Nejlepší tepelné výměníky 2024 a jak vybrat

Ohřeje nejen vodu v bazénu.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Hi-Flow tepelný výměník 28 kW

Jak vybrat tepelný výměník

  • Tepelné výměníky se používají pro předávání tepla všude tam, kde není možné předávat teplo přímo ze zdroje do spotřebiče.
  • Tepelné výměníky lze rozdělit do dvou základních skupin.
  • Nejdůležitějším parametrem každého tepelného výměníku je předávací výkon.

Tepelný výměník - náš výběr

Hi-Flow tepelný výměník 28 kW
Výrobce: Zodiac
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 28 kW
Zobrazit více
Tepelný výměník Hi-Flow 28 kW je konstruován pro vytápění bazénové či vířivkové vody a je efektivní při ohřevu vodou z plynových či jiných kotlů i solárních kolektorů. Materiál: nerez ocel AISI 316. Primární okruh tlak: 60 bar, sekundární okruh tlak: 10 bar. Automatické ovládání doporučeno pro bezpečnost a komfort.
Zobrazit méně
Tepelný výměník OVB 180, 53 kW
Výrobce: Vágner pool
Pro objem bazénu do: 60 m³
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 53 kW
Zobrazit více
Tepelný výměník OVB 180 o výkonu 53 kW je určen primárně pro ohřev bazénové či vířivkové vody, avšak může být využit i pro podlahové topení, topení chodníků či ve spolupráci se solárními kolektory. Vychází z materiálu AISI 316, má tlak do 1,72 MPa, teplotu až 208°C a hmotnost 4,1 kg.
Zobrazit méně

Tepelné výměníky Vágner Pool

VÁGNER POOL ZODIAC HEAT LINE Titan 70 kW
Výrobce: Vágner pool
Výkon: 70 kW
Pro objem bazénu do: 200 m³
Zobrazit více
Titanový tepelný výměník VÁGNER POOL ZODIAC HEAT LINE 70 kW je určen pro ohřev vody v bazénech o objemu 120-200 m3 a je kompatibilní se všemi typy domácího vytápění. S titanovou spirálou a tělem z noryl-polyamidu je odolný vůči korozi i pro slanou vodu o koncentraci 6g/l.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL Hi-Flow Tepelný výměník 28 kW
Výrobce: Vágner pool
Výkon: 28 kW
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Zobrazit více
Tepelný výměník VÁGNER POOL Hi-Flow 28 kW je navržen pro ohřev bazénové nebo vířivkové vody. Má speciální konstrukci pro maximální převod tepla, je vyroben z nerezové oceli AISI 316 a má minimální tlak v topném systému. Jmenovitý příkon je 28 kW a hmotnost 3,165 kg.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL OVB 180 Tepelný výměník
Výrobce: Vágner pool
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 53 kW
Zobrazit více
Tepelný výměník VÁGNER POOL OVB 180 je navržen pro ohřev bazénové vody či vody ve vířivých vanách. S materiálem AISI 316, napojením bazénového okruhu 1 1/2" a topného okruhu 1", dosahuje tepelný výkon 53 kW při teplotním rozdílu 60°C. Maximální pracovní tlak je 1,78 MPa a teplota 208°C. Čistá hmotnost je 4,1 kg.
Zobrazit méně
VÁGNER POOL Tepelný výměník Hi-Temp Titan 40kW
Výrobce: Vágner pool
Pro objem bazénu do: 300 m³
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Výkon: 40 kW
Zobrazit více
Tepelný výměník VÁGNER POOL Hi-Temp Titan 40kW je navržen pro ohřev bazénové vody o objemu 25-40 m3. Je vybaven titanovou spirálou, což ho činí odolným vůči mořské, slané a silně znečištěné vodě. Výměník má PVC šroubování pro napojení PVC trubek Ø 50 mm a pracuje s maximálním tlakem 5 bar pro topnou vodu a 4 bar pro ohřívanou vodu.
Zobrazit méně

