Nejlepší sklápěcí stoly 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DEMA Sklápěcí stůl Treviso antracit

Jak vybrat sklápěcí stůl

  • Sklápěcí stoly se zpravidla uplatní tam, kde není místa nazbyt. Může se jednat o malý byt, terasu apod. Podle konstrukce lze tyto stoly rozdělit do dvou kategorií.
  • Asi nejdůležitějším parametrem v případě sklápěcích stolů je rozměr. Ten je třeba přizpůsobit zejména účelu použití stolu.
  • Materiál má vliv na celkový vhled. Do interiérů se nejvíce hodí stoly ze dřeva nebo MDF desek. Pro venkovní použití nebo na terasy lze volit i modely v kombinaci kov a plast.

Sklápěcí stůl - náš výběr

DEMA Sklápěcí stůl Treviso antracit
Výrobce: Dema
Druh materiálu: kov, plast
Šířka: 70 cm
Délka: 70 cm
Výška: 110 cm
Hmotnost: 9.7 kg
Zobrazit více
Skládací: ano
DEMA Sklápěcí stůl Treviso v antracitovém provedení se vyznačuje konstrukcí trubek s práškovým povlakem a má rozměry 70 cm (průměr) a 110 cm (výška). Stůl je vyskládán na 70x16x139 cm a váží 9,68 kg. Některé jeho součásti jsou výškově nastavitelné nůžky a plastové dekorativní desky. Výstraha: je nutné okamžitě otřít případné kapaliny na stole.
Zobrazit méně
Mega Plast, plastový skládací stůl LEO, 70 x 70 cm, antracit
přečíst recenzi
Výrobce: Megaplast
Zobrazit více
Produkt Mega Plast, plastový skládací stůl LEO o rozměrech 70 x 70 cm v antracitové barvě je navržen pro vnitřní i vnější použití. Z vzhledového hlediska napodobuje ratan. Stůl má skládací mechanismus, je odolný vůči UV záření a umožňuje mytí tlakovou myčkou. Je také vhodný pro vlhké prostory.
Zobrazit méně

Sklápěcí psací stoly

BIM Muse dub sonoma
Výrobce: BIM
Barva / dekor desky: dekor dub sonoma
Zobrazit více
Závěsný stůl BIM Muse dub sonoma je navržený tak, aby vyhovoval různým potřebám uživatelů. Stůl má otevírací horní část vhodnou pro notebook a dokumenty. Může se skládat a proměnit na kompaktní knihovnu s 7 policemi. Je vybaven plynovými teleskopickými lahvemi pro otevírání/zavírání, tichými závěsy a montáží na stěnu. Maximální nosnost nábytku je 60 kg a plocha stolu až 10 kg. Jeho rozměry jsou 94 cm (šířka), 62 cm (výška), 20 cm (hloubka ve složeném stavu) a 62 cm (hloubka v rozloženém stavu). Plocha stolu je 59,4 x 44,4 cm a deska je oboustranně laminovaná o tloušťce 16 mm s okraji pokrytými 0,5 mm PVC.
Zobrazit méně
Asir Buglem bílý
Výrobce: Asir
Barva / dekor desky: bílé
Zobrazit více
Psací stůl Asir Buglem je navržen tak, aby byl připevněn na zeď. Jeho rozměry jsou 120 cm na šířku, 123,6 cm na výšku a 55 cm na hloubku, což jej činí vhodným do prostorově omezených místností. Jeho povrch je vyroben z melaminem potažené dřevotřísky o tloušťce 18 mm a je bílé barvy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sklápěcí stůl

Jak vybrat sklápěcí stůl

Typy podle konstrukce

Sklápěcí stoly je možné podle konstrukce rozdělit do dvou základních typů a to samostatně stojící nebo nástěnné.

Samostatně stojící

Jedná se o stůl klasického typu, který má ale nohy vybavené sklápěcím mechanismem, který umožňuje jeho jednoduché složení. Tyto stoly mají velmi jednoduchý design a zpravidla se používají na terasy nebo balkony. Posloužit mohou také při kempování. Volit lze z různých materiálů. Nejčastěji se ale jedná o kombinaci plastu a kovu nebo dřeva a kovu.

Skládací dřevěný stůl upevněný na zdi

Skládací stoly mohou být přenostné i umístěné na pevno, iStock / Oleg Opryshko

Nástěnný

Nástěnné sklápěcí stoly mají své uplatnění nejčastěji jako vybavení domácnosti, která příliš neoplývá prostorem. Vyrábí se v celé řadě variant a použít je lze v:

  • Kuchyních
  • Jídelnách
  • Pracovnách
  • Ložnicích
  • Dětských pokojích
Sklápěcí stůl
DEMA Sklápěcí stůl Treviso antracit

Pro výrobu nástěnných sklápěcích stolů se používá celá řada materiálů, vyrábí se v různých designech a barevných provedeních. Alternativou nástěnných stolků jsou závěsné modely, které se ale opět více uplatní např. na menších balkonech.

Víte, že…?

Zejména u jídelních stolů je možné místo sklápěcích modelů zvolit stoly rozkládací. Ty mohou mít ve složeném stavu také malé rozměry. V případě potřeby je ale lze rozložit a u stolu usadit více lidí.

Rozměry

Rozměr stolu je vždy určující pro počet strávníků, který by se měl k danému modelu vejít. Obecně se doporučuje jako optimální prostor pro jednu osobu minimálně 50 x 40 cm. Nicméně v případě malých prostor je důležitý každý centimetr, proto jsou rozměry u sklápěcích stolů prakticky nejdůležitějším parametrem. U tohoto typu nábytku šířka ani hloubka většinou nepřesáhnou jeden metr. Rozměry je tedy vhodné přizpůsobit zejména účelu používání. U jídelních variant je vhodné volit rozměry větší pro případ více strávníků. Pokud bude stůl sloužit výhradně jako pracovní místo, lze rozměry přizpůsobit např. velikosti notebooku.

Víte, že…?

Sklápěcí psací stoly
BIM Muse dub sonoma

Výška stolu se zpravidla volí podle výšky židlí. U volně stojících modelů se nejčastěji pohybuje mezi 72 a 78 cm. Nástěnné stoly je možné zavěsit do výšky, která nejlépe vyhovuje požadavkům konkrétní osoby.

Jaký zvolit materiál

Materiál má velký vliv na celkový vzhled stolu a jeho výběr je důležitý zejména, pokud bude stůl součástí interiéru. V případě sklápěcích stolů se nejčastěji jedná o dřevěné materiály, které mohou být kombinované např. s kovovými nebo plastovými prvky.

MateriálPopis
Masivní dřevoKlasický, stylový, estetický materiál
 Při vhodné povrchové úpravě se snadno udržuje
 Používají se jak naše dřeviny tak ty exotické
LaminoPevný a odolný materiál
 Snadná údržba
 Široká škála různých barevných zpracování
MDFPolotvrdá dřevovláknitá deska
 Svými vlastnosti srovnatelné se dřevem
 Nižší pořizovací cena
Plast, kovNejčastěji se kombinují s předchozími variantami
 Existují i modely v kombinaci plastová deska a kovové nohy
Skládací kempingový stůl

Mezi sklápěcí lze zařadit i přenosné kempingové stoly, iStock / lovelypeace

Tvary a design

Sklápěcí stoly se zpravidla vyrábí v klasických tvarech tedy jako obdélník nebo čtverec. Nástěnné modely mohou a zároveň nemusí být vybaveny nožkami. Vzhled a barevnost výrazně ovlivňuje použitý materiál. Dřevo může mít přírodní tóny, např. u lamina lze volit z celé škály barevných provedení. Design je samozřejmě vhodné přizpůsobit stylu konkrétní místnosti a to jak po designové stránce, tak při volbě barvy.

Výrobci a ceny

Sklápěcí stůl
Mega Plast, plastový skládací stůl LEO, 70 x 70 cm, antracit

Výrobců sklápěcích stolů je celá řada. Jmenovat lze např. InnovaGoods, vidaXL, Tempo Kondela, Halmar, Dema a další. Nejlevnější modely pak lze koupit za cenu kolem 1000 Kč. Nejdražší stoly stojí zpravidla do 10000 Kč. Cenu ovlivňuje nejen použitý materiál nebo designové zpracování, ale také samotná značka výrobku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sklápěcí stůl?

U sklápěcích stolů je nejdůležitějším parametrem velikost. Podle účelu používání pak lze zvolit buď variantu samostatně stojící nebo nástěnnou. Důležitý je samozřejmě také design stolu, který úzce souvisí s použitým materiálem.

Kdy je vhodné zvolit sklápěcí stůl?

Sklápěcí stoly se hodí zejména do menších prostor. Volně stojící varianty vytvoří posezení na balkonech nebo terasách. Nástěnné modely se hodí zejména do interiéru a mohou sloužit např. jako stoly jídelní, pracovní, odkládací atd.
Zobrazit kompletní nabídku Sklápěcí stůl