Termotiskárna

Tiskněte si doma fotografie.

ca. 3 400 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 28 300 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 500 CZK

Dnešní doba nám nabízí spoustu technických vymožeností, které jsou pro nás pohodlné, jako je například telefon s fotoaparátem v jednom. Díky tomu má člověk foťák stále po ruce a tím také zvládne pořizovat velké množství fotografií. Ovšem je jasné, že je časově náročné pořád chodit do obchodu a vyvolávat fotografie. Naštěstí jednou z dalších technických senzací je termotiskárna, díky které si můžete fotografie tisknout přímo doma, a to i ve skvělé kvalitě. V tomto článku se dozvíte, jak vyberete tu správnou termotiskárnu právě pro vás.

Princip

Jak můžete vyčíst z názvu, termotiskárna využívá působení vysokých teplot. Princip je vždy stejný a relativně snadný. Jedná se o zahřátí speciální fotocitlivé vrstvy, která následně změní barvu a otiskne se buď přímo na papír, nebo už je přímo v papíru zaimplementovaná. Úplně přesné dění procesu záleží na typu tiskárny.

Víte, že…?

Termotiskárna neslouží pouze k tisku fotografií, ale můžete ji využívat i k tištění různých účtenek, štítků, etiket nebo k potisku různých druhů materiálů. Takže se dá využít jak profesionálně někde v obchodě či ve firmě, tak i pro domácí použití, jako například štítky na oblečení nebo potravinové dózy.

Kapesní
Kodak Printer Dock
ca. 3 400 CZK
Aktuálni cena

Typy

Existuje několik typů termotiskáren, pojďme se podívat, z čeho můžete vybírat.

Přímý termotisk

Tento typ tiskárny umožňuje pouze černobílý tisk. Ten stojí na jednoduchém principu, kdy se do tiskárny vloží papír s fotocitlivou vrstvou. Tato vrstva je při průchodu skrze tiskárnu zahřáta topnými tělísky a díky tomu změní svoji barvu z bílé na černou. Takto vykreslí písmo i obrázky. Není tedy zcela vhodná pro tisk fotografií, ale spíše k tisku účtenek z platebních terminálů. Tento typ tisku účtenek je nejlevnější.

+ Výhody – Nevýhody
Rychlost Pouze černobílý tisk
Cena Potištěný papír časem bledne

Termotransferové tiskárny

Umožňují barevný tisk, široký způsob využití a potisk různých materiálů jako je papír, plast, polyester, textilní etikety, polypropylen a podobně. Topná tělíska zahřejí teplocitlivou pásku, ta se obarví na barvu, kterou chcete. Barva se pak nanese na daný materiál. Tento typ tiskárny se skvěle hodí pro tisk barevných fotek ve vysokém rozlišení.

Kompaktní
Canon Selphy CP-1000
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena
+ Výhody – Nevýhody
Rychlost Vyšší cena
Odolnost Vyšší náklady na tisk
Vysoká životnost Komplikovaný výběr pásky
Široký rozsah barev  

Termosublimační tiskárny

Tisk probíhá tím způsobem, že tisková hlava zahřeje barvu natolik, že se přemění na plyn, který se usadí přímo na papíře, a tam se opět vrátí do pevného skupenství. Tento tyto tiskárny se hodí pro tisk vysoce kvalitních fotografií, které jsou odolné proti vlhkosti, UV záření a dalším vlivům. Velkou nevýhodou jsou tenké a nedostatečně ostré linie písma a tabulek ve vytištěných dokumentech, což omezuje zaměření tohoto typu termotiskárny pouze na fotografie, plakáty a jiné.

+ Výhody – Nevýhody
Delší životnost fotografií Neekologická spotřeba barevných pásek
Široký barevný rozsah Vyšší pořizovací cena
Plynulé barevné přechody Vyšší náklady na tisk
Suchý a rychlý tisk Omezené užívání zejména na fotografie
Odolnost proti vlhku, UV záření Pouze malý formát tisku
  Omezená nabídka tiskáren

Šířka

Důležitým parametrem při výběru termotiskárny je také maximální šířka papírů nebo štítků. Pokud chcete tiskárnu používat k tištění účtenek, pak je většinou šířka štítků do 10 cm. Pokud jde o průmyslové nebo kancelářské štítkovače, šířka štítků je několik milimetrů.

Rozlišení

Kvalitu tisku určuje především rozlišení, které se udává v počtu bodů na palec (dpi). Co se týče pokladních termotiskáren, stačí, když jejich dpi bude okolo 150, což je pro čitelnost naprosto dostačující. Pokud chcete tisknout fotografie, jejich rozlišení musí být podstatně vyšší, alespoň 300 dpi.

Bezkabelová
DNP DS-620
ca. 28 300 CZK
Aktuálni cena

Způsob připojení

V dnešní době je standardní připojování před USB port a možnost síťového zapojení. Pokud ale máte soubory pro tisk uložené ve starším počítači, využijte tiskárny, které budou vybavené sériovými porty LPT a RS-232C. Pokud si pořídíte domácí sublimační tiskárnu pro tisk fotografií, připojíte se snadno a bezdrátově a to jakýmkoliv smartphonem přes bluetooth nebo wifi.

Rychlost tisku

Rychlost tisku se u termotiskáren, které využívají role papíru, udává v milimetrech potisknutého papíru za sekundu. Průměr rychlosti tisku je okolo 120 mm/s, u štítků, které mají šířku 3,5 mm, bývá rychlost tisku v rozmezí 20 – 30 mm/s. U termosublimačních tiskáren udávají výrobci rychlost tisku podle času, který zabere vytištění fotografie či jiného materiálu. Tisk fotografie se většinou pohybuje okolo 40 – 50 sekund.

Cena

Cena, za kterou pořídíte termotiskárnu, má velmi široké rozpětí. Záleží především na způsobu jejího využití. Pokud si chcete pořídit klasický štítkovač, cena se pohybuje od 700 Kč a její horní hranice sahá až k 7 000 Kč. Tiskárny na štítky a etikety se pohybují cenově výš. Jejich hodnota začíná na 8 000 Kč a může sahat až klidně k 40 000 Kč. Termotiskárny pro tisk fotografií nejsou cenově tak moc náročné, pořídíte tiskárnu v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč. Pokladní a EET tiskárny se pohybují okolo 6 000 – 9 000 Kč.

Bluetooth tisk
Agfa Photo Realipix Mini P
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena
Jméno
Kapesní
Kompaktní
Bezkabelová
Bluetooth tisk
Snadná úprava fotek
Image
Produkt
Kodak Printer Dock
Canon Selphy CP-1000
DNP DS-620
Agfa Photo Realipix Mini P
Agfa Photo Realipix Square P
Technologie tisku
termosublimační
termosublimační
termosublimační
termosublimační
termosublimační
USB
Bluetooth
Cena ca. 3 400 CZK ca. 2 600 CZK ca. 28 300 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena