Nejlepší stojany na ručníky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
AUTRONIC Stojan na ručníky bambusový DR-039
85 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stojan na ručníky

  • Stojany na ručníky patří mezi praktické pomocníky, díky kterým zůstane ručník déle voňavý a svěží. Volit lze mezi stojany nebo závěsnými držáky.
  • Hlavním parametrem je počet ramen, kterým daný model stojanu disponuje. Výběr je vhodné přizpůsobit počtu členů domácnosti.
  • Materiál musí být vždy vysoce kvalitní, protože se jedná o výrobek určený do místností s vysokou vlhkostí. Důležitý je také design, ten je vhodné přizpůsobit stávajícímu vybavení.

Stojan na ručníky - náš výběr

AUTRONIC Stojan na ručníky bambusový DR-039
přečíst recenzi
Výrobce: Autronic
Hmotnost: 2 kg
Zobrazit více
Stojan na ručníky AUTRONIC DR-039 je vyráběn z masivního bambusu s transparentním lakem. Má rozměry 42x24x82 cm a umožňuje zavěsit až 3 ručníky nebo osušky. Nosnost je 6 kg, s hmotností stojanu pod 2 kg. Všechny části jsou spojeny šrouby.
Zobrazit méně
SAPHO KA30
Výrobce: Sapho
Barva: černé
Typ: držáky
Umístění: volně stojící
Materiál: kovové
Výška: 55 cm
Zobrazit více
Hloubka: 20 cm
Stojan na ručníky SAPHO KA30, součást série SKA, je vyroben z kvalitní lakované oceli. Skonstruován v průmyslovém stylu, jeho design je zjednodušený a minimalistický. Povrchová úprava je možná v jakémkoli odstínu RAL za 40% příplatek. Dodací lhůty jsou stanoveny na 8 týdnů.
Zobrazit méně
Aqualine SB161
přečíst recenzi
Výrobce: Aqualine
Barva: stříbrné
Typ: držáky
Umístění: volně stojící
Materiál: kovové
Výška: 85.5 cm
Zobrazit více
Šířka: 22 cm
Hloubka: 42 cm
Produkt Aqualine SB161 je stojan na ručníky. Tento model má kruhový tvar, je vyroben z nerezu a má chromovou barvu. Rozměry jsou 220x855x420 mm (šířka x výška x hloubka). Má dvě funkce - jako víceramenný a otočný držák na ručníky. Hmotnost je 2,57 kg. Na montáž je určený pro postavení. Záruka je na 2 roky.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na ručníky

Jak vybrat stojan na ručníky

Stojan nebo držák ručníků

Při výběru je třeba zohlednit zejména prostor koupelny, podle toho pak lze zvolit buď stojan nebo závěsný držák ručníků.

Stojan na ručníky

Jedná se o volně stojící variantu, u které je nutné počítat s tím, že zabírá více místa v prostoru koupelny. Proto je vhodná spíše do větších místností. Volně stojící modely patří více do moderního stylu, a tedy se hodí do moderně zařízených koupelen.

Zavěšené ručníky v koupelně

Koupelnu můžete vybavit stojanem i držákem, iStock / sirawit99

Závěsné držáky

Závěsné držáky na ručníky lze umístit prakticky kamkoliv. Hodí se tedy jak do velkých, tak malých koupelen. Mohou mít podobu jednoduchých nebo dvojitých háčků. Oblíbenější je podoba závěsných tyčí určených pro jeden, ale i více ručníků současně. Moderní varianta je pak podoba žebříku. V tomto případě je možné ručníky lépe rozvěsit, takže snadněji po použití uschnou. Levné plastové háčky se většinou na stěnu lepí. Kvalitnější držáky vyžadují přivrtání.

Typ stojanuKladyZápory
Volně stojícíModerní designová záležitostVyžadují více místa v prostoru
 Zpravidla pojme i větší množství ručníků najednou 
Závěsný
Hodí se jak do velkých, tak malých koupelenVětšinou vyžaduje zásah do zdi, obkladů, případně koupelnového nábytku
 Vyrábí se v různých provedeních 

Víte, že…?

