Nejlepší tekutá magnesia 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ocún Chalk Liquid 100ml

Jak vybrat tekuté magnesium

  • Magnézium obecně se využívá v posilovnách i na hřištích při aktivitách, které pracují s vlastní váhou jedince. Základní dělení je na magnézium sypké a tekuté. Každý pak má své klady a zápory, které stojí za zvážení.
  • Tekuté magnesium se nejčastěji prodává v tubách o množství od 50 ml do 250 ml.
  • Důležité je dodržování několika zásad při používání. Díky obsaženým látkám může docházet k vysušování pokožky rukou. Přípravek není vhodné používat na poraněnou kůži. Může způsobovat alergické reakce.

Tekuté magnesium - náš výběr

Ocún Chalk Liquid 100ml
Výrobce: Ocún
Typ: tekuté
Hmotnost: 1000 g
Objem: 100 ml
Czech Virus Liquid Chalk 200 ml
přečíst recenzi
Výrobce: Czech Virus
Typ: tekuté
Hmotnost: 300 g
Objem: 200 ml
Zobrazit více
Czech Virus Liquid Chalk 200 ml je tekutý magnézium, který může pomoci vylepšit úchop při různých sportech. Obsahuje řadu složek včetně isopropylalkoholu a hydroxidu hořečnatého. Je určen pro vnější použití, a před použitím je nutné jej protřepat. Po aplikaci na ruce je třeba jej nechat schnout 15-25 sekund.
Zobrazit méně

Tekutá magnesia Power System

Power System Liquid Chalk 100ml
přečíst recenzi
Výrobce: Power System
Typ: tekuté
Hmotnost: 120 g
Objem: 100 ml
Zobrazit více
Power System Liquid Chalk 100ml je tekuté magnézium, aplikací do rukou či nohou zvyšující úchop a snižující pocení. Navíc obsahuje složky netoxické povahy - uhličitan hořečnatý, jedlý alkohol a med. Produkt je v uzavíratelné lahvi s objemem 100 ml. VHodné pro sporty vyžadující pevný úchop.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Tekuté magnesium

Jak vybrat tekuté magnesium

Magnézia pro sportovní účely

Magnézium se nanáší na dlaně a prsty. Jeho úkolem je zlepšit úchop a snížit pocení dlaní. Díky tomu je cvičení jistější. Navíc může použité magnézium napomoct ke zvýšení síly nebo vytrvalosti cvičence. Obecně se pak magnézium pro tyto účely dělí na sypké a tekuté.

Zvedání činky

Sportovci používají tekuté i sypké magnézium, iStock /sportpoint

Sypké magnézium

Sypké magnézium může mít podobu prášku, kostky nebo koule a používá se zejména tam, kde se toleruje zvýšená prašnost, tedy především ve venkovních prostorech. Na ruce se aplikuje buď nasypáním nebo otřením rukou o kostku nebo kouli.

  • Tato forma je suchá, tedy vždy dochází vyšší prašnosti než u varianty tekuté. I díky tomu je často jeho použití v posilovnách a jiných fitness centrech zakázaná.
  • Za další negativum je považovaná náchylnost k nanášení prášku na nářadí, se kterým se cvičí, při jeho opakovaném používání. Toto má pak vliv i na samotné cvičení. V případě většího množství prášku může docházet ke zhoršení úchopu i síly, která je k němu vynaložená. Za výhodu je považován fakt, že tento typ magnézia zpravidla vydrží poměrně dlouho a není třeba ho často dokupovat.

Tekuté magnézium

Součástí tekutého magnézia je líh, který zajišťuje jeho kapalnější formu. Aplikuje se také přímo do dlaní a to z tuby v potřebném množství. Při kontaktu lihu se vzduchem dochází k jeho postupnému vysychání, takže z původní pasty zůstane po chvíli na rukou zaschlý prášek. Doporučuje se používat spíše menší množství, které ale po aplikaci většinou vydrží až do konce tréninku. Magnézium v této formě je méně prašné a také neulpívá na nářadí. Je tedy možné ho používat i ve vnitřních prostorách. Bohužel je nutné počítat s tím, že nevydrží tak dlouho jako sypká forma a navíc je také o něco dražší.

Typ magnéziaKladyZápory
SypkéBalení vydrží dlouho, není třeba časté dokupováníVyžaduje častější nanášení, protože na rukou nevydrží příliš dlouho
  Je více prašné
  Nanáší se i na nářadí, což není žádoucí
TekutéStačí nanést malé množství na celou dobu tréninkuRychlejší spotřeba
 Méně prášíVyšší pořizovací cena
 Neulpívá na nářadí 

Víte, že…?

Tekuté magnesium
Ocún Chalk Liquid 100ml

Český název pro Magnesium je hořčík. Latinský název je odvozen od města Magnesie, ve kterém je jeho významné naleziště. Slangově se tato pomůcka označuje termínem maglajz nebo máza.

Jaké množství koupit

Tekuté magnézium se zpravidla prodává v tubách nebo uzavíratelných lahvích, ze kterých se aplikuje přímo na ruce. Nejčastěji se pak prodává v množství od 50 ml do 250 ml. Samozřejmě existují i větší balení po cca 500 ml. Větší balení bývají zpravidla výhodnější, ale nemusí tomu tak být vždy. Menší tuby jsou praktičtější při přenášení, větší pak samozřejmě vydrží déle. Množství je také možné volit podle četnosti používání magnesia.

Víte, že…?

Magnézium je častým pomocníkem zejména v gymnastice, street workoutu, při vzpírání, v kulturistice, horolezectví apod. Při všech těchto aktivitách je třeba pevný úchop a jistota, kterou magnézium může jedinci dodat.

Žena cvičí s obručí

Díky magnéziu můžete dosáhnout lepších sportovních výsledků, iStock /PeopleImages

Jakým způsobem se používá

Tekutá magnesia Power System
Power System Liquid Chalk 100ml

Většina výrobců doporučuje před použitím tubu řádně protřepat. Magnesium se pak nanáší ve slabé vrstvě na ruce a následně se nechá zaschnout. Po ukončení všech aktivit je vhodné ruce umýt a ošetřit ideálně hydratačním krémem, aby nedocházelo k vysušení pokožky. Magnézium není vhodné používat na poraněnou kůži. Také může dojít k alergické reakci. V tomto případě je nutné přípravek přestat používat.

Víte, že…?

Podstatnou nevýhodou magnézia je to, že odebírají z pokožky vodu, která je tím pádem méně hydratovaná. Díky tomu mohou být ruce po častém používání příliš suché se sklonem ke vzniku mozolů, které se mohou zatrhávat. Magnézium je tedy nutné používat s rozvahou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tekuté magnesium?

Kritérií při výběru tekutého magnesia není mnoho. Na zvážení je ale např. i jeho sypká forma. Zpravidla je vhodné vyzkoušet několik variant a vybrat tu, která bude vyhovovat nejlépe.

V čem spočívají výhody tekuté formy magnesia?

Tekuté magnesium je méně prašné a také nedochází k jeho ulpívání na tělocvičném nářadí. To je také důvod, proč bývá, na rozdíl od práškové formy, tolerováno i např. ve fitness centrech nebo posilovnách. Výhoda spočívá také v tom, že stačí nanést malé množství prostředku a vydrží po celou dobu tréninku.
Zobrazit kompletní nabídku Tekuté magnesium