Nejlepší vakuovačky 2024 a jak vybrat

Nevyhazujte to, schovejte to na potom.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SILVERCREST SV 125 C3
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vakuovačku?

 • Vakuovačka prodlouží životnost potravin a zabrání množení nežádoucích mikroorganismů.
 • Při výběru narazíte na vakuovačky pro domácí i komerční využití.
 • Pro domácí využití se budete spíše rozhodovat podle toho, zda chcete vakuovat ručně nebo raději necháte stroj pracovat za vás.
 • Velikost vakuovačky je bezpochyby jedním z nejdůležitějších údajů.

Vakuovačka - náš výběr

SILVERCREST SV 125 C3
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Odsávání vzduchu: ano
Příkon: 125 W
Zobrazit více
Vakuovačka Silvercrest SV 125 C3 je určena pro uchování potravin ve vakuu a současně je zakládá přes fólii širokou až 30 cm. S 125 W výkonu, pumpovací funkcí 550 mbar a 7000-8000 ml/min, umožňuje vytváření vakua i svařování zároveň. Fóliová role je vhodná do mikrovlnné trouby a bez BPA. Vhodné pro vaření metodou Sous-Vide.
Zobrazit méně
SILVERCREST SV 125 C5
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Hmotnost: 1.1 kg
Příkon: 12 W
Zobrazit více
Vakuová svářečka SILVERCREST SV 125 C5 je nástroj pro konzervaci potravin ve vakuu a marinator masa. Umožňuje vakuování a sváření sáčků šířky max. 30cm, má vyjímatelnou záchytnou mísu a je vhodná do myčky nádobí. Specializuje se na vlhké a choulostivé potraviny, fólie jsou bez BPA a kompatibilní s mikrovlnnou troubou.
Zobrazit méně
Silvercrest SVEB 160 B2
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Napájení: síťové
Příkon: 160 W
Zobrazit více
Vakuovací svářecí stroj Silvercrest SVEB 160 B2 vhodný pro vakuování a svařování sáčků, vaření sous-vide, využití u mokrých, citlivých a marinovaných potravin. Kompatibilní s běžným příslušenstvím, připojení pro externí vakuování, integrovaná řezačka fólií, vyjímatelná mísa na tekutiny a příhrádka na kabely. Součástí balení je náhradní těsnění, 3 m fólie a 3 adaptéry.
Zobrazit méně
Maxxo VM Profi
přečíst recenzi
Výrobce: Maxxo
Dvojitý svár: ano
Hmotnost: 3 kg
Příkon: 130 W
Odsávání vzduchu: ano
Napájení: síťové
Zobrazit více
Vakuová balička Maxxo VM Profi je vybavena zvýšeným výkonem, dvěma sacími čerpadly a dvěma sváry v nerezovém provedení. Umožňuje uchovávání potravin ve vakuu bez vzduchu, což prodlužuje jejich trvanlivost až pětinásobně. Je vhodná pro zavakuování jídel pro moderní kuchařskou metodu Sous-vide v teplotně kontrolované vodní lázni.
Zobrazit méně

Ruční vakuovačky

Verk Ruční svářečka na fólie
Zobrazit více
Ruční svářečka na fólie Kitchen Foodies slouží k vzduchotěsnému zavírání potravinářských sáčků. Používá se jednoduše protáhnutím konce sáčku mezi nahřátými čelistmi zařízení. Svářečka je vybavena magnetem pro připevnění na lednici a napájí se pomocí 2 x AA baterií (nezahrnuty). Má rozměry 10 cm x 4 cm x 5 cm a disponuje certifikací CE.
Zobrazit méně
Alum Ruční svářečka na fólie
Zobrazit více
Alum Ruční svářečka na fólie je kuchyňský pomocník pro uzavírání fóliových obalů, jehož účelem je uchovávání potravin. Materiál skládá se z termoplastu a kovové slitiny. Je napájena 2x AA bateriemi (nejsou součástí balení) a má rozměry 5 x 4 x 10,5 cm. Pro udržení stačí otřít hadříkem.
Zobrazit méně
MAXXO VM3550
Výrobce: Maxxo
Odsávání vzduchu: ano
Napájení: síť
Hmotnost: 0.6 kg
Zobrazit více
Ruční AKU vakuovací jednotka MAXXO VM3550 je určena pro vakuování speciálních sáčků, dóz či uzávěrů. V balení naleznete sadu vakuovacích sáčků. Tato vakuovací jednotka nabízí možnost rychlého vakuování, což může být vhodné pro uchovávání potravin nebo jiných předmětů.
Zobrazit méně

Sous vide vakuovačky

Lauben Vacuum Sealer 60SB
přečíst recenzi
Výrobce: Lauben
Odsávání vzduchu: ano
Napájení: síťové
Zobrazit více
Lauben Vacuum Sealer 60SB je vakuovací zařízení určené pro prodloužení trvanlivosti potravin. Nabízí sací sílu -60 kPa, kapacitu 5 l/min a maximální šířku folie 30 cm. Vakuovačka umožňuje volbu různých funkcí, jako jsou mokrý a suchý režim, manuální zatavení, odsátí a další. Součástí balení je hadička pro připojení externích nádob a role folie 3 m × 28 cm.
Zobrazit méně
G21 Nefrit
přečíst recenzi
Výrobce: G21
Dvojitý svár: ano
Hmotnost: 2.8 kg
Příkon: 200 W
Odsávání vzduchu: ano
Napájení: síť
Zobrazit více
Vakuovací svařovací stroj G21 Nefrit obdržíte s duálním čerpadlem a vestavěným zásobníkem pro folie šířky 28 cm. Dvojité švy zajišťují optimální utěsnění potravin a přístroj disponuje funkci marínování. Přirozený výkon 200 W, tlak až -958 mbar a snadné ovládání naleznete v plastovém těle se šedým víkem.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Vakuovačka

Jak vybrat vakuovačku?

Typy vakuovaček

Při výběru narazíte na vakuovačky pro domácí i komerční využití. Jednotlivé modely se liší hlavně celkovým zpracováním, způsobem vkládání sáčků do vakuovačky a použitým materiálem, u domácích se jedná většinou o kombinaci nerezu a plastu, zatímco ty komerční jsou obvykle pouze nerezové.

K dostání jsou různé typy vakuových baliček:

 • Externí
 • Komorové
 • Zatavovací
 • Volně stojící

Externí vakuovačky

Často jsou také označovány jako otevřené vakuovačky. Sáček se vkládá z otevřeného prostoru. Hodí se hlavně při občasném zatavování potravin.

Komorové vakuovačky

Vakuovačka
SILVERCREST SV 125 C3

Jedná se o propracovanější technologii vakuování. V profesionálním provedení jsou schopné dlouhodobějšího provozu. Jsou ideálním řešením pro tekuté pochutiny, protože sáček je již vložen do vakuovačky a nehrozí tedy vylití.

Zatavovací vakuovačky

Jsou velmi podobné předchozímu typu a hodí se pro průmyslové využití. Oproti těm komorovým se mohou pochlubit propracovaným způsobem zatavování.

Volně stojící vakuovačky

Tyto komorové vakuovací stroje disponují velkým objemem a hodí se spíše do velkých provozů.

Ruční nebo automatická?

Ruční vakuovačky
Verk Ruční svářečka na fólie

Pro domácí využití se budete spíše rozhodovat podle toho, zda chcete vakuovat ručně nebo raději necháte stroj pracovat za vás. Oba typy mají své výhody a nevýhody:

Typ vakuovačkyVýhodyNevýhody
Ruční+ nízká cena + snadná manipulace + kompaktnost– nutnost zapojit svaly
Automatická+ dokonalé odsátí vzduchu + rychlé zavaření– vyšší cena – poruchovost

V současné době na trhu jednoznačně vedou automatické svařovačky folií, ruční patří spíš ke starším modelům.

Vakuování masa

V domácnostech si vystačíte s jednoduchou vakuovačkou, iStock / t:Arijuhani

Rozměry

Velikost vakuovačky je bezpochyby jedním z nejdůležitějších údajů. Ne každý si může dovolit mít přístroj neustále položený na kuchyňské lince. Pokud jej budete vytahovat ze skříňky, nepodceňujte ani hmotnost. Ta průměrná je kolem 1,5 kilogramů, ale některé i více než 4 kilogramy.

