Jak vybrat tekutou gumu?
- Tekutá guma, někdy nazývaná také jako tekutá pryž nebo tekutý kaučuk, se řadí k oblíbené formě hydroizolace.
- Díky snadné aplikaci si s ní poradí i laik.
- Guma přilne prakticky ke všem povrchů a nanáší se válečkem, štětcem nebo ve spreji.
- Tekutá guma se hojně využívá při hydroizolacích nebo jako ochrana proti UV záření. Nabízí unikátní vlastnosti, kdy vytvoří sice pevný, ale zároveň flexibilní spoj s až trojnásobnou roztažností.
Tekutá guma - náš výběr
Tekuté gumy ve spreji
Tekuté gumy Plasti Dip
Jak vybrat tekutou gumu?
Typy
Vedle univerzálních gum najdete na trhu i pryžové směsi určené ke speciálním účelům. Díky tomu s gumou utěsníte bazén, ale ochráníte šindele na střeše i namáhané spoje na vozidlech.
Univerzální
V běžných hobby marketech se nejčastěji setkáte s univerzální tekutou gumou. Při její aplikaci vytvoříte tenkou vrstvu, která ochrání povrch před UV zářením, vlhkostí a zároveň vytvoří pevný, ale pružný spoj. Univerzální gumy využijete například při nátěrech střech nebo při izolaci opěrných stěn domu.
Bazény
Jednosložková hydroizolace do bazénů nabízí oproti univerzálním tekutým gumám lepší izolační vlastnosti. Díky tomu se hodí pro izolaci trvale vlhkých povrchů. Bazénové izolace také lépe odolávají i látkám pro zlepšení kvality vody jako chlor, přípravky proti tvorbě řas nebo dezinfekce.
Dlažby
Tekutá guma na dlažby se využívá zejména na nášlapných površích. Na rozdíl od jiných typů, které mají hladkou strukturu, s tekutou gumou na dlažbu vytvoříte zdrsněný povrch, který snižuje riziko uklouznutí a zranění. Tato guma se někdy přímo nazývá jako tekutá dlažba a je vhodná pro aplikaci válečkem nebo stříkací pistolí. Mimo to se vyrábí i v několika barevných provedeních a disponuje dlouhou životností až 40 let.
Auto-moto
Tekutou gumu také využívají kutilové při opravách a údržbě vozidel. Díky jejím vlastnostem ochrání namáhané spoje a snadnou aplikaci zvládnete i sami doma. Při aplikaci stříkací pistolí s ní ošetříte i disky aut. Tekuté gumy určené pro opravy vozidel se navíc vyrábějí i v menších baleních.
Typ tekuté gumy | Využití | Výhody |
---|---|---|
Univerzální guma | Ochrana střech, izolace opěrných stěn | Ochrana proti UV záření |
Guma do bazénů | Opravy bazénů, izolace dlouhodobě vlhkých povrchů | Průhledná barva, snadná aplikace |
Tekutá dlažba | Náhrada za dlažby, ochrana nášlapných ploch a schodů | Vytvoří zdrsněný povrch, vysoká životnost, různá barevná provodení |
Guma na údržbu vozidel | Ochrana namáhaných spojů, údržba disků kol | Malé balení, snadná aplikace |
Víte, že…?
Tekutá guma pro opravy vozidel se díky jejímu malému balení využívá i při opravě a renovaci povrchů lodí. Při správném použití funguje jako alternativa k dvousložkovým PUR lepidlům.
Aplikace
Jak jsme naznačili výše, tekutá guma se vyrábí v několika variantách. Ty se liší zejména způsobem jejího nanášení.
Natírání
Tekuté gumy určené pro aplikaci nátěrem se nejčastěji prodávají ve větších baleních. Její aplikace na povrch je snadná. Snadno ji nanesete štětcem nebo válečkem s dlouhým vlasem. Tyto gumy využijete zejména při aplikaci na větších plochy.
Sprej
Menší balení tekuté gumy umožňují také nanášení pomocí aerosolového spreje. Tyto gumy se hodí například pro opravy povrchů vozidel, renovaci disků kol a nebo při drobných opravách izolací bazénů nebo již nanesených tekutých podlah.
Pasty
Tekutá guma ve formě pasty se prodává v malých baleních o objemu přibližně 100 ml a hodí se pro jednorázové opravy. Díky svému složení velmi rychle schnou a využijete je zejména při rychlých opravách. Jejich nevýhodou je ovšem rychlé vysychání po otevření balení, podobně jako v případě jednorázových lepidel.
Víte, že…?
Tekuté gumy určené pro nanášení štětcem nebo válečkem snadno nanesete i pomocí stříkací pistole. Díky tomu se hodí pro nanášení velmi tenkých vrstev podobně jako v případě tekuté gumy ve spreji.
Velikost balení
Tekuté gumy se prodávají v několika velikostech balení především podle jejího využití. V případě renovace nebo údržby dlažby sáhnete po kbelících nebo plechovkách s objemem 5 kg až 15 kg podle potřeby. 5kg balení tekuté gumy stačí na nátěr přibližně 2,5 m2 plochy o síle 2 mm. Gumy ve spreji se nejčastěji nabízejí v rozmezí od 500 ml do 1 000 ml. Nejmenší pasty najdete v balení do 100 ml.
Cena
Cenové relace tekuté pryže se velmi liší a odvíjejí se především od velikosti balení a výrobce.
- Do 500 Kč – tekuté gumy ve spreji a pasty
- 300 až 3 000 Kč – balení tekutých gum o objemu přibližně 5 kg až 10 kg
- 3 000 Kč a více – tekuté gumy od renomovaných výrobců v baleních od 10 kg a více
Značky
Mezi oblíbené výrobce tekuté gumy v České republice se řadí tradiční značka Alfema. Ta nabízí celé spektrum hydroizolací a tekutých gum určených k univerzálnímu použití i pryže pro specifická využití. Nabízejí navíc i celou řadu podpůrných přípravků jako penetrace, čističe a příslušenství pro aplikaci. Výrobě hydroizolací se věnují také značky jako Den Braven, která se zaměřuje na stavební hmoty, a Gumotěs.