Spací pytel pro miminko

Aby bylo miminko v teple.

ca. 1 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 900 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat spací pytel pro miminko

 • Využití – spací pytel udrží Vaše miminko v teple.
 • Typ – spací pytel může být s rukávy, bez rukávů i s nohavičkami.
 • Velikost – spací pytle jsou určené převážně kojencům, lze je však koupit i batolatům nebo dětem do cca 10 let věku.
 • Výhřevnost – u spacích pytlů je důležitá také výhřevnost označována jako TOG. Výhřevnost však často není u jednotlivých výrobků uváděna.
 • Materiál – materiály, ze kterých jsou dětské spací pytle vyrobeny, by měly být v ideálním případě certifikované.

Typy

K dostání jsou spací pytle s nohavičkami, bez rukávů a s rukávy.

Typ Popis
Pytle s nohavičkami Jsou vhodné pro hodně aktivní děti, kterým tak umožníte volný pohyb. Tyto pytle vám vydrží delší dobu, nožky mohou zůstat venku nebo na ně jednoduše navléknete ponožky. Pytle s nohavičkami lze koupit také v protiskluzové variantě. V tomto případě je nohavička zakončena dvojnásobně dlouhým nápletem, oproti klasickému provedení. Toto provedení umožnuje náplet ohrnout a vytvořit tak vlastně ponožku. Náplet je vybaven protiskluzových materiálem a umožňuje tak dítěti bezpečný pohyb.
Bez rukávů Jsou vhodné celoročně a lez pod ně obléct klasické pyžamko nebo overal na spaní.
S rukávy Tyto vaky jsou vhodnější spíše pro chladnější období a v tomto případě není třeba miminko ještě nějak přioblékat, popřípadě stačí jenom bodýčko.

Velikost

Spací pytle jsou určené převážně kojencům, lze je však koupit i batolatům nebo dětem do cca 10 let věku. Při výběru správného spacího pytle počítejte i s dostatečným prostorem pro volný pohyb nohou. Ideálně by mělo byt ve vaku cca do ¾ a poslední čtvrtina by měla zůstat volná.

S nohavičkami
Tommee Tippee Spací pytel Grobag letní Little Pip

S nohavičkami

Spací pytle s nohavičkami jsou k dostání v těchto velikostech:

 • 6 – 12 měsíců – 70 cm
 • 12 – 18 měsíců – 80 cm
 • 18 – 24 měsíců – 90 cm
 • 24 – 36 měsíců – 100 cm
 • 3 – 4 roky – 110 cm
 • 5 – 6 let – 120 cm
 • 7 – 8 let – 130 cm

Není vhodné pořizovat větší velikost, protože dítěti může pohyb stěžovat látka, kterou má dítě mezi nohama. V případě těchto pytlů je délka uváděna bez délky nápletu, to znamená, že pytel, jehož délka je 100 cm, má reálnou délku 110 cm.

Módní
New Baby Kojenecký spací pytel pejsek růžový

Klasický

Klasické spací pytle jsou vyráběny v následujících velikostech:

 • 0 – 6 měsíců – 70 cm
 • 6 – 18 měsíců – 90 cm
 • 12 – 36 měsíců – 110 cm
 • 3 – 6 let – 130 cm
 • 6 – 10 let – 150 cm

Pro správný výběr klasického spacího pytle je nutné změřit dítě od ramen po chodidla, ideálně když je v leže v uvolněné poloze.

Originální
Ergobaby Premium spací vak Sheep

Výhřevnost

U spacích pytlů je důležitá také výhřevnost označována jako TOG. Výhřevnost však často není u jednotlivých výrobků uváděna.

TOG je koeficient, který určuje sílu zateplení spacího pytle. Čím je tento koeficient vyšší, tím je spací pytel teplejší.
TOG je v rozmezí od 0,2 – 3,5.

 • Koeficient 0,2 je vhodný do 27 °C a 3,5 pak do 15° C.
 • Jestliže teplota v místnosti, kde dítě spí, dosahuje od 18 – 24 °C, bude mu stačit výhřevnost 1.
Ručně šitý
Bellochi spací pytel pro kojence Růžové pohlazení

Materiál

Materiály, ze kterých jsou dětské spací pytle vyrobeny, by měly být v ideálním případě certifikované.

 • Výhodné je, pokud je vnitřní vrstva vyrobena ze 100% bavlny nebo bavlněného mušelínu, což jsou vhodné materiály pro jemnou a citlivou dětskou pokožku.
 • Výhoda mušelínu je v tom, že se pří každém praní více zjemňuje.
 • Kromě bavlny může být výrobním materiálem Jersey bavlna, Bavlněný mušelín, Bambusová bavlna a jiné.
 • Bambusová bavlna je unikátní díky svým hypoalergickým a antibakteriálním vlastnostem. Je vhodná zejména pro děti náchylné k alergiím a pro děti s citlivou pokožkou. Oproti klasické bavlně je více absorpční a přirozeně reguluje teplotu.
S rukávky
Bebe Jou spací pytel Fabulous Hero
 • Spací pytle, kromě extra tenkých letních, mohou být zatepleny polyesterovým rounem. To zaručuje vzdušnost, prodyšnost a předchází alergiím. Rouno má velkou výhřevnost, je však lehké a jeho výhodou je i rychlé schnutí.

Značka a cena

Mezi opravdu kvalitní patří výrobky The Dream Bag, Detvak a Slumbarsac. U těchto výrobců můžete vybírat vhodný spací pytel i podle výhřevnosti. Dále jsou to pak značky jako Kaarsgaren, Esito, New Baby a jiné.

Kojenecký spací pytel lze koupit za cca 300 – 1 5 00 Kč. Do 500 Kč pořídíte pytle vyrobené z bavlny, které jsou doplněny dutým vláknem. Jsou k dostání v mnoha barevných provedeních. Dražší výrobky jsou vyrobeny z kombinace více materiálů

Oblíbený
KLUPS Vak spací univerzální Rose

Víte, že…?

Dětské spací pytle mohou být kromě klasických zipů zapínány pomocí suchého zipu, cvočků nebo knoflíčků. Setkat se můžete i s vaky, které kombinují dva způsoby.

Otázky a odpovědi

Jak se spací pytel zapíná?

Spací pytle mohou mít zapínání umístěno po straně nebo uprostřed. Ve většině případů narazíte na pytle se zipem uprostřed. Jejich výhodou je rychlé obléknutí a praktická manipulace s dítětem, kdy ho například potřebujete přebalit nebo převléknout. Zip na boku umožňuje rozepnutí celého vaku, i toto řešení je tedy praktické zejména kvůli přebalování. Horší však může neposedné dítko do pytle umístit, záleží však na zvyku a proto umístění zipu nehraje při výběru prakticky žádnou roli.

Jaký spací pytel vybrat?

K oblíbeným patří spací pytle, které umožňují různě upravovat velikost. Ty využijete u dětí od narození do cca 3 let věku. Některé spací pytle mohou mít otvory pro bezpečnostní pásy. Ty Vám umožní spací pytel používat v kočárku i autosedačce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S nohavičkami
Módní
Originální
Ručně šitý
S rukávky
Oblíbený
Image
Produkt
Tommee Tippee Spací pytel Grobag letní Little Pip
New Baby Kojenecký spací pytel pejsek růžový
Ergobaby Premium spací vak Sheep
Bellochi spací pytel pro kojence Růžové pohlazení
Bebe Jou spací pytel Fabulous Hero
KLUPS Vak spací univerzální Rose
Cena ca. 1 500 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK ca. 400 CZK ca. 900 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.