20 nejlepších ultrazvukových čističek 2023

Šetrně vyčistí nejrůznější předměty.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
KRAFT&DELE Ultrazvuková čistička 140W, 3,2l KD448
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ultrazvukovou čističku

  • Domácí ultrazvuk, respektive ultrazvuková čistička je zařízení, které vám pomůže s údržbou malých předmětů, které běžně používáte v domácnosti.
  • Při výběru zohledněte zejména dva parametry. Objem, který udává velikost čištěných předmětů a frekvenci, která souvisí s mírou vyčištění daných předmětů.
  • Další kritéria, na která se můžete zaměřit je např. možnost nastavení teploty nebo doba čištění.

Ultazvuková čistička - náš výběr

Ultazvukové čističky s ohřevem

BSTSONIC BS120B 2l 60W s ohřevem digitální
přečíst recenzi
Výrobce: BSTSONIC
Příkon (max.): 60 W
Teplota ohřevu: 0 - 80 °C
Objem: 1.5 l
BSTSONIC BS410F 10l 240W s ohřevem 2 frekvence
přečíst recenzi
Výrobce: BSTSONIC
Příkon (max.): 500 W
Teplota ohřevu: 20 - 80 °C
Objem: 10 l
Emag Emmi-D21
přečíst recenzi
Výrobce: Emag
Příkon (max.): 80 W
Frekvence čištění: 40 KHz
Objem: 2 l

Ultrazvukové čističky GETI

Geti GUC 801 800 ml
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Příkon (max.): 60 W
Frekvence čištění: 42 KHz
Objem: 0.8 l
Geti GUC 601 600 ml
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Příkon (max.): 50 W
Frekvence čištění: 42 KHz
Objem: 0.6 l
Geti GUC 751 0,75L
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Příkon (max.): 50 W
Frekvence čištění: 42 KHz
Objem: 0.75 l
Geti GUC 02B
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Příkon (max.): 160 W
Teplota ohřevu: 0 - 80 °C
Objem: 2 l
Geti GUC 851 850 ml
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Příkon (max.): 55 W
Frekvence čištění: 42 KHz
Objem: 0.85 l

Ultrazvukové čističky Dema

Zobrazit kompletní nabídku ultrazvukových čističek

Jak vybrat ultrazvukovou čističku

Princip

Ultrazvukové čištění je rychlý, efektivní a účinný způsob, jak zbavit nečistot a mastnoty téměř každý výrobek. Funguje na principu kavitace, při které se v kapalině vytvářejí bublinky, které dokáží z povrchů předmětů strhávat nečistoty. K takto ošetřovaným předmětům jsou ale šetrné a nepoškozují je.

Frekvence ultrazvuku

Frekvence je důležitý parametr, který udává, jak důkladně bude předmět vyčištěn. Platí zde, že čím vyšší je frekvence, tím lépe bude předmět vyčištěn a naopak.

Ultazvuková čistička
KRAFT&DELE Ultrazvuková čistička 140W, 3,2l KD448

Čističky pracující s nižšími frekvencemi se používají na silně znečištěné předměty, vyšší frekvence vyčistí optiku, mince nebo příbory. Nejvyšší frekvence se používá při čištění jemné optiky a věcí s malými otvory a dutinkami, jako jsou různé šperky.

Standardně je většina čističek vybavena zářiči o frekvenci ultrazvuku 40 kHz. Je to universální frekvence vhodná pro celou škálu znečištění. Vhodnou volbou nastavitelných parametrů je možné docílit velmi dobrých výsledků při čištění.

Odstraňování hodně zašlých nečistot nižší frekvence 20 – 28 kHz pro silnější znečištění, vhodné pro celokovové díly
Universální frekvence střední frekvence 35 – 40 kHz nejčastější použití, poradí si s většinou předmětů
Nejšetrnější metoda vysoká frekvence 45 – 180 kHz využívá se k čištění malých spojů

Velmi častou volbou je používání dvoufrekvenčních čističek s možností čistit s frekvencí 20 kHz a 40 kHz. Průmyslové čističky umožňují čistit i všemi frekvencemi.

Ultazvukové čističky s ohřevem
BSTSONIC BS120B 2l 60W s ohřevem digitální

Víte, že…?

Na trhu je k dostání mnoho typů čističek, které se liší svými parametry. Domácí čistička není vhodná pro každodenní několikahodinové zatížení. Pro tuto činnost proto volte některou z profi čističek.

Teplota lázně a délka čistícího cyklu

Teplota lázně je další veličinou, která má vliv na dobu a kvalitu čištění. Maximální efekt ultrazvukového čištění je v rozmezí 50 – 60°C. Při vyšší teplotě sice stoupá čistící schopnost většiny používaných čisticích prostředků, ale účinnost ultrazvuku výrazně klesá a dochází k velkému tepelnému namáhání zářičů. Proto je jako horní hranice čištění uváděna teplota 70°C, ale i tato teplota je pro většinu aplikací zbytečná.

Délka cyklu

Vybírejte takovou čističku, která má co největší variabilitu nastavení délky cyklu. Nejlevnější nabízejí maximální délku okolo 3 – 5 minut, poté se automaticky vypnou a je nutné je znovu manuálně spouštět. Výkonnější přístroje umožňují délku cyklu okolo 20 minut. Je tedy pohodlnější vybírat takové typy, které nabízejí možnost volby delších cyklů.

Ultrazvukové čističky GETI
Geti GUC 801 800 ml

Nastavitelné parametry

Téměř u všech čističek můžete nastavit teplotu ohřevu, čas čištění nebo některé velikosti výkonu.

  • Čas čištění – je závislý na stupni kontaminace čištěného předmětu, jeho délka je závislá také na způsobu čištění, houževnatosti aj.
  • Teplota lázně – je prokázáno, že se účinnost čištění zvyšuje s narůstající teplotou. Při prvním čištění se doporučuje nastavit teplotu na maximálně 50°C a po 10 minutách čištěný předmět zkontrolovat. Tak se můžete postupně dopracovat k optimálnímu nastavení čističky pro další použití.

Čistící prostředky

Velmi často je používána voda se saponátem, použít můžete také obyčejnou sodu, která je rozpuštěná ve vodě. Další možností je pak voda s octem nebo kyselinou citrónovou.

Ultrazvukové čističky Dema
Dema 60943
  • Do ultrazvukové čističky je vhodné použít demineralizovanou vodu, protože kohoutková voda obsahuje vysoké množství rozpustných plynů. Pokud nemáte jinou možnost než použít vodu z vodovodu, nechte ji proběhnout na několik čistících cyklů před vložením předmětů. Tím se voda odvzdušní.
  • Na trhu je možné zakoupit speciální přípravky se zvýšeným odmašťovacím efektem na čištění platiny, šperků nebo mosazi. Velmi oblíbené jsou pak universální čističe.

Správné používání

Je velmi důležité dodržovat pokyny, které jsou uvedeny v návodu. Téměř u všech čističek je nezbytné dodržovat minimální náplň, ta je většinou 2/3 maximální náplně. Pokud budete čistit s nižší hladinou, může dojít až ke zničení čističky.

Ultazvuková čistička
Ultrazvuková čistička GT- Sonic X1 450ml Růžová

Je nezbytné chránit nerezovou vanu před poškrábáním povrchu tím, že budete používat nerez koš. Při poškození povrchu vany mohou vibrace kavitace způsobit praskliny. Jestliže nechcete koš používat, doporučuje se čištěný předmět pověsit nebo podložit nekovovým dílem. V ultrazvukové čističce nečistěte drahé kameny jako opál, smaragd nebo tyrkys, perly ani korály.

Ceny

Nabídka těchto čističek je opravdu velká. Můžete vybírat z různých velikostí, tvarů a barev. Levnější přístroje svým vzhledem připomínají domácí pekárnu a jsou designově velmi hezké. Dražší mohou připomínat nerezovou krabici, pyšní se ale větším objemem a patří spíše mezi profesionální typy. Mezi výrobci najdete Ultrasonic, AEG, Elason, Emmi, Neyson, Degas a další.

Cena do 5 000 Kč

Jednodušší domácí čističky mohou dosahovat objemu až do 3 litrů a ohřevem vody až 65°C. Jsou vyrobeny převážně z plastu. Umožňují nastavit čas podle velikosti předmětu a úrovně znečištění a také teplotu ohřevu. Frekvence čištění je ve většině případu 42 kHz. Čističky jsou vhodné do domácností i kanceláří. Vyčistí šperky, brýle, hodinky, kosmetické potřeby, kovové nádobí nebo mince.

Ultazvukové čističky s ohřevem
BSTSONIC BS410F 10l 240W s ohřevem 2 frekvence

Cena do 10 000 Kč

Větší čističky nabízí objem v rozmezí 3 – 15 litrů. Čističky jsou většinou vyrobeny z nerezu, frekvence čištění je 40 kHz, výkon 150 W. Umožňují regulovat ohřev v rozmezí 20 – 80°C. Některé jsou vybaveny funkcemi SWEEP a DEGAS. Mají extrémně tichý chod a nastavitelný výkon v rozmezí 18 – 180 W.

Cena 20 000 Kč

Zde se již jedná o profesionální výrobky velkých objemů. Jsou doplněny o speciální funkce, umožňují nastavení teploty a lze je ovládat dotykovým displejem.

Víte, že…?

Funkce SWEEP zefektivní čištění u silně znečištěných předmětů. Funkce DEGAS, neboli odstranění vzduchových bublinek, významně urychlí a zefektivní odplynění, sníží povrchové napětí kapaliny a tím dojde k dokonalému přilnutí k povrchu čištěného předmětu a k zvýšení účinnosti čistění.

Ultrazvukové čističky GETI
Geti GUC 601 600 ml

Otázky a odpovědi

Může čistička poškodit šperky?

Výrobci těchto přístrojů uvádí naprosto bezpečný provoz. Nicméně v případě šperků může dojít k poškození nesprávným používáním. Obecně se nedoporučují dlouhé cykly a příliš časté čištění.

Jak vybrat ultrazvukovou čističku?

Při výběru myslete především na velikost předmětů, které chcete ošetřovat. Proto se zaměřte především na vnitřní rozměry vaničky, do které se předměty vkládají. V parametrech čističky jsou uváděny vnitřní rozměry vany. Vanička může mít objem v rozmezí 0,5 -6 litrů a více. Je ale třeba mít na zřeteli skutečnost, že tento využitelný prostor o něco zmenší nerez koš, který je dodáván s čističkou. S objemem vany úzce souvisí potřebný výkon generátoru. Zde platí pravidlo, že čím vyšší je výkon, tím silnější bude čištění. Výkon je udáván v rozmezí 35 – 200 W.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku ultrazvukových čističek