Nejlepší tekuté gumy 2024 a jak vybrat

Opraví auto, bazén i dlažbu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Plasti Dip Tekutá guma ve spreji , 400ml, černá

Jak vybrat tekutou gumu?

 • Tekutá guma, někdy nazývaná také jako tekutá pryž nebo tekutý kaučuk, se řadí k oblíbené formě hydroizolace.
 • Díky snadné aplikaci si s ní poradí i laik.
 • Guma přilne prakticky ke všem povrchů a nanáší se válečkem, štětcem nebo ve spreji.
 • Tekutá guma se hojně využívá při hydroizolacích nebo jako ochrana proti UV záření. Nabízí unikátní vlastnosti, kdy vytvoří sice pevný, ale zároveň flexibilní spoj s až trojnásobnou roztažností.

Tekutá guma - náš výběr

Tekuté gumy ve spreji

Tekuté gumy Plasti Dip

Zobrazit kompletní nabídku tekutých gum

Jak vybrat tekutou gumu?

 • Tekutá guma, někdy nazývaná také jako tekutá pryž nebo tekutý kaučuk, se řadí k oblíbené formě hydroizolace.
 • Díky snadné aplikaci si s ní poradí i laik.
 • Guma přilne prakticky ke všem povrchů a nanáší se válečkem, štětcem nebo ve spreji.
 • Tekutá guma se hojně využívá při hydroizolacích nebo jako ochrana proti UV záření. Nabízí unikátní vlastnosti, kdy vytvoří sice pevný, ale zároveň flexibilní spoj s až trojnásobnou roztažností.

Typy

Vedle univerzálních gum najdete na trhu i pryžové směsi určené ke speciálním účelům. Díky tomu s gumou utěsníte bazén, ale ochráníte šindele na střeše i namáhané spoje na vozidlech.

Univerzální

V běžných hobby marketech se nejčastěji setkáte s univerzální tekutou gumou. Při její aplikaci vytvoříte tenkou vrstvu, která ochrání povrch před UV zářením, vlhkostí a zároveň vytvoří pevný, ale pružný spoj. Univerzální gumy využijete například při nátěrech střech nebo při izolaci opěrných stěn domu.

Bazény

Jednosložková hydroizolace do bazénů nabízí oproti univerzálním tekutým gumám lepší izolační vlastnosti. Díky tomu se hodí pro izolaci trvale vlhkých povrchů. Bazénové izolace také lépe odolávají i látkám pro zlepšení kvality vody jako chlor, přípravky proti tvorbě řas nebo dezinfekce.

Dlažby

Tekutá guma
Plasti Dip Tekutá guma ve spreji , 400ml, černá

Tekutá guma na dlažby se využívá zejména na nášlapných površích. Na rozdíl od jiných typů, které mají hladkou strukturu, s tekutou gumou na dlažbu vytvoříte zdrsněný povrch, který snižuje riziko uklouznutí a zranění. Tato guma se někdy přímo nazývá jako tekutá dlažba a je vhodná pro aplikaci válečkem nebo stříkací pistolí. Mimo to se vyrábí i v několika barevných provedeních a disponuje dlouhou životností až 40 let.

Auto-moto

Tekutou gumu také využívají kutilové při opravách a údržbě vozidel. Díky jejím vlastnostem ochrání namáhané spoje a snadnou aplikaci zvládnete i sami doma. Při aplikaci stříkací pistolí s ní ošetříte i disky aut. Tekuté gumy určené pro opravy vozidel se navíc vyrábějí i v menších baleních.

Nanášení tekuté gumy na podlahu

Tekutá guma poslouží v mnoha situacích, iStock / Niko_Cingaryuk

Typ tekuté gumyVyužitíVýhody
Univerzální gumaOchrana střech, izolace opěrných stěnOchrana proti UV záření
Guma do bazénůOpravy bazénů, izolace dlouhodobě vlhkých povrchůPrůhledná barva, snadná aplikace
Tekutá dlažbaNáhrada za dlažby, ochrana nášlapných ploch a schodůVytvoří zdrsněný povrch, vysoká životnost, různá barevná provodení
Guma na údržbu vozidelOchrana namáhaných spojů, údržba disků kolMalé balení, snadná aplikace

Víte, že…?

Tekutá guma pro opravy vozidel se díky jejímu malému balení využívá i při opravě a renovaci povrchů lodí. Při správném použití funguje jako alternativa k dvousložkovým PUR lepidlům.

Aplikace

Tekuté gumy ve spreji
Auto-K Tekutá guma ve spreji - 400ml Kwasny bezbarvá

Jak jsme naznačili výše, tekutá guma se vyrábí v několika variantách. Ty se liší zejména způsobem jejího nanášení.

Natírání

Tekuté gumy určené pro aplikaci nátěrem se nejčastěji prodávají ve větších baleních. Její aplikace na povrch je snadná. Snadno ji nanesete štětcem nebo válečkem s dlouhým vlasem. Tyto gumy využijete zejména při aplikaci na větších plochy.

Sprej

Menší balení tekuté gumy umožňují také nanášení pomocí aerosolového spreje. Tyto gumy se hodí například pro opravy povrchů vozidel, renovaci disků kol a nebo při drobných opravách izolací bazénů nebo již nanesených tekutých podlah.

Pasty

Tekuté gumy Plasti Dip
Plasti dip sprej style 400ml tekutá guma ve spreji černý matný

Tekutá guma ve formě pasty se prodává v malých baleních o objemu přibližně 100 ml a hodí se pro jednorázové opravy. Díky svému složení velmi rychle schnou a využijete je zejména při rychlých opravách. Jejich nevýhodou je ovšem rychlé vysychání po otevření balení, podobně jako v případě jednorázových lepidel.

Víte, že…?

Tekuté gumy určené pro nanášení štětcem nebo válečkem snadno nanesete i pomocí stříkací pistole. Díky tomu se hodí pro nanášení velmi tenkých vrstev podobně jako v případě tekuté gumy ve spreji.

Velikost balení

Tekuté gumy se prodávají v několika velikostech balení především podle jejího využití. V případě renovace nebo údržby dlažby sáhnete po kbelících nebo plechovkách s objemem 5 kg až 15 kg podle potřeby. 5kg balení tekuté gumy stačí na nátěr přibližně 2,5 m2 plochy o síle 2 mm. Gumy ve spreji se nejčastěji nabízejí v rozmezí od 500 ml do 1 000 ml. Nejmenší pasty najdete v balení do 100 ml.

Natírání podlahy

Tekutou gumu vybírejte i s ohledem na velikost balení, iStock / rai

Cena

Tekutá guma
Hasoft gumotěs 1 kg

Cenové relace tekuté pryže se velmi liší a odvíjejí se především od velikosti balení a výrobce.

 • Do 500 Kč – tekuté gumy ve spreji a pasty
 • 300 až 3 000 Kč – balení tekutých gum o objemu přibližně 5 kg až 10 kg
 • 3 000 Kč a více – tekuté gumy od renomovaných výrobců v baleních od 10 kg a více

Značky

Mezi oblíbené výrobce tekuté gumy v České republice se řadí tradiční značka Alfema. Ta nabízí celé spektrum hydroizolací a tekutých gum určených k univerzálnímu použití i pryže pro specifická využití. Nabízejí navíc i celou řadu podpůrných přípravků jako penetrace, čističe a příslušenství pro aplikaci. Výrobě hydroizolací se věnují také značky jako Den Braven, která se zaměřuje na stavební hmoty, a Gumotěs.

Otázky a odpovědi

Kam lze aplikovat tekutou gumu?

Aplikovat ji můžete na různé materiály například dřevo, plech, beton, asfalt, polystyrén, PVC, fólii, šindel, plast, sádrokarton atd. Všeobecně se používá jako hydroizolace ploché i šikmé střechy, hydroizolace balkónů, teras, bazénů, stěn nebo podlahy.

Co je tekutá auto guma?

Jedná se o výrobek, který lze aplikovat na auta, po nástřiku se vytvoří film, díky kterému získá povrch lesklou nebo matnou strukturu. Auto guma má vlastnosti tekutého kaučuku. Tekutá guma poskytuje ochranu základní barvy, povlak je odolný vůči změnám teploty, vlhkosti i UV záření.
Zobrazit kompletní nabídku tekutých gum