Nejlepší sušáky na prádlo na balkon 2024 a jak vybrat

Šetří místo, skvěle slouží.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sušák na prádlo na balkon i radiátor / CH1365

Jak vybrat sušák na prádlo na balkon

  • Balkonové sušáky jsou k dostání v několika různých typech, díky tomu můžete opatřit sušákem prakticky každý balkon.
  • Při výběru hraje kromě prostoru důležitou roli i délka šňůr a další možnosti, které vám poskytnou potřebný uživatelský komfort.
  • Některé typy využijete při domácím i venkovním sušení prádla.

Sušák na prádlo na balkon - náš výběr

Svinovací sušáky na prádlo na balkon

M.A.T. sušák prádla svinovací 4 řady 6m š.43,5cm PH aretace
přečíst recenzi
Hmotnost: 0 kg
Materiál: plastové
Zobrazit více
Sušák na prádlo KLAD 4 m PLASTIMEX je určen pro použití v koupelnách, lodžiích či jiných částech domácnosti. Jeho hlavní části zahrnují plášť, navíjecí buben se šňůrami, držák šňůr a příchytka držáku šňůr. Maximální délka vytažení silonových šňůr je 4 metry, počet šňůr je 5. Celková šířka sušáku činí 41 cm a vzdálenost mezi montážními děrami je 39 cm.
Zobrazit méně
VELC Sušák KLAD 6 m s aretací
přečíst recenzi
Typ: svinovací
Materiál: plastové
Zobrazit více
Sušák na prádlo KLAD 6m je určen pro domácí použití a může být umístěn v koupelně, lodžii či jiných prostorách. Nabízí až 6 metrů silonových šňůr rozdělených do 4 částí, jejichž délka je nastavitelná. Součástí sušáku je také zámek proti prověšení při vyšším zatížení. Šířka výrobku činí 49 cm.
Zobrazit méně
Miloš Velc KLAD 2m
přečíst recenzi
Typ: svinovací
Materiál: plastové
Barva: bílé
Zobrazit více
Výrobek Miloš Velc KLAD 2m slouží k sušení prádla v interiéru. Určen pro koupelny, lodžie či jiné prostory. Maximální délka tahu silonových šňůr činí 2 metry. Skládá se z pláště, navijáku s 5 šňůrami, držáku šňůr a upínacího prvku. Možnost nastavení délky šňůr. Celková šířka 41 cm.
Zobrazit méně
Leifheit 83107
Výrobce: Leifheit
Typ: nástěnné
Hmotnost: 31.9 kg
Šířka: 4.7 cm
Výška: 35 cm
Hloubka: 4.5 cm
Zobrazit více
Materiál: kovové
Barva: bílé
Sušák na prádlo Leifheit 83107 Rollfix Triple 150 Longline je nástěnný model s třemi šňůrami prodlužitelnými až do 5 metrů, což umožňuje využít až 15 metrů sušící plochy. Sušák lze použít i venku, je vyroben z plastu odolného vůči povětrnostním vlivům a je opatřen tříletou zárukou. Každá šňůra má vlastní navíjecí mechanismus a individuální napínání.
Zobrazit méně

Sušáky na prádlo na balkon na stěnu

Benco Sušák na stěnu Favorit - polohovací - šíře 100 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Benco
Zobrazit více
Sušák na stěnu Benco Favorit je určen do koupelny či na balkon. Umožňuje nastavení sklonu ramen ve 4 pozicích. Materiál celokovové konstrukce je opatřen Komaxit úpravou v bílé barvě. Sušící tyče mají délku 96 cm, šířka sušáku je 103 cm, délka ramene 55 cm a hmotnost 2,9 kg.
Zobrazit méně
Brabantia WallFix 24m 375842
přečíst recenzi
Výrobce: Brabantia
Typ: venkovní
Hmotnost: 5.5 kg
Šířka: 127 cm
Výška: 47 cm
Hloubka: 182 cm
Zobrazit více
Materiál: kovové
Barva: šedé
Venkovní sušák na prádlo Brabantia WallFix 24m 375842 je navržen pro snadnou montáž na zeď a nabízí celkem 24 metrů sušicích šňůr. Jeho rozměry jsou 47 cm (výška) x 127 cm (šířka) x 127 cm (délka) a vnější šňůry mají délku 120 cm, což umožňuje sušení i větších kusů prádla. Sušák je vyroben z anti-korozních materiálů a je dodáván s ochranným potahem.
Zobrazit méně
Brabantia 475924 Wallfix
přečíst recenzi
Výrobce: Brabantia
Typ: venkovní
Hmotnost: 8.175 kg
Šířka: 182 cm
Výška: 50 cm
Hloubka: 182 cm
Zobrazit více
Materiál: ocelové
Barva: stříbrné
Sušák na prádlo Brabantia 475924 Wallfix je určen pro montáž na stěnu a nabízí 24 m sušicí plochy. Rozkládá se pomocí jedné ruky a jeho vnější šňůry mají délku 120 cm. Materiál je odolný proti UV záření a skluzu prádla. Součástí balení je i nerezový box pro uschování sušáku a vrtací šablona pro připevnění. Rozměry: 109 x 180 x 182 cm.
Zobrazit méně