Stojan na ručníky
AUTRONIC Stojan na ručníky bambusový DR-039

Stojany na ručníky neslouží pouze jako odkladová plocha, ale také k sušení použitých ručníků. Ideální umístění je pak u stěny blízko umyvadla, vany nebo sprchového koutu. Tak budou po ruce vždy, když jich bude třeba.

Ručníky ve stojanu

Stojany najdete zejména v moderních koupelnách, iStock / August0802

Počet ramen

V případě stojanů na ručníky se prakticky jedná o nejdůležitější parametr. Počet ramen je určující pro počet ručníků, které na něj bude možné zavěsit. Výběr je vhodné uzpůsobit tomu, kolik členů v dané domácnosti žije. Mezi nejčastější varianty patří stojany se 2 až 4 rameny.

Z jakých materiálů vyrábí

Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobek určený do vlhkého prostředí, je nutné volit modely z vysoce kvalitních materiálů, které jsou z tohoto pohledu vysoce odolné. Jako nejvhodnější se jeví např. nerezová ocel, bambus, exotické dřeviny nebo kvalitní plasty.
Mezi nejčastější materiály, ze kterých se stojany na ručníky vyrábí, patří:

  • Kov – nejčastěji se jedná o nerez; provedení ve stříbrné, bílé nebo černé barvě patří jednoznačně k nejoblíbenějším variantám; kovové držáky patří mezi nejpraktičtější; výhodou je také vysoká životnost
  • Dřevo, bambus – přírodní materiály se hodí jak do moderních koupelen, tak klasických, v retro stylu nebo např. skandinávském stylu; do koupelny vnáší prvek přírody; tyto stojany mají zpravidla přírodní odstíny
  • PVC – plast se nejčastěji používá na jednoduché háčky
Stolek na ručníky

Příslušenství k odkládání ručníku může mít různé podoby, iStock / Siraphol

Volba designu

Stojan na ručníky
SAPHO KA30

Při výběru nového stojanu, případně závěsného držáku je volba designu také poměrně důležitá. Stojan by měl do stávajícího vybavení koupelny zapadat nejen stylově, ale také vhodně zvoleným materiálem a barevností. S ohledem na velikost koupelny je třeba zohlednit např. rozměry. Na vzhled má vliv také počet ramen stojanu. Důležitý je i výběr materiálu, který má na vzhled podstatný vliv.
Volně stojící modely mají zpravidla tvar tyče opatřené pevnými nebo otočnými rameny. Moderněji pak vypadají stojany ve tvaru rámu nebo žebříku. Druhé jmenované může být ve variantě závěsné i de facto volně stojící.

Výrobci a ceny

Držáky ručníků obecně vyrábí např. Bemeta, Sapho, Grohe, Novaservis, Aqualine, DECOR WALTHER a další.
Nejlevnější držáky mají podobu jednoduchých plastových háčků a jejich pořizovací cena je v řádech desítek korun. Od cca 100 Kč se již jedná o háčky z kovu a jiných materiálů. Jednoduché závěsné držáky zpravidla na jeden ručník začínají na zhruba 150 Kč. Nejlevnější volně stojící varianty mají základní pořizovací cenu kolem 500 Kč. Cena nejdražších modelů se šplhá i k 15000 Kč a může se jednat jak o závěsné, tak volně stojící varianty.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na ručníky?

Podle prostoru, který koupelna nabízí je na zvážení, jestli bude vhodnější stojan nebo spíše závěsný držák. Hlavním parametrem je pak počet ramen stojanu. Dále je vhodné zvážit např. výrobní materiál a celkový vzhled.

Jaké stojany jsou vhodné do malých koupelen?

V tomto případě je vhodnější než klasické volně stojící varianty sáhnout po závěsných držácích. Ty je většinou možné připevnit jak na stěnu, tak případně na boky koupelnových skříněk. Nejsou, na rozdíl od stojanů, náročné na prostor.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na ručníky