Videokamera

Pro perfektní záznam důležitých momentů.

ca. 800 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 47 500 CZK
ca. 10 000 CZK

Jak vybrat videokameru

Rádi natáčíte významné okamžiky svého života, ale s telefonem to zkrátka není ono? Možná nastal čas poohlédnout se po nové videokameře, s jejíž pomocí zachytíte jakýkoliv důležitý záběr v odpovídající kvalitě. S výběrem toho správného modelu vám pomůže náš text, v němž podrobně rozebereme nejvýznamnější parametry.

Typ dle záznamu

Věděli jste, že videokamery lze dělit podle několika hledisek? Souvisí to zejména se skutečně širokou škálou různorodých modelů, s nimiž se na pultech obchodů setkáte. Jednou z variant je rozlišení dle druhu záznamu. V této skupině rozlišujeme hned pět možností:

 • Mini DV kamery
 • HDD kamery
 • DVD kamery
 • Kamery se paměťovými kartami
 • Kamery s kombinovaným záznamem
Dostupná kvalita
Niceboy VEGA
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

V tabulce níže naleznete detailnější přehled dostupných zařízení spolu s nastíněním jejich největších výhod a nevýhod:

Typ kamery Princip fungování Výhody Nevýhody
Mini DV kamery Záznam probíhá v plné kvalitě na miniDV pásek Vynikající kvalita záznamu, volba několika možností záznamu Nutnost FireWire počítačového portu, obtížná archivace
HDD kamery Ukládání videa na integrovaný pevný disk Obrovská kapacita, snadné ukládání, komfortní propojení s PC Absence klasického hledáčku, nízká odolnost proti nárazům
DVD kamery Přímé vkládání videa na miniaturní 8cm DVD disky Rychlé vypálení disků, nízká hmotnost, nižší cena Velmi krátký záznam, jen pro zařízení s DVD mechanikami
Kamery s paměťovými kartami Ukládání videa na praktické flash paměťové karty Drobné rozměry, vysoká odolnost, dostatečná kapacita, malá energetická náročnost Nižší kvalita záznamu, nutnost pořízení paměťové karty
Kamery s kombinovaným záznamem Možnost záznamu na miniDV pásek nebo paměťovou kartu Univerzální využití, vysoká kvalita i snadná archivace Výrazná cena

Víte, že…?

Nejvýraznější potenciál do budoucnosti skýtají dle odborníků paměťové karty. Spojení vysoké kapacity a odolnosti s drobnými rozměry představuje optimální kombinaci. Podaří-li se časem dosáhnout podobné úrovně záznamu jako u DV pásků, nebude žádná jiná alternativa ani potřeba.

Typ dle určení

Způsob ukládání záznamu však nepředstavuje jediné kritérium, podle něhož bývají videokamery děleny. Podstatnou roli sehrává i činnost, k níž jsou určeny. Pro natáčení svateb nebo rodinných oslav logicky upotřebíte trochu jiné parametry, než když se chystáte zachytit svůj lyžařský výkon. Proto rozlišujeme následující skupiny přístrojů:

Sportovní
GoPro HERO7 Black Edition
ca. 9 000 CZK
Aktuálni cena
 • Klasické kamery – pro zachycení vzpomínek, vysoká kvalita obrazu i ve špatných světelných podmínkách, pokročilé funkce, praktický tvar, stabilizace obrazu
 • Sportovní kamery – pro sportovní výkon, drobná velikost a hmotnost, nižší kvalita záznamu, absence pokročilejších funkcí, u levnějších chybí displej
 • Kamery do auta – miniaturní, k přilepení na přední sklo, dokumentují celou dobu jízdy a natáčejí záznam pro případ nehody

Ještě před nákupem se tedy zamyslete nad svým způsobem života. Jestliže neholdujete žádným sportům a vaše každodennost je vyplněna spíše setkáváním s rodinou či přáteli, dejte přednost klasickému modelu. Pokud však každý víkend vyjíždíte za adrenalinem, jistě oceníte drobnější sportovní kameru, s jejíž pomocí se o své zážitky podělíte s ostatními.

Rozlišení

Největší vliv na kvalitu každého obrazu mé rozlišení. Jedná se o první parametr, kterého si během samotného nákupu všímejte. Zatímco levnější přístroje obvykle nabízejí zobrazení HD (1 280 × 720 pixelů), za standard dnes považujeme Full HD (1 920 × 1 080 pixelů).

