Nejlepší tekutá skla 2024 a jak vybrat

Jeden roztok, mnohé využití.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kittfort vodní sklo 500 ml
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tekuté sklo

 • Tekuté sklo se používá ve stavebnictví.
 • Plní i funkci leštidla, opravíte jím starý nábytek
 • Použít ho můžete i k úpravě povrchů bazénu

Tekuté sklo - náš výběr

Kittfort vodní sklo 500 ml
přečíst recenzi
Výrobce: Kittfort
Zobrazit více
Kittfort vodní sklo je čirá kapalina o objemu 500 ml. Pomůcky na čištění je třeba mýt ve vodě. Skladujte při teplotě +5 až +25 °C v suchu a chraňte před sluncem. Látka je dráždivá (Xi), hořlavá (GHS02) a obsahuje nebezpečné chemikálie butanon a aceton. Při opakovaném kontaktu může způsobit vysušení či popraskání kůže.
Zobrazit méně
BALtech Vodní sklo 5 l
přečíst recenzi
Výrobce: Baltech
Zobrazit více
BALtech Vodní sklo je produkt s obsahem 36-38 % křemičitanu sodného ve vodním roztoku, křemičité kyseliny a sodné soli. Jeho hlavní uplatnění je v přípravě šamotové lepící malty pro stavbu a opravy kamen nebo krbů. Pro namíchání 1 kg malty je třeba 0,1 l vodního sklářství a 0,1 l vody. Při použití je nutné dodržet bezpečnostní pokyny.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Tekuté sklo

Jak vybrat tekuté sklo

Výroba

Výroba vodního skla se provádí dvěma způsoby:

1. Křemičitý písek, na který se v autoklávu nechá působit hydroxid sodný, draselný atd. a při vysoké teplotě a tlaku vzniká křemičitan, který se mění na roztok. Tímto způsobem lze připravit pouze některé druhy tekutých skel.

2. Křemičitý písek se tavením ve sklářské vanové peci při teplotě 1400 – 1600 °C za pomoci alkalických tavidel. Roztavená sklovina se prudce zchladí a rozpraská. Tato hmota se dá do autoklávu s hydroxidem a za vysoké teploty a tlaku se nechá zreagovat. Takto lze připravit všechny druhy vodních skel.

Nalévání betonu

Tekuté sklo se přidává i do betonových směsí, iStock / Nobilior

Použití

Tekuté sklo
Kittfort vodní sklo 500 ml

Vodní sklo je známé zejména především díky konzervaci vajec. Další rozšířený způsob použití je pak ve stavebnictví. Vodní sklo se ale používá v mnoha dalších odvětvích a vědecké instituce neustále hledají nové využití tohoto produktu, který je vyráběn v nezměněné podobě.

 • přísada do betonových směsí,
 • oprava starého zdiva – materiál odolný proti tvorbě vlhkosti na stěnách
 • impregnace trámů, jako protipožární ochrana
 • aditivum při výrobě silikátových barev,
 • pojivový materiál v korozi betonových povrchů, např. na podlahách,
 • hlavní surovina ve sklářské výrobě a v keramickém průmyslu,
 • součást výroby průmyslových a stavebních lepidel,
 • používá se k úpravě komunálních a průmyslových vod,
 • ochrana vodních zařízení proti korozi,
 • v čistírnách odpadních vod jako materiál pro zachycení vybraných iontů prvků,
 • impregnace v textilním průmyslu,
 • přidání pryžových směsí v průmyslu pneumatik,
 • antikorozní činidlo pro železo a jiné kovy,
 • potravinářské přídatné látky (E 550)

Víte, že…?

Vodní sklo se používá k uchovávání vajec. Vejce se naskládají do láhve a zalijí se vodním sklem. Roztok ucpe póry ve skořápkách vajec a ta vydrží řadu měsíců.

Nanášení lepidla na pórobetonový blok

S tekutým sklem se můžete setkat i při stavbě domu, iStock / Ruslan Sidorov

Ceny a značky

1 litr vodního skla vás vyjde v průměru na 50 Kč. K dostání je od značek jako KITFORT, BALTECH, HS Flamingo, Labar a další.

Tekuté NANO sklo

Tekuté sklo
BALtech Vodní sklo 5 l

Technologie tekuté NANO sklo představuje novou generaci ochrany namáhaných křehkých povrchů. Tekuté NANO sklo odráží obrovskou změnu ve známých, zlepšených a aktivně využívaných technologiích. Vytváří dokonalý ochranný film, nabízí větší trvanlivost, vyšší teplotní toleranci a masivní odolnost proti vnějším vlivům vody, UV záření, nebo usazování nečistot.

Využití

Tekuté NANO sklo lze využít v mnoha odvětvích, představíme si pouze některé:

Ochrana a impregnace textilu – cena v rozmezí 250 – 500 Kč, značka NANO

VýhodyPopis
Tekuté NANO sklo je hydrofobníTekutiny ze zasažené plochy stékají a nezanechávají stopy.
Odolné vůči nečistotámUltra hladký povrch zabraňuje usazování nečistot a mastných otisků.
Neviditelná ochranaNeodráží světlo, ochranný film nezesílí tloušťku
Snadné čištěníOšetřený povrch se snadno čistí.
Odolnost proti poškozeníPoužití produktu Tekuté NANO sklo zvyšuje odolnost nebo ochranu pomocí nejmodernější technologie. Upravené povrchy jsou až o 500% tvrdší a odolnější vůči poškození.
Antibakteriální efektTekuté NANO sklo vytvoří velmi tenkou vrstvu (jen asi 100 nanometrů) ochranného filmu, který snižuje tvorbu bakterií a mikroorganismů.

Tekuté stěrače – cena se pohybuje v rozmezí 40 – 200 Kč, k dostání od značek NANO, Motip, Carlson, Turtle Wax

VýhodyPopis
Snadné čištěníS minimální námahou odstraníte jakékoli nečistoty.
Odpuzuje déšť a nečistotyOdpuzuje vodu a zabraňuje usazování nečistot. Využijte jasné viditelnosti i bez stěračů, prostředek odvádí vodu z povrchu při nízké rychlosti (od 40 km/h) .
OdolnostTekuté sklo je odolné proti vysokotlakým čisticím prostředkům a automatickým myčkám. Auto můžete mýt bez obav obvyklými způsoby. Ochrana čelního skla zůstane zachována.
Lehké odstranění námrazyV zimním období lze čelní sklo ošetřené prostředkem tekutým sklem snadno a rychle vyčistit od námrazy. Tvorba ledu i tloušťka námrazy je výrazně snížena, protože voda na čelním skle neulpívá.
Ochrana před stopami hmyzuDíky super hladkému povrchu tak brání usazení těl hmyzu a usnadňuje odstranění nevzhledných nečistot.
Ochrana před poškrábáním a poškozením kamínkyModerní technologie napomáhá zvýšit odolnosti materiálu, čelní sklo bude až o 500% tvrdší a odolnější vůči poškrábání a odštěpkům kamene.

Ochrana mobilů – cena od 200 – 450 Kč, značka NANO

VýhodyPopis
Snadné čištěníZbaví vás otisků prstů na displeji, kdykoli je snadno setřete.
Neviditelná ochranaTekuté NANO sklo je 100% neviditelné a nelze jej odhalit ani odleskem nebo odrazem na slunci.
Antibakteriální efektTekuté NANO sklo je tenkou nanovláknovou vrstvou, která ochrání povrch a zabraňuje tvorbě bakterií a mikroorganismů
Ochrana před rozbitím a poškrábánímNejmodernější technologie zlepšuje povrchové vlastnosti displeje, ten je až o 600% tvrdší a odolnější vůči poškrábání.
Ochrana proti tekutinámTekuté NANO sklo chrání před náhodným zasažením tekutinami, odvádí vodní kapky okamžitě z povrchu.

Otázky a odpovědi

Co je tekuté sklo?

Jedná se o jakýsi multifunkční nástroj, použít ho můžete při každé stavební činnosti. Použít ho můžete k izolaci nebytových i obytných budov i v místech, kde se více drží vlhkost jako je sklep nebo garáž. Aplikovat ho můžete na stěny, strop nebo podlahové krytiny.

Lze tekuté sklo použít i jinak?

Tato speciální lepidla plní také funkci leštidla, lze je aplikovat i jako ochrana nábytku. Sklo se často používá i při přípravě povrchu pro tapetování. Použít ho můžete k úpravě povrchu bazénů nebo studny. Využijete ho i během instalace potrubí.
Zobrazit kompletní nabídku Tekuté sklo