Nejlepší voliéry pro andulky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ferplast Piano 6 87 x 46,5 x 70 cm
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat voliéru pro andulky

  • Voliéra je de facto prostornější klec, která andulkám nabízí dostatek místa na různé aktivity včetně létání. Rozměr voliéry je tedy nejdůležitější parametr, při jejím výběru.
  • Velmi důležitou částí je také dno. Jeho řešení má zásadní vliv na to, jak snadná bude údržba klece.
  • Každá voliéra by měla být adekvátně vybavená. Základ tvoří bidla, misky na krmení a vodu, sépiová kost, ale také např. hračky.

Voliéra pro andulky - náš výběr

Ferplast Piano 6 87 x 46,5 x 70 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Ptáčí klec poskytuje prostor pro ubytování a péči o ptáky. Hlavní technické vlastnosti zahrnují rozměry, materiál, mřížovou strukturu a vybavení klece (např. bidýlka, krmítka). Při výběru klece je třeba zvážit druh ptáka, jeho velikost, potřeby a požadavky na prostor a bezpečnost.
Zobrazit méně

Dřevěné voliéry pro andulky

Kerbl Voliéra 82 x 67 x 151 cm
Výrobce: Kerbl
Druh: voliéry
Zobrazit více
Voliéra Kerbl o rozměrech 82 x 67 x 151 cm je vyrobena z masivního dřeva s bílým ochranným nátěrem. Mříže mají průměr 2 mm a rozteč 15 mm. Je vybavena zásuvkou pro snadnou výměnu podestýlky a dvěma uzamykatelnými dveřmi. Součástí jsou také krmítko a 4 bidélka.
Zobrazit méně
Ferplast Wilma 83 x 67 x 158,5 cm
Výrobce: Ferplast
Druh: voliéry
Zobrazit více
Ferplast Wilma je klec pro ptáky, konkrétně andulky, s rozměry 83x67x158,5 cm. Vyrobeno z borovicového dřeva s certifikací FSC™, ošetřeno speciální barvou. Klec je opatřena lakovaným kovovým pletivem a dvěma dveřmi. Obsahuje vyjímatelný sběr nečistot a čtyři kola pro manipulaci. Příslušenství zahrnuje 2 žlaby, 2 láhve na vodu a 5 bidel.
Zobrazit méně
DUVO+ Citadel 70 x 70 x 151 cm
Výrobce: DUVO+
Druh: voliéry
Zobrazit více
Voliéra DUVO+ Citadel o rozměrech 70 x 70 x 151 cm je určena pro chov malých ptáků. Disponuje dvěma velkými dveřmi v přední části, malým otvorem na straně a dvěma bidly. Pro snadné čištění je vybavena posuvnou kovovou plošinou. Jeden nátěr laku zlepšuje životnost, další laky se doporučují.
Zobrazit méně

Kovové voliéry pro andulky

Zobrazit kompletní nabídku Voliéra pro andulky

Jak vybrat voliéru pro andulky

Klec nebo voliéra

Mezi těmito pojmy je pouze relativní rozdíl zvláště pokud se vybírá mezi velkou klecí a malou voliérou. Uvádí se, že klec by měla mít vnitřní objem v rozmezí 0,1 až 0,25 m3 případně více. U voliér je minimální objem 0,3 m3 a lze volit z variant vhodných do interiéru i exteriéru.

TypKladyZápory
KlecVhodná pro andulky jakožto malé papouškyPoskytuje málo prostoru pro aktivity papoušků
 Nízká váha 
 Snadno přenositelná 
 Vhodná i do malých bytů 
 Nižší pