Vodovodní baterie

Krásná koupelna bude Vaší radostí.

ca. 3 700 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 7 800 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat vodovodní baterii

 • Vodovodní baterie jsou k dostání v různých provedeních. Vybrat tak můžete speciální modely do umyvadla, sprchy, vany, dřezu atd.
 • Zvolit můžete i způsob ovládání. Klasikou je páková baterie, modernější jsou baterie bezdotykové.
 • O úsporu se postará omezovač průtoku.
 • Velmi důležitý je ale i výrobní materiál, kvalitní baterie by neměly obsahovat nebezpečné olovo, které má nežádoucí vliv na kvalitu vody.

Typy vodovodních baterií

Ještě než vkročíte do obchodu, je potřeba vědět, kam vodovodní baterii budete umisťovat a jakou bude plnit funkci. Na trhu je a s největší pravděpodobností nadále ještě bude 5 druhů. Vybírat můžete z baterií, které jsou upravené jen na jeden přívod vody, či tradiční, na přívod teplé i studené vody.

 • Dřezová baterie: Baterie určená do kuchyně. Nejčastěji bývá i s výsuvnou sprchou, aby mytí nádobí či omývání ovoce a zeleniny, bylo co nejvíce pohodlné.
 • Umyvadlová baterie: Je praktickým, ale i designovým kouskem, který oživí vaši koupelnu.
 • Vanová baterie: Nejčastěji v kombinaci se sprchou. V ideálním případě pořiďte baterie ze stejné série, ať ladí s umyvadlem.
 • Sprchová baterie: Kam jinam patří, než do sprchového koutu. Součástí baterie je i sprchová hlavice či panel s regulací teploty.
 • Bidetová baterie: Speciální druh vodovodní baterie, určené pro pravidelnou hygienu po použití toalety. Na takovou baterii lze ještě dokoupit různé druhy příslušenství pro ještě příjemnější pocit.
Vanová
Grohe Eurocube 19896000 19896

Výrobní materiál

Na výrobním materiálu velmi záleží. Obloukem se vyhněte nejlevnějším typům, které jsou při sebemenší oděrce náchylnější ke korozi a takové baterie vám díky rzi mohou poškodit i povrch sanitárního nábytku. Nezáleží ovšem jen na vzhledu, ale i na tělu baterie, tzv. kartuši. To je ovládací prvek, ve kterém se mísí studená a teplá voda, a zavírá a otevírá vodu, pomocí destiček, které pro kvalitní průtok musí být dokonale hladké a pevně k sobě přiléhat.

Kartuše určuje také kvalitu a životnost baterie. Jasným ukazatelem je materiál, z kterého jsou vyrobené již zmíněné destičky. U levných typů to bývá plast, jenž není dlouhodobě schopen odolávat tlaku vody či vodnímu kameni. Možná proto, vám kohoutek stále kape. Dražší modely mají destičky keramické. Ty dokáží posloužit několik let. ¨

Víte, že…?

Kartuše má rovněž velký vliv na hlasitost baterie. Nejběžnější průměr je 35 mm, ale dodávají se i šíře 40 mm, kde je menší odpor vody a proto nejsou vůbec slyšet.

Dřezová
Jika Lyra H3512710043001

Vodovodní baterie bývají nejčastěji vyráběny z kovu, speciálně z broušeného chromu, nerezu, ale i mosazu. Výhodou broušeného chromu je jeho vysoká odolnost proti škrábání, ale i korozi. Nejvíce oceníte to, že na něm nejsou vidět otisky prstů. Nerez je levný a snadno se udržuje. Mosaz je díky obsahu mědi dražší variantou, ale horší údržbou.
Pokud se o takové baterie pravidelně nepečuje, začnou se na nich tvořit černozelené skvrny, zvané měděnky.

Ovládání baterie

Správným ovládáním baterie docílíte vhodně nastavenou teplotu. Čím rychleji ji nastavíte, tím více peněz ušetříte.

Kohoutková baterie

Je vhodná pro napouštění velkého množství vody, kde není třeba ladit teplotu. Protože právě díky nastavení optimální teploty se zvyšuje spotřeba až o 40 %. Nicméně i přes tuto nevýhodu jsou oblíbené, zejména pro milovníky retro designu. Jejich nevýhodou je, že se špatně dotahují.

S elektrickým ohřevem
HomeLife WALL TERMO QUICK SDR-11C-3

Páková baterie

Lze ji využít u všech druhů sanitární keramiky, proto se považuje za univerzální baterii. Hravě jednou rukou nastavíte požadovanou teplotu. Dobu mezi studenou vodou a vámi přijatelnou určuje způsob ohřevu vodu, ať už je to bojler či plynový kotel. Páka má taky různé tvary, od klasických lehce uchopitelných, až po velké, které se používají v nemocnicích.

Termostatická baterie

Díky termostatické baterii už nepřijde žádná voda nazmar. Teplotu vody si nastavíte předem za pomocí termostatu. Ten pak namíchá správný ohřev a voda, která vytéká, odpovídá nastavené teplotě. Základní teplotní poloha odpovídá 38 °C. Úspora vody je až 50 %. Aby termostatická baterie stále plnila svou funkci, doporučuje se měnit ji zhruba po 2 letech.

Toto provedení oceníte zejména v domácnosti s malými dětmi. Lze pro ně nastavit jednoduchou pojistku, kterou dospělí při použití baterie jednoduše vypne, avšak dětské ručičky si s ní neporadí. Díky ní tak zabráníte nechtěnému opaření.

Bydetová
Slezák-Rav SEINA SE947/1CMAT

Bezdotyková baterie

Nenajdete zde žádnou páku ani kohoutky. Automaticky se pustí na základě pohybu vašich rukou u spodní části baterie. Tam je zabudovaný paprsek, který pohyb rozpozná. Teplota vody a tlak jsou předem nastaveny. Jejich velkou výhodou je okamžité použití, aniž byste se museli dotknout baterie. Proto se nejčastěji používají ve veřejných prostorách. Nevýhodou ovšem může být velké plýtvání vody, pokud je špatně nastavený čas průtoku.

Ukotvení baterie

Nezáleží jen na vzhledu a materiálu baterie, ale i na způsobu uchycení. Předem si rozmyslete, kam budete instalovat vodovodní baterii. Ta ovšem musí vždy korespondovat s vaším sanitárním vybavením.

 • Stojánková vodovodní baterie: Jde o nejběžnější typ použité baterie. Umisťují se na okraje van, umyvadel a bidetů. Zejména v tomto případě musíte mít takový koupelnový nábytek, který je na to již uzpůsoben. To znamená, že má pro baterii připraven otvor.
 • Nástěnná vodovodní baterie: Montuje se do stěny nad sanitu. Nejčastěji se s ní setkáte u van či sprchových koutů. V kuchyni u dřezu by takové provedení bylo nepraktické, jelikož v některých moderních domácnostech je v blízkosti něj umístěno okno, nebo je třeba vyříznout otvory v obkladové desce mezi horními a dolními skříňkami. Ale umístění je zcela ve vaší moci, aneb každému dle jeho gusta.
 • Podomítkové vodovodní baterie: Na pohled jsou jednoduché a působí minimalistickým dojmem, který je v dnešní době velmi oblíbený nejen v domácnosti. Nicméně vyžaduje nadstandardní úpravu zdi, pokud není pro uchycení dostatečné silná. Baterie je vybavena plastovým boxem, který ji uvnitř zdi chrání a navrch se pak montuje pohledová, nejčastěji chromová část.
Umyvadlová
Ideal Standard Attitude A6043AA

Správná rozteč

Rozteč je jednoduše řečeno vzdálenost mezi dvěma přívody vody. A tu je nutné znát ještě před koupí baterie. Tento parametr sledujeme u nástěnné vodovodní baterie, zejména při rekonstrukci. Protože v dnešní době je méně obvyklá rozteč 100 mm, nicméně v minulosti se hojně používala. Dnes se spíše setkáte s roztečí 150 mm. Jestliže se vám však z tohoto odstavce jen roztočila hlava a stále tápete jak změřit rozteč, nebojte se vzít s sebou do obchodu původní baterii.

Úspora vody

Tento parametr může ve vašem rozhodování hrát také velkou roli, proto jsme pro vás připravili tabulku s úsporami u jednotlivých druhů baterií.

Typ vodovodní baterie Úspora vody
Kohoutková baterie 0 %
Páková baterie 30-40 %
Bezdotyková baterie 60 %
Termostatická baterie 50 %

Víte, že…?

Vodu můžete šetřit i díky zabudovaným či přídavným perlátorům, které mísí vodu se vzduchem, a přitom dokáží zachovat dostatečný proud. Úspora vody se pak pohybuje v rozmezí 40-50 %.

S elektrickým ohřevem
HomeLife WALL DIGITERM FLEXI SDR-10C-3

Nejznámější značky

Zastáváte-li názor, že všechny výrobky jsou stejné a že jediný rozdíl je pouze značka, která zvyšuje cenu, změňte názor. V případě značkových vodovodních baterií si opravdu zaplatíte za kvalitu. Investované peníze vám zajistí dlouhou životnost. Pokud byste totiž zvolili levnou baterii, ušetřené peníze byste utratili za vodné a stočné.

 • Grohe: Přední světový výrobce sanitárního nábytku s dlouholetou tradicí. Na trhu s vodovodními bateriemi má největší zastoupení.
 • Ravak: Zeleného žabáka, který jeden čas ovládl televizní reklamy z koupelného prostředí, není třeba nadále představovat. Jen bychom rádi doplnili, že se jedná o českou rodinnou společnost.
 • HomeLife: Mimo ostatního spotřebního zboží se zaměřují i na výrobu vodovodních baterií do domácnosti.
 • VIKING: Jednoduché provedení, ale kvalita na vysoké úrovni. Tak vypadají produkty o této značky.

Cena

Cenu ovlivňuje několik vstupních parametrů, které jsme vám dnes představili. Bude vždy záležet na typu, tvaru, způsobu ovládání a umístění, ale hlavně značce. Ačkoli pojem vodovodní baterie je velmi obsáhlý a skýtá několik druhů využití, pokusíme se vám v následujícím přehledu představit to nejzákladnější.

Cena do 1 999 Kč

V prví cenové kategorii, kterou vám dnes ukážeme, narazíte na levné produkty s plastovou kartuší o šíří 35 mm. Jedná se o vodovodní baterie s fixním stojánkem určené pro umyvadla a bidety, a nástěnné baterie pro vany a sprchové kouty.

Cena od 2 000 do 4 999 Kč

Střední rozmezí přináší levné bezdotykové a termostatické vodovodní baterie pro umyvadla či dřezy, díky vysokému stojánku. Velké zastoupení mají i kohoutkové retro baterie v několika barevných provedených, ačkoli výrobním materiálem je stále chrom. Barevné provedení je u klasických umyvadlových a dřezových pákových typů, ale zde vede černá metalická barva. Baterie se stojánkem mají otočné rameno pro lepší manipulaci.

Cena od 5 000 Kč

Na řadu přichází podomítkové vodovodní baterie, které mají své místo v některých moderních domech. Ale i kvalitní volně stojící baterie od renomovaných značek s ojedinělým designem. Šíře kartuše se pohybuje kolem 46 mm.

Cena vodovodní baterie, se může vyšplhat až na několik desítek korun. Taková baterie může připomínat sloup, na kterém je umístěno jak ovládání, tak i sprchová hlavice. Jedná se spíše o designový výstřelek, nicméně díky kvalitnímu výrobnímu materiálu už je to pořádný kus kovu.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo chybět kuchyňské baterii?

Oceníte možnost otáčení o 360°, o úsporu se postará omezovač průtoku. Bajonetovou baterii je možné vyjmout, tuto možnost ocení ti, kdo mají potíže kvůli baterii otevřít okno.

Jak vybrat kvalitní baterii?

Kvalitní výrobky jsou opattřeny certifikaci. Dle certifikace nesmí žádná baterie obsahovat více než 2% olova. Nekvalitní baterie mohou tento limit výrazně překračovat. Při výrobě nejkvalitnějších baterií se olovo nepoužívá vůbec.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vanová
Dřezová
S elektrickým ohřevem
Bydetová
Umyvadlová
S elektrickým ohřevem
Image
Produkt
Grohe Eurocube 19896000 19896
Jika Lyra H3512710043001
HomeLife WALL TERMO QUICK SDR-11C-3
Slezák-Rav SEINA SE947/1CMAT
Ideal Standard Attitude A6043AA
HomeLife WALL DIGITERM FLEXI SDR-10C-3
Materiál
chrom
chrom
plast
chrom
chrom
plast
Ovládání
pákové
pákové
pákové
pákové
pákové
pákové
Umístění
podomítkové
stojánkové
nástěnné
podomítkové
stojánkové
nástěnné
Cena ca. 3 700 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 200 CZK ca. 3 900 CZK ca. 7 800 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.