 • Průměrné rozměry běžných vakuovacích přístrojů jsou kolem 40x30x20 centimetrů. Ty se dají bez obav skladovat ve skříňce, ale najdete samozřejmě i mnohem větší.
 • V neposlední řadě nezapomínejte délku přívodního kabelu. Klasická délka 80 centimetrů nemusí být dostatečná, zejména pak v případě, že svařovačka není umístěna v blízkosti elektrické zásuvky. Klidně vsaďte na řešení s kabelem dlouhým až 150 centimetrů.

Příkon a sací výkon

Sous vide vakuovačky
Lauben Vacuum Sealer 60SB

Vakuovačka je elektrickým zařízením, proto při jejím výběru narazíte na důležitý parametr. Tím je příkon, označený zkratkou “W”. Příkon určuje jak výkonné zařízení je a jak rychle pracuje.

 • Obecně platí, že čím vyšší sací výkon a příkon, tím výkonnější přístroj je. Je však vhodné vybírat zařízení, které alespoň přibližně odpovídá množství potravin určených k vakuování. V opačném případě totiž může docházet ke zbytečným ztrátám elektrické energie.
 • Příkon vakuovaček se pohybuje od 100 W do 2 400 W. Pro běžné použití v domácnosti se prodávají přístroje s příkonem 300 W a sacím výkonem okolo 10–20 l/min.

Hlučnost

Při nákupu svařovačky folií má svůj význam i míra hluku, kterou přístroj vydává. I když vakuování není ničím, co by trvalo dlouho (průměrně 8 – 30 sekund), může se pro vás hlasitý zvuk stát při delší práci obtěžující.

Obecně tedy platí, že čím nižší hlučnost zařízení má, tím lépe. Tento údaj je v decibelech označovaných zkratkou dB.

 • Milovníci klidného chodu svých spotřebičů by se měli poohlížet po produktech pohybujících se okolo 65 dB.
 • Ničím výjimečným však nejsou ani přístroje, jejichž hlučnost dosahuje 85 dB i více. Jejich intenzivnější používání může být nepříjemné pro vás i vaše okolí.

Rozměry a druh sáčků

Vakuovačka
SILVERCREST SV 125 C5

Sáčky a folie hrají při nákupu vakuovačky velice důležitou roli. Právě do sáčků jsou totiž ukládány jednotlivé potraviny a pochutiny. Při výběru dbejte na dvě zásadní věci. První z nich je typ používaného sáčku. Vyvarujte nákupu vakuovačky, do které lze vkládat pouze speciální typ od jednoho dodavatele. Z hlediska pořizovacích nákladů a kvality vakuování je lepší, když si můžete vybrat.

Vakuovačka

Před výběrem vakuovačky se zaměřte na sáčky, které budete moci používat, iStock / photosaint


Zároveň si můžete vybírat ze dvou různých druhů sáčků. Způsob použití a jejich vlastnosti vyplývají z jejich využití v domácnostech či náročnějších provozech. Rozdíly najdete v následující tabulce.

Typ sáčkuVýhodyNevýhodyPoužití
Hladkýnižší cena za kusvyužití pouze ve speciálních přístrojíchkomerční vakuovací přístroje
Vroubkovanýsnadnější manipulace, univerzální využitívyšší cena za kusdomácí vakuovací přístroje

Funkce

Cílem vakuovačky je především prodloužit životnost potravina zachovat jejich chuť. Dražší a pokročilejší přístroje mají i další funkce:

 • Odsátí vzduchu – dokonale vysaje ze sáčku všechen vzduch a teprve poté dochází k vakuování.
 • Dvojitý svár – zajistí jídlo v sáčku či fólii pevným dvojitým svárem. Díky tomu klesá možnost roztrhání a je docíleno lepší vakuace.
 • Měkké odsávání – funkce, která se využívá zejména u potravin typu omáčky, polévky, apod.
 • Elektronické sledování teploty – přídavná funkce, která bývá součástí vakuové pumpy. Zajišťuje šetrnější ochranu potravin.
 • Indikátory – světelné diody informující o aktuálně probíhajícím programu.
 • Vakuové dózy – některé typy umožňují dokoupení speciálních dóz pro skladování potravin. Z nich je vysáván vzduch za pomoci hadice.
 • Pojistka proti přehřátí – zabraňuje nežádoucímu přehřátí přístroje.
 • Omyvatelnost v myčce – díky vyjímatelným částem přístroje se vyhnete zdlouhavému ručnímu čištění.

Použití

Jak už bylo řečeno, správným vakuováním dobu použitelnosti potravin znatelně prodloužíte. Abyste dosáhli co nejdelší doby použitelnosti potravin, přiínášíme níže 6 praktických rad.

 • Při vakuování ryb a masa nejrůznějšího typu vkládejte do spodní části sáčku papírový ubrousek.
 • Tekuté pochutiny v podobě omáček a polévek nejprve zamražte a až poté vakuujte.
 • Vakuované jídlo v mrazničce malinko nabyde na objemu.
 • Při vakuování palačinek nebo koláčků vkládejte mezi jednotlivé vrstvy svačinový papír. Předejdete tak nežádoucímu slepení.
 • Tvrdou zeleninu vakuujte pouze po důkladném oloupání a následném povaření.
 • Jednou zamražené a vakuované jídlo byste po roztátí neměli opakovaně vakuovat a zamrazovat.
Vakuově balené maso

Vakuované potraviny vydží déle čerstvé, iStock / Vitalii Kholmohorov

Cena

Ruční vakuovačky
Alum Ruční svářečka na fólie

Cena pořízení vakovačky se bude lišit v závislosti na tom, zda kupujete přístroj na domácí použití či zařízení pro komerční účely. Cena přístrojů pro běžné vakuování se pohybuje
Ať už se budete rozhodovat pro přístroj k domácímu provozu nebo ten, který je určený pro průmyslové používání, zaměřte se na značky Eta, Bionaire, Lavezzini, Nordline, RM Gastro, Henkelman, Edenox, Magic Vac a Laica.

Cena do 1000 Kč

Miniaturní vakuovačky označované jako příruční produkty. Pakliže hodně cestujete a chcete mít své potraviny čerstvé, najdete vhodný přístroj již v této nejlevnější kategorii.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V této kategorii najdete plnohodnotné domácí vakuovačky. Vybírat můžete z různých modelů vhodných pro sáčky do 30 centimetrů. Příkon obvykle překračuje 200 W. Svářečky folií tohoto typu mimo jiné obsahují 5 – 10 vakuových sáčků a prezentují se libovolnými délkami přívodních kabelů.

Cena od 5 000 Kč do 8 000 Kč

Sous vide vakuovačky
G21 Nefrit

Náročnější zákazníci najdou optimální řešení v této cenové relaci. Výkon vakuovaček přesahuje 300 W. Přístroje obvykle mají možnost dvojitých svárů, speciální drážkované fólie, ale i řadu přídavných dóz navíc. Jde hlavně o automatické vakuovačky, které si poradí s libovolnou pochutinou.

Víte, že…?

Víte-li, že zavakuovávat budete potraviny nebo jiné předměty pouze na kratší dobu, hodit by se vám mohly opakovaně použitelné sáčky, které jsou ale dodávány pouze některými přístroji.

Otázky a odpovědi

Na co ještě myslet?

Podstatným údajem je i maximální šířka sáčku nebo fólie. Ta vlastně rozhoduje o tom, jak velkou potravinu budete schopni vakuovat. Velikost sáčku či folie se také promítá do celkové velikosti vakuovacího zařízení. Průměrná šířka sáčku u domácích vakuovaček se pohybuje kolem 30 centimetrů.

Vyplatí se vakuovačku pořídit?

Ještě stále váháte? Vakuovačka je ideálním pomocníkem pro milovníky zdravého životního stylu i pro rodiny. Uchová vaše potraviny déle čerstvé při zachování důležitých živin a vitamínů. Zbytky jídla pohodlně zavakuujete a ušetříte tak mnoho místa v lednici. Udržíte svou chladničku bez zápachu. Neplýtváte potravinami a jíte zdravěji.
Zobrazit kompletní nabídku Vakuovačka