Tyčový vysavač

Tyčový vysavač - skladný pomocník

ca. 2 000 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 19 800 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat tyčový vysavač

 • Vysavač najdete v každé rodině. Za nejvýkonnější jsou stále považovány klasické vysavače, kterým však směle konkurují vysavače tyčové.
 • Způsob napájení – tyčový vysavač budete vybírat podle způsobu napájení, kromě elektrických, lze koupit i akumulátorový vysavač.
 • Baterie – v případě akumulátorových vysavačů je třeba zohlednit typ i kapacitu baterie.
 • Sběrná nádoba – může mít několik podob a liší se i velikostí.
 • Filtrace – neméně důležitá je i filtrace. Ta hraje podstatnou roli zejména v rodině alergiků.
 • Příkon – na rychlost a efektivitu sání má významný vliv sací výkon. Udává se ve Wattech, stejně jako příkon, jenž však vypovídá pouze o množství spotřebované energie.

Funkce – tyčové vysavače mají řadu funkcí a umožňují připojit i další příslušenství.

Způsob napájení

Vysavač, stejně jako všechny domácí spotřebiče, funguje na elektřinu. Moderní doba neustále přichází s inovacemi, proto není divu, že volit můžete ze dvou základních druhů napájení. Konkrétně se jedná o:

Aku bezsáčkový
Silvercrest SHSS 18 B1
 • Síťové tyčové vysavače – připojení kabelem do zásuvky, nepřetržitý provoz, vyšší výkon, omezená manipulace
 • Akumulátorové tyčové vysavače – Vestavěný akumulátor, omezená doba provozu, nižší výkon, neomezený pohyb po domácnosti

V posledních letech jednoznačně převažuje nabídka akumulátorových zařízení. Oblibu si získaly zejména pro snadnou manipulaci a neomezenou mobilitu. Dostanete se s jejich pomocí kamkoliv a nebude vám překážet žádný kabel. Pečlivě však kontrolujte stav baterie.

Víte, že…?

Ačkoliv stále ještě platí, že kabelové modely vynikají vyšším výkonem, rozdíly se postupně smazávají. I proto odborníci předpokládají, že v krátkém horizontu se z tyčových vysavačů zapojených do sítě stanou muzejní exponáty.

S příslušenstvím
ETA Supersonic 1231 90000

Druh baterie a doba provozu

Zvolili jste si přeci jen akumulátorový provoz? Pozornost ihned zaměřte na typ použité baterie a dobu provozu i nabíjení. Na trhu se v současné době prosazují dva základní druhy akumulátorů:

 • Ni-MH – starší typ, levnější, nutno dobíjet při 100% vybití, jinak ztrácejí kapacitu
 • Li-Ion – nejpoužívanější, dražší, životnost kolem 350–500 cyklů, nenechat zcela vybíjet

Pokud jde o dobu provozu, věc se liší se model od modelu. Bývá v rozmezí od 30 do 40 minut. Nabídka ale čítá, jak vysavače schopné smysluplně pracovat pouhou čtvrthodinu, tak spotřebiče, jež vysávají ještě po hodině a půl.

Tyčový bez sáčku
Sencor SVC 8621TI

Velmi podobný rozptyl je možné nalézt též u doby nabíjení. Všechny produkty se nacházejí někde mezi 1 a 12 hodinami.

Typ a objem sběrné nádoby

Odmítáte neustále chodit vysypávat sběrnou nádobu vysavače? Věnujte adekvátní péči nákupu modelu s dostatečně velkým kontejnerem. Stejně jako u klasických podlahových pomocníků rozlišujeme dva základní typy nádob:

 • Sáčky – hygieničtější, vhodné pro alergiky, dodatečné náklady za častou výměnu
 • Sběrná nádoba – opakovaně použitelná, méně hygienická
S laserem
Dyson V15 Detect Absolute

Objem

Zvolili-li jste plastovou sběrnou nádobu, dejte si pozor na způsob jejího vysypávání. Ten by měl být realizován prostřednictvím jediného tlačítka a zároveň byste v žádném případě neměli přijít do styku s nahromaděnou špínou. Její objem standardně činí od 0,5 do 6 litrů, přičemž běžným domácnostem obvykle postačují zhruba 1,5–2 l.

Volba optimálního objemu sáčku je o něco málo obtížnější a odvíjí se od velikosti udržované plochy. Více informací naleznete v následující tabulce:

Velikost plochy (v m2) Objem sáčku (v l)
Do 50 2–2,5
50–150 3–4
Nad 150 Nad 4

Doporučujeme výše uvedené rozdělení respektovat. Na rozdíl od opakovaně použitelných nádob sáčky musíte neustále dokupovat, volba příliš malého typu vás bude v konečném důsledku stát více peněz.

Lehký
Xiaomi Mi Cleaner Light

Příkon a sací výkon

Na rychlost a efektivitu sání má významný vliv sací výkon. Udává se ve Wattech, stejně jako příkon, jenž však vypovídá pouze o množství spotřebované energie. Vzhledem k tomu, že část příkonu vždy přichází nazmar vlivem práce motoru, výrobci často uvádějí pouze příkon, jelikož je reprezentován vyšší cifrou. Nemá ovšem pražádnou vypovídací hodnotu o tom, jak efektivně bude vysavač pracovat.

Elektrický

Jestliže jste si zvolili model napájený ze sítě, problém je vyřešen. Součástí každého prodávaného spotřebiče musí být tzv. energetický štítek, na němž je uvedena třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah. Ta se odvíjí podle výkonu a vybírat byste měli pouze výtvory hodnocené písmeny B nebo A.

Akumulátorový

U bezdrátu bohužel štítky často chybí, neboť nejsou ze zákona povinné. Zde se zaměřte na kapacitu baterie, jež výkon přímo ovlivňuje. Bohužel ani tu firmy mnohdy nespecifikují, proto si musíte pomoci poměrem mezi délkou provozu a dobou nabíjení. Čím nižší, tím lépe.

Filtrace

Co by to byl za vysavač bez náležité filtrace? Patrně byste se s ním rozloučili po prvním použití, neboť byste ještě několik dnů kýchali a smrkali vlivem vířícího se prachu. V současné době plné alergií a roztočů se firmy doslova předhánějí v tom, jak důmyslné a efektivní filtrační systémy navrhnou. My můžeme zmínit následující trojici specifických druhů:

 • Mikrofiltr – nejlevnější, vyroben z molitanu nebo tkaniny, nízká účinnost
 • EPA a HEPA – vysoce účinné, nejpoužívanější, účinnost nad 99 %
 • Vodní filtr – vodní vír zachytí nečistoty a zabrání jejich návratu do ovzduší, nejvyšší efektivita, vysoká cena

K tomu, aby filtrace pracovala, jak má, je nutné ji pravidelně udržovat. Vyplatí se zvolit omyvatelnou variantu, kterou snadnou vyčistíte pod proudem tekoucí vody.

Víte, že…?

EPA a HEPA filtry vycházejí ze stejné technologie, písmenko H jen naznačuje vyšší účinnost, neboť se jedná o 13. třídu, jež zachytí zhruba 99,95 % všech prachových částic. Naproti tomu u 10. třídy EPA je to jen 85 % a u 12. zhruba 95,9 %.

Hlučnost

Hluk k vysávání bohužel neodmyslitelně patří. I tak se ovšem vyplatí, pokud je jeho množství co nejnižší, zvláště žijete-li v domácnosti s malými dětmi. Nejtišší výrobky na trhu se pyšní hlukem pod 70 decibelů. Zatímco běžnou produkci naleznete někde mezi 70 a 80 dB. Obecně se doporučujeme poohlížet okolo maxima 76 dB, cokoliv nad touto hodnotou je mimo komfortní zónu.

Hmotnost

Kupujete tyčový vysavač svým prarodičům s omezenou schopností pohybu? Potom se jistě zaměříte na jeho hmotnost, aby nebyl pro starší osoby příliš vysilující. Hmotnost běžně dostupných spotřebičů je mezi 2 a 5 kilogramy. Bohužel platí, že čím jsou součástky kvalitnější, tím více také váží, a proto profesionální stroje spadají jednoznačně do skupiny těch nejtěžších. Na druhé straně s lehkým vysavačem se snadno manipuluje. Proto doporučujeme volit zlatou střední cestu.

Dodatečné funkce a příslušenství

Zatímco v dřívějších letech jste v balení našli pouze vysavač, dnes se situace proměnila. Výrobci se snaží předhánět v tom, kdo svému zákazníkovi nadělí více doplňků a funkcí. My považujeme za důležité se jim alespoň částečně věnovat, přičemž základem je široká paleta doplňkových nástavců a kartáčů:

 • Nástavec na koberec – pro jednodušší čištění koberců s vyšším chlupem
 • Nástavec na parkety – šetrná údržba parket, aniž by došlo k jejich poškrábání
 • Hubice na čalouněný nábytek – údržba čalounění
 • Štěrbinová hubice – snadný úklid hůře dostupných míst
 • Prachový kartáček – pro údržbu nábytku nebo jemných tkanin
 • Kartáč na zvířecí chlupy – pro domácnosti s mazlíčky
 • Rotační turbokartáč –pro odstranění chlupů a vlasů pomocí méně výkonného vysavače

Opomenout ale rozhodně nemůžeme ani celou řadu doplňujících funkcí zvyšujících váš komfort:

 • Mokré vysávání – možnost vysátí mokrých skvrn
 • LED osvětlení – světlo zlepšující viditelnost udržovaného prostoru
 • Indikátor stavu baterie – ukazatel, kolik baterie ještě zbývá
 • Indikátor naplnění sáčku – pro přehled o míře naplnění sáčků
 • Regulace výkonu – plynulá regulace výkonu při čištění různých typů povrchů
 • Sklopná rukojeť – možnost sklopení madla a šetření místa
 • Měkčená kolečka – kolečka při pojezdu nepoškrabou povrch podlahy
 • Flexibilní kloub – pro snadné vysátí špatně dostupných míst

Nejvýznamnější značky

Narazili jste ve slevovém koutku svého oblíbeného obchodu na lákavě vyhlížející krabici s tyčovým vysavačem? Máte však problém vůbec přečíst název jeho výrobce, a když už se vám to podařilo, nikdy jste o také společnosti neslyšeli. Zpozorněte, neboť před sebou patrně máte lacinou napodobeninu, jejíž životnost se počítá na hodiny, maximálně dny. Zakupte ji pouze tehdy, jste-li ochotni riskovat a investovaných peněz nebudete litovat.

Těm ostatním doporučujeme volit výhradně produkty z dílen známých značek. ty procházejí kontrolou kvality, neboť renomované firmy si nemohou dovolit příliš hazardovat se svým dobrým jménem. V obchodech proto klidně sáhněte po výrobcích značek Bosch, Electrolux, Rowenta, Hoover, Dyson, ETA, Kärcher nebo Miele. V zásadě každý známější koncern má svou produktovou řadu, jejímž pořízením nebudete zklamáni.

Cena

Nákup tyčového vysavače nepatří mezi akce, jež by zruinovaly váš rodinný rozpočet. I proto v rámci tradiční cenové analýzy představujeme pouze dva intervaly, do nichž se vměstnaly všechny dostupné tyčové vysavače:

 • Do 3 500 Kč
 • Nad 3 500 Kč

Cena do 3 500 Kč

V levnější skupině objevíte spotřebiče určené zejména pro údržbu menších ploch. Vybírat můžete jak z akumulátorových, tak síťových modelů. Standardem je omyvatelná nádoba, kterou lze užívat opakovaně. Příkon obvykle nepřesahuje hranici 700 W, přičemž třída účinnosti vysávání tvrdých podlah obvykle dosahuje od hodnocení C do A. Počítejte s hlučností okolo 76 decibelů, která je zhruba na hranici komfortní zóny.

Cena od 3 500

Ve vyšší cenové skupině dominují taktéž bezsáčkové modely, vybavené omyvatelnou sběrnou nádobou. Její objem činí 2 litry, což plně dostačuje pro pravidelnou údržbu středně velkého bytu. Samozřejmostí je výkonný filtrační systém představovaný HEPA filtrem 13. generace. Ten se postará o 99,95 % všech alergenních částic. Příkon i v tomto případě nepřesahuje 700 Wattů, pokud jde o třídu účinnosti vysávání tvrdých povrchů, těšte se na nejvyšší hodnocení písmenem A.

Těšit se můžete na širokou škálu nástavců a doplňkových funkcí. Hlučnost motoru opět velmi často přesahuje 80 decibelů, ale setkáte se i s hodnotou nižší než 70 dB, takže si stačí pořádně vybírat.

Otázky a odpovědi

Co je vysavač 2v1?

Jedná se o vysavač, který využijete při vysávání i vytírání. Pomocí jednoho přístroje tak zvládnete kompletní péči o podlahu. V případě, že Vás tento vysavač osloví, věnujte velkou pozornost uživatelským recenzím. Ačkoliv mnozí výrobci garantují, že lze přístroj používat pro obě činnosti současně, nemusí se toto tvrzení zakládat na pravdě. Skutečnou pravdu se tak bohužel dozvíte až z oněch zmíněných recenzí uživatelů.

Jakou filtraci zvolit?

Různých filtrů je více typů, za nejvhodnější se považuje HEPA filtry. Tyto filtry jsou obzvlášť vhodné do rodin s alergiky. Kvalitní je také vodní filtr, i tento typ lze používat v rodinách alergiků. Naopak nejméně kvalitní jsou EPA filtry, které jsou zpravidla součástí levných vysavačů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Aku bezsáčkový
S příslušenstvím
Tyčový bez sáčku
S laserem
Lehký
Image
Product
Silvercrest SHSS 18 B1
ETA Supersonic 1231 90000
Sencor SVC 8621TI
Dyson V15 Detect Absolute
Xiaomi Mi Cleaner Light
Objem sáčku/nádoby na prach
0.45 l
0.5 l
0.77 l
Hmotnost
2,6 kg
2.5 kg
2.4 kg
3 kg
1.2 kg
Napájení
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
2v1
Doba nabíjení
6 hodin
4 hod
6 hod
4.5 hod
5 hod
Doba provozu
26 minut
40 min
50 min
60 min
45 min
Cena ca. 2 000 CZK ca. 2 400 CZK ca. 2 500 CZK ca. 19 800 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.