Úhlová bruska

Broušení i řezání jedna báseň.

ca. 3 800 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 5 300 CZK

Jak vybrat úhlovou brusku

„Vem si na to broušení flexu.“ „Řízni to rozbrušovačkou“. Už jste slyšeli tyhle a podobné věty? Tam kde se staví, opravuje, vylepšuje nebo jinak pracuje je uslyšíte dost často. Onou flexou nebo rozbrušovačkou je míněna úhlová bruska, která je univerzálním pomocníkem profíků i kutilů amatérů. Ať se řadíte do kterékoliv s těchto skupin, měli byste mít úhlovou brusku. Pojďme se podívat, jak vybrat tu správnou.

Zdroj energie

Flexa je nářadí, které Vám usnadní práci tím, že má motor a námahu vykoná za Vás. Samozřejmě s tím, že Vaše energie se šetří, tak je nutné ji nahradit elektrickou energií. Tu můžete úhlové brusce dodat dvěma způsoby:

  • z akumulátoru
  • z elektrické sítě kabelem.

Obě varianty mají své pro a proti, takže je srovnáme pomocí tabulky:

Zdroj energie Akumulátor Ze sítě
Výhody Mobilita, použití i na místech bez přívodu elektřiny Nižší pořizovací cena
  Lepší manipulace Nevybije se
    Stabilní výkon
Nevýhody Vyšší pořizovací cena Nutnost přítomnosti přivodu energie
  Výkon klesá s vybíjením akumulátoru Při práci překáží kabel
  Riziko vybití – přerušení práce  

Pokud bychom to shrnuli velice jednoduše, tak výhoda akumulátorové brusky spočívá v tom, že můžete pracovat kdekoliv v terénu. Hodí se tedy hlavně na stavby a různé údržby, kdy pracujete pokaždé někde jinde. Naopak flexa s kabelem do sítě je vhodná do dílen, na chatu, zahradu a další místa, kde máte zajištěný přívod elektřiny.

Průměr kotouče

Dalším aspektem, na který se při koupě úhlové brusky zaměřte, je průměr kotouče. Když budete stát před volbou, jakou velikost zvolit, tak se zamyslete nad tím, jak hrubé materiály budete řezat, a podle toho vybírejte.

Na výběr je z několika standardizovaných rozměrů, které říznou do určité hloubky:

  • 115 milimetrů pro řez hluboký 2 cm
  • 125 milimetrů pro řez hluboký 2,5 cm
  • 150 milimetrů pro řez hluboký 3,5 cm
  • 180 milimetrů pro řez hluboký 5 cm
  • 230 milimetrů pro řez hluboký 7 cm.

Každá bruska je vyrobena na daný průměr kotouče, nezkoušejte zaměňovat velikosti kotoučů u jedné brusky. I to je důvod, proč se nad výběrem dostatečně zamyslet. Ten, kdo bude řezat obklady, tenké trubky nebo profily a brousit malé plochy, tak si vystačí i s menším rozměrem. Menší rozměr se většinou bere průměr kotouče 115 mm a 125 mm.

S většími zařízeními se dá řezat zámková dlažba, dřevo a další hrubší materiály. Zároveň se hodí na broušení velkých ploch. Kdo potřebuje flexu na tyto práce, tak nejčastěji sáhne rovnou po průměru 230 mm.

Průměr kotouče úhlové brusky má kromě hloubky řezu také vliv na příkon a cenu. Čím větší kotouč bruska roztáčí, tím potřebuje výkonnější pohon a vyšší příkon. A tyto atributy sebou nesou větší náklady na vyrobení brusky, které se samozřejmě promítnou do pořizovací ceny.

Příkon

V předchozí podkapitole týkající se velikosti kotouče už bylo zmíněno, že s větším bruskou pro větší kotouč by mělo nářadí mít i větší příkon. Je potřeba si to uvědomit, pokud by Vám někdo nabízel velkou brusku za cenu malé, tak koukněte, jakou hodnotu příkonu bude mít. Pokud bude nízká, tak od toho dejte ruce pryč, protože se jedná o poddimenzované nářadí, které brzy zavaříte a budete moci kupovat nové. Jaké jsou tedy optimální hodnoty příkonu v souvislosti s velikostí kotouče? Podívejme se do tabulky:

Průměr kotouče Vhodný výkon motoru  
115 mm 600 – 750 W  
125 mm 700 – 1000 W  
150 mm 1000 – 1400 W  
180 mm 1400 – 1700 W  
230 mm 1700 – 2300 W  
     

Hodnoty v tabulce jsou všeobecné údaje, které doporučují i výrobci nářadí a vychází i ze zkušeností uživatelů. Na druhé straně je zde prostor pro osobní zvážení, což vychází z toho, že není doporučena jedna hodnota, ale nějaký interval. Tady je potřeba, abyste posoudili, k jaké práci budete úhlovou brusku používat nejčastěji.

