Nejlepší ultrazvukové čističky 2025 a jak vybrat
Šetrně vyčistí nejrůznější předměty.
Jak vybrat ultrazvukovou čističku
- Domácí ultrazvuk, respektive ultrazvuková čistička je zařízení, které vám pomůže s údržbou malých předmětů, které běžně používáte v domácnosti.
- Při výběru zohledněte zejména dva parametry. Objem, který udává velikost čištěných předmětů a frekvenci, která souvisí s mírou vyčištění daných předmětů.
- Další kritéria, na která se můžete zaměřit je např. možnost nastavení teploty nebo doba čištění.
Ultazvuková čistička - náš výběr
Ultazvukové čističky s ohřevem
Ultrazvukové čističky GETI
Ultrazvukové čističky Dema
Jak vybrat ultrazvukovou čističku
Na jakém principu pracuje
Ultrazvukové čištění je rychlý, efektivní a účinný způsob, jak zbavit nečistot a mastnoty téměř každý výrobek. Funguje na principu kavitace, při které se v kapalině vytvářejí bublinky, které dokáží z povrchů předmětů strhávat nečistoty. K takto ošetřovaným předmětům jsou ale šetrné a nepoškozují je.
Frekvence ultrazvuku
Frekvence je důležitý parametr, který udává, jak důkladně bude předmět vyčištěn. Platí zde, že čím vyšší je frekvence, tím lépe bude předmět vyčištěn a naopak.
Čističky pracující s nižšími frekvencemi se používají na silně znečištěné předměty, vyšší frekvence vyčistí optiku, mince nebo příbory. Nejvyšší frekvence se používá při čištění jemné optiky a věcí s malými otvory a dutinkami, jako jsou různé šperky.
Standardně je většina čističek vybavena zářiči o frekvenci ultrazvuku 40 kHz. Je to universální frekvence vhodná pro celou škálu znečištění. Vhodnou volbou nastavitelných parametrů je možné docílit velmi dobrých výsledků při čištění.
Odstraňování hodně zašlých nečistot | Nižší frekvence 20 – 28 kHz | Pro silnější znečištění, vhodné pro celokovové díly |
---|---|---|
Universální frekvence | Střední frekvence 35 – 40 kHz | Nejčastější použití, poradí si s většinou předmětů |
Nejšetrnější metoda | Vysoká frekvence 45 – 180 kHz | Využívá se k čištění malých spojů |
Velmi častou volbou je používání dvoufrekvenčních čističek s možností čistit s frekvencí 20 kHz a 40 kHz. Průmyslové čističky umožňují čistit i všemi frekvencemi.
Víte, že…?
Na trhu je k dostání mnoho typů čističek, které se liší svými parametry. Domácí čistička není vhodná pro každodenní několikahodinové zatížení. Pro tuto činnost proto volte některou z profi čističek.
Teplota lázně a délka čistícího cyklu
Teplota lázně je další veličinou, která má vliv na dobu a kvalitu čištění. Maximální efekt ultrazvukového čištění je v rozmezí 50 – 60°C. Při vyšší teplotě sice stoupá čistící schopnost většiny používaných čisticích prostředků, ale účinnost ultrazvuku výrazně klesá a dochází k velkému tepelnému namáhání zářičů. Proto je jako horní hranice čištění uváděna teplota 70°C, ale i tato teplota je pro většinu aplikací zbytečná.
Délka cyklu
Vybírejte takovou čističku, která má co největší variabilitu nastavení délky cyklu. Nejlevnější nabízejí maximální délku okolo 3 – 5 minut, poté se automaticky vypnou a je nutné je znovu manuálně spouštět. Výkonnější přístroje umožňují délku cyklu okolo 20 minut. Je tedy pohodlnější vybírat takové typy, které nabízejí možnost volby delších cyklů.
Nastavitelné parametry
Téměř u všech čističek můžete nastavit teplotu ohřevu, čas čištění nebo některé velikosti výkonu.
