Nejlepší splachovací ventily 2024 a jak vybrat

Doplněk pro správnou funkci toalety.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Aqualine Úsporný splachovací ventil, dvojtlačítko (OVDC001)
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat splachovací ventil

  • Splachovacích ventilů je několik typů, kromě základních lze vybrat i speciální ventily.
  • Splachovací neboli vypouštěcí ventily se nedělí jen podle způsobu splachování, ale i podle možnosti umístění.
  • Každý splachovací ventil by měl být označen technickou normou, podle které je vyroben.

Splachovací ventil - náš výběr

Aqualine Úsporný splachovací ventil, dvojtlačítko (OVDC001)
přečíst recenzi
Výrobce: Aqualine
Materiál: Akrylát
Zobrazit více
Aqualine OVDC001 je úsporný splachovací ventil s možností nastavení objemu splachované vody prostřednictvím dvojtlačítka. Je vhodný pro různé druhy kombinovaných WC, včetně starších modelů s menším otvorem v nádržce. Pro ty lze dokoupit krycí rozetu s chromovaným povrchem (viz příslušenství).
Zobrazit méně
JIKA Splachovací ventil Dual Flusch ZETA - 8.9136.1.000.000.1
Zobrazit více
Popis: Náhradní vypouštěcí ventil Roca/Jika určený pro keramické nádrže Jika Lyra bez ovládací sady. Vyhovuje pro 2 splachovací množství. Produktové číslo: JIKA Splachovací ventil Dual Flusch ZETA - 8.9136.1.000.000.1. Ideální pro ty, kteří hledají náhradní díly pro své splachovací zařízení.
Zobrazit méně
Schell Schellomat Splachovací ventil WC, chrom - 027020699
Výrobce: Schell
Zobrazit více
Schell Schellomat Splachovací ventil WC, chrom - 027020699 je páčkový splachovací ventil pro WC s vrchním umístěním páčky. Jeho tělo a vrchní část jsou vyrobeny z mosazi, zatímco páčka je z tlakového odlitku zinku. Je navržen pro použití ve veřejných, poloveřejných a průmyslových toaletách s průměrem DN 20.
Zobrazit méně
Geberit vypouštěcí ventil 244.820.00.1
přečíst recenzi
Výrobce: Geberit
Typ: vypouštěcí
Zobrazit více
Geberit vypouštěcí ventil 244.820.00.1 je náhradním dílem pro podomítkové splachovací nádržky Sigma a Delta 12 cm. Lze jej použít s modely UP320, UP300 a UP100 vyrobenými od roku 2000. Velikost servisního otvoru je 22x14 cm, zatímco rozměry nádržky jsou 39,5x42,5 cm.
Zobrazit méně

Splachovací ventily Kombi WC

Splachovací ventily Geberit

Geberit splachovací ventil Typ 290, 2-M - 282.350.21.2
Výrobce: Geberit
Zobrazit více
Geberit splachovací ventil Typ 290 je určený pro splachovací nádržky. Jedná se o 2-M provedení s kódem 282.350.21.2, který nabízí standardní funkce splachování. Jeho technické parametry a vlastnosti jsou zaměřeny na běžné použití v domácnostech a komerčních prostorech.
Zobrazit méně
GEBERIT Příslušenství Napouštěcí ventil pro splachovací nádržky na omítku (240.705.00.1)
Výrobce: Geberit
Zobrazit více
Napouštěcí ventil Geberit je určen pro splachovací nádržky pod omítku a je kompatibilní s pitnou i dešťovou vodou (pH 6,0-9,5) pokud je instalován filtr. Ventil má boční přívod vody a nastavitelnou výšku hladiny. Šum při napouštění je nízký (12-18 dB(A)), tlak průtoku je 10-1000 kPa a maximální teplota vody činí 25°C. Dodávka zahrnuje adaptér, kónické svěrné šroubení a měděnou připojovací trubku.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Splachovací ventil

Jak vybrat splachovací ventil

Druhy splachovacích ventilů

TypPopis
Splachovací ventil s tlačítkem STOPJedna z ekologičtějších variant, kdy použijete jen tolik vody, kolik potřebujete a průtok zastavíte. Nesmíte však zapomenout vodu vypnout, to by pak ztrácelo smysl ekologie.
Splachovací ventil s dvoutlačítkemSplachovací tlačítko je rozděleno na dvě části, po spláchnutí vody po vykonání malé či velké potřeby.
  • Dále existují i speciální splachovací ventily, např. ventil pro nízko položenou nádržku, pro vysoko položenou nádržku, ventil pro předstěnové instalační systémy i ve variante ECOLOGY či vypouštěcí ventil pro Slimmodul.
  • Rovněž stále existují splachovací ventily s táhlem. Používali se hojně jako jedny z prvních splachovacích ventilů, kdy nádobka na vodu je umístěna u stropu a jednoduchým zatažením ventil uvolníte a ten skrze plastové trubky pustí vodu do záchodové mísy.