Pro broušení povrchů není nutné mít největší výkon, jako je tomu při řezání, kde potřebujete větší sílu, aby působila proti řezanému materiálu. Také záleží na tom, co budete řezat. Jestli budete chtít říznout plastovou trubku, tak je to menší zátěž než řezání zámkové dlažby či železných tyčí. Všeobecně se vyplatí sáhnout po nástroji s vyšším výkonem a mít rezervu, protože člověk nikdy neví.

Otáčky

Jak všichni víme, úhlová bruska funguje tak, že motor otáčí hlavicí, na které je nasazen kotouč. Jedním z parametrů, na který při výběru brusky můžete narazit, jsou otáčky – tedy kolikrát se bruska otočí celým kotoučem za minutu.

Brusky s menším kotoučem se zákonitě točí rychleji, naopak větší o něco pomaleji. Těžko u tohoto parametru hledat nějaké optimum, proč tedy vůbec otáčkám věnujeme pozornost? Velice užitečnou funkcí je regulace otáček. Na tuto vlastnost je vhodné se zaměřit, protože se Vám jednou bude hodit.

Regulace může být buď v podobě předem daných stupňů rychlosti otáček, nebo si ji sami regulujete na určité škále. Vyšší otáčky jsou fajn, když řežete takříkajíc hlava nehlava a nezáleží Vám na přesnosti řezu nebo brousíte hrubou vrstvu. Možnost snížit otáčky Vám přijde vhod při precizních pracích jako je řezání na milimetry nebo broušení povrchu dohladka.

Výběr kotoučů

Už víme, jaké parametry by měla mít úhlová bruska. Důležitou součástí brusky je kotouč, protože bez něj Vám je bruska vlastně k ničemu. Nějakou základní sadu kotoučů byste k brusce měli dostat při nákupu, ale dříve nebo později budete sami nějaké kotouče kupovat. Podívejme se, jaké typy kotoučů jsou k dostání.

  • Řezné kotouče mají různou tloušťku, od několika milimetrů až po jednoty centimetrů. Hrubší kotouč je vhodnější na pevnější materiály. Samozřejmě hrubší kotouč dělá větší řez a vzniká větší odpad materiálu.
  • Brusné kotouče jsou k opracování povrchu materiálu. Navíc se ještě dělí na drátěné a lamelové. Drátěné kotouče připomínají drátěnku z kuchyně a hodí se hlavně k čištění od rzi a hrubší práci. Lamelové jsou určeny k jemnějšímu broušení. Povrch těchto kotoučů je podobný brusnému papíru a vyrábí se v různé zrnitosti. Čím jemnější zrnitost, tím jemnější práci s takovým kotoučem uděláte.
  • Diamantové kotouče jsou vyrobeny z pevnějšího materiálu než klasický režný kotouč a hodí se k řezání cihel, dlažby, obložení a podobných hodně pevných materiálů.

Ergonomie a bezpečnost

Už jsme zhodnotili nejrůznější důležité parametry, které zohlednit při výběru úhlové brusky. Teď se podívejme na další drobnosti, které Vám práci s úhlovou bruskou zpříjemní a zároveň zajistí bezpečnou práci bez úrazů.

Hmotnost brusky je dost zajímavý parametr, protože pokud budete brousit delší dobu v kuse, tak se každý gram navíc počítá. Samozřejmě vše souvisí se vším. Když sáhnete pro brusku s větším kotoučem, tak celá bruska bude větší a tím poroste i hmotnost. Právě váha brusky může být rozhodující při výběru mezi dvěma zařízeními s obdobnými technickými parametry.

Přídavná rukojeť, kterou si můžete našroubovat do přední části flexy a díky tomu držet brusku oběma rukama. Tím se i větší hmotnost bude dát lépe zvládnout a také dokážete řezat či brousit přesněji.

Kryt kotouče slouží k Vaší ochraně. Při broušení a řezání kovových materiálu se jiskří, při práci s jinými materiály mohou odletět třísky a různé kousky materiálu, které kotouč zastaví. Nejednomu uživateli brusky se stalo, že za chodu nevydržel kotouč a rozpadl se na mnoho kousků, které by Vás také mohly ohrozit nebýt krytu.