Stropní sušáky na prádlo na balkon

sušák stropový IDEAL 150cm 6 tyčí PH+kov. BÍ
přečíst recenzi
Výrobce: IDEAL
Typ: stropní
Hmotnost: 2.1 kg
Šířka: 150 cm
Hloubka: 53 cm
Materiál: kovové
Zobrazit více
Barva: bílé
Stropní sušák na prádlo Ideal je určen pro umístění v koupelně, na verandě nebo na balkóně. Sada obsahuje kotvící materiál, stropní lištu o délce 55 cm a 6 samostatně ovládaných tyčí o délce 150 cm s kovovou konstrukcí a plastovou povrchovou úpravou. Maximální zatížení jedné tyče je cca 3 kg. Montáž je jednoduchá.
Zobrazit méně
ALDOTRADE Stropní Ideal 7 tyčí 200 cm 7200
přečíst recenzi
Výrobce: Aldotrade
Typ: stropní
Počet praček: 4
Zobrazit více
Stropní sušák na prádlo ALDOTRADE Ideal 7 s 200 cm délkou nabízí 7 samostatných tyčí s maximálním zatížením cca 3 kg pro každou. Rozestup tyčí činí 9,5 cm, šířka lišty s kladkami je 65 cm. Tyče potažené plastem zaručují pevnost a dlouhou životnost. Vhodný do koupelen, venkovních prostor, jednoduchá montáž.
Zobrazit méně
stropní ALDOTRADE Ideal 120cm 6 tyčí
Výrobce: Aldotrade
Typ: stropní
Šířka: 120 cm
Hloubka: 53 cm
Zobrazit více
Stropní sušák na prádlo ALDOTRADE Ideal o šířce 120 cm a hloubce 53 cm nabízí šest samostatně ovladatelných tyčí s nosností 3 kg na každou z nich. Uživatelé mohou využít různé varianty nastavení. Kovové tyče potažené bílým plastem mají rozměry 8x120x8 cm ve složeném stavu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sušák na prádlo na balkon

Jak vybrat sušák na prádlo na balkon

Sušit doma nebo venku

Kdo nemá doma sušičku, musí řešit, kde bude vyprané prádlo sušit. V letních měsících se přímo nabízí pověsit prádlo na vzduch. Ne vždy je to ale možné nebo vhodné. Pokud máte to štěstí, že obýváte byt s balkonem, může vás od venkovního sušení odrazovat prašné městské prostředí.

Domácí sušení

Nejelegantnějším řešením domácího sušení prádla je sušička. Ne každému se ale vejde do bytu. Mnohé panelákové koupelny umožňují umístit pouze úzkou pračku s vrchním plněním, která zabere co nejméně prostoru.

Jako nejvhodnější místo pro sušení se tak jeví koupelna. Ne každá paneláková koupelna je však vybavena oknem a sušení tak není příliš efektivní, protože zde neproudí dobře vzduch. V nevětraném prostoru se tak mohou brzy tvořit plísně z vlhka.

Sušák na prádlo na balkon
Sušák na prádlo na balkon i radiátor / CH1365

Pokud jste tedy nuceni sušit prádlo v bytě, myslete na správnou cirkulaci vzduchu. S velkým množstvím odpařené vody si poradíte pomocí vhodného odvlhčovače.

Víte, že…?

Prádlo v bytě usušíte pomocí sušící skříně. Ta vypadá na první pohled jako klasický šatník. Její součástí je klasický box s libovolně nastavitelnými věšáky a závěsnými tyčemi. Dá se pořídit v různých rozměrech a vleze se i do menších prostor.

Venkovní sušení

Panelákové byty bývají často vybaveny balkonem nebo lodžií, které můžete využít k sušení prádla. Stačí jen umístit hmoždinky se šroubovacím háčkem na protilehlé zdi. Na háčky pak natáhnete šňůry, které můžete podle potřeby stáhnout.

  • Další možností upevnění sušáku je navrtat a našroubovat na jednu boční zeď balkonu stahovací sušák. Tyto typy jednoduše vytáhnete a po skončení sušení zase zatáhnete. Díky tomuto systému vám nebude nikde překážet.
  • Nechce se vám vrtat do zdi? Využijte různé typy připevňovacích sušáků, které se dají umístit na zábradlí, a prádlo pak visí ve volném prostoru a nepřekáží vám na balkoně, který můžete využít jinak.
  • Použít se dá i rozkládací sušák, ovšem za předpokladu, že vám nevadí, zabírá-li na balkoně prostor. Jenže balkonové či lodžiové řešení se dá provozovat jenom v létě. V zimě vám většinou nezbývá nic jiného, než sušit v bytě, tedy pokud nemáte zasklenou lodžii.

Typy sušáků

Svinovací sušáky na prádlo na balkon
M.A.T. sušák prádla svinovací 4 řady 6m š.43,5cm PH aretace

Sušáky lze rozdělit do několika skupin, podle toho, jak je umístěn. Jsou vyrobeny především z hliníku a plastu a vybrat si můžete mezi těmito typy:

TypVlastnosti
Stojanový sušákNeliší se nijak od klasických sušáku, má pevnou konstrukci a stojí pevně ve stojanu. Je vhodný zejména pro početnější rodiny. Široká základna a robustní ramena dodávají sušáku i při jeho plném zatížení maximální stabilitu. Tento rotační stojanový sušák je odolný vůči povětrnostním vlivům využijete jej jak v menších bytech, tak na úzkých balkónech. Snadno ho sbalíte i na cesty – například pokud jedete kempovat.
Samostatný sušákKlasický přenosný sušák, který můžete mít doma v pokoji a pak jej přenést na balkón; výběr z různých variant a velikostí, oblíbený je vertikální sušák, který zabírá minimum místa. Tyto sušáky jsou nejběžnější, často se ale stává, že je může převrátit silný vítr, protože nejsou nikterak stabilní. Pokud chcete ušetřit místo, lze zakoupit také věžový sušák, který můžete stejně jako klasický rozkládací používat venku i doma.
Závěsný stropní sušákExistují různé druhy závěsných sušáků, které se jednoduše namontují do stropu a nezabírají moc místa
Sušák na zdiDalší variantou je sušák přimontovaný ke zdi, který opět po složení nemusí zabírat skoro žádné místo. V tomto případě je možné vysunout a opět zasunou, nezabírají tedy žádné místo a vydrží delší dobu. Výhodou je také minimální údržba šňůr, které jsou od případných nečistot chráněny v zásuvné kazetě.
Závěsný sušákTento typ lze použít doma i venku. Sušák zavěsíte na okno nebo balkon. Je malých rozměrů, vhodný pro menší množství prádla. Po skončení sušení ho lze kdykoliv odejmout a schovat, vyhnete se tak jeho čištění
Prádelní šňůryNěkomu vyhovují klasické prádelní šňůry, které mají tu výhodu, že jsou prakticky zadarmo. Jsou sice kdykoliv k dispozici, zabírají ale mnoho místa a je třeba před každým sušením jednotlivé šňůry otřít od případných nečistot

Cena a značka

Sušák na prádlo koupíte za pár korun. Cena se pohybuje od 300 – 1 200 Kč. Záleží především na typu a možnostech.

Mezi přední výrobce a špičku na trhu patří zejména Leifheit, výrobky této značky patří k těm nejkvalitnějším a poskytují výběr z široké nabídky. Nabízí všechny možné typy sušáku různých rozměrů.

Sušáky na prádlo na balkon na stěnu
Benco Sušák na stěnu Favorit - polohovací - šíře 100 cm

Mezi další značky pak patří Vileda, Aldo, Benco, Gimi a další.

Otázky a odpovědi

Co je stojanový sušák?

Tento sušák má podobu jakési věže, i z tohoto důvodu je dostupný pod označením Tower. Prádlo můžete sušit hned v několika patrech. Sušák je možné používat doma i na balkoně. Při venkovním sušení je vhodné, aby bylo spíše bezvětří, protože sušák není možné ukotvit a mnoho modelů disponuje i přepravními kolečky.

Jaký balkonový sušák je nejoblíbenější?

Nejvíce kladných recenzí mají vysoce praktické zasouvací sušáky, které se montují na stěnu. V případě potřeby je velmi jednoduše roztáhnete, a poté naopak demontujete. Sušák nebude nikde překážet a šňůry budou v plastovém pouzdře chráněny před nepřízní počasí.
Zobrazit kompletní nabídku Sušák na prádlo na balkon