Umístění splachovacího ventilu

Splachovací neboli vypouštěcí ventily se nedělí jen podle způsobu splachování, ale i podle možnosti umístění, jelikož na trhu existují splachovací nádržky plastové či keramické.

  • Splachovací ventil podle zvoleného typu lze zabudovat z horní části či ze strany, nejčastěji vpravo.
  • Dále jsou čím dál tím oblíbenější takové toalety, které mají splachovací systém umístěný ve stěně. Proto nezapomeňte při výběru věnovat velkou pozornost tomuto dělení, abyste si nekoupili špatnou variantu.

Technické normy

Každý splachovací ventil by měl být označen technickou normou, podle které je vyroben. Jestliže v popisu výrobku tento údaj chybí, měli byste od takového výrobku dát ruce pryč. V případě splachovacích ventilů se objevují dvě normy buď ČSN 14055 či ČSN 14124, často i v kombinaci, kdy jsou v parametrech produktu obě dvě.

  • Norma ČSN 14055: Tato norma se vztahuje na splachovací nádržky, které se připojují na vnitřní vodovody. Má za úkol specifikovat konstrukční i funkční požadavky a rovněž i metody zkoušení pro splachovací nádržky, jenž se plní armaturou, mají přepad a jsou určené pro toaletní mísy i pisoáry.
  • Norma ČSN 14124: Velmi podobná jako technická norma uvedená výše. Nevztahuje se však na armatury u nádržkových splachovačů, které mají vnější přepad.

Víte, že…?

Technické normy nedbají jen na kvalitu provedení, ale rovněž garantují i velikost závitu 1/2″, 3/8″ aj. Není problém zakoupit ale i ventil s redukcí, pokud si nebudete jisti, jak velký závit potřebuje.

Nejznámější značky

Splachovací ventil
Aqualine Úsporný splachovací ventil, dvojtlačítko (OVDC001)

Jak již víte, splachovací ventily se vyrábí hlavně z plastu, tedy až na pár výjimek. Pro lepší přehled při výběru přinášíme 4 značky, které jsou kvalitní, a můžete se na ně bez obav spolehnout.
Alcaplast: Česká firma působí na domácím trhu od roku 1998. Postupně vzniklo 10 dceřiných společností a díky tomu může svými výrobky zásobovat přes 70 zemí celého světa. Cílem značky je dodávat takové produkty, které jsou spolehlivé a dokonale splňují požadavky zákazníků.
Geberit: Další velká společnost, která mimo plastových výrobků nabízí i keramické produkty. Zakládají si na kvalitním materiálu a výrobě, která je maximálně šetrná k přírodě.
JIKA: Společnost, jenž původně měla název Keramické závody Znojmo, poskytuje zákazníkům výrobky už od roku 1878, čímž patří mezi jedničky na trhu v prodeji sanitární keramiky a dalších doplňků.
Slovarm: Mezi naším výběrem je i jeden slovenský výrobce, který nabízí produkty určené hlavně domácnosti nikoliv pro průmyslové haly či jiné velké podniky.

Cena

Stejně jako existuje více druhů splachovacích, či chcete-li vypouštěcích ventilů, bude existovat i mnoho různých cen. My se je pro vás pokusíme rozdělit do základních 3 kategorií.

Cena do 200 Kč

Pokud budete mít štěstí, můžete v akci pořídit splachovací ventil od kvalitních značek, například od těch výše uvedených. Je to však jen obyčejný ventil pro vysoce položené nádrže.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

Splachovací ventily Kombi WC
Kerasan RETRO úsporný splachovací mechanismus na WC kombi, bronz 750993

Toto je standardní cena pro splachovací ventily pro všechny typy nádržek i s rozdělením na menší a větší splachování.

Cena nad 400 Kč

Do nejdražší cenové kategorie spadají takové splachovací ventily, jenž jsou vybaveny funkcí stop, kdy díky ní, můžete vodu kdykoliv zastavit. K dostání jsou produkty pro plastové, ale i keramické nádrže.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat splachovací ventil?

Mezi nejoblíbenější patří dvoutlačítkový ventil. Ventil může být zabudovaný v horní části nebo na straně. Zvolit můžete variantu, která Vám vyhovuje více. Kvalitní ventil je vyroben z ABS materiálu. Koupit byste měli pouze ventil označen patřičnou technickou normou.

Z čeho by měl být ventil vyroben?

Pro výrobu splachovacích ventilů se používá hlavně plast zvaný ABS (Akrylonitril Butadien Styren). Jedná se o vysoce pevný materiál, kterému nevadí nárazy či vysoký tlak. Poradí si s častým namáháním, resp. častým splachováním. Box: Pisoáry mají také svůj vlastní splachovací ventil, nicméně tyto se nevyrábějí z plastu, ale z nerezu, jelikož místo praktické funkce mají i funkci designovou.
Zobrazit kompletní nabídku Splachovací ventil