- Čas čištění – je závislý na stupni kontaminace čištěného předmětu, jeho délka je závislá také na způsobu čištění, houževnatosti aj.
- Teplota lázně – je prokázáno, že se účinnost čištění zvyšuje s narůstající teplotou. Při prvním čištění se doporučuje nastavit teplotu na maximálně 50°C a po 10 minutách čištěný předmět zkontrolovat. Tak se můžete postupně dopracovat k optimálnímu nastavení čističky pro další použití.
Čistící prostředky
Velmi často je používána voda se saponátem, použít můžete také obyčejnou sodu, která je rozpuštěná ve vodě. Další možností je pak voda s octem nebo kyselinou citrónovou.
- Do ultrazvukové čističky je vhodné použít demineralizovanou vodu, protože kohoutková voda obsahuje vysoké množství rozpustných plynů. Pokud nemáte jinou možnost než použít vodu z vodovodu, nechte ji proběhnout na několik čistících cyklů před vložením předmětů. Tím se voda odvzdušní.
- Na trhu je možné zakoupit speciální přípravky se zvýšeným odmašťovacím efektem na čištění platiny, šperků nebo mosazi. Velmi oblíbené jsou pak universální čističe.
Správné používání
Je velmi důležité dodržovat pokyny, které jsou uvedeny v návodu. Téměř u všech čističek je nezbytné dodržovat minimální náplň, ta je většinou 2/3 maximální náplně. Pokud budete čistit s nižší hladinou, může dojít až ke zničení čističky.
Je nezbytné chránit nerezovou vanu před poškrábáním povrchu tím, že budete používat nerez koš. Při poškození povrchu vany mohou vibrace kavitace způsobit praskliny. Jestliže nechcete koš používat, doporučuje se čištěný předmět pověsit nebo podložit nekovovým dílem. V ultrazvukové čističce nečistěte drahé kameny jako opál, smaragd nebo tyrkys, perly ani korály.
Ceny
Nabídka těchto čističek je opravdu velká. Můžete vybírat z různých velikostí, tvarů a barev. Levnější přístroje svým vzhledem připomínají domácí pekárnu a jsou designově velmi hezké. Dražší mohou připomínat nerezovou krabici, pyšní se ale větším objemem a patří spíše mezi profesionální typy. Mezi výrobci najdete Ultrasonic, AEG, Elason, Emmi, Neyson, Degas a další.
Cena do 5 000 Kč
Jednodušší domácí čističky mohou dosahovat objemu až do 3 litrů a ohřevem vody až 65°C. Jsou vyrobeny převážně z plastu. Umožňují nastavit čas podle velikosti předmětu a úrovně znečištění a také teplotu ohřevu. Frekvence čištění je ve většině případu 42 kHz. Čističky jsou vhodné do domácností i kanceláří. Vyčistí šperky, brýle, hodinky, kosmetické potřeby, kovové nádobí nebo mince.
Cena do 10 000 Kč
Větší čističky nabízí objem v rozmezí 3 – 15 litrů. Čističky jsou většinou vyrobeny z nerezu, frekvence čištění je 40 kHz, výkon 150 W. Umožňují regulovat ohřev v rozmezí 20 – 80°C. Některé jsou vybaveny funkcemi SWEEP a DEGAS. Mají extrémně tichý chod a nastavitelný výkon v rozmezí 18 – 180 W.
Cena 20 000 Kč
Zde se již jedná o profesionální výrobky velkých objemů. Jsou doplněny o speciální funkce, umožňují nastavení teploty a lze je ovládat dotykovým displejem.
Víte, že…?
Funkce SWEEP zefektivní čištění u silně znečištěných předmětů. Funkce DEGAS, neboli odstranění vzduchových bublinek, významně urychlí a zefektivní odplynění, sníží povrchové napětí kapaliny a tím dojde k dokonalému přilnutí k povrchu čištěného předmětu a k zvýšení účinnosti čistění.