19 nejlepších trafopájek 2023

Spojí kov i plast.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Trafopájka ETP4 LED 75VA/230V se šroubkem, kufřík

Jak vybrat trafopájku

  • Trafopájka, neboli transformátorová páječka funguje na principu roztavení materiálu a následném spojení s jiným materiálem.
  • U trafopájek příkon začíná od 100 W, ale může být samozřejmě i více.
  • Na trhu existují dva druhy trafopájek – bez regulace a s regulací teploty.

Trafopájka - náš výběr

Trafopájky 100 W

Trafopájky 200 W

Trafopájky Extol

Zobrazit kompletní nabídku trafopájek

Jak vybrat trafopájku

Příkon

Stejně jako u jiných zařízení, které potřebují elektrické napětí, i zde je důležité sledovat příkon. Udává se ve wattech a platí obecné pravidlo, je-li příkon trafopájky vyšší, dojde také rychleji k jejímu nahřátí na nastavenou teplotu.
U trafopájek příkon začíná od 100 W, ale může být samozřejmě i více. Jen si dávejte pozor, ať nepoškodíte malé citlivé materiály, protože při spuštění trafopájka vyvíjí silný impuls.

Regulace teploty

Na trhu existují dva druhy trafopájek – bez regulace a s regulací teploty. Když se rozhodnete pro trafopájku s regulací teploty, měli byste ještě vědět, že si můžete vybrat mezi typem s bodovou regulací, kdy se teplota zvyšuje pro krocích. Nebo zvolit typ s plynulou regulací.

Trafopájka
Trafopájka ETP4 LED 75VA/230V se šroubkem, kufřík

Víte, že…?

Při koupi myslete na to, že ne všechny trafopájky jsou vybaveny termostatem, který dokáže stabilizovat nastavenu teplotu, protože není nic horšího než měnící se teplota. Ta totiž může pájený materiál poškodit.

Teplota tání

V úvodu příspěvku jsme již naznačili, na co se trafopájka může používat, nyní se podíváme, jakou teplotu pro různé materiály potřebujete.

Teplota Typ materiálu
od 70 °C do 200 °C Teplota vhodná pro řezání plastů.
od 200 °C do 350 °C Ideální pro základní pájení kovových předmětů
od 350 °C do 500 °C Používá se pro vypalování do dřevěných předmětů.

Hrot trafopájky

Hrotem se rozumí drobná součástka na konci trafopájky. Tato část je nejvíce zatěžována, proto také dochází brzy k jejímu poškození a je třeba ho měnit. S tím vyvstává další možný problém a tím je výměna hrotu. Ujistěte se u nové trafopájky, zda jde hrot jednoduše vyměnit či k tomu budete muset použít i jiné nářadí.

Trafopájky 100 W
Pistolová trafopájka Tuson TP98, 100W
  • Druhů hrotů existuje několik, ty nejznámější se označují názvem kužel, kopyto, šroubovák či minivlna.
  • Dále věnujte pozornost i velikosti hrotu. U něho platí přímá úměra, že čím větší, tím lepší. Jelikož velká plocha umí lépe přenášet teplo.

Víte, že…?

Pokud jste prozatím trafopájku nedrželi v ruce, měli byste pro první použití zvolit hrot typu minivlna, jelikož je univerzální a pro začátečníky nejvhodnější.

Aby vám hrot dlouho vydržel, musíte se o něj pravidelně starat. To znamená, vždy po použití hrot vyčistit speciální hrotovou houbičkou. Ta může, ale i nemusí být součástí trafopájky. Zakoupit lze i roztok na regeneraci hrotů.

Trafopájky 200 W
Páječka pájecí pistole s LED světlem 200W + příslušenstí, Kraft&Dele KD1718

Příslušenství

Pro usnadnění práce s trafopáječkou je k dispozici několik velmi praktických doplňků.

  • LED svítilna: Jedná se o příslušenství, které je již v trafopáječce zabudované. Funguje tak, že jakmile stisknete tlačítko páječky, světlo se rozsvítí a nasvítí pracovní plochu.
  • Pájecí cín: Toto příslušenství zajistí pevný spoj u dvou kovových materiálů.
  • Odsávačka cínu: Díky ní dokážete odpájet již dvě či více spojených částí.
  • Kalafuna: Jedná se o tekutinu, do které se namáčí pájecí hrot před pájením i během něho. V tomto roztoku je destilovaný zbytek z borovice, resp. její pryskyřice.
  • Ergonomická rukojeť: Při páci je vždy důležité, aby vás z toho nebolely ruce a manipulace s nářadím pro vás byla co nejvíce komfortní. Rukojeť je pogumovaná, aby vám z ruky jen tak nevyklouzla.

Nejznámější značky

Levné trafopájky nemusí být nekvalitní. Stačí jen důvěřovat osvědčeným značkám, a pokud žádné neznáte, věnujte pozornost například těmto: Asist, Dema, Extol, PowerPlus, CNR či Dremel.

Trafopájky Extol
EXTOL INDUSTRIAL 8794520

Cena

Již v úvodu jsme uvedli, že pořídit si trafopájku není nic drahého. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé cenové kategorie.

Cena do 500 Kč

V nejlevnější cenové kategorii se vyskytují trafopájky jejichž výkon se pohybuje od 30 do 60 W, která je ideální na občasnou a nárazovou práci.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Výkonnější modely se pohybují pod hranicí 1 000 Kč. Trafopájku obdržíte v plastovém kufru či boxu pro snadnější přenos.

Trafopájka
Trafopájka 100W ETP III

Cena nad 1 000 Kč

Od domácích modelů se dostáváme již k profesionálním pro každodenní použití. Disponují velkým rozsahem teplot a umožňují vám teplotu regulovat, abyste pájený materiál nespálili. Rovněž jsou vybaveny automatickou LED svítilnou a ergonomickou rukojetí.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat trafopájku?

Před tím, než trafopájku koupíte, ujasněte si, jaké materiály budete chtít spojovat. Každý materiál vyžaduje odlišnou teplotu. Pro častější používání je vhodnější trafopájka s regulací teploty. Myslete na to, že bude nutné čas od času provést výměnu hrotu. Ohlídejte si, jakým způsobem je možné hrot změnit.

Jak se trafopájka používá?

Trafopájka, neboli transformátorová páječka funguje na principu roztavení materiálu a následném spojení s jiným materiálem. Hojné využití mají v elektronice a elektrotechnice, ale to není všechno. Trafopájky se používají i ke spojování kovových materiálů, vypalování do dřeva, avšak slouží i ke spojování plastů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku trafopájek