Nejlepší stolky do auta 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
JOYART LUXUSNÍ STOLEK DO AUTA

Jak vybrat stolek do auta

  • Stolky do auta zvyšují pohodlí zejména při delších cestách. Typově lze rozlišit tři základní kategorie a to univerzální, dětské cestovní stolky do auta a stolky na volant.
  • Mezi základní technické parametry patří zejména údaje o velikosti nebo nosnosti stolku. Při výběru lze zohlednit také způsob upínání, který se liší zejména u univerzálních modelů.
  • Při výběru je možné zohlednit množství úložného prostoru, který stolek dále nabízí. Ten může být řešen např. kapsami, poutky nebo různými držáky.

Stolek do auta - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Stolek do auta

Jak vybrat stolek do auta

Jaké typy existují

Z hlediska účelovosti se dají stolky do auta rozdělit do dvou základních kategorií a to na stolky univerzální a dětské.

Snídaně v karavanu

Stolky jsou k vidění zejména v karavanech, iStock /WHPics

Univerzální stolek do auta

Tento typ stolků se nejčastěji zavěšuje na zadní stranu předního sedadla a je tedy určen pro osoby cestující vzadu. Stolky mohou mít různou podobu, nejčastěji se jedná o výklopnou variantu, případně organizér, jehož součástí je také stolek. Stolky mohou mít také různé určení. Některé modely jsou vysloveně vhodné pro práci, tedy na uložení notebooku, mobilního telefonu apod. Jiné lze využít pro běžné cesty, tedy i pro malé pasažéry. Typickou součástí těchto stolků je zejména držák na nápoje.

Dětský cestovní stolek

Dětské cestovní stolky jsou koncipovány tak, aby se daly připnout na dětskou autosedačku, případně sportovní kočárek. Zpravidla je vyroben z měkkých textilních materiálů, aby nedošlo ke zranění dítěte. Pracovní plocha má vysoké obruby, které slouží jako zábrana před propadáním věcí ze stolku dolů. Boční strany stolku jsou zpravidla doplněny o kapsy, pro uložení všeho potřebného.

Stolek na volant

Stolek do auta
JOYART LUXUSNÍ STOLEK DO AUTA

Jedná se o specifický typ stolku, který lze používat pouze v zaparkovaném vozidle, tedy ne za jízdy. Stolek se uchytí na spodní část volantu. Zpravidla bývá oboustranný, kdy jedna strana je určena pro odkládání např. jídla a pití. Druhá strana je vhodná jako malá cestovní kancelář. Některé typy univerzálních stolků také umožňují zavěšení na volant.

Typ stolku do autaVýhodyNevýhody
UniverzálníNejširší možnosti použitíVětšinou vyšší pořizovací cena
 Součástí držák na nápoje, případně další úložné prostory 
 Na výběr různé typy 
DětskýVyrábí se z materiálů vhodných pro dětiUrčený pouze pro dětské autosedačky
 Vysoké obruby brání zapadání věcí 
 Nabízí i další úložný prostor 
Na volantJednoduchý způsob uchyceníNelze používat za jízdy
 Oboustranně použitelný 

Víte, že…?

Kromě stolků do auta lze používat také různé organizéry do. Ty se také zpravidla připevňují na zadní stranu předních sedaček. Nabízí úložný prostor formou různých kapes, držáků na nápoje nebo např. tablet.

Rozměry a nosnost

Univerzální stolky do auta mohou mít různé rozměry. Zpravidla se uvádí hodnoty jak v rozloženém, tak složeném stavu. Důležitý je také údaj o vnitřní ploše stolku, který de facto udává velikost pracovního prostoru. U těchto stolků je také mnohdy uveden údaj o nejvyšší možné nosnosti. Tu je třeba respektovat. Hodnota se pak může pohybovat do cca 10 kg. U dětských cestovních stolků bývá velikost univerzální, vhodná na každý typ autosedačky. Nosnost v tomto případě uvedená nebývá.

Malý chlapec sedí v dodávce a jí jogurt

Auto můžete vybavit i stolkem větších rozměrů, iStock /WHPics

Jakým způsobem se upínají

Stolek do auta
Merco Steer stolek do auta barva černá

U univerzálních stolků se způsob upínání může lišit. Některé modely jsou vybaveny instalačními páskami, kterými se stůl přichytí na opěrku auta, jiné jsou vybaveny závěsným systémem nebo jiným typem úchytů.

Luxusnější výrobky mohou mít adaptér, který se instaluje mezi konzoly hlavové opěrky. Stolek se následně do adaptéru upne pomocí speciálního mechanismu. Obecně by všechny způsoby měli být velmi jednoduché a samotná instalace stolku velmi rychlá. Dětské cestovní stolečky mají většinou popruh, který se obepíná kolem autosedačky a drží díky němu na svém místě.

Praktické doplňky

Tyto stolky slouží k odkládání všeho potřebného od jídla, pití, různých hraček a společenských her pro děti, knížek a jiných drobností, které dokáží zpestřit dlouhou jízdu. Součástí prakticky každého stolku je odkládací ploch a ideálně držák na nápoje. Podle konkrétního účelu, případně celkového zpracování může být součástí těchto stolků také následující:

  • Další odkládací kapsy na nejrůznější drobnosti
  • Poutka na tužky a propisky
  • Držák na mobilní telefon

Víte, že…?

Stolky do auta bývají vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o plast, případně kovovou konstrukci u univerzálních stolků. Dětské cestovní stolky jsou zpravidla vyrobeny z textilních materiálů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stolek do auta?

V první řadě je třeba ujasnit k jakým účelům a komu bude stolek sloužit a podle toho vybrat vhodný typ. Při výběru je dále možné zohlednit např. rozměr nebo množství úložných prostor.

Jaký stolek je nejvhodnější pro děti?

V tomto případě záleží na věku. Pro nejmenší děti je vhodný stolek, který se upíná přímo na autosedačku. Starší děti si zpravidla vystačí i s univerzálním stolkem připevněným k přední sedačce.
Zobrazit kompletní nabídku Stolek do auta