Nejlepší tlakové ventily 2024 a jak vybrat

Regulují tlak v kotli a teplotu v topném systému.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
GEKO G80306 tlakový spínač
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tlakový ventil

  • Tlakový ventil je příslušenství určené k ochraně kotlů.
  • Termostatický ventil najdete na potrubí s teplou nebo studenou vodou.
  • Třícestný ventil pracuje v několika polohách, které určují poměr mísení teplé vody z kotle a studené vody ze sekundárního okruhu.
  • Třícestné ventily fungují buď na principu ručního nastavení regulace poměru směsování vody, anebo je ovládá řídící jednotka kotle.

Tlakový ventil - náš výběr

GEKO G80306 tlakový spínač
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Zobrazit více
Tlakový ventil je zařízení určené k ovládání a regulaci průtoku médií, jako jsou tekutiny nebo plyny. Je navržen tak, aby udržoval stálý tlak a zajišťoval bezpečné fungování systému. Technické parametry ventilu zahrnují minimální a maximální tlaky a teploty, které mohou být specifikovány výrobcem.
Zobrazit méně
GARDENA Tlakový 5 l Comfort 11130-20
přečíst recenzi
Výrobce: GARDENA
Typ: tlakové
Objem: 5 l
Maximální tlak: 3 bar
Hmotnost: 1.2 kg
Zobrazit více
Tlakový ventil je zařízení, které je navrženo na odlehčení nadměrného tlaku v potrubí nebo nádobě. Jeho účelem je zabránit poškození systému a zajistit jeho bezpečný provoz. Tento typ ventilu obsahuje mechanismus, který automaticky otevírá a uzavírá, jakmile je dosaženo předem nastaveného tlakového prahu.
Zobrazit méně
V&G Valogin 447 Topenářský tlakový pojistný ventil 1/2
Výrobce: V&G Valogin
Zobrazit více
Tlakový ventil je zařízení sloužící k regulaci tlaku v potrubních systémech a zařízeních. Jedná se o důležitou součást pro udržení správného provozu a zabezpečení systému. Tento konkrétní produkt je navržen tak, aby odolal vysokým tlakům a teplotám, což zajišťuje jeho robustní provedení a odolnosti.
Zobrazit méně
Ivar CS Tlakový redukční ventil se šroubením a manometrem - IVAR.5350 535061 (1;MM)
Výrobce: Ivar
Zobrazit více
Ivar CS IVAR.5350 535061 je tlakový redukční ventil s doplňkovými prvky - manometrem a šroubováním. Díky těmto funkcím umožňuje přesnější kontrolu tlaku a zajišťuje snadnější instalaci. Tento konkrétní model je vhodný pro aplikace s definovaným počtem jednotek (1;MM).
Zobrazit méně

Tlakové ventily k bojleru

Slovarm TE-2852 Pojistný ventil k el.bojleru 3/4
přečíst recenzi
Výrobce: Slovarm
Zobrazit více
Tlakový ventil, technická součástka, slouží k regulaci tlaku v potrubí či nádobách. Často se využívá v průmyslu a v běžných domácnostech, kde řídí například správnou provozní tlakovou hladinu. Vlastnosti ventilu zahrnují odezvu na tlakové nárůsty a snížení tlaku na požadovanou úroveň. Užití pro všechny tlakem řízené systémy.
Zobrazit méně
Slovarm TE-2852 DN20 Pojistný ventil k bojleru 3/4'' 417543
přečíst recenzi
Výrobce: Slovarm
Zobrazit více
Tlakový ventil je technické zařízení navržené pro regulaci tlaku v potrubí a jeho udržení v optimálních mezích. Jeho použití zvyšuje efektivitu a bezpečnost provozu zařízení, která pracují s tlakovými médii. Umožňuje rychlé a přesné nastavení požadovaného tlaku v závislosti na konkrétní aplikaci.
Zobrazit méně
Novaservis RA605/15 Pojistný ventil se zpětnou klapkou k bojleru 1/2''
přečíst recenzi
Výrobce: Novaservis
Zobrazit více
Tlakový ventil je technické zařízení, které umožňuje regulaci průtoku médií v závislosti na tlaku. Pro správnou funkci a bezpečnost je důležitá jeho odolnost vůči vibracím, teplotám a tlaku. Při výběru tlakového ventilu je třeba zohlednit typ média, pracovní podmínky a požadavky na účinnost.
Zobrazit méně

Tlakové ventily na kompresor

Zobrazit kompletní nabídku Tlakový ventil

Jak vybrat tlakový ventil

Funkce

Termostatický ventil najdete na potrubí s teplou nebo studenou vodou. Právě to rozhoduje, jakou funkci třícestný ventil v oběhovém systému plní.

Směsovací

Díky směsovací funkci trojcestný ventil dostal svoje nesprávné pojmenování – směsovací. Tato funkce ventilu zajišťuje proměnný průtok v primárním okruhu topného systému a konstantní průtok v sekundárním okruhu.
Pro plnění této funkce umístěte ventil na potrubí s teplou vodou. Tento princip regulace se také někdy nazývá jako kvalitativní regulace.

Rozdělovací

Tato funkce třícestného ventilu zajišťuje konstantní průtok v primárním okruhu systému a proměnlivý průtok v sekundárním okruhu. Díky tomu dosáhnete stabilní teploty a ochrany proti korozi kotle. Ta vzniká v důsledku nízké teploty a dehtování spalovaného materiálu.
Třícestné ventily plnící rozdělovací funkci, někdy také nazývanou jako kvantitativní regulace, najdete na potrubí se studenou vodou, která se vrací z radiátorů.

Domácí kotel na ohřev vody s čerpadlem, kulovým ventilem a filtry

Tlakový ventil najdete v každé domácnosti, iStock / didecs

Funkce ventiluPrimární okruhSekundární okruhTyp regulacePozice
SměsovacíProměnný průtokKonstatní průtokKvalitativníPotrubí s teplou vodou
RozdělovacíKonstantní průtokProměnný průtokKvantitativníPotrubí se studenou vodou

Víte, že…?

Tlakový ventil
GEKO G80306 tlakový spínač

Primárním okruhem se v tomto případě rozumí samostatný okruh kotle, který je oddělený od tzv. sekundárního okruhu. Tak se označuje okruh v topném systému, ve kterém se rozvádí teplá voda do radiátorů a zpět.

Polohy

Třícestný ventil pracuje v několika polohách, které určují poměr mísení teplé vody z kotle a studené vody ze sekundárního okruhu.

  • Otevřeno – ventil je úplně otevřený a dochází k plnému propojení obou okruhů. Veškerá teplá voda z kotle proudí do sekundárního okruhu.
  • Zavřeno – oba okruhy jsou od sebe oddělené. Teplá voda v primárním okruhu proudí pouze v kotli. Voda cirkuluje pouze v sekundárním okruhu díky napojení systému na čerpadlo.
  • Směšování – každý třícestný ventil má několik poloh, který dávkuje poměr vracející se studené vody a teplé vody z primárního okruhu. Teplá voda z kotle se v tomto případě míchá se studenou vodou z radiátorů a poměr určuje třícestný ventil.
Ventil

Tlakový ventil má různé funkce, iStock / freeman98589

Ovládání

Třícestné ventily fungují buď na principu ručního nastavení regulace poměru směsování vody, anebo je ovládá řídící jednotka kotle, která dává impulz k uzavření nebo otevření ventilu.

