidlo – čím menší pes, tím užší obojek bude potřeba a samozřejmě naopak.
Obojky pro malá plemena
Do kategorie malých plemen bývají řazeny rasy psů, které v dospělosti dosahují váhy do 10 kg. Obvod jejich krku se nejčastěji pohybuje do 30 cm. Pro tato plemena se hodí šířka obojků v rozpětí od 1,5 cm až 2,5 cm. Nejvyšší hodnota je pak určena pro silnější psy nebo rasy se vzpřímenějším krkem střední délky. Užší varianty nejsou příliš vhodné, protože mohou pejska škrtit. Šířka menší 1 cm pak funguje jako struna a obojek tedy není vůbec vhodný ani pro nejmenší rasy psů.
Obojky pro střední plemena
Za střední plemena lze považovat dospělé psy s váhou mezi 10 až 25 kg. V jejich případě se obvod krku nejčastěji pohybuje do 40 cm, ale silová plemena mohou dosahovat hodnoty až 45 cm.
- Šíře 2,5 cm – je nejčastější volbou pro plemena v nižší váhové kategorii
- Šíře 3 cm nebo 3,5 cm – psi se středně dlouhým krkem a psi při horní váhové hranici
- Šíře 4 cm – vhodná zejména pro psy typu bull; jsou silnější na tahu a užší obojek je může více škrtit.
Obojky pro velká plemena
Dospělí jedinci velkých plemen dosahují váhy do zhruba 40 kg, obvod krku je pak 60, případně 65 cm. U těchto psů se ideální šíře pohybuje kolem 4 cm nebo 5 cm, ale pro některá plemena mohou být vhodnější obojky užší a to s šířkou 3,5 cm.
Obojky pro obří plemena
Pokud dospělý pes váží v dospělosti nad 40 kg, bývá řazen do kategorie obřích plemen. Obvod krku se pak pohybuje v hodnotách i nad 60 cm. V jejich případě se jako nejmenší vhodná varianta doporučuje šířka 4 cm, případně více.
- Šířka 4 cm – pro psi v dolní váhové kategorii a psi s krátkým krkem
- Šířka 5 cm a 6 cm – psi s osvaleným a středně dlouhým klenutým krkem
- Šířka 7 cm – vhodná pro psi s váhou nad 70 kg
Obvod krku psa | Nejčastěji volená šířka obojku |
---|---|
Do 35 cm | 2,5 a 3 cm |
35 až 40 cm | 3 a 3,5 cm |
40 až 45 cm | 3,5 a 4 cm |
45 až 55 cm | 4 a 5 cm |
55 cm a více | 5 cm a více |
Víte, že…?
Posouzení správné šířky obojku lze provést i doma. Stačí si z papíru vystřihnout proužky o různých šířkách a přiložit pejskovi na krk. Tím lze jednoduše zjistit, jaká šířka je nejpřirozenější.
Z jakých materiálů se vyrábí
Výrobní materiál je zpravidla dalším parametrem, který lze při výběru obojku pro psa zvážit. Mezi nejčastější varianty pak patří textilní, kožené nebo kovové varianty.
Textilní obojky
Ve většině případech se jedná o obojky z nylonu nebo z voděodolného neoprenu. Mezi jejich přednosti patří především nízká váha a opravdu široká nabídka. Textilní obojky představují levnější variantu, ale je nutné počítat s nižší životností. Materiál totiž není příliš odolný. Totéž se jedná spon a přezek, které nejsou vyrobeny z kovu.
Obojky z kůže
Benefitem kůže je vysoká pevnost a dlouhá životnost, proto je tato varianta poměrně oblíbená. Nicméně aby obojek vydržel opravdu dlouho, je nutná správná péče. Z nevýhod lze zmínit fakt, že oproti textilním variantám jsou těžší a také dražší. Kůži jako takové také příliš nesvědčí voda.
Kovové obojky
Nejčastějším typem jsou řetízkové obojky. Ty jsou nejvhodnější pro krátkosrsté rasy psů, protože na nich lépe vyniknou a podtrhnou tak jejich vzhled. Obojek se navíc nebude zamotávat do srsti. Kovové obojky mohou být stahovací. Zpravidla bývají užší, takže se mohou pejskovi více zařezávat do krku nebo ho mohou škrtit. Za zmínku stojí i vyšší váha nebo náchylnost ke korozi.
Obojky a jejich funkce
Obojků pro psy existuje celá řada. Podle účelu je lze rozdělit na obojky pro každodenní nošení nebo např. výcvikové. Dále existují různé speciální typy.
- Proti klíšťatům nebo blechám – jedná se o antiparazitní verzi obojku; účinek je pouze dočasný
- Elektronický – model vhodný pro výcvik psa; využívá zvukových, vibračních nebo elektrických impulzů
- GPS obojek – umožňují určit polohu psa prostřednictvím mobilní sítě nebo satelitu; vyžaduje pravidelné dobíjení
- Svítící, LED nebo reflexní obojek – jedná se o bezpečnostní prvek používaný za snížené viditelnosti
- Martingale obojek – polostahovací obojek, který je vhodný např. pro psy s dlouhým krkem nebo jako výcvikový