Vodní lázeň

Pro tepelnou úpravu i uchovávání potravin.

ca. 4 600 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 5 300 CZK
ca. 17 200 CZK
ca. 6 700 CZK

Jak vybrat vodní lázeň

 • Vodní lázeň se používá jednak jako jednoduchý způsob tepelné úpravy potravin nebo slouží k jejich uchování.
 • Vodní lázeň můžete používat dma, častěji se však používá v restaurací.
 • Úkolem vodní lázně je to, aby měl pokrm stále požadovanou teplotu.

Využití

Vodní lázeň se využívá buď při domácím vaření, nebo i v profesionálním prostředí jako jsou například restaurace nebo jídelny.

Domácí využití

Vodní lázeň můžete využívat doma. Proces probíhá tak, že jednoduše vložíte do většího hrnce s vodou hrnec menší, ve kterém je ohřívaná potravina. Jídlo se tak vaří mírným a rovnoměrným teplem, čímž nedojde k jeho přehřátí nebo připálení. Nejčastěji se vodní lázeň využívá k rozpouštění čokolády nebo sýrů, k ohřívání omáček nebo k rovnoměrnému zhoustnutí kondenzovaného mléka či ohřátí klasického mléka.

S regulací teploty
Red Fox Vodní lázeň VL – 11

Víte, že…?

Vařit ve vodní lázni zvládne každý. Pokud používáte improvizovanou sestavu dvou hrnců, dejte pozor na to, aby do sebe opravdu dobře zapadaly. Menší hrnec by nikdy neměl mít možnost překlopení do většího hrnce s vařící vodou.

Profesionální využití

Jak již bylo zmíněno, vodní lázeň slouží také k uchování potravin. Je to velmi dobrý způsob dlouhodobějšího ohřívání hotových jídel, kdy je optimální teplota stálá a nepřesahuje bod varu. Vodní lázně jsou tedy využívány především v restauracích, jídelnách nebo jiných gastro zařízeních.

Nádobí

Pokud budete provádět vodní lázeň při vaření, je to jednoduché, potřebujete k tomu dva hrnce. Při využívání vodní lázně k uchovávání teploty potravin, potřebujete k tomu profesionální vodní lázně.

Profesionální
NORDline Vodní Lázeň VL-01

Hrnce

Hrnce na vodní lázeň se vyrábí v různých velikostech. Většinou ale bývají širší. Na větším hrnci jsou úchyty, vnitřní zapadá do většího tak, aby byl ponořený ve vodě do poloviny. Můžete narazit i na hrnce s dvojitým dnem. U tohoto typů hrnců se z boční venkovní strany mezi venkovní a vnitřní plášť nalije voda.

Víte, že…?

V dnešní moderní době existují pro domácí vodní lázeň i elektrické hrnce. U nich je vyhřívaná spodní část, vaření je nejen rychlejší, ale také oceníte i energetickou úsporu.

Vodní lázně

Jedná se vlastně o výdejní vodní lázně, ve kterých se uchovává velké množství potravin, které se pak vydávají. Úkolem vodní lázně je to, aby měl pokrm stále požadovanou teplotu. Některé vodní lázně mají i vypouštěcí kohout. Existuje několik typů vodních lázní:

S výpustí
Royal Catering Vodní lázeň RCBM-1/1-150AP-GN
 • Stolní – Výhodou stolní lázně je především to, že ji můžete přenášet a umístit ji, kam zrovna potřebujete. Stolní varianta má ale většinou maximálně 3 komory.
 • Pojízdné – Jejich pozitivem je nejen možný přenos z místnosti do místnosti, ale také počet komor, který může být klidně 5 i více.
 • Stabilní – Nevýhodou tohoto typu vodní lázně je, že tam, kam ji umístíte, tam už zůstane. Ovšem ani tady se při počtu komor nemusíte omezovat.
 • Linkové – Využívá se na stole nebo na podstavě. Většinou má počet komor maximálně kolem 2 – 3.

Materiál

Ať už si vybíráte mezi hrnci, ve kterých budete dělat vodní lázeň doma nebo potřebujete vodní lázeň do profesionálního prostředí, materiál, ze kterého se tyto prostředky vyrábějí je ve většině případů nerezová ocel. V případě, že u hrnců na vaření ve vodní lázni zvolíte sklo, počítejte s tím, že je špatným vodičem tepla. Pokud chcete ve vodní lázni vařit, nejpříznivější materiál je silný hliník.

Ceny

Hodnota vodní lázně je různá. Záleží především na tom, zda je pouze pro vaše domácí vaření nebo pro profesionály v gastronomii.

3 gastro nádoby
Royal Catering vodní lázeň RCBM-1/3-150A-GN
 • Do 2 000 Kč – Za tuto částku jste schopni pořídit velmi kvalitní hrnec na vaření ve vodní lázni, který bude vyrobený většinou z nerezové oceli. Jeho průměr bývá kolem 16 cm.
 • 3 000 – 10 000 Kč – V této kategorii se pohybují už profesionální vodní lázně využívané v gastronomii. Většinou se jedná o stolní jednokomorové nebo dvoukomorové lázně.
 • 10 000 – 30 000 Kč – Do třiceti tisíc korun můžete vybírat i mezi 3 – 5 komorovými lázněmi a to i mezi pojízdnou, stabilní či linkovou variantou.
 • Nad 30 000 Kč – Pokud chcete investovat větší obnos než předešlé zmíněné částky, pořídíte lázeň, která může mít nejen police, ale také vyhřívanou vodní lázeň, kdy každá komora může být samostatně regulovaná.

Otázky a odpovědi

V čem je výjimečná?

V dnešní době si snad každý zakládá na tom, co jí. Pokud máte rádi zdravé vaření, pak jistě oceníte vodní lázeň. Vodní lázeň se používá jednak jako jednoduchý způsob tepelné úpravy potravin nebo slouží k jejich uchování. Záleží na tom, jak vodní lázeň chcete využívat. V následujícím článku se dozvíte vše potřebné o vodní lázni.

Jak vybrat vodní lázeň?

Vodní lázně využívané v gastronomii mohou mít různý počet komor na jídlo. Pokud potřebujete vodní lázeň na polévku, stačí vám jedna komora, ale jestliže zároveň vydáváte polévku, hlavní jídlo včetně přílohy apod., potřebujete více komor. Stolní a linkové lázně mívají obvykle menší počet komor, většinou 1 – 3. Stabilní a pojízdné mohou mít až 5 komor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S regulací teploty
Profesionální
S výpustí
3 gastro nádoby
Pojízdná
Automatický termostat
Image
Produkt
Red Fox Vodní lázeň VL – 11
NORDline Vodní Lázeň VL-01
Royal Catering Vodní lázeň RCBM-1/1-150AP-GN
Royal Catering vodní lázeň RCBM-1/3-150A-GN
Red Fox Vodní lázeň VLPK-2120
Royal Catering Vodní lázeň RCBM-3
Výrobce
RM-gastro
NORDline
Royal Catering
Royal Catering
RM-gastro
Royal Catering
Hloubka
54 cm
50.5 cm
56 cm
56 cm
90 cm
97 cm
Hmotnost
9 kg
16 kg
10.3 kg
10,1 kg
42 kg
19.9 kg
Příkon
700 W
1.2 W
1200 W
1200 W
1400 W
1300 W
Šířka
33 cm
30.5 cm
33.5 cm
33 cm
65 cm
38.5 cm
Výška
22 cm cm
24,5 cm cm
24.00 cm cm
24,5cm
90 cm
34.00 cm cm
Cena ca. 4 600 CZK ca. 3 800 CZK ca. 3 300 CZK ca. 5 300 CZK ca. 17 200 CZK ca. 6 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena