Nejlepší uvc lampy 2025 a jak vybrat
Zničí všechny bakterie.
Jak vybrat UVC lampu
- UVC lampa se Využívá především ve zdravotnictví nebo potravinářství, ale může ji používat každý i pro svoji domácí potřebu, jako je sterilizace vzduchu, předmětů nebo třeba vody ve vašem jezírku.
- Při výběru UVC lampy narazíte na několik typů tohoto přístroje.
- Germicidní lampy mohou mít přímé nebo nepřímé záření.
UVC lampa - náš výběr



UVC lampy s ovladačem




UVC lampy k jezírku




Kapesní UVC lampy

Jak vybrat UVC lampu
Typy
Při výběru UVC lampy narazíte na několik typů tohoto přístroje, záleží na tom, jaké máte požadavky pro výběr toho správného pro vás. Vybírat můžete z těchto druhů:
Pojízdné UVC lampy
Výhodou tohoto typu UVC lampy je její možnost přemístění. Pojízdné lampy mají kolečka, díky kterým je snadno přepravíte do jiné místnosti. Díky své velikosti se spíše využívají ve větších prostorách.
Stropní – nástěnné UVP lampy
Jejich využití je ve velké míře na profesionální úrovni. Díky své velikosti zabírají hodně místa, takže nejsou moc vhodné na domácí využití. Využívají se k dezinfikování nemocničních chodeb, ordinací nebo se mohou používat v halách či kancelářích.
Stolní UVC lampy
Nejběžnější typ UVC lampy pro domácí využití. Díky jejich malé velikosti se dají snadno přenášet do jiné místnosti. V dnešní době se z hlediska designu nezapomnělo ani na tyto produkty, takže si jistě vyberete takovou, která se do vašeho interiéru bude skvěle hodit.

UVC lampa se postará o Vaše zahradní jezírko, iStock / YuraWhite
Ponorné UVC lampy
Jak napovídá název, tento typ lamp lze umístit pod vodní hladinu. Je tedy vhodná pro sterilizaci a dezinfikování například vašeho jezírka, nádrže na vodu nebo jiných filtračních systémů. Nezapomeňte ale, že lampa se nesmí dostat do kontaktu s rybami. Výhodou je, že jsou vhodné i pro slanou vodu. Tyto lampy mohou být ponořené klidně až do 9 metrů pod hladinou.
Víte, že…?
Principem UVC lampy neboli germicidní lampy je ničení organismů prostřednictvím intenzivního ultrafialového záření, které způsobí narušení buněčných struktur. Vzhledem k tomu, že toto záření je pro člověka nebezpečné, lampy by neměly přímo ozařovat prostory, ve kterých se momentálně pohybují lidé nebo zvířata.
Záření
Germicidní lampy mohou mít přímé nebo nepřímé záření. Proto je vhodné, abyste si ujasnili, který typ záření by vaše lampa měla mít. V tabulce najdete popis jednotlivých typů záření.
Typ záření | Popis |
---|---|
Přímé | Tento typ záření je díky svému přímému účinku jednou z nejúčinnějších metod dezinfekce. Jedná se o UVC záření, které má nejsilnější biologickoidní vlastnosti a díky nim nevratně ničí bakterie, viry, houby, plísně a všechny mikroorganismy. Využívají se především tam, kde je vyžadována vysoká úroveň mikrobiologické čistoty. |
Nepřímé | Je založeno na principu, kdy okolní vzduch je nasáván přes filtr dovnitř přístroje, kde prochází kolem zářivkových trubic, které vyzařují UVC světlo. Pročištěný vzduch pak proudí druhým koncem přístroje zpět do místnosti. Tento proces se neustále opakuje. Lampy s tímto typem záření dezinfikují vzduch, nikoli však přístroje nebo povrchy. Výhodou je, že nepřímé záření není nebezpečné, takže se v místnosti během procesu mohou pohybovat lidé či zvířata. |
Kombinace přímého a nepřímého | Tyto lampy využívají vlastnosti a výhody obou typů záření a představují tak svojí konstrukcí maximální využití UVC záření v praxi. |

UVC lampy můžete využít i v domácnosti, iStock / Alexander Tarasov
Materiál
UVC lampy jsou většinou vyráběny z plastu nebo kovu.
- Plast se používá především u stolních menších lamp, a to z důvodu lehkosti materiálu a snadné manipulaci s ním.
- U stropních lamp se objevuje především kov.
Příkon
Při výběru lampy se také zaměřte na velikost příkonu. Na trhu najdete produkty, jejichž příkon se pohybuje v rozmezí většinou od 2,5 – 60 W. Záleží na tom, jak velké prostory budete chtít dezinfikovat. Pokud se jedná o malé místnosti do 3m2 stačí vám lampa s příkonem do 5 w. Pokud ale chcete využívat lampu ve větších prostorech, měli byste volit větší příkon.
Zářivky
UVC lampa může mít jednu či dvě zářivky. U lamp s malým příkonem se setkáte spíše s jednou zářivkou. Když vyberete přístroj s vysokým příkonem, většinou jsou součástí dvě zářivky.
Doba dezinfikování
To, za jakou dobu lampa zvládne vysterilizovat požadovanou místnost, záleží především na velikosti dané místnosti.
- Pokud se jedná o prostor do 10m2, dezinfikování může trvat do 15 minut.
- Místnosti do 30m2 se většinou dezinfikují do půl hodiny. Velké místnosti nebo prostory, jejichž velikost může být více než 50m2 se čistí alespoň 60 minut.
Funkce
Pojďme si vyjmenovat několik dalších funkcí, kterými mohou lampy disponovat, a vy je určitě oceníte.
- Časovač – Díky této funkci můžete nastavit dobu, po kterou má vaše lampa dezinfikovat prostor. Po uplynutí času se pak sama vypne. Většinou se jedná o časové intervaly 15/30/60 minut.
- Pohybový senzor – Detekuje pohyb, takže díky němu se lampa sama vypne, pokud do místnosti někdo vstoupí.
- Dálkové ovládání – Díky němu můžete lampu pohodlně ovládat odkudkoli z místnosti.
Cena
Nemusíte se bát, že byste za UVC lampu utratili majlant. Záleží ale na tom, k jakému využití bude sloužit, jak velké prostory budete dezinfikovat a jaký typ lampy chcete.
Pokud vám stačí malá stolní lampa, která bude mít příkon do 40 w, cena se bude pohybovat do 3 000 Kč.
Pojízdné či ostatní typy UVC lamp se pohybují cenově výše, platí zde, že čím více funkcí a příkonu, tím vyšší je cena. Suma, kterou za lampu může utratit je pak od 3 000 – 20 000 Kč. Nejdražší jsou lampy vhodné spíše pro profesionální využití.