Tepelné výměníky čerpadlo

Planet Pool tepelné čerpadlo Penguin TCP-00658742.85
Výrobce: Planet Pool
Výkon: 4 kW
Hmotnost: 30 kg
Pro objem bazénu do: 20 m³
Typ ohřívadla: bazenová tepelná čerpadla
Zobrazit více
Tepelné čerpadlo Planet Pool Penguin o výkonu 4 kW je určené pro bazény o objemu do 20 m³. Vyznačuje se nízkou hlučností, ekologickým chladivem R32 a koeficientem účinnosti COP 5. Ovládání je možné prostřednictvím Bluetooth a LED displeje. Instalace zahrnuje adaptéry 32/38 mm a hadicové spony.
Zobrazit méně
Poolex Nano Action Reversible R32 5kW 301067
přečíst recenzi
Výrobce: POOLEX
Pro objem bazénu do: 45 m³
Typ ohřívadla: bazenová tepelná čerpadla
Výkon: 5 kW
Hmotnost: 20 kg
Zobrazit více
Tepelné čerpadlo Poolex Nano Action Reversible R32 - 5kW vhodné pro bazény do 35 m3. Disponuje reverzibilním režimem, armaturami 32/38 mm, 1" a pracuje v teplotním rozmezí -5 ° C až 43 ° C. Je kompatibilní s běžnými filtračními systémy nadzemních či podzemních bazénů i lázní. Hmotnost 26 kg, rozměry 400x280x385 mm.
Zobrazit méně
Marimex Premium 3500 11200357
přečíst recenzi
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Hmotnost: 30 kg
Výkon: 3.5 kW
Odmrazování: ano
Pro objem bazénu do: 15 m³
Zobrazit více
Tepelné čerpadlo Marimex Premium 3500 je určeno pro ohřev vody v bazénech do objemu 15 m3. Disponuje funkcemi odmrazování, LED displejem a Bluetooth připojením. Pracuje s chladivem R32 a má výkon 3,5 kW. Doporučený průtok vody je 1,5-2 m3/h a maximální průtok 3 m3/h. Hlučnost provozu činí 48 dB.
Zobrazit méně
Marimex Premium 5000 11200358
přečíst recenzi
Typ ohřívadla: tepelné výměníky
Hmotnost: 35 kg
Výkon: 5 kW
Odmrazování: ano
Zobrazit více
Tepelné čerpadlo Marimex Premium 5000 je určeno pro bazény o objemu do 22 m3. Mezi hlavní funkce patří efektivní ohřev vody i bez slunečního záření, odmrazování a LED displej. Technické parametry zahrnují výkon 5 kW, COP 5,2, příkon 0,96 kW a hlučnost 52 dB.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Tepelný výměník

Jak vybrat tepelný výměník

Použití

Výměna tepla probíhá vedením přes materiál stěn. Stěny oddělují obě média od sebe: chladnější se ohřívá, teplejší se ochlazuje. Médium je obvykle kapalina (např. voda, olej), může jít také o plyn. V některých případech výměník slouží i ke změně skupenství jednoho nebo obou médií, chová se potom jako kondenzátor nebo výparník.

Ve výměníkových stanicích odebírají teplo z horké páry, aby se rozvedlo do bytů (teplá voda, vytápění). V domácnostech výměníky předávají teplo do místností (radiátory, otopná tělesa). V automobilech či v průmyslu k chlazení, v chladničkách i v bojlerech. Teplovodní výměníky jsou součástí klimatizací a tepelných čerpadel.

Akumulační nádrže u domu

Tepelný výměník může být sučástí akumulační nádrže, iStock /Douglas Cliff

Typy

Tepelné výměníky lze rozdělit do dvou základních skupin.

Trubkové výměníky

Tepelný výměník
Hi-Flow tepelný výměník 28 kW

Trubkové tepelné výměníky jsou jednoduchá zařízení, která se skládají z jedné nebo více stočených trubek, kde přestupní plochu tvoří vnější plášť této trubky. Typickým příkladem těchto výměníků jsou integrované tepelné výměníky v zásobnících teplé vody nebo v akumulačních nádržích. Tyto výměníky jsou jednoduché, mají malou tlakovou ztrátu (jedná se pouze trubku). Další výhodou je jejich nízká cena.

Nevýhodou je jejich nízký přestupní koeficient, což znamená, že pro předání i relativně malého výkonu potřebují velkou přestupní plochu. Proto se tyto výměníky používají v systémech, které pracují maximálně v řádech několika desítek kilowat a zároveň není požadavek na malý teplotní rozdíl mezi topnou a ohřívanou kapalinou. Jejich použití je tak omezeno na relativně malé solární systémy (1 kolektor potřebuje pro optimální provoz cca 0,5 m2 trubkového výměníku), tepelná čerpadla s výkony do cca 10 kW a na vysokoteplotní zdroje.

Deskové výměníky

Deskové tepelné výměníky mají přestupní koeficient až 10x vyšší než trubkové výměníky a předávací výkon těchto výměníků může být až v řádech stovek kilowatů. Deskové tepelné výměníky nelze použít jako integrované, z čehož plyne i jejich nevýhoda – je nutné použít oběhové čerpadlo jak na topnou stranu, tak i na ohřívanou.

Tepelné výměníky Vágner Pool
VÁGNER POOL ZODIAC HEAT LINE Titan 70 kW

U integrovaných trubkových výměníků je oběhové čerpadlo obvykle potřeba pouze jedno. Investiční náklady jsou tedy u varianty deskového výměníku obvykle vyšší, a jsou vyšší i provozní náklady, neboť je třeba počítat s téměř dvojnásobným elektrickým příkonem na pohon oběhových čerpadel.

Obrovskou výhodou těchto výměníků je velká variabilnost ve velikostech a typech provedení, možnost navrhnout výměník i na extrémně malý teplotní spád a předání velkého topného výkonu.

Bazénové výměníky

Tepelné výměníky jsou svojí konstrukcí speciálně navrženy pro vytápění bazénové vody. Nejvýhodnější je použití tohoto celonerezového výměníku při ohřevu vody plynovým nebo jiným kotlem, tepelným čerpadlem, popřípadě solárními kolektory. Speciální konstrukce výměníku omezuje průtok tak, aby v maximální míře zajistil přívod tepla a zároveň byl minimalizován tlak v topném systému.

Vodní čerpadla

Výběr konkrétního výměníku byste měli přenechat odborníkům, iStock /grafvision

Výkon

Tepelné výměníky čerpadlo
Planet Pool tepelné čerpadlo Penguin TCP-00658742.85

Nejdůležitějším parametrem každého tepelného výměníku je předávací výkon. Ten se však mění s mnoha faktory, zejména s teplotním rozdílem mezi topnou a ohřívanou stranou výměníku, která je označována jako teplotní spád výměníku, nebo také střední teplotní rozdíl výměníku, průtokem v topné i ohřívané straně výměníku a s typem protékající kapaliny.

  • Nelze proto jednoznačné udávat výkony tepelných výměníků bez upřesnění provozních podmínek, ve kterých budou pracovat. Obecně platí, že čím vyšší je teplotní rozdíl mezi topnou a ohřívanou stranou a čím jsou vyšší průtoky na obou stranách výměníku, tím je vyšší i předávací výkon výměníku.
  • Tepelné výměníky se vždy navrhují pro konkrétní aplikace a podmínky provozu. Pro aplikaci výměníků se solárním systémem, tepelným čerpadlem nebo kondenzačním kotlem je nutné navrhnout tepelný výměník pro nízký teplotní spád neboli nízký rozdíl mezi topnou a ohřívanou stranou.
  • Vyšší teplotní spád znamená vyšší pracovní teplotu solárního systému nebo tepelného čerpadla, jeho horší účinnost, resp. topný faktor. Čím je navržený teplotní spád tepelného výměníku vyšší, tím je potřebná velikost výměníku nižší a tedy i investice do výměníku bude nižší. Proto u systémů nebo zdrojů, u kterých se nekladou vysoké nároky na co nejnižší teplotu zdroje, postačují výměníky, které jsou menší a levnější. Typickým příkladem jsou například systémy s běžným plynovým kotlem, elektrokotlem nebo s kotlem na tuhá paliva, protože při vyšší pracovní teplotě těchto zdrojů neklesá jejich účinnost.

Ceny

Ceny tepelných výměníků začínají na ceně cca 4 000 Kč a šplhají se až k desítkám tisíc korun. Výběr vhodného tepelného výměníku byste měli řešit s odborníky, kteří vám s výběrem pomohou.

Víte, že…?

Návrh tepelného výměníku je v každém systému velice důležitý a většinou na něm závisí funkčnost a účinnost celého systému.

Otázky a odpovědi

Co je tepelný výměník?

Tepelné výměníky se používají pro předávání tepla všude tam, kde není možné předávat teplo přímo ze zdroje do spotřebiče. Příkladem malého tepelného výměníku je například radiátor ústředního či etážového topení, který předává teplo z teplovodního nízkotlakého okruhu do prostředí bytu obsahujícího jiné médium, vzduch.

Jak vybrat tepelný výměník?

Pro laika není jednoduché tepelný výměník bez patřičných znalostí vybrat. Pokud potřebné znalosti nemáte, je vhodné poradit se s odborníkem.
Zobrazit kompletní nabídku Tepelný výměník