Jak vybrat stopkovou brusku.
- Stopková bruska se využívá k broušení, leštění a frézování na nářadí.
- V některých případech bývají stopkové brusky označené jako brusky přímé.
- Výhody stopkových brusek spočívají v kompaktních rozměrech, vysokých otáčkách a možnosti přistupovat i do stísněných prostor.
Stopková bruska - náš výběr



Přímé stopkové brusky





Pneumatické stopkové brusky





Stopkové brusky Aircraft





Jak vybrat stopkovou brusku.
Kdy se bude hodit
Stopkové brusky jsou nástroje pro kutily i profesionály určené především pro práci v těžko přístupných prostorech. Lze s nimi brousit odlitky, vzniklé sváry a jakékoliv další detaily, u kterých je vyžadována hladkost. Do sklíčidla stopkové brusky se proto upevňují rozlišené brusné a řezné nástroje pro opracování broušeného povrchu.
Vysoké otáčky
Stopková bruska je nástrojem pracujícím ve vysokých otáčkách tak, aby bylo docíleno kvalitního zbroušení požadovaného materiálu. Otáčky bývají na stopkových bruskách plně regulovatelné, a to v poměrně širokém rozsahu, který se volí dle právě broušeného materiálu. Právě tímto lze hodnotu otáček rozdělit do několika skupin.
Pneumatická mini bruska stopková / vrtačka "fortunka" s příslušenstvím
Drátěné kartáče
Při práci s drátěnými kartáči se hodí stopková bruska, která umožňuje nastavit otáčky na přibližně 15 000 otáček za minutu.
Plastové materiály
Plastové a obecně snadno tavitelné materiály vyžadují spíše nižší otáčky, zpravidla pod hranicí 18 000 otáček za minutu.
Dřevěné materiály
Materiály ze dřeva lze většinou pohodlně opracovávat s otáčkami kolem 20 000 otáček za minutu. Vždy však samozřejmě záleží na konkrétním druhu dřeva a jeho tvrdosti. Dle toho se následně výše otáček upravuje v rozmezí několika tisíc za minutu.
Měkčí kovy
Opracovávat lze také měkké kovy, mezi které můžeme zařadit hliník, měď nebo cín, které zvládnou vysoké otáčky, klidně i více než 20 000 otáček za minutu.
Tvrdší kovy
Brousit je možné také tvrdé kovy, kam spadá například ocel. V tomto případě lze využívat i nejvyššího nastavení stopkové brusky, což může být i 40 000 otáček za minutu. Vždy však záleží na konkrétním stroji a jeho možnostech pracovat v limitním spektru maximálních otáček.
Otáček za minutu | Využití |
---|---|
15 tisíc otáček | drátěné kartáče |
18 tisíc otáček | plastové materiály |
20 tisíc otáček | dřevěné materiály |
40 tisíc otáček | tvrdší kovy |
Příkon motoru
Při výběru nové stopkové brusky se vždy věnujte především příkonu motoru, který je pro budoucí práci nesmírně důležitý. Čím větší příkon motoru bude vybraná stopková bruska mít, tím silnější bude a umožní pracovat i s tvrdšími materiály ve vyšších otáčkách. Příkon bývá v rozmezí 250 – 750 W. Větší příkon vám rovněž zajistí delší životnost brusky, neboť většinou nebude pracovat na hranici svých možností.
Na druhou stranu přináší větší příkon i vyšší spotřeba a taktéž hmotnost, se kterou je nutné při práci také počítat. Zejména při delším pracovním vytížení může hrát hmotnost samotné stopkové brusky poměrně významnou roli. Pokud tedy víte, že ji budete mít v ruce značnou část dne, vyplatí se hledat modely s nižší hmotností, případně takové, které jsou přímo určené pro práci jednou rukou.
Výměnné příslušenství
Ke stopkové brusce můžete získat také celou řadu různého příslušenství, kterým lze možnosti stopkové brusky rozšířit. Následně budete moci povrchy a materiály nejen brousit, ale například:
- brousit
- vrtat
- gravírovat
- frézovat
- kartáčovat.
Ke každé stopkové brusce většinou získáte několik prvků příslušenství v základním balení, další je následně možné přikupovat.
Klíčové vlastnosti
V případě stopkové brusky mohou přijít vhod ještě další klíčové vlastnosti, které vám mohou usnadnit, případně zlepšit práci.
- Jde například o v dnešní době velice populární LED osvětlení. To vám svítí vždy přesně do místa, kde pracujete a vy tak nemusíte mít další separátní světlo, což se například v malých prostorech rozhodně hodí.
- Vhod může přijít i ohebná hřídel stopkové brusky, která vám umožní práci i ve velmi úzkých a členitých prostorech.
- Pro přesnou práci je vhodné mít i takzvané vodítko, které vám stopkovou brusku pomůže vést.
- Někdy se však hodí mít i volné ruce a pro tyto chvíle přijde k dílu upínací stojan, do kterého lze celou stopkovou brusku pevně umístit a následně pracovat s potřebným materiálem.
Víte, že…?
Při výběru stopkové brusky hleďte především na výkon, který by měl spíše větší, aby bylo spektrum využití zařízení co největší.
Cena
Cenově nejdostupnější hobby stopkové brusky lze pořídit již hluboko pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se však o základní modely bez příslušenství. Za to a také za kvalitu pro pravidelnou práci je nutná sáhnout po modelech, jejichž cena začíná kolem 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat stopkovou brusku?
Co při výběru sledovat?
Různé typy produktů porovnejte zde.