Startovací kabely

Nenechají Vás na holičkách.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat startovací kabely

 • S pomocí startovacích kabelů se propojí obě baterie a v ideálním případě pomohou vozidlo nastartovat.
 • Při výběru vhodných startovacích kabelů by vás jako první měla zajímat informace o průřezu vodičů.
 • Kvalitní kabely jsou vyrobeny z mědi.
 • Běžná délka se pohybuje od 2,5 m do 6 m. Je vždy lepší vybrat kabely s větší délkou.

Průřez vodiče

Při výběru vhodných startovacích kabelů by vás jako první měla zajímat informace o průřezu vodičů. Obecně platí, že čím větší průřez, tím auto snadněji nastartujete. S vodičem malého průřezu nastartujete pouze malý benzinový automobil, jako je například Škoda Fabia.

 • Pro menší vozy je doporučený průřez od 16 mm2.
 • Pro větší auta s objemem motoru od 2l a dieselové vozy pak alespoň 25 mm2.
Levné
Sheron 600 A 3 m

Víte, že…?

Při výběru se nenechte zmást tloušťkou izolace. Zkontrolujte a řiďte se údajem o průřezu na obalu.

  Menší benzínové automobily (Škoda Fabia, Volkswagen Golf,…) SUV, vozy o objemu motoru nad 2l a dieselové automobily
Průřez vodiče Od 16 mm2 Min. 25 mm2
     

Materiál

Startovací kabely jsou věcí, u které se doporučuje nešetřit. Kvalitnější jsou vodiče měděné, než ty, které jsou vyrobené z hliníku. Čistě měděné kabely jsou nejen kvalitnější, ale také mají delší životnost a tolik se nelámou.

Izolace

Důležitý je kvůli manipulaci také materiál izolace. Praktičtější je měkká izolace nejlépe silikon nebo guma. Není nic horšího, než vyndat kabely z promrzlého vozu, rozmotávat je na kost ztuhlé a zamotané, když navíc ani nejdou pořádně natáhnout, protože ztuhlá izolace stále drží tvar pouzdra, ve kterém byly uskladněny.

Extra silné
4Cars 600 A 4 m

Víte, že…?

Pozornost věnujte materiálu pečlivě, neboť někteří výrobci hliníkové kabely jen potáhnou tenkou vrstvou mědi, takže na první mohou vypadat jako měděné.

Materiál Výhody Nevýhody
Hliník Nízká cena Častěji se láme, nižší životnost
Měď Neláme se, delší životnost Vyšší cena

Délka kabelů

Běžná délka se pohybuje od 2,5 m do 6 m. Je vždy lepší vybrat kabely s větší délkou, protože je rozhodně příjemnější rozmotávat 6 m, než v nepřístupném místě řešit, jak auta dostat blíže k sobě, aby se k autobaterii vůbec mohly propojit.

Zapojení

Není to žádná věda propojit dva akumulátory a pokusit se ten méně nabitý opět probudit k životu.
Na začátek zkontrolujte, jestli oba vozy mají stejné napětí 6V, 12V, 24V. Ujistěte se, že všechna elektrická zařízení jako je klimatizace, rádio atd. máte vypnuté.

12 a 24 V
Extol Premium 800 A 5 m

Postup zapojeni:

 • Nasaďte svorku červeného kabelu na kladný pól vybité baterie
 • Nasaďte svorku červeného kabelu na kladný pól nabité baterie
 • Nasaďte svorku černého (modrého) kabelu na záporný pól vybité baterie
 • Nasaďte svorku černého (modrého) kabelu na kostru vozidla s nabitou baterií například blok motoru, nebo kostřící kolík

Po připojení nastartujte auto s nabitou baterií a nechejte cca 5 minut auta volně propojené.
Poté se pokuste nastartovat auto s vybitou baterií. Startér neprotáčejte moc dlouho, aby se kabely a svorky příliš nezahřívaly. Pokud auto ihned nenaskočí, nechávejte mezi pokusy pár minut prodlevu, aby se kabely nepoškodily.

100% měď
Compass 400 A 3 m

Jakmile motor nastartujete, nechejte jej běžet 15-20 minut, aby došlo k alespoň částečnému nabití baterie a mohli jste po odpojení kabelů a vypnutí motoru opět nastartovat.
Kabely pak odpojte přesně v opačném pořadí, než byly zapojeny.
Baterie se jízdou dobíjí, k jejímu úplnému dobití však nikdy nedojde. Proto je nutné v tomto případě nechat baterii zcela dobít odpovídající nabíječkou. Toto nabíjení může trvat i několik hodin.

Víte, že…?

Při nesprávném zacházení se startovacími kabely může dojít vážným poruchám vozu.

Údržba

Ta je velmi jednoduchá. Kabely mějte ideálně v pouzdře, ve kterém jste je zakoupili. Je dobré, aby kabely nebyly ve vlhkém prostředí. Zima ani teplo jim nevadí.

Profi
GYS Profi 500 A 3 m

Víte, že…?

Při jízdě (především v zimních měsících) se vždy snažte mít pouzdro s kabely v horní části kufru svého auta. Vyskládávat totiž celý kufr v mrazivém únoru, abyste vydolovali kabely, není právě ta nejlepší romantická představa.

Cena

Na našem trhu se můžete setkat s mnoha výrobci a dodavateli. Mezi ty nejznámější patří Sheron, Vapol, 4Cars, Compass a další. Kupovat startovací kabely tak doporučujeme u odborníků, kteří vám ochotně i na základě vašeho vozu vždy poradí.

 • Do 500 korun – Tyto kabely moc kvality nenabízejí a jsou vhodné maximálně pro motorku. Dbejte na správný výběr, abyste nakoupili vhodné kabely pro váš vůz.
 • 1000 – 1500 korun – Za tuto cenu můžete pořídit již kvalitní kabely, se kterými budete spokojeni.
 • Nad 1500 korun – Kvalitní a profesionální kabely, pro široké využití. Doporučujeme v případě, že často využíváte auto a nechcete zůstat na holičkách.

Otázky a odpovědi

Kdy se startovací kabely hodí?

Když vaše auto nestartuje je to problém. Jedním z důvodů může i být slabá, nebo zcela vybitá baterie. Pomocnou ruku nám v tomto případě může být druhé auto společně se startovacími kabely. S jejich pomocí se propojí obě baterie a v ideálním případě pomohou vozidlo nastartovat.

Jak vybrat startovací kabely?

Za mnohem kvalitnější jsou považovány měděné kabely. Při výběru věnujte pozornost průměru kabelu a zaměřte se pouze na kvalitní výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Levné
Extra silné
12 a 24 V
100% měď
Profi
Image
Produkt
Sheron 600 A 3 m
4Cars 600 A 4 m
Extol Premium 800 A 5 m
Compass 400 A 3 m
GYS Profi 500 A 3 m
Výrobce
Sheron
4Cars
EXTOL Craft
Compass
Gys France
Délka
3 m
4 m
5 m
3 m
3 m
Startovací proud
600 A
600 A
800 A
400 A
500 A
Průřez kabelu
22 mm²
6 mm²
60 mm²
25 mm²
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.