Ruční

Tlakové ventily k bojleru
Slovarm TE-2852 Pojistný ventil k el.bojleru 3/4

Tento způsob ovládání se dnes využívá díky cenové dostupnosti elektrických třícestných ventilů stále méně. Stále se s nimi setkáte na starších topných soustavách. Jejich výhodou je přesné nastavení poměru teplé a studené vody, kterou si v případě elektrického ovládání nastavuje kotel sám.
Nevýhodou je ovšem fakt, že termostatický ventil se při změně tlaku nebo teploty nepřizpůsobí a může způsobit poškození kotle.

Elektrické

Dnes již běžný typ ovládání, který najdete na většině moderních kotlů. Mezi nevýhody tohoto způsobu patří nutnost připojení k elektrickému proudu a jeho závislost na dodávkách elektřiny. V případě vypnutí elektřiny je vždy nutné přepnout kotel do manuálního režimu.
V tomto případě si kotel prostřednictvím řídící jednotky ovládá poměr teplé a studené vody. Díky tomu dochází k přesnému míchání a minimalizaci poškození kotle.

Víte, že…?

Samozřejmě i v tomto případě existuje střední cesta. Někteří výrobci nabízejí termostatické ventily, které kombinují obě možnosti ovládání – ruční i elektrické. To se hodí zejména v případě častých výpadků elektřiny.

Připojení

Tlakové ventily na kompresor
MAR-POL M806873T TLAKOVÝ SPÍNAČ ke komprosoru 24l 50l kompresor

Dalším kritériem při výběru třícestného ventilu jsou možnosti jeho připojení do topného systému. Pokud si nejste jistí průměrem trubek ve vašem systému, vždy se poraďte s topenářem, který vám zároveň poradí i s výběrem ventilu.
Topenářské trubky nejčastěji najdete v průměrech ½ ″, ¾ ″ a 1 ″. V průmyslových provozech ale najdete i atypické rozměry vzniklé v důsledku speciálních požadavků zadavatele.

Tlaková ztráta

Jako tlaková ztráta se zjednodušeně označuje průtok třícestného ventilu. Čím vyšší průtok, tím menší tlaková ztráta, protože třícestný ventil „nebrzdí“ vodu v oběhovém systému kotle. Na trhu se vyskytují ventily s průtokem od 1,6 m3 od 10 m3. Díky ventilu s vyšším průtokem tak dochází k nižší ztrátě tlaku v topném systému.

Ovládání ventilu pomocí páčky

Kvalitu ventilu určuje z velké části výrobce, iStock / Grigorev_Vladimir

Značky

Směsovací ventily nejčastěji koupíte v topenářských a instalatérských potřebách. Topenáři si oblíbili značku Regulus, která nabízí široké portfolium třícestných ventilů s různými průměry připojení a průtoky. Mezi další výrobce patří Luftberg a firma ESBE, která se zabývá prodejem cenově dostupných, ale kvalitních armatur.

Cena

Tlakový ventil
GARDENA Tlakový 5 l Comfort 11130-20

V případě třícestných ventilů nenajdete příliš velké cenové rozdíly. Běžné armatury pořídíte mezi 1 500 až 2 000 Kč. Takové vám zpravidla stačí do běžné domácnosti. Ventily do výkonných systémů stojí od 2 000 Kč a více. Při výběru se ale řiďte spíše konkrétními parametry třícestného ventilu a potřebami topné soustavy než jejich cenou.

Otázky a odpovědi

Co je tlakový ventil?

Vytápíte-li vás dům kotlem na tuhá paliva, pravděpodobně jste se již s třícestným nebo také směšovacím či termostatickým ventilem setkali. Jedná se o příslušenství určené k ochraně kotlů. Ventily regulují tlak v kotli a teplotu v topném systému. Díky tomu nedochází ke korozi kotle v důsledku špatného spalování a dehtování paliva.

Jak vybrat tlakový ventil?

Tlakový ventil je třeba vybírat podle Vašich potřeb. Jestliže si nejste jistí, který ventil je tím pravím, poraďte se před výběrem s topenářem.
Zobrazit kompletní nabídku Tlakový ventil