Do každé rodiny
Sony HDR-CX240
ca. 4 300 CZK
Aktuálni cena

Chcete, aby vaše video bylo naprosto dokonalé? Poohlédněte se po kameře pyšnící se 4K rozlišením (3 840 × 2 160 pixelů), jež se v současné době pomalu dostává do širokého povědomí. Zatímco dříve byste monitory nebo televize s podporou tohoto rozlišení hledali marně, během několika málo let postupně trh zcela opanují.

Víte, že…?

Připravte se, že se stoupajícím rozlišením úměrně roste i cena kamery. Vybírejte s ohledem na parametry, které zrovna potřebujete. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším modelem totiž může činit i více než 10 000 korun.

Snímkovací frekvence

Pamatujete si na rozkouskovaný obraz, když jste hráli počítačovou hru na stařičkém počítači s nedostatečným výkonem? Stála za tím nízká frekvence, označována jako FPS. Za hranici, při níž již lidské oko trhání nepozná, je považováno číslo 30. Alespoň takovýmto množstvím snímků by tedy vaše videokamera měla disponovat.

Mini
Mini Thumb DV SQ8
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Stabilizace a zoom

Velmi podstatný vliv na výslednou kvalitu zachyceného videa mají též stabilizace a zoom. První jmenovaná se stará o to, aby obraz nebyl příliš roztřesený, zato zoom lze česky přeložit jako přiblížení. S jeho pomocí tedy zaostříte a zaměříte svou pozornost na nějaký podstatný detail natáčené scény.

Pokud jde o stabilizaci, momentálně se na trhu objevují dva základní systémy, každý z nich se pyšní trochu jinými vlastnostmi:

 • Elektronická stabilizace – levnější, snímač má větší rozlišení než záznam, elektronika výřez posouvá proti pohybu ruky
 • Optická stabilizace – nákladnější, jemné výkyvy optiky proti pohybu ruky
Pro náročné
Sony FDR-AX700
ca. 47 500 CZK
Aktuálni cena

O dvojici různorodých variant lze hovořit i v případě zoomu:

 • Digitální zoom – levnější, výřez z obrazu se elektronicky přiblíží, nižší kvalita
 • Optický zoom – dražší, kvalita snímaný objekt přiblížen optickou soustavou, úroveň zůstává zachována

Čím více obraz přibližujete, tím větší jsou nároky na stabilizaci obrazu. Jestliže potřebujete skutečně výrazný zoom, patrně se nevyhnete dokoupení stativu, který nedostatečnou stabilitu obrazu vykompenzuje fyzickou podporou. Stejně ale může posloužit i jakýkoliv jiný pevný objekt, stačí se o s kamerou v ruce opřít.

Spolehlivá na cesty
Panasonic HC-V777
ca. 10 000 CZK
Aktuálni cena

Dodatečné funkce a příslušenství

Nákupem videokamery již dávno nezískáte pouze onen kouzelný přístroj, ale celou řadu pomocných doplňků a funkcí. Jejich přítomnost zlepšuje kvalitu záznamu, rozšiřuje škálu možností, nebo prostě jen usnadňuje následnou úpravu natočených záznamů. V průběhu let samozřejmě jejich množství výrazně narostlo, a proto uvádíme jen ty nejpodstatnějších z nich:

 • Dotykový displej – prohlížení natočeného záznamu, ovládání jednotlivých režimů
 • Filtr větru – potlačení hluků způsobených okolím
 • Výklopná lampa – dodatečné světlo pro natočení nočních záznamů
 • Bezdrátová technologie – možnost připojení k počítači prostřednictvím Wifi nebo Bluetooth
 • GPS – ukládání souřadnic s místem, kde probíhalo natáčení
 • Připojení externích zdrojů energie – propojení s dodatečnými zdroji energie při vybití hlavních baterií
 • Fotografování – přídavná funkce tvorby fotek, bez optické stabilizace a blesku
 • Dálkové ovládání – prostřednictvím mobilní aplikace

Nejvýznamnější značky

Stalo se již běžným koloritem, že ve svých textech zdůrazňujeme význam nákupu zařízení ověřených značek. Jinak tomu není ani v případě videokamer, jelikož jedině u modelů z dílen známých společností máte jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má. Jestliže vás tedy láká na první pohled neznačkový přístroj, berte na vědomí, že hrajete vabank. Buď bude fungovat dobře, nebo se třeba ani nezapne.

Na trhu s kamerami ale funguje celá řada společností, produkujících vysoce kvalitní zařízení. Několika slovy představíme následující čtveřici:

 • Canon
 • JVC
 • Panasonic
 • Sony

Canon

Japonská společnost Canon byla založena roku 1934 a hned od počátku se zaměřovala na produkci optických přístrojů. Základem se stala pokročilá produkce fotoaparátů a důmyslného systému zrcadlovek. V průběhu následujících let škálu nabízených zařízení rozšířila o tiskárny a videokamery. Ve své prodejní strategii se zaměřuje na zlatou střední cestu mezi optimálními vlastnostmi a rozumnou cenovkou.

