Turistický batoh

A hurá za dobrodružstvím!

ca. 4 100 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat turistický batoh

Teplé měsíce doslova vybízejí k toulkám přírodou. Společnost vám po většinu času bude dělat batoh, který může cestování velice znepříjemnit. Nezáleží ani tolik na tom, co v batohu nesete, jako na jeho samotné konstrukci a vlastnostech. Správným výběrem si ušetříte bolest zad a ramen.

Objem batohu

Čím větší batoh, tím více prostoru pro zbytečné věci. Jistě se vám již minimálně jednou stalo, že jste je nepotřebovali. Pomoci vám může následující tabulka

Objem batohu Délka cesty  
do 35 litrů Ideální pro jednodenní, maximálně dvoudenní výlet se zajištěným ubytováním.  
40 – 50 litrů V případě, že máte v plánu někde nocovat, budete potřebovat batoh, kam uložíte spacák, karimatku i stan.  
od 60 litrů Doporučuje se na vícedenní túry, kdy s sebou ponesete i vařič a základní zásoby potravin  

Pánský versus dámský

Prvním a základním pravidlem, kterého je třeba se držet je rozdělení batohů pro muže a ženy. Neexistuje kvalitní batoh ve verzi unisex. A pokud ano, vyhněte se mu obloukem. Každé pohlaví má jinak stavěnou konstrukci těla, a pokud by si žena zakoupila pánský batoh, mohla by si způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Pro ženy
Osprey eja 48l equinox blue
ca. 4 100 CZK
Aktuálni cena

Záda batohu

Dbejte na odvětrávání v zadní části a správné rozložení hmotnosti. Malé batohy mají záda měkká, ale u těch větších musí být zpevněná plastovými či hliníkovými vzpěrami. Taková výztuha se v ideálním případě přizpůsobí konstrukci zad.

Kapsy batohu

Turistických batohy mají vnější kapsy. Slouží zejména pro uložení věcí, které potřebujete mít ihned po ruce. Nepřeplňujte je, aby nepřekážely v pohybu. Vnitřní kapsy jsou samozřejmostí, proti jim nevěnujeme pozornost.

Hrudní a bederní pás

Pro úlevu ramen se využívají hrudní a bederní pásy. Díky bedernímu pásu je váha batohu přenesena na střed těla a vrchní pás naopak hlídá správnou polohu popruhů.

Nylon
Pinguin Activent black 48l
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena

Materiál

Vzhledem k hmotnosti naplněného batohu musí být dostatečně pevný s kvalitními spoji, ale zároveň měkký, aby se do něj dali věci lehce zabalit. Důležité je také sledovat nepromokavost.

Víte, že…?

Některé druhy batohů jsou vybaveny pláštěnkou, které je umístěna ve spodní části batohu. Při dešti ji jednoduše natáhnete a batoh bude v suchu. Pokud pláštěnka není jeho součástí, není problém ji dokoupit zvlášť.

Nejznámější značky

Mezi cestovateli jsou nejoblíbenější značky Deuter, Osprey, Husky, ale i česká značka Pingui.

Pro děti
Boll Ranger 38-52 dutch blue
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Cena

Čím víc peněz budete investovat do kvalitní batohu, tím víc se vám to vrátí na cestách a vaše záda budou za větší investici vděčná.

Cena do 999 Kč

Lze pořídit jednodenní batohy s objemem do 35 litrů, vhodné do přírody i do města. Disponují nastavitelným hrudním a bederním pásem, reflexními prvky a mají úchyty na turistické hole.

Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč

V této kategorii se stále setkáte s malými batohy od prestižních značek, ale můžete narazit už i na středně velké dvoukomorové batohy určené pro širokou škálu outdoorových aktivit.

Zádový systém
Doldy Avenger šedý 40l
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Cena od 3 000 Kč

Na své si zde přijdou zapálení cestovatelé, kteří se nespokojí s obyčejným batohem. Není překvapením pořízení špičkového batohu s objemem 85 litrů za cenu kolem 10 000 Kč.

Jméno
Pro ženy
Nylon
Pro děti
Zádový systém
Funkční
Image
Produkt
Osprey eja 48l equinox blue
Pinguin Activent black 48l
Boll Ranger 38-52 dutch blue
Doldy Avenger šedý 40l
Husky Sloper černý 45 l
Cena ca. 4 100 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 800 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena