Vodní lázeň

Pro tepelnou úpravu i uchovávání potravin.

ca. 5 100 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat vodní lázeň

 • Vodní lázeň se používá jednak jako jednoduchý způsob tepelné úpravy potravin nebo slouží k jejich uchování.
 • Vodní lázeň můžete používat dma, častěji se však používá v restaurací.
 • Úkolem vodní lázně je to, aby měl pokrm stále požadovanou teplotu.

Využití

Vodní lázeň se využívá buď při domácím vaření, nebo i v profesionálním prostředí jako jsou například restaurace nebo jídelny.

Domácí využití

Vodní lázeň můžete využívat doma. Proces probíhá tak, že jednoduše vložíte do většího hrnce s vodou hrnec menší, ve kterém je ohřívaná potravina. Jídlo se tak vaří mírným a rovnoměrným teplem, čímž nedojde k jeho přehřátí nebo připálení. Nejčastěji se vodní lázeň využívá k rozpouštění čokolády nebo sýrů, k ohřívání omáček nebo k rovnoměrnému zhoustnutí kondenzovaného mléka či ohřátí klasického mléka.

Elektrická nádoba
Royal Catering Vodní lázeň RCBM-1/1-150A

Víte, že…?

Vařit ve vodní lázni zvládne každý. Pokud používáte improvizovanou sestavu dvou hrnců, dejte pozor na to, aby do sebe opravdu dobře zapadaly. Menší hrnec by nikdy neměl mít možnost překlopení do většího hrnce s vařící vodou.

Profesionální využití

Jak již bylo zmíněno, vodní lázeň slouží také k uchování potravin. Je to velmi dobrý způsob dlouhodobějšího ohřívání hotových jídel, kdy je optimální teplota stálá a nepřesahuje bod varu. Vodní lázně jsou tedy využívány především v restauracích, jídelnách nebo jiných gastro zařízeních.

Nádobí

Pokud budete provádět vodní lázeň při vaření, je to jednoduché, potřebujete k tomu dva hrnce. Při využívání vodní lázně k uchovávání teploty potravin, potřebujete k tomu profesionální vodní lázně.

Elektrická vodní lázeň
Beeketal vodní lázeň Bain Marie BBM1

Hrnce

Hrnce na vodní lázeň se vyrábí v různých velikostech. Většinou ale bývají širší. Na větším hrnci jsou úchyty, vnitřní zapadá do většího tak, aby byl ponořený ve vodě do poloviny. Můžete narazit i na hrnce s dvojitým dnem. U tohoto typů hrnců se z boční venkovní strany mezi venkovní a vnitřní plášť nalije voda.

Víte, že…?

V dnešní moderní době existují pro domácí vodní lázeň i elektrické hrnce. U nich je vyhřívaná spodní část, vaření je nejen rychlejší, ale také oceníte i energetickou úsporu.

Vodní lázně

Jedná se vlastně o výdejní vodní lázně, ve kterých se uchovává velké množství potravin, které se pak vydávají. Úkolem vodní lázně je to, aby měl pokrm stále požadovanou teplotu. Některé vodní lázně mají i vypouštěcí kohout. Existuje několik typů vodních lázní:

3 gastro nádoby
Royal Catering vodní lázeň RCBM-1/3-150A-GN
 • Stolní – Výhodou stolní lázně je především to, že ji můžete přenášet a umístit ji, kam zrovna potřebujete. Stolní varianta má ale většinou maximálně 3 komory.
 • Pojízdné – Jejich pozitivem je nejen možný přenos z místnosti do místnosti, ale také počet komor, který může být klidně 5 i více.
 • Stabilní – Nevýhodou tohoto typu vodní lázně je, že tam, kam ji umístíte, tam už zůstane. Ovšem ani tady se při počtu komor nemusíte omezovat.
 • Linkové – Využívá se na stole nebo na podstavě. Většinou má počet komor maximálně kolem 2 – 3.

Materiál

Ať už si vybíráte mezi hrnci, ve kterých budete dělat vodní lázeň doma nebo potřebujete vodní lázeň do profesionálního prostředí, materiál, ze kterého se tyto prostředky vyrábějí je ve většině případů nerezová ocel. V případě, že u hrnců na vaření ve vodní lázni zvolíte sklo, počítejte s tím, že je špatným vodičem tepla. Pokud chcete ve vodní lázni vařit, nejpříznivější materiál je silný hliník.

Ceny

Hodnota vodní lázně je různá. Záleží především na tom, zda je pouze pro vaše domácí vaření nebo pro profesionály v gastronomii.

 • Do 2 000 Kč – Za tuto částku jste schopni pořídit velmi kvalitní hrnec na vaření ve vodní lázni, který bude vyrobený většinou z nerezové oceli. Jeho průměr bývá kolem 16 cm.
 • 3 000 – 10 000 Kč – V této kategorii se pohybují už profesionální vodní lázně využívané v gastronomii. Většinou se jedná o stolní jednokomorové nebo dvoukomorové lázně.
 • 10 000 – 30 000 Kč – Do třiceti tisíc korun můžete vybírat i mezi 3 – 5 komorovými lázněmi a to i mezi pojízdnou, stabilní či linkovou variantou.
 • Nad 30 000 Kč – Pokud chcete investovat větší obnos než předešlé zmíněné částky, pořídíte lázeň, která může mít nejen police, ale také vyhřívanou vodní lázeň, kdy každá komora může být samostatně regulovaná.

Otázky a odpovědi

V čem je výjimečná?

V dnešní době si snad každý zakládá na tom, co jí. Pokud máte rádi zdravé vaření, pak jistě oceníte vodní lázeň. Vodní lázeň se používá jednak jako jednoduchý způsob tepelné úpravy potravin nebo slouží k jejich uchování. Záleží na tom, jak vodní lázeň chcete využívat. V následujícím článku se dozvíte vše potřebné o vodní lázni.

Jak vybrat vodní lázeň?

Vodní lázně využívané v gastronomii mohou mít různý počet komor na jídlo. Pokud potřebujete vodní lázeň na polévku, stačí vám jedna komora, ale jestliže zároveň vydáváte polévku, hlavní jídlo včetně přílohy apod., potřebujete více komor. Stolní a linkové lázně mívají obvykle menší počet komor, většinou 1 – 3. Stabilní a pojízdné mohou mít až 5 komor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrická nádoba
Elektrická vodní lázeň
3 gastro nádoby
Image
Produkt
Royal Catering Vodní lázeň RCBM-1/1-150A
Beeketal vodní lázeň Bain Marie BBM1
Royal Catering vodní lázeň RCBM-1/3-150A-GN
Výrobce
Royal Catering
Beeketal
Royal Catering
Hloubka
56 cm
56 cm
Hmotnost
7 kg
8 kg
10,1 kg
Příkon
1200 W
1,2 kW
1200 W
Šířka
33 cm
338 mm
33 cm
Výška
24.50 cm cm
248 mm
24,5cm
Cena ca. 5 100 CZK ca. 4 800 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.