Ochranné brýle a respirátor nebo rouška jsou ochranné pracovní pomůcky, které někteří výrobci a prodejci přidávají do balení k brusce. Brýle chrání oči před odletujícími kousky a respirátor nebo rouška slouží například při řezání cihel nebo dlažby, ze kterých se práší, a mohli byste se nadýchat prachu.

Odsávání prachu je nesmírně užitečné, když pracujete s výše zmíněnými materiály, ze kterých se práší. Odsávání může být součástí krytu a jde na něj zapojit vysavač.

Pojistka proti přetížení slouží k tomu, abyste při dlouho trvající práci brusku nezavařili. Brusky, které jsou takto zabezpečené, se při větším zahřátí vypnou a chrání jednak brusku, tak i Vás jako uživatele. K tomu jsou často v bruskách zabudované další zajištění, jako zabezpečení proti nečekanému zapnutí nebo zapnutí se špatně upevněným kotoučem apod.

Doběhová brzda zařídí, že po vypnutí brusky okamžitě zastavíte kotouč a nebudete muset čekat až se dotočí nebo ho zastavit o nějakou překážku.

Výrobci

Úhlovou brusku se dá koupit v různých hobby marketech, železářství nebo i obyčejném supermarketu. Vybírat si můžete z různých značek, kterou jsou více či méně známé. Právě v supermarketu nejčastěji natrefíte na brusky menších a neznámých značek. Osvědčenou kvalitou jsou produkty firem Bosch, Makita, Narex nebo DeWalt. Výhodou těchto známých firem je také to, že mají poměrně rozšířený servis, takže když se něco pokazí, nemusí to být konečná.

Cena

Poslední, ale určitě hodně podstatný parametr je pořizovací cena flexy. Jinou částku bude asi ochotný investovat hobby uživatel a jinou profesionál, který bude flexu používat denně.

Do 1000 Kč si pořídíte malou flexu s průměrem kotoučem 115 nebo 125 mm a s nízkým výkonem. Za tuto cenu hlavně můžete vybírat především v supermarketech nářadí méně známých značek. U těchto levných typů se nepočítá s každodenní prací a velkým vytížením.

Od 1000 do 3000 Kč se pohybují dobré flexy všech velikostí, převážně napájených ze sítě a s výkonem odpovídajícím velikosti brusky, tak jak jsme to zmínili výše. Dá se říct, že tato cenová úroveň je běžná pro kutily a tyto brusky se hodí do dílny.

3000 až 5000 Kč je cena hodně dobrých brusek – buď po nich sáhnou náruživí kutilové, nebo profesionálové. Za tuto cenu se dá vybrat každá velikost brusky s odpovídajícím výkonem, většinou i akumulátorové zařízení a v plné výbavě, kdy brusku dostanete v kufříku, k tomu sadu kotoučů a třeba i ochranné pomůcky.

Více než 5000 Kč budou investovat už jen profíci, kteří vědí, co od brusky čekají a většinou mají nějaké speciální očekávání nebo ví, že brusku budou mít hodně zatíženou, například řezat dlažbu, hrubé trubky, železo atd. Tady se vyplatí větší investice.

Jméno
S kufříkem
Malá akumulátorová
Pro leváky
Profesionální
Multifunkční
Velmi odolná
Top volba
Dvouruční
Image
Produkt
DeWALT DCG405NT
Makita DGA452Z
Extol AG 230 SR .
Bosch GWS 9-125 S
Narex EBU 230-26
Einhell TE AG 230
Makita GA5030R
Hitachi G23SC3
Hmotnost
1.75 kg
2.3 kg
6 kg
1.9 kg
6 kg
6.01 kg
1.8 kg
5 kg
Max. průměr kotouče
125 mm
115 mm
230 mm
125 mm
230 mm
230 mm
125 mm
230 mm
Napětí
18 V
18 V
230 V
220 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Závit vřetene
M14
M14 x 2
M14
M14
M 14
M14
M14
M14
Otáčky na prázdno
9000 ot/min
10000 ot/min
6000 ot/min
11500 ot/min
6500 ot/min
11000 ot/min
6600 ot/min
Příkon
1000 W
2350 W
900 W
2600 W
2350 W
720 W
2300 W
Přídavná rukojeť
Výkon
405 W
450 W
2350 W
2300 W
Cena ca. 3 800 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 800 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 300 CZK ca. 5 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena