Jak vybrat tloušťkovací frézku
- Slouží k jemnému zbroušení hran dřeva, případně ke tvorbě tenkých drážek do dřevěných materiálů.
- Jedná se o nezastupitelného pomocníka pro všechny truhláře.
- Mezi nejdůležitější parametry patří příkon motoru a hmotnost.
Tloušťkovací frézka - náš výběr


Srovnávací a tloušťkovací frézky
Tloušťkovací frézky 230 V


Tloušťkovací frézky 400 V


Jak vybrat tloušťkovací frézku
- Slouží k jemnému zbroušení hran dřeva, případně ke tvorbě tenkých drážek do dřevěných materiálů.
- Jedná se o nezastupitelného pomocníka pro všechny truhláře.
- Mezi nejdůležitější parametry patří příkon motoru a hmotnost.
Jak funguje
Tloušťkovací frézka, někdy též zvaná protahovačka, je poměrně drahé zařízení a je nutné mu věnovat speciální pozornost, než si jej pořídíte. Jde o dřevoobráběcí stroj, který umožňuje odfrézovat rovinnou horní plochu, a to v případě měkkého i tvrdého dřeva. Materiál, který hodláte opracovat, se většinou posouvá automaticky do tloušťkovací frézky.
Skládá se posuvných válců a nožového vřetena. Přední válec může být rýhovaný, zadní je naopak hladký a může být dokonce i pogumovaný. Ze strany, kam budete vsouvat materiál, který chcete upravovat, je připraveno několik bezpečnostní mechanismů.
- Při výběru tloušťkovací frézky je nutné sledovat několik důležitých parametrů, na které se nyní blíže podíváme. Obecně platí, že je důležité sledovat maximální příkon a šířku záběru tloušťkovací frézky.
Příkon
Tloušťkovací frézky pracuje se standardním napětím 230 V, což znamená, že ji zapojíte do běžné zásuvky, v kterékoliv dílně či i domácnosti. Maximální příkon tloušťkovací frézky je závislý na velikosti celého přístroje a funkcích. Mezi parametry hledejte číslo s veličinou Watty značenými písmenem W.
- Příkon do 1 200 W značí základní modely pro úpravy menších kusů měkkého dřeva.
- Příkon 1 500 W značí přístroje nadále pro domácí potřebu, avšak schopné zpracovat větší kusy dřeva.
- Příkon nad 2 000 W již označuje přístroje pro profesionálnější použití a úpravu i tvrdších dřevěných kusů.
Příkon | Určení | |
---|---|---|
Do 1 200 W | domácí využití, menší a měkčí dřevo | |
Kolem 1 500 W | domácí využití, větší kusy dřeva | |
Nad 2 000 W | profesionální využití, zvládá i tvrdé dřevo |
V souvislosti s příkonem možná budete hledět i na počet otáček. Ty se mohou o frézek pohybovat v rozmezí od 4 000 do 9 000 otáček za minutu. Neplatí zde však rovnice, že vyšší otáčky automaticky znamenají i vyšší příkon. Do hry totiž vstupuje průměr hoblovacího válce, kterým je tloušťkovací frézka vybavena.

K důležitým parameetrům patří příkon a počet otáček, iStock / genkur
Záběr
Neméně důležitým parametrem tloušťkovací frézky je šířka záběru, která značí, jak velký kus dřeva lze do stroje vložit a opracovávat. Parametr je samozřejmě vždy závislý na velikosti frézky.
- Šířka kolem 200 milimetrů se hodí do domácích dílen a pro hobby kutily. Je nasnadě, že například větší trámy do takových strojů vložit nelze a nejde je opracovat.
- Šířka nad 300 milimetrů je již využívána i profesionály a takové frézky již dokáží opracovat i větší trámy.
Výška
Stejně jako u záběru řešíme šířku vloženého dřevěného materiálu, neméně důležitá je i výška, která je však zpravidla volitelná v několika krocích. Začínat může například již na několika málo milimetrech, obvykle od 5 milimetrů, a končit může až na 200 milimetrech. Od této hodnoty se opět odvíjí, jak velké kusy dřeva frézka pojme.
Víte, že…?
Holzmann HOB260ECO srovnávací a tloušťkovací frézka hob 260eco
Maximální úroveň otáček neudává to, jak výkonná tloušťkovací frézka je. Záleží totiž na průměru hoblovacího válce.
Úběr
Pro vaši budoucí práci vás jistě bude také zajímat, kolik materiálu dokáže tloušťkovací frézka ubrat jedním protahem. Vše je dáno výškovým rozdílem mezi vstupní a výstupní části a obvykle je nutné počítat s úběrem zhruba 3 milimetrů z původní tloušťky.

Tloušťkovací frézku využijete při výrobě nábytku a různých výrobků ze dřeva, iStock /
Posuv
Kromě úběru materiálu je klíčová také rychlost posuvu materiálů skrze frézku. Zpravidla se jedná o 5 metrů za jednu minutu. Platí zde obecné pravidlo, že čím rychlejší posuv je, tím hruběji bude brusná plocha opracovaná.
Hmotnost
Domácí či hobby tloušťkovací frézky jsou přenosné a relativně lehká. Hmotnost se pohybuje opravdu v nižších desítkách kilogramů, přičemž je stačí umístit na pevný stůl. Frézky jsou navíc vybaveny pogumovanými nohami, čímž je zajištěna jejich lepší stabilita. Jiná je situace u profesionálních frézek, které mohou mít výrazně vyšší hmotnost a je nutné pro takové stroje vyhradit opravdu velký prostor.
Hlučnost
Zajímat vás může také hlučnost takového stroje. Jelikož jde o úpravu dřeva broušením, dosahuje úroveň hluku poměrně vysokých hodnot. Výjimkou není ani hladina kolem 100 dB. Z tohoto důvodu je nutné myslet na to, zda nebudete rušit své okolí a ve vašem případě je nasnadě zvolit vhodnou ochranu vašeho sluchu.
Ceny
Tloušťkovací frézky jsou již spíše specifičtější zařízení, avšak samozřejmě je nadále je možné běžně zakoupit. Obvykle se setkáte s produkty značek Holzmann nebo Dewalt. Cena se přitom odvíjí od velikosti a také příkonu. Začínat může již pod hranicí 7 tisíc korun z malé přístroje pro využití v domácích dílnách. Obvykle však cena lepší tloušťkovací frézky přesáhne hranici 10 tisíc korun.