Závěsné zařízení

Příslušenství pro osobní i nákladní automobil.

ca. 6 100 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 10 500 CZK

Jak vybrat tažné zařízení

  • Při výběru tažného zřízení je nutná vždy zvážit, k jakým účelům bude nejčastěji využíváno.
  • Volit můžete mezi pevným čepem či odnímatelným čepem tažného zařízení.
  • Pozornost je nutné věnovat také maximálnímu zatížení tažného zařízení, které je udáváno v kilogramech.

Co je závěsné/tažné zařízení

Pod pojme tažné zařízení si lze v obecné mluvě představit „kouli“, kterou může bývá vybaveno osobní i nákladní auto. Za tažné zařízení lze většinou připojit přívěs, pokud je potřeba odvézt rozměrnější věci, které by nebylo vhodné dávat přímo do kufru auta. Nejde však jen o přívěs či valník, ale například i karavan nebo nosič na kola, který se upevňuje k tažnému zařízení.

Typy

Před samotným výběrem nového tažného zařízení je vhodné si zvolit, jaký konkrétní typ vám bude vyhovovat. Tažná zařízení se dělí především dle způsobu montáže kulového čepu, který je dále připevněn k výztuze zadního nárazníku každého automobilu. Každé řešené má své klady a také zápory, ale rozlišují se dva základní typy tažného zařízení, respektive jeho uchycení,

Bajonetové provedení
Tažné zařízení Kia Ceed Kombi 07/2018-> SV 002-469, SVC GROUP

Pevné čepy

Čep je k tažnému zařízení trvale připevněn za pomoci šroubů, alternativní metodou je přivaření čepu k tažnému zařízení. Oba způsoby upevnění k tažnému zařízení jsou povolené nejen na území České republiky, ale také v celé Evropské unii. Výjimkou jsou však vozidla, kterým by tažné zařízení překrývalo registrační značku, v takovém případě nelze tento typ používat.

Pevný čep uchycení tažného zařízení se hodí pro všechny, kteří upřednostňují co nejnižší pořizovací cenu. Současně ocení, že o tažné zařízení není potřeba se dále v podstatě nijak starat. Pevný čep se hodí také pro ty, kteří například tažné zařízení využívají každý den. Takovým by odnímatelný typ benefity nepřinesl, spíše naopak. Stejně tak pokud vozidlem, například dodávkou, taháte náklady o vyšší hmotnost, je vhodnější mít tažné zařízení s pevným čepem. Pevné čepy se dále ještě mohou dělit dle konkrétního provedení.

  • Pevně svařený čep
  • Uchycení dvěma šrouby po stranách
  • Čep s přírubou, kdy jsou využívány dva nebo čtyři šrouby zepředu
Levné tažné
Tažné zařízení Škoda Yeti +Monte Carlo+Outdoor 11/2009-> SV 001-223, SVC GROUP

Odnímatelné čepy

Alternativou tažného zařízení je odnímatelný čep. Ten se nasazuje a naopak sundává bez potřeby jakéhokoliv nářadí. Důležité je, že pokud není připojen přívěs, je nutné celý čep sundat a vozit schovaný. Nelze jej mít na autě jen tak bez využití. Odnímatelný čep je zcela povinný pro auta, kde tažné zařízení překrývá registrační značku.

Odnímatelné čepy tažného zařízení se hodí všem, kteří dbají na vzhled vozidla a nechtějí jej neustále kazit tažným zařízením. Stejně tak to ocení všichni, kdo tažné zařízení využijí pérkrát do roka. Těm postačí, když jej v případě potřeby snadno namontují.

Druh tažného zařízení výhody nevýhody  
pevné robustnější, hodí se při každodenním využívání neustále na voze, kazí estetický dojem, nelze použít přes registrační značku  
odnímatelné není neustále na voze, lze schovat může kazit estetický dojem, méně odolné

Provedení

Odnímatelné čepy tažného zařízení mohou být dále ještě různých typů a opět záleží na vašich požadavcích a preferencích, který využijete zcela nejlépe.

Montážní koule
Tažná koule se závitem, 50mm GEKO G02330

Automatické

Automatický systém se dále dělí na vertikální systém, který mívá integrovaný zámek, přičemž po odejmutí a sklopení zásuvky je zcela neviditelný. Další možnost představuje nátlačný systém, který má rovněž integrovaný zámek, jenž není takřka viditelný. Tento systém je velmi snadný na obsluhu a je spolehlivý. Nejmodernější řešení představuje sklopný systém, který je vůbec nejsnadnější na obsluhu. Celé tažné zařízení lze snadno schovat. Nová a lépe vybavená vozidla mají toto řešení elektrické a probíhá tak bez nutnosti manuálního upravování.

Poloautomatické

Poloautomatické řešení nabízí například systém Westfalia, který se chlubí snadno funkčností a velmi dlouhou životností. Alternativu představuje bajonetový systém, který zaujme příznivou pořizovací cenou a kvalitou, i proto je mezi uživateli oblíben.

Ceny

Některé vozy jsou tažným zařízením vybavena již od výroby, na jiná jej lze dodatečně namontovat. Cena se velmi liší v závislosti na typu vozidla. Například na starší automobily již jde jen o částku kolem 2 000 Kč. Naopak na současné modely je dodatečná namontování otázkou přibližně 6 000 Kč. Do ceny se pak promítá ještě případně kvalita provedení či snadnější obsluha.

Pro čtyřkolky
Tažná koule 3.5 t 50 mm KRAFT&DELE KD11206

Otázky a odpovědi

K čemu slouží tažné zařízení?

Tažné zařízení je určeno takřka pro jakýkoliv automobil a umožňuje zapřáhnout například přívěs nebo nosič na kola. Rozlišujeme pak různé typy uchycení tažného zařízení, některé jsou pevná, jiná odnímatelná.

Jaký je nejmodernější typ tažného zařízení?

V tuto chvíli je nejmodernějším typem tažného zařízení automatický výklopný čep, který se vyklápí vzdáleně a je elektricky ovládaný. Zpravidla stačí v autě jen zatáhnout za páčku a tažné zařízení se objeví. Jinak je schováno pod podvozkem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Bajonetové provedení
Levné tažné
Montážní koule
Pro čtyřkolky
Značkové
Image
Produkt
Tažné zařízení Kia Ceed Kombi 07/2018-> SV 002-469, SVC GROUP
Tažné zařízení Škoda Yeti +Monte Carlo+Outdoor 11/2009-> SV 001-223, SVC GROUP
Tažná koule se závitem, 50mm GEKO G02330
Tažná koule 3.5 t 50 mm KRAFT&DELE KD11206
Tažné zařízení Mazda 6 kombi
Cena ca. 6 100 CZK ca. 3 700 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 10 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena