Jak vybrat sušák na prádlo na balkon
- Balkonové sušáky jsou k dostání v několika různých typech, díky tomu můžete opatřit sušákem prakticky každý balkon.
- Při výběru hraje kromě prostoru důležitou roli i délka šňůr a další možnosti, které vám poskytnou potřebný uživatelský komfort.
- Některé typy využijete při domácím i venkovním sušení prádla.
Svinovací sušáky na prádlo na balkon - náš výběr
Sušáky na prádlo na balkon na stěnu
Stropní sušáky na prádlo na balkon
Jak vybrat sušák na prádlo na balkon
Sušit doma nebo venku
Kdo nemá doma sušičku, musí řešit, kde bude vyprané prádlo sušit. V letních měsících se přímo nabízí pověsit prádlo na vzduch. Ne vždy je to ale možné nebo vhodné. Pokud máte to štěstí, že obýváte byt s balkonem, může vás od venkovního sušení odrazovat prašné městské prostředí.
Domácí sušení
Nejelegantnějším řešením domácího sušení prádla je sušička. Ne každému se ale vejde do bytu. Mnohé panelákové koupelny umožňují umístit pouze úzkou pračku s vrchním plněním, která zabere co nejméně prostoru.
Jako nejvhodnější místo pro sušení se tak jeví koupelna. Ne každá paneláková koupelna je však vybavena oknem a sušení tak není příliš efektivní, protože zde neproudí dobře vzduch. V nevětraném prostoru se tak mohou brzy tvořit plísně z vlhka.
M.A.T. sušák prádla svinovací 4 řady 6m š.43,5cm PH aretace
Pokud jste tedy nuceni sušit prádlo v bytě, myslete na správnou cirkulaci vzduchu. S velkým množstvím odpařené vody si poradíte pomocí vhodného odvlhčovače.
Víte, že…?
Prádlo v bytě usušíte pomocí sušící skříně. Ta vypadá na první pohled jako klasický šatník. Její součástí je klasický box s libovolně nastavitelnými věšáky a závěsnými tyčemi. Dá se pořídit v různých rozměrech a vleze se i do menších prostor.
Venkovní sušení
Panelákové byty bývají často vybaveny balkonem nebo lodžií, které můžete využít k sušení prádla. Stačí jen umístit hmoždinky se šroubovacím háčkem na protilehlé zdi. Na háčky pak natáhnete šňůry, které můžete podle potřeby stáhnout.
- Další možností upevnění sušáku je navrtat a našroubovat na jednu boční zeď balkonu stahovací sušák. Tyto typy jednoduše vytáhnete a po skončení sušení zase zatáhnete. Díky tomuto systému vám nebude nikde překážet.
- Nechce se vám vrtat do zdi? Využijte různé typy připevňovacích sušáků, které se dají umístit na zábradlí, a prádlo pak visí ve volném prostoru a nepřekáží vám na balkoně, který můžete využít jinak.
- Použít se dá i rozkládací sušák, ovšem za předpokladu, že vám nevadí, zabírá-li na balkoně prostor. Jenže balkonové či lodžiové řešení se dá provozovat jenom v létě. V zimě vám většinou nezbývá nic jiného, než sušit v bytě, tedy pokud nemáte zasklenou lodžii.
Typy sušáků
Benco Sušák na stěnu Favorit - polohovací - šíře 100 cm
Sušáky lze rozdělit do několika skupin, podle toho, jak je umístěn. Jsou vyrobeny především z hliníku a plastu a vybrat si můžete mezi těmito typy:
Typ | Vlastnosti |
---|---|
Stojanový sušák | Neliší se nijak od klasických sušáku, má pevnou konstrukci a stojí pevně ve stojanu. Je vhodný zejména pro početnější rodiny. Široká základna a robustní ramena dodávají sušáku i při jeho plném zatížení maximální stabilitu. Tento rotační stojanový sušák je odolný vůči povětrnostním vlivům využijete jej jak v menších bytech, tak na úzkých balkónech. Snadno ho sbalíte i na cesty – například pokud jedete kempovat. |
Samostatný sušák | Klasický přenosný sušák, který můžete mít doma v pokoji a pak jej přenést na balkón; výběr z různých variant a velikostí, oblíbený je vertikální sušák, který zabírá minimum místa. Tyto sušáky jsou nejběžnější, často se ale stává, že je může převrátit silný vítr, protože nejsou nikterak stabilní. Pokud chcete ušetřit místo, lze zakoupit také věžový sušák, který můžete stejně jako klasický rozkládací používat venku i doma. |
Závěsný stropní sušák | Existují různé druhy závěsných sušáků, které se jednoduše namontují do stropu a nezabírají moc místa |
Sušák na zdi | Další variantou je sušák přimontovaný ke zdi, který opět po složení nemusí zabírat skoro žádné místo. V tomto případě je možné vysunout a opět zasunou, nezabírají tedy žádné místo a vydrží delší dobu. Výhodou je také minimální údržba šňůr, které jsou od případných nečistot chráněny v zásuvné kazetě. |
Závěsný sušák | Tento typ lze použít doma i venku. Sušák zavěsíte na okno nebo balkon. Je malých rozměrů, vhodný pro menší množství prádla. Po skončení sušení ho lze kdykoliv odejmout a schovat, vyhnete se tak jeho čištění |
Prádelní šňůry | Někomu vyhovují klasické prádelní šňůry, které mají tu výhodu, že jsou prakticky zadarmo. Jsou sice kdykoliv k dispozici, zabírají ale mnoho místa a je třeba před každým sušením jednotlivé šňůry otřít od případných nečistot |
Cena a značka
Sušák na prádlo koupíte za pár korun. Cena se pohybuje od 300 – 1 200 Kč. Záleží především na typu a možnostech.
Mezi přední výrobce a špičku na trhu patří zejména Leifheit, výrobky této značky patří k těm nejkvalitnějším a poskytují výběr z široké nabídky. Nabízí všechny možné typy sušáku různých rozměrů.
Mezi další značky pak patří Vileda, Aldo, Benco, Gimi a další.