Vestavná trouba

Vestavné trouby - elektrické, parní i mikrovlnné.

ca. 5 900 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 23 900 CZK
ca. 19 000 CZK

Jak vybrat vestavnou troubu

 • Díky vestavěným spotřebičům, bude vaše kuchyně tvořit krásný celek.
 • Oblíbená je elektrická i parní trouba.
 • Trouba může být součástí sporáku, kdy celý přístroj stojí samostatně, nebo je vestavěná v kuchyňské lince.
 • Na trhu jsou běžně k dostání vestavné trouby o objemu 50 – 70 litrů, trouby disponují různým počtem pater v rozmezí od 3 do 7.
 • Dalším důležitým aspektem výběru jsou možnosti dané trouby.

Elektrická trouba

Veškeré vestavěné trouby jsou elektrické, plyn v tomto případě nehledejte. Vestavěná nemusí být pouze klasická pečící trouba, samozřejmostí je i trouba mikrovlnná. Dnešní trh ale nabízí takové možnosti, že vybavovat kuchyni oběma těmito spotřebiči může být zbytečné.

Další výhodou, proč jsou elektrické trouby tak oblíbené je přesnost nastavení teploty, která během úpravy jídla nekolísá. – Kromě základních teplot 50 – 250°C máte možnost nastavení i nízkoteplotních funkcí v rozmezí 35 – 60°C nebo vysokoteplotní funkci, kdy lze teplotu nastavit až na 300°C.

Parní
Beko BIM 25302 X

Parní trouba

Parní trouba má zásobník na vodu, který musíte doplňovat před každým vařením. Výrazně dražší modely umožňují troubu připojit na přívod vody, kdy se zásobním plní sám. Ohřátá pára je pak přiváděna do prostoru trouby, kde prochází potravinami a tepelně je upravuje.

 • Zatímco běžná trouba se vyhřívá i na teplotu, která přesahuje 200°C, parní trouba pracuje při teplotě kolem 90°C.
 • Díky jednotlivým funkcím trouba s funkcí páry zkracuje čas přípravy jídel a zachovává jejich výraznou chuť.

Některé trouby navíc umožňují kombinovat různé metody vaření. Multifunkční parní trouby nabízí do deseti varných programů, kdy dva se používají výhradně pro přípravu jídla v páře a ostatních osm na standardní varné funkce.

Chytrá parní
Gorenje BM 171E2XG

Umístění

Trouba může být součástí sporáku, kdy celý přístroj stojí samostatně, nebo je vestavěná v kuchyňské lince. I zde máte dvě varianty, jak troubu umístit.

 • První volba je vestavěný spotřebič v kombinaci s kuchyňskou varnou deskou. Pokud tuto variantu upřednostňujete, můžete využít i polyvalentní kombinaci trouby s plynovou, sklokeramickou nebo indukční varnou deskou. V tomto případě se oba dva spotřebiče ovládají z panelu umístěného na přední straně trouby.
 • Druhou variantou je pak umístit troubu samostatně do libovolné výšky. V tomto případě má trouba vlastní ovládání.

Někdo dává přednost klasice a požaduje umístění trouby a varné desky nad sebe. Tímto způsobem je napodobeno uspořádání sporáku. Při této variantě je třeba brát ohled na požadavek montáže některých indukčních desek. Pracovní deska by měla mít tloušťku alespoň 38 mm.

S chlazením dveří
Mora VT 436 AX

Modernější a praktičtější variantou je umístit troubu mimo desku. Troubu tak můžete umístit do takové výšky, aby její obsluha byla pohodlná a šetrná k vašim zádům. Každá trouba má svoje požadavky na montáž a je nutné si pře nákupem vyžádat zaslání technického nákresu, který obsahuje veškeré rozměry.

Rozměry a vybavení

Standardně jsou v nabídce trouby o šířce 60 cm, větší rodina pak může využít také rozměr až 90 cm. Na trhu jsou běžně k dostání vestavné trouby o objemu 50 – 70 litrů, trouby disponují různým počtem pater v rozmezí od 3 do 7.

 • Součástí každé trouby jsou rošty, a to jak klasické závěsné, tak i vysouvací teleskopické. Teleskopické rošty zajišťují komfortnější a bezpečnější manipulaci.
Chytrá trouba
Siemens HB674GBS1
 • Mezi vybavení, které je k troubě k dispozici, pak patří základní plechy a pekáče a také děrované parní nádobí. Některé modely nabízí také termosondu, tedy zařízení, které kontroluje teplotu uvnitř připravovaného pokrmu.

Programy

Dalším důležitým aspektem výběru jsou možnosti dané trouby. Zde nejdříve zvažte svoje možnosti a schopnosti a zamyslete se nad tím, jaké programy jsou pro vás nepostradatelné a bez kterých se obejdete.

Víte, že…?

Pokud je vaše domácnost vybavena kvalitní mikrovlnnou troubou a vlastníte parní hrnec a třeba i pekárnu, není nutné investovat příliš mnoho financí do multifunkční trouby. Jestliže ale tyto další spotřebiče nemáte a myslíte, že byste je využili, moderní trouba je hravě nahradí a ušetří vám peníze i prostor na kuchyňské lince.

4D pečení a autopilot
Bosch HBG675BB1
Funkce Využití
Horní a dolní ohřev Nejčastěji používaný ohřev, ideální pro pečení pečiva a drůbeže.
Horní ohřev Hodí se zejména při pečení koláčů a moučníků.
Dolní ohřev Vhodný pro zavařování, stačí umístit na plech sklenice s vodou a můžete sterilizovat.
Horký vzduch Ventilátor zajistí rovnoměrné proudění horkého vzduchu. To vám umožní péct i několik plechů zároveň. Chuť ani aroma se nebudou míchat, využijete ho zejména pro pečení koláčů a drobného pečiva
3D horký vzduch I v tomto případě můžete péct více plechů a to od 3 do 5, podle toho, kolik trouba umožňuje.
HydroBaking Umožňuje ohřívat chleba i ostatní kynuté pečivo, je vhodný pro rozmrazování. Vlhkost zůstává uvnitř trouby a pečivo není vysušené.
Pizza pečení V tomto případě je v provozu ventilátor i kruhové těleso, umožňuje pečení do křupava.
Infrapečení Umožňuje ugrilovat větší kusy masa díky společnému fungování ventilátoru a grilovacího tělesa.
Gril Funkce grilu je součástí každé trouby.
Cooking Book – Auto pilot Můžete zvolit některý z receptů, které má trouba naprogramované. Trouba pak použije optimální postup pro jeho přípravu.
Vaření v páře Multifunkční trouba umožňuje zdravé vaření v páře bez přidání tuku.
4D pečení Víceúčelové pečení, díky němuž můžete připravit až 3 různí jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí a vůní
HomeConnect Komunikace prostřednictvím WiFI. Díky touto programu můžete troubu ovládat na dálku.
Kynutí těsta Umožňuje kynutí těsta při teplotě do 40°C.
Mikrovlnný ohřev Trouba vybavená touto funkcí nahradí celý spotřebič, jakým je mikrovlnná trouba.

Povrch a čištění

Povrch vestavěné trouby je ve většině případů z tvrzeného skla v kombinaci s nerez povrchem nebo některou z barevných variant, nejčastěji černou a bílou. Pokud má trouba nerezovou úpravu také v okolí ovládacího panelu, budete nuceni neustále leštit otisky prvků. Je dobré této skutečnosti předejít již při výběru trouby.

Co se týká skleněných dveří, zaměřte se na bezpečnost sebe a svých blízkých a ověřte, jakým způsobem jsou bezpečné na dotyk. Některé modely nabízí systém více skel, díky tomu mají dvířka bezpečnou teplotu na dotyk. Některé modely umožňují celé dvířka odejmout. To vám pomůže snadno vyčistit i špatně dostupná místa.

Trouby lze ovládat pomocí dotykového ovládacího panelu. Jsou vybaveny přehlednými čitelnými displeji, které vás provedou celou přípravou. Další možnost ovládání nabízí stále velmi oblíbené mechanické ovládání. To může být tlačítkové nebo velmi praktické zasouvací otočné knoflíky.

Údržba

Důležitým kritériem při výběru trouby by měla být také jednoduchá údržba. Trouba by měla mít vnitřek s hladkými stěnami, bez ostrých úhlů a dvířka bez drážek a šroubů, ve kterých by se zachycovala špína.

Jednodušší trouby vyžadují běžnou údržbu, kdy je vhodné je vytřít po každém použití.

Modernější modely vestavěných trub mají ve svém vybavení některou z možných čistících funkcí. Vybírat tak můžete mezi katalystickým čištěním. V tomto případě jsou postranní plechy pokryty porézní smaltovou úpravou. Ta je schopná zničit tuky a případnou nečistotu. Plechy nejsou ale na zadní ani horní straně trouby, neumožňují tedy úplné vyčištění. Jejich další nevýhodou je pak omezená životnost.

Další možnost údržby umožňuje pyrolýza. Díky vysoké teplotě uvnitř trouby jsou veškeré nečistoty spáleny a troubu stačí po zchladnutí vytřít.

Program Aqua Clean v tomto případě stačí napustit do plechu trochu vody a spustit samočistící program. Vnitřek trouby se čistí pomocí horké páry, kdy dojde k jejich změkčení. Po ukončení procesu pak stačí troubu vytřít.

Energetická třída

Energetická třída spotřebičů informuje o jejich spotřebě a hlavně úspoře energie. V dnešní době je nejčastěji povoleno vyrábět zboží jen v kategorii A a jejich úsporných variantách, které se označují znaménkem +.

Úspora energií roste s počtem hvězdiček. Nejúpornější modely mají proto označení A+++. Přehled o zařazení spotřebiče do energetické třídy naleznete na energetickém štítku, kterým je každý spotřebič označen. Štítek vám informuje mimo jiné o energetické náročnosti spotřebiče a jeho roční spotřebě v kWh.

Ceny a značky

Cena trouby nemusí být nikterak závratná, pokud na ni nemáte velké nároky. V dnešní době trouba pouze nepeče, poslouží při zavařování, rozmrazování, pomůže připravit jogurt. Vybírat můžete mezi značkami Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, Miele a dalšími.

 • Do 5 000 Kč – v první cenové skupině najdete převážně horkovzdušné typu trub. Ovládání trouby je pomocí otočných knoflíků. Trouby mají několik základních funkcí pečení, mezi kterými nechybí horní a dolní ohřev, gril a kombinace pečení pomocí ventilátoru a kruhového topného tělesa.
 • Od 5 000 – 10 000 Kč – i v tomto případě se jedná o velice kvalitní horkovzdušné trouby, které mohou být větších rozměrů. Některé modely již mohou být multifunkční a nabízí až 12 programů. Ovládat troubu můžete pomocí knoflíků nebo dotykovým ovládáním s displejem.
 • Od 10 000 – 20 000 Kč – spotřebiče jsou moderního vzhledu, převládá moderní elektronické dotykové ovládání. Samozřejmostí je ale také ovládání pomocí zasunovacích knoflíků. Trouby spadají do úsporné energetické třídy A+. Objemy trouby mohou přesahovat i 70 litrů.
 • Nad 20 000 Kč – cena vestavěné trouby se může šplhat až k 50 000 Kč. Už cena nad 20 000 Kč ale nahradí multifunkční modely, které nahradí i některé další spotřebiče. Trouby jsou vybaveny kromě jiného také funkcí, která umožňuje vybrat požadovaný pokrm a vše ostatní pak zařídí trouba.

Otázky a odpovědi

Co je multifunkční trouba?

Doby, kdy byla trouba používána pouze na pečení, jsou pryč. Dnešní moderní domácnost si žádá multifunkčnost a trouby se tomuto trendu podřídily. Multifunkční trouba vám usnadní práci, ušetří čas a také prostor v kuchyni. Díky jejímu všestrannému využití nahradí i několik spotřebičů.

Je parní trouba bezpečná?

Parní trouby jsou vybaveny teplotním rozsahem pár od 40 - 100°C. U tohoto typu trouby je v první řadě bezpečnost, proto je trouba vybavena signalizací, která vás včas upozorní na chybějící vodu a až po jejím doplnění proces vaření pokračuje. Pře ukončením vaření se zase aktivuje odpařovací proces, který zabrání uvolnění páry po otevření dvířek trouby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Parní
Chytrá parní
S chlazením dveří
Chytrá trouba
4D pečení a autopilot
Image
Product
Beko BIM 25302 X
Gorenje BM 171E2XG
Mora VT 436 AX
Siemens HB674GBS1
Bosch HBG675BB1
Energetická třída
A
A+
A
A+
A+
Výsuv plechů
s teleskopickým výsuvem
s teleskopickým výsuvem
bezpečnostní/drátěné závěsy
bezpečnostní/drátěné závěsy
Horký vzduch
Rozmrazování
Gril
Objem trouby
71 l
74 l
71 l
71 l
71 l
Teplotní sonda
Samočištění
Cena ca. 5 900 CZK ca. 6 000 CZK ca. 6 500 CZK ca. 23 900 CZK ca. 19 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.