Vodovodní baterie

Krásná koupelna bude Vaší radostí.

Jak vybrat vodovodní baterii

Kape vám v koupelně kohoutek, ale nové těsnění nepomáhá a částky na výpisu od vodohospodářské společnosti se zvyšují? Je nejvyšší čas na novou vodovodní baterii. Ta je nedílnou součástí umyvadla, dřezu, vany, sprchového koutu, ale i bidetu. Bez ní bychom se neumyli. Leda tak v lavoru s vodou z řeky, a to je už hodně dávná historie. Dnes si můžeme dovolit dokonce i teplou vodu díky bojleru.

Plánujete-li rekonstrukci či snad novou koupelnu, jsme tu pro vás s naším rádcem a tipy na správnou a přitom elegantní vodovodní baterii. V dnešním příspěvku vám představíme jednotlivé typy vodovodních baterií, podíváme se i na druhy umístění, ovládání, ale i celkový design. V neposlední řadě opět nabídneme cenový přehled.

Typy vodovodních baterií

Ještě než vkročíte do obchodu, je potřeba vědět, kam vodovodní baterii budete umisťovat a jakou bude plnit funkci. Na trhu je a s největší pravděpodobností nadále ještě bude 5 druhů. Vybírat můžete z baterií, které jsou upravené jen na jeden přívod vody, či tradiční, na přívod teplé i studené vody.

Vanová
Grohe Eurocube 19896000 19896
 • Dřezová baterie: Baterie určená do kuchyně. Nejčastěji bývá i s výsuvnou sprchou, aby mytí nádobí či omývání ovoce a zeleniny, bylo co nejvíce pohodlné.
 • Umyvadlová baterie: Je praktickým, ale i designovým kouskem, který oživí vaši koupelnu.
 • Vanová baterie: Nejčastěji v kombinaci se sprchou. V ideálním případě pořiďte baterie ze stejné série, ať ladí s umyvadlem.
 • Sprchová baterie: Kam jinam patří, než do sprchového koutu. Součástí baterie je i sprchová hlavice či panel s regulací teploty.
 • Bidetová baterie: Speciální druh vodovodní baterie, určené pro pravidelnou hygienu po použití toalety. Na takovou baterii lze ještě dokoupit různé druhy příslušenství pro ještě příjemnější pocit.

Výrobní materiál

Na výrobním materiálu velmi záleží. Obloukem se vyhněte nejlevnějším typům, které jsou při sebemenší oděrce náchylnější ke korozi a takové baterie vám díky rzi mohou poškodit i povrch sanitárního nábytku. Nezáleží ovšem jen na vzhledu, ale i na tělu baterie, tzv. kartuši. To je ovládací prvek, ve kterém se mísí studená a teplá voda, a zavírá a otevírá vodu, pomocí destiček, které pro kvalitní průtok musí být dokonale hladké a pevně k sobě přiléhat.

Kartuše určuje také kvalitu a životnost baterie. Jasným ukazatelem je materiál, z kterého jsou vyrobené již zmíněné destičky. U levných typů to bývá plast, jenž není dlouhodobě schopen odolávat tlaku vody či vodnímu kameni. Možná proto, vám kohoutek stále kape. Dražší modely mají destičky keramické. Ty dokáží posloužit několik let. ¨

Dřezová
Jika Lyra H3512710043001

Víte, že…?

Kartuše má rovněž velký vliv na hlasitost baterie. Nejběžnější průměr je 35 mm, ale dodávají se i šíře 40 mm, kde je menší odpor vody a proto nejsou vůbec slyšet.

Vodovodní baterie bývají nejčastěji vyráběny z kovu, speciálně z broušeného chromu, nerezu, ale i mosazu. Výhodou broušeného chromu je jeho vysoká odolnost proti škrábání, ale i korozi. Nejvíce oceníte to, že na něm nejsou vidět otisky prstů. Nerez je levný a snadno se udržuje. Mosaz je díky obsahu mědi dražší variantou, ale horší údržbou.
Pokud se o takové baterie pravidelně nepečuje, začnou se na nich tvořit černozelené skvrny, zvané měděnky.

Ovládání baterie

Správným ovládáním baterie docílíte vhodně nastavenou teplotu. Čím rychleji ji nastavíte, tím více peněz ušetříte.

S elektrickým ohřevem
HomeLife WALL TERMO QUICK SDR-11C-3

Kohoutková baterie

Je vhodná pro napouštění velkého množství vody, kde není třeba ladit teplotu. Protože právě díky nastavení optimální teploty se zvyšuje spotřeba až o 40 %. Nicméně i přes tuto nevýhodu jsou oblíbené, zejména pro milovníky retro designu. Jejich nevýhodou je, že se špatně dotahují.

Páková baterie

Lze ji využít u všech druhů sanitární keramiky, proto se považuje za univerzální baterii. Hravě jednou rukou nastavíte požadovanou teplotu. Dobu mezi studenou vodou a vámi přijatelnou určuje způsob ohřevu vodu, ať už je to bojler či plynový kotel. Páka má taky různé tvary, od klasických lehce uchopitelných, až po velké, které se používají v nemocnicích.

Termostatická baterie

Díky termostatické baterii už nepřijde žádná voda nazmar. Teplotu vody si nastavíte předem za pomocí termostatu. Ten pak namíchá správný ohřev a voda, která vytéká, odpovídá nastavené teplotě. Základní teplotní poloha odpovídá 38 °C. Úspora vody je až 50 %. Aby termostatická baterie stále plnila svou funkci, doporučuje se měnit ji zhruba po 2 letech.

Bydetová
Slezák-Rav SEINA SE947/1CMAT

Toto provedení oceníte zejména v domácnosti s malými dětmi. Lze pro ně nastavit jednoduchou pojistku, kterou dospělí při použití baterie jednoduše vypne, avšak dětské ručičky si s ní neporadí. Díky ní tak zabráníte nechtěnému opaření.

Bezdotyková baterie

Nenajdete zde žádnou páku ani kohoutky. Automaticky se pustí na základě pohybu vašich rukou u spodní části baterie. Tam je zabudovaný paprsek, který pohyb rozpozná. Teplota vody a tlak jsou předem nastaveny. Jejich velkou výhodou je okamžité použití, aniž byste se museli dotknout baterie. Proto se nejčastěji používají ve veřejných prostorách. Nevýhodou ovšem může být velké plýtvání vody, pokud je špatně nastavený čas průtoku.

Ukotvení baterie

Nezáleží jen na vzhledu a materiálu baterie, ale i na způsobu uchycení. Předem si rozmyslete, kam budete instalovat vodovodní baterii. Ta ovšem musí vždy korespondovat s vaším sanitárním vybavením.

Umyvadlová
Ideal Standard Attitude A6043AA
 • Stojánková vodovodní baterie: Jde o nejběžnější typ použité baterie. Umisťují se na okraje van, umyvadel a bidetů. Zejména v tomto případě musíte mít takový koupelnový nábytek, který je na to již uzpůsoben. To znamená, že má pro baterii připraven otvor.
 • Nástěnná vodovodní baterie: Montuje se do stěny nad sanitu. Nejčastěji se s ní setkáte u van či sprchových koutů. V kuchyni u dřezu by takové provedení bylo nepraktické, jelikož v některých moderních domácnostech je v blízkosti něj umístěno okno, nebo je třeba vyříznout otvory v obkladové desce mezi horními a dolními skříňkami. Ale umístění je zcela ve vaší moci, aneb každému dle jeho gusta.
 • Podomítkové vodovodní baterie: Na pohled jsou jednoduché a působí minimalistickým dojmem, který je v dnešní době velmi oblíbený nejen v domácnosti. Nicméně vyžaduje nadstandardní úpravu zdi, pokud není pro uchycení dostatečné silná. Baterie je vybavena plastovým boxem, který ji uvnitř zdi chrání a navrch se pak montuje pohledová, nejčastěji chromová část.

Správná rozteč

Rozteč je jednoduše řečeno vzdálenost mezi dvěma přívody vody. A tu je nutné znát ještě před koupí baterie. Tento parametr sledujeme u nástěnné vodovodní baterie, zejména při rekonstrukci. Protože v dnešní době je méně obvyklá rozteč 100 mm, nicméně v minulosti se hojně používala. Dnes se spíše setkáte s roztečí 150 mm. Jestliže se vám však z tohoto odstavce jen roztočila hlava a stále tápete jak změřit rozteč, nebojte se vzít s sebou do obchodu původní baterii.

Úspora vody

Tento parametr může ve vašem rozhodování hrát také velkou roli, proto jsme pro vás připravili tabulku s úsporami u jednotlivých druhů baterií.

S elektrickým ohřevem
HomeLife WALL DIGITERM FLEXI SDR-10C-3
Typ vodovodní baterie Úspora vody
Kohoutková baterie 0 %
Páková baterie 30-40 %
Bezdotyková baterie 60 %
Termostatická baterie 50 %

Víte, že…?

Vodu můžete šetřit i díky zabudovaným či přídavným perlátorům, které mísí vodu se vzduchem, a přitom dokáží zachovat dostatečný proud. Úspora vody se pak pohybuje v rozmezí 40-50 %.

Nejznámější značky

Zastáváte-li názor, že všechny výrobky jsou stejné a že jediný rozdíl je pouze značka, která zvyšuje cenu, změňte názor. V případě značkových vodovodních baterií si opravdu zaplatíte za kvalitu. Investované peníze vám zajistí dlouhou životnost. Pokud byste totiž zvolili levnou baterii, ušetřené peníze byste utratili za vodné a stočné.

 • Grohe: Přední světový výrobce sanitárního nábytku s dlouholetou tradicí. Na trhu s vodovodními bateriemi má největší zastoupení.
 • Ravak: Zeleného žabáka, který jeden čas ovládl televizní reklamy z koupelného prostředí, není třeba nadále představovat. Jen bychom rádi doplnili, že se jedná o českou rodinnou společnost.
 • HomeLife: Mimo ostatního spotřebního zboží se zaměřují i na výrobu vodovodních baterií do domácnosti.
 • VIKING: Jednoduché provedení, ale kvalita na vysoké úrovni. Tak vypadají produkty o této značky.

Cena

Cenu ovlivňuje několik vstupních parametrů, které jsme vám dnes představili. Bude vždy záležet na typu, tvaru, způsobu ovládání a umístění, ale hlavně značce. Ačkoli pojem vodovodní baterie je velmi obsáhlý a skýtá několik druhů využití, pokusíme se vám v následujícím přehledu představit to nejzákladnější.

Cena do 1 999 Kč

V prví cenové kategorii, kterou vám dnes ukážeme, narazíte na levné produkty s plastovou kartuší o šíří 35 mm. Jedná se o vodovodní baterie s fixním stojánkem určené pro umyvadla a bidety, a nástěnné baterie pro vany a sprchové kouty.

Cena od 2 000 do 4 999 Kč

Střední rozmezí přináší levné bezdotykové a termostatické vodovodní baterie pro umyvadla či dřezy, díky vysokému stojánku. Velké zastoupení mají i kohoutkové retro baterie v několika barevných provedených, ačkoli výrobním materiálem je stále chrom. Barevné provedení je u klasických umyvadlových a dřezových pákových typů, ale zde vede černá metalická barva. Baterie se stojánkem mají otočné rameno pro lepší manipulaci.

Cena od 5 000 Kč

Na řadu přichází podomítkové vodovodní baterie, které mají své místo v některých moderních domech. Ale i kvalitní volně stojící baterie od renomovaných značek s ojedinělým designem. Šíře kartuše se pohybuje kolem 46 mm.

Cena vodovodní baterie, se může vyšplhat až na několik desítek korun. Taková baterie může připomínat sloup, na kterém je umístěno jak ovládání, tak i sprchová hlavice. Jedná se spíše o designový výstřelek, nicméně díky kvalitnímu výrobnímu materiálu už je to pořádný kus kovu.

Jméno
Vanová
Dřezová
S elektrickým ohřevem
Bydetová
Umyvadlová
S elektrickým ohřevem
Image
Produkt
Grohe Eurocube 19896000 19896
Jika Lyra H3512710043001
HomeLife WALL TERMO QUICK SDR-11C-3
Slezák-Rav SEINA SE947/1CMAT
Ideal Standard Attitude A6043AA
HomeLife WALL DIGITERM FLEXI SDR-10C-3
Materiál
chrom
chrom
plast
chrom
chrom
plast
Ovládání
pákové
pákové
pákové
pákové
pákové
pákové
Umístění
podomítkové
stojánkové
nástěnné
podomítkové
stojánkové
nástěnné
Cena ca. 3 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 100 CZK ca. 3 900 CZK ca. 11 300 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena