Stolní pásová bruska

Neocenitelný pomocník truhlářské dílny.

ca. 2 300 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 14 200 CZK

Jak vybrat stolní pásovou brusku

  • Stolní pásová bruska je nedílnou součástí každé dobře vybavené truhlářské dílny.
  • Výhodou je velká stabilita, neboť je bruska pevně spjata s podložkou, pracovním stolem.
  • Opracovávaný materiál můžete držet v obou rukách a brousit na pevně ukotvené brusce.

Pásová bruska

Občas něco zbrousit potřebuje téměř každý, zejména pokud žijete v domech se zahradou, kde není o věci vyžadující údržbu nouze. K těmto účelům slouží pásové brusky, pomocí kterých lze obrousit nejen dřevo, ale také kov a plast. Pásová bruska se skládá z nekonečného pásu o různé šířce a hrubosti, který je napnut mezi dvěma válci. Jeden válec je hnací, druhý pak napínací. Stolní pásová bruska je přímo předurčena pro broušení velkých a rovných ploch.

Moderní stolní pásové brusky mají spoustu možností, mezi které patří například regulace otáček, což je velmi důležité. Některé materiály jsou citlivé na vyšší teplotu, která při broušení vzniká, a proto je nutné při broušení postupovat pomaleji a opatrně, k čemuž napomohou právě nižší otáčky.

Kombinovaná
Güde GBTS 400

Využití

Stolní pásové brusky najdou své využití především při hrubších pracích, kdy potřebujete zbrousit hrubší a velké plochy. Ty mohou být ze dřeva, kovu nebo plastu. Může jít například o broušení dveří nebo střešních latí, které nemusí být vždy zcela hladké. Samozřejmě lze jmenovat i obyčejné dřevěné desky, které chcete před konzervací a nátěry zbrousit. Stolní pásová bruska naopak staré nátěry dokáže dokonale odstranit.

S vhodným brusným papírem lze pomocí stolních pásových brusek opracovávat také beton či břidlici. Spektrum využití je tak skutečně široké.

Určení

Stolní pásová bruska může být součástí i domácí dílny, neboť i cenově dostupné modely vám dokáží uspořit spousta času a především namáhavé práce, která by vás čekala pouze smirkovacím papírkem. Nelze samozřejmě čekat naprosté zázraky, v domácích podmínkách s klasickou stolní pásovou bruskou pravděpodobně nezbrousíte rohy, ale i tak bude přínos velmi značný. Naprostou nutností je pak stolní pásová bruska pro všechny truhlárny, kde přijdou vhod o něco lépe vybavené modely se snadným ovládáním, úpravou a obsluhou.

Vřetenová a pásová
Güde GSBSM 450 38353

Příkon

Velmi důležitým parametrem stolní pásové brusky je samozřejmě příkon. Z jeho hodnoty udávané ve Wattech poznáte, na co vše bude daný model stačit.

  • Pakliže hledáte zařízení pro domácí použití ve vaší dílně, můžete se spokojit s modely o příkonu kolem 700 W.
  • Profesionál, nebo ti, kteří budou stolní pásovou brusku používat pravidelně, budou potřebovat výkon od hranice 1 000 W a výše. Vyšší výkon oceníte především v případě broušení velkých povrchů.
Výkon Využití  
kolem 700 W v domácích dílnách, méně časté použití  
nad 1 000 W profesionální dílny, každodenní použití

Regulace rychlosti

U stolní pásové brusky se hodí také možnost regulovat rychlost, případně otáčky. Samotná regulace probíhá elektronicky a každá odlišná úroveň rychlosti se hodí pro jiný typ broušení. Nižší otáčky přijdou vhod pro detailnější broušení, naopak u vyšších rychlostí je v popředí rychlé broušení na úkor přesnosti.

Koutoučová a pásová bruska
Scheppach BGS 700

Brusný pás

Stolní pásová bruska, jak napovídá již samotný název, nepoužívá brusné kotouče jako mnohé jiné brusky, ale brusné pásy. Ty se vyrábí z papíru či speciálního plátna a na své horní straně jsou potaženy hrubým materiálem, jde o známý smirek. Hrubost může být různé, stejně tak délka brusného pásu. Důležité je vědět, jak široký brusný papír může být do vaší brusky použit. Mezi obvyklé hodnoty spadá šířka od 60 milimetrů do 110 milimetrů.

Víte, že…?

Elektronická regulace otáček stolních pásových brusek určuje, kolik materiálu bude jedním tahem zbroušeno. Nižší otáčky zajistí menší, ale za to přesnější zbroušení.

Prach

Při broušení čehokoliv vzniká spousta odpadu a také nežádoucího prachu. Naštěstí už většina stolních pásových brusek disponuje systémem, který drtivou většinu prachu dokáže pohltit a tím práci učinit snesitelnější.

Příkon 1500 W
MetallKraft MBSM 100-130-2

Značky

Na českém trhu naleznete stolní pásové brusky mnohých výrobců, avšak patrně nejpočetnější zastoupení mají osvědčení výrobci s dlouhou tradicí jako je Bosch a také Makita. S jejich modely tak chybu rozhodně neuděláte.

Ceny

Za stolní pásovou brusku dáte většinou alespoň 2 000 Kč, kdy hovoříme o modelech, jejichž výkon se pohybuje kolem 600 W a hodí se tak rozhodně jen na domácí a především občasné využití. S narůstajícím výkonem roste i cena produktu. Výkon nad hranicí 1 000 W tak může znamenat cenu i kolem 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký zvolit příkon stolní pásové brusky?

Do domácích podmínek vám bude stačit příkon kolem 700 W, avšak do profesionálních dílen volte modely s příkonem minimálně 1 000 W.

Na co si dát při výběru pozor?

Rozhodně dbejte na to, aby byla stolní pásová bruska opatřena bezpečnostními mechanismy a například i systémem odsávání prachu a odpadního materiálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kombinovaná
Vřetenová a pásová
Koutoučová a pásová bruska
Příkon 1500 W
Image
Produkt
Güde GBTS 400
Güde GSBSM 450 38353
Scheppach BGS 700
MetallKraft MBSM 100-130-2
Hmotnost
15 kg
12.5 kg
9 kg
37 kg
Pohon
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Napětí
230 V
230 V
230 V
400 V
Typ brusky
stolní
oscilační
pásové
pásové
Výrobce
GÜDE
GÜDE
Scheppach
METALLKRAFT
Oblast použití
hobby
hobby
profi
Výkon
350 W
450 W
360 W
1500 W
Cena ca. 2 300 CZK ca. 5 400 CZK ca. 2 700 CZK ca. 14 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.