Tepovací vysavač

Pomocník pro hloubkové čištění koberců.

ca. 9 200 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 900 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat tepovací vysavač

 • Tepovací vysavač nebo také zjednodušeně tepovač je přístroj, který se používá na hloubkové čištění koberců, ale také jiných textilních povrchů jako jsou sedací soupravy a křesla nebo např. autosedačky.
 • Také tepovací vysavač má několik podob.
 • Tepovací vysavače jsou opatřeny dvěma nádobami. Každá z nich má jinou funkci – na čistou vodu s čistícím přípravkem je určena jedna, druhá funguje jako sběrna nečistot a je určena pro vodu odpadní.
 • Čerpadlo je jedna z nejdůležitějších součástí. Jeho výkon vychází z hodnot průtoku a tlaku.

Typy

Jednotlivé typy se od sebe odlišují konstrukčním provedením:

Klasický

Tento typ tepovače koberců vypadá jako běžný vysavač a patří k oblíbenějším variantám. Disponuje větší nádobou na vodu, takže s ním můžete pracovat déle. Díky tomu, že manipulujete pouze s hadicí, která je opatřena náhubkem, dostanete se i do hůře dostupných míst. Jako nevýhoda se může jevit to, že pokud čistíte větší prostor, je nutné za sebou sunout celé tělo tepovače. Tento typ je, vzhledem k svým rozměrům, také náročnější na uskladnění.

Polštářová hubice
Cleancraft CAT 116 PD

Tyčové

Tyčové tepovače mají stejný vzhled jako běžné tyčové vysavače. Rozdíl je v tom, že jsou opatřeny dvěma nádobami na vodu. Jedná se o menší a lehčí variantu, méně náročnou na úložný prostor. Při čištění pracujete s celým tělem vysavače, což může být nevýhoda, např. když chcete vyčistit sedačku nebo křesla. V tomto případě je manipulace s ním náročnější. Také disponuje menší nádobou na vodu, není tedy vhodný pro použití ve velkých místnostech.

Víte, že…?

Existují suché a mokré techniky čištění koberců. Pro suché práškové čištění nepotřebujete žádný zvláštní přístroj. Tepovací vysavač je určený pro mokrou techniku, a to extrakci horké vody. Nezaměňujte s čištěním parou! Tepovač používá vodu v kapalné podobě a tedy není produkována žádná pára.

Objem

Tepovací vysavače jsou opatřeny dvěma nádobami. Každá z nich má jinou funkci – na čistou vodu s čistícím přípravkem je určena jedna, druhá funguje jako sběrna nečistot a je určena pro vodu odpadní.
Objem nádob volte s ohledem na rozsah čištěné plochy.

Mokro-suchý
Kärcher SE 4001
Plocha v m2 Objem nádob v litrech
50 2
150 3 – 4
nad 150 4 a více

Výkon

Čerpadlo

Čerpadlo je jedna z nejdůležitějších součástí. Jeho výkon vychází z hodnot průtoku a tlaku. Pro rychlé a účinné čištění potřebujete silné čerpadlo. Čím silnější bude, tím lépe.

 • Tlak – je udáván v barech; nejmenší modely disponují hodnotami max. 10 barů, profesionální přístroje mohou mít tlak 30 barů a více
 • Průtok – je udáván v litrech za minutu

Filtry

Filtry jsou vždy součástí tepovačů a jsou důležité kvůli zamezení víření prachu, bakterií, mikrobů a jiných alergenů. Typů filtrace je několik. Většinou narazíte na následující:

Na skvrny
Thomas Aqua Pet & Family
 • HEPA, EPA – tento typ filtrů je považován za nejlepší a nejúčinnější; jejich účinnost je značena číslicemi
 • Mikrofiltr – také poměrně účinný, ale ne tak jako předchozí varianta
 • Vodní filtrace – eliminuje zejména prach, u ostatních alergenů není příliš účinná

Délka kabelu

Délka kabelu výrazně ovlivňuje manipulaci s tepovačem. Měla by být přizpůsobena následujícímu:

 • Rozmístění zásuvek
 • Velikost místnosti – malé místnosti délka do 8 metrů; větší alespoň 9 metrů
Jednoduchý
Orion TEKO 1

Někteří výrobci kromě délky kabelu uvádí ještě údaj „akční rádius“. Do tohoto parametru je zahrnuta jak délka kabelu, tak i samotného přístroje včetně hadice s hubicí. Jedná se o údaj do jaké vzdálenosti se s tepovacím vysavačem dostanete.

Funkce

Přidružené funkce vám mohou pomoci při rozhodování, který model si koupíte.

 • Čistící programy – jsou pro tento typ přístroje stěžejní (suché, mokré vysávání, mytí oken)
 • LED indikátory – světelná signalizace upozorní např. na potřebu doplnit vodu nebo naopak vyčištění přístroje
 • Ovládání – prostřednictvím tlačítek; některé modely mohou mít i dotykové ovládání nebo ovládací prvky na madle
 • Automatické navíjení kabelu
Multifunkční
SYSTEMAT AQUADOM

Příslušenství

Kromě základních parametrů můžete přihlížet i na množství doplňků, které jsou součástí daného modelu tepovače nebo které si můžete případně dokoupit později, abyste přístroj mohli maximálně využít.

 • Nástavec na foukání – využívá zpětný (invertní) chod tepovače; hodí se např. na nafukování matrací
 • Nástavec na tvrdé podlahy – umožňuje vysávání nečistot např. z linolea, parket a jiných pevných ploch
 • Nástavec na mytí oken
 • Turbokartáč – odstraní zvířecí chlupy, vlasy, zašlapanou špínu v koberci atd.

Výrobci a ceny

Mezi nejlepší značky, které nabízí kvalitní tepovače koberců patří např. Kärcher, VAX nebo Hyundai.
Zásadní nevýhoda tohoto přístroje je poměrně vysoká pořizovací cena. Na druhou stranu některé výrobky mohou být opravdu multifunkčními pomocníky, do kterých se vyplatí investovat.

 • Do ceny 5000 Kč koupíte základní modely. Jejich výběr není veliký, ale i v této cenové kategorii si můžete vybrat. Většinou se jedná menší modely pro domácnost.
 • Přístroje do 10000 Kč představují střední kategorii, ve které jsou již tepovače lépe vybaveny a jsou vhodné i pro náročnější úklid.
 • Z modelů nad 10000 Kč si vyberou i profesionální úklidové firmy. Tepovače disponují větší kapacitou i výkonem.

Otázky a odpovědi

Jaká je hlučnost vysavačů?

Tento parametr je běžně udáván v decibelech (dB). V případě čištění menších ploch, nemusí být údaj důležitý. U těch velkých, kdy práce s tepovačem zabere i delší dobu, může být hluk, který vydává, obtěžující. Vyšší hlučnost je zpravidla spojena s vyšším výkonem. Běžné hodnoty jsou od 60 do 90 dB. Do 70 dB je přístroj považován za tichý a hlučnost se dá srovnat např. se zapnutou pračkou. U hodnot nad 80 dB již počítejte s opravdu hlučnými přístroji.

Jak výkonný vysavač koupit?

Tato hodnota má vliv na vysávání, odsávání vody. Výkon většinou udáván není, častěji narazíte na příkon. Ten má hodnoty vyšší a ideální je, pokud se pohybují kolem 1200 W. Maximální příkon může být cca 2000 – 2200 W. Pokud přece jen narazíte v technickém popisu na kolonku „Sací výkon“, hledejte hodnoty mezi 300 – 600 W.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Polštářová hubice
Mokro-suchý
Na skvrny
Jednoduchý
Multifunkční
Image
Produkt
Cleancraft CAT 116 PD
Kärcher SE 4001
Thomas Aqua Pet & Family
Orion TEKO 1
SYSTEMAT AQUADOM
Cena ca. 9 200 CZK ca. 4 300 CZK ca. 7 000 CZK ca. 900 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.