JVC

V Zemi vycházejícího slunce zůstaneme, neboť zde sídlí i další zástupci našeho přehledu. Značka JVC vznikla již 1927 jakožto producent rádiových přijímačů, přičemž v roce 1939 stála u zrodu prvního japonského televizoru. Do historie vstoupila jako tvůrce VHS kazet, s nimiž na trh přišla v 70. letech 20. století. V současnosti se kromě datových technologií zabývá právě výrobou zvukových aparatur nebo videokamer. Je součástí koncernu Kenwood.

Panasonic

Ještě o 9 let starší je firma Panasonic. Také ona své podnikání postavila na produkci elektrického náčiní, konkrétně osvětlení. V průběhu následujících desetiletí pak přidala televize, rádia, zvukové soustavy, domácí spotřebiče a samozřejmě videokamery. Je považována za výrobce nejvyšší kvalit, jehož díla jsou sice poněkud dražší, ale svými vlastnostmi překonávají zbytek nabízené produkce.

Sony

Na závěr jsme si ponechali Sony, jež má patrně v myslích dnešních zákazníků největší zvuk. Jedná se o koncern bohatě experimentující s novými technologiemi a směry vývoje. Do jejího portfolia spadají kromě kamer i mobilní telefony, nahrávací zařízení, sluchátka, ale i známé konzole PlayStation.

Cena

Videokamery nabízí široké možnosti uplatnění. Využívají je domácnosti pro natáčení vzpomínkových videí, stejně jako profesionální televize přenášející záznam všude po světě. I proto počítejte s velkými cenovými rozdíly. My jsme pro větší přehlednost dostupná zařízení rozdělili do tří samostatných skupin:

 • Do 2 000 Kč
 • 2 000–5 000 Kč
 • Nad 5 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Za finanční obnos do 2 000 Kč pořídíte spolehlivého pomocníka pro natáčení domácích videí nebo sportovních výkonů. Počítat musíte se slabším digitálním zoomem a stabilizací. Zajímavostí je, že i v této skupině naleznete modely podporující 4K rozlišení. Displej je poměrně malý a obsahuje jen ta nejdůležitější nastavení. Připravte se nutnost zakoupení paměťové karty, neboť s interním HDD se zde nesetkáte.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Druhá kategorie se již pyšní kvalitnějším optickým zoomem, který umožňuje obraz zvětšit až 32×. Samozřejmostí je široká podpora 4K rozlišení i větší škála různorodých funkcí a doplňků. Nechybí ani možnost kameru využít pro online streamování videí. Stejně jako v předcházejícím případě slouží jako hlavní uložiště dokoupitelné paměťové karty.

Cena nad 5 000 Kč

Nejvyšší třída začíná na hranici 5 000 korun, ale výjimkou nejsou ani videokamery za cenovku přesahující desetinásobný obnos. V těchto vodách ovšem loví profesionálové pracující pro televize nebo streameři. Za své peníze můžete očekávat obrovskou kvalitu videí bez jakýchkoliv rozostření nebo šumů, zároveň počítejte se širokou konektivitou i možnostmi kombinovaného záznamu.

Jméno
Dostupná kvalita
Sportovní
Do každé rodiny
Mini
Pro náročné
Spolehlivá na cesty
Image
Produkt
Niceboy VEGA
GoPro HERO7 Black Edition
Sony HDR-CX240
Mini Thumb DV SQ8
Sony FDR-AX700
Panasonic HC-V777
Slot na paměťové karty
Full HD
Hmotnost
58 g
116 g
190 g
1030 g
500 g
Stabilizátor obrazu
Celkové rozlišení
12 Mpix
12 Mpix
9.2 Mpix
14.2 Mpix
HDMI výstup
Hloubka
24 mm
28.3 mm
128 mm
196.5 mm
Optický zoom
1 x
27 x
12 x
20 x
Rozlišení videa
1280 x 720 px
3840 x 2160 px
1920 x 1080 px
1920 x 1080 px
Šířka
25 mm
62.3 mm
54 mm
89.5 mm
Typ záznamu videokamery
paměťová karta
paměťová karta
paměťová karta
paměťová karta
Úhlopříčka LCD
2 palce
2 palce
2.7 palce
3.5 palce
USB
Výška
41 mm
44.9 mm
59.5 mm
116 mm
Cena ca. 800 CZK ca. 9 000 CZK ca. 4 300 CZK ca. 600 CZK ca. 47 500 CZK ca. 10 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena