Tloušťkovací frézka

Opracování výrobků ze dřeva.

ca. 6 000 CZK
ca. 24 100 CZK
ca. 17 000 CZK
ca. 33 500 CZK
ca. 24 000 CZK

Jak vybrat tloušťkovací frézku

  • Slouží k jemnému zbroušení hran dřeva, případně ke tvorbě tenkých drážek do dřevěných materiálů.
  • Jedná se o nezastupitelného pomocníka pro všechny truhláře.
  • Mezi nejdůležitější parametry patří příkon motoru a hmotnost.

Jak funguje

Tloušťkovací frézka, někdy též zvaná protahovačka, je poměrně drahé zařízení a je nutné mu věnovat speciální pozornost, než si jej pořídíte. Jde o dřevoobráběcí stroj, který umožňuje odfrézovat rovinnou horní plochu, a to v případě měkkého i tvrdého dřeva. Materiál, který hodláte opracovat, se většinou posouvá automaticky do tloušťkovací frézky.

Skládá se posuvných válců a nožového vřetena. Přední válec může být rýhovaný, zadní je naopak hladký a může být dokonce i pogumovaný. Ze strany, kam budete vsouvat materiál, který chcete upravovat, je připraveno několik bezpečnostní mechanismů.

Výkonné zařízení
PARKSIDE PADM 1250

Parametry

Při výběru tloušťkovací frézky je nutné sledovat několik důležitých parametrů, na které se nyní blíže podíváme. Obecně platí, že je důležité sledovat maximální příkon a šířku záběru tloušťkovací frézky.

Příkon

Tloušťkovací frézky pracuje se standardním napětím 230 V, což znamená, že ji zapojíte do běžné zásuvky, v kterékoliv dílně či i domácnosti. Maximální příkon tloušťkovací frézky je závislý na velikosti celého přístroje a funkcích. Mezi parametry hledejte číslo s veličinou Watty značenými písmenem W.

  • Příkon do 1 200 W značí základní modely pro úpravy menších kusů měkkého dřeva.
  • Příkon 1 500 W značí přístroje nadále pro domácí potřebu, avšak schopné zpracovat větší kusy dřeva.
  • Příkon nad 2 000 W již označuje přístroje pro profesionálnější použití a úpravu i tvrdších dřevěných kusů.
Kombinovaná
PROTECO 51.01-STF-250-400

V souvislosti s příkonem možná budete hledět i na počet otáček. Ty se mohou o frézek pohybovat v rozmezí od 4 000 do 9 000 otáček za minutu. Neplatí zde však rovnice, že vyšší otáčky automaticky znamenají i vyšší příkon. Do hry totiž vstupuje průměr hoblovacího válce, kterým je tloušťkovací frézka vybavena.

Záběr

Neméně důležitým parametrem tloušťkovací frézky je šířka záběru, která značí, jak velký kus dřeva lze do stroje vložit a opracovávat. Parametr je samozřejmě vždy závislý na velikosti frézky.

  • Šířka kolem 200 milimetrů se hodí do domácích dílen a pro hobby kutily. Je nasnadě, že například větší trámy do takových strojů vložit nelze a nejde je opracovat.
  • Šířka nad 300 milimetrů je již využívána i profesionály a takové frézky již dokáží opracovat i větší trámy.
Srovnávačka s protahem
ZIPPER ZI-HB305

Výška

Stejně jako u záběru řešíme šířku vloženého dřevěného materiálu, neméně důležitá je i výška, která je však zpravidla volitelná v několika krocích. Začínat může například již na několika málo milimetrech, obvykle od 5 milimetrů, a končit může až na 200 milimetrech. Od této hodnoty se opět odvíjí, jak velké kusy dřeva frézka pojme.

Víte, že…?

Maximální úroveň otáček neudává to, jak výkonná tloušťkovací frézka je. Záleží totiž na průměru hoblovacího válce.

Úběr

Pro vaši budoucí práci vás jistě bude také zajímat, kolik materiálu dokáže tloušťkovací frézka ubrat jedním protahem. Vše je dáno výškovým rozdílem mezi vstupní a výstupní části a obvykle je nutné počítat s úběrem zhruba 3 milimetrů z původní tloušťky.

3-nožový válec
Holzmann HOB 260 ECO 400V

Posuv

Kromě úběru materiálu je klíčová také rychlost posuvu materiálů skrze frézku. Zpravidla se jedná o 5 metrů za jednu minutu. Platí zde obecné pravidlo, že čím rychlejší posuv je, tím hruběji bude brusná plocha opracovaná.

Hmotnost

Domácí či hobby tloušťkovací frézky jsou přenosné a relativně lehká. Hmotnost se pohybuje opravdu v nižších desítkách kilogramů, přičemž je stačí umístit na pevný stůl. Frézky jsou navíc vybaveny pogumovanými nohami, čímž je zajištěna jejich lepší stabilita. Jiná je situace u profesionálních frézek, které mohou mít výrazně vyšší hmotnost a je nutné pro takové stroje vyhradit opravdu velký prostor.

Hlučnost

Zajímat vás může také hlučnost takového stroje. Jelikož jde o úpravu dřeva broušením, dosahuje úroveň hluku poměrně vysokých hodnot. Výjimkou není ani hladina kolem 100 dB. Z tohoto důvodu je nutné myslet na to, zda nebudete rušit své okolí a ve vašem případě je nasnadě zvolit vhodnou ochranu vašeho sluchu.

S pojezdovým vozíkem
Proteco 01-STF-260-230
Příkon Určení  
do 1 200 W domácí využití, menší a měkčí dřevo  
kolem 1 500 W domácí využití, větší kusy dřeva  
nad 2 000 W profesionální využití, zvládá i tvrdé dřevo

Ceny

Tloušťkovací frézky jsou již spíše specifičtější zařízení, avšak samozřejmě je nadále je možné běžně zakoupit. Obvykle se setkáte s produkty značek Holzmann nebo Dewalt. Cena se přitom odvíjí od velikosti a také příkonu. Začínat může již pod hranicí 7 tisíc korun z malé přístroje pro využití v domácích dílnách. Obvykle však cena lepší tloušťkovací frézky přesáhne hranici 10 tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Čemu v případě tloušťkovací frézky věnovat pozornost?

Rozhodně se zaměřte na příkon tloušťkovací frézky a její celkové rozměry. Právě od nich se odvíjí, jak velké kusy dřeva bude možná zpracovávat.

Na si dávat pozor?

Při práci s tloušťkovací frézkou je třeba se chránit, a to nejen vaše ruce, ale především sluch. Zařízení může být velmi hlučné, což vašemu sluchu po delší dobu rozhodně neprospívá.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonné zařízení
Kombinovaná
Srovnávačka s protahem
3-nožový válec
S pojezdovým vozíkem
Image
Produkt
PARKSIDE PADM 1250
PROTECO 51.01-STF-250-400
ZIPPER ZI-HB305
Holzmann HOB 260 ECO 400V
Proteco 01-STF-260-230
Cena ca. 6 000 CZK ca. 24 100 CZK ca. 17 000 CZK ca. 33 500 CZK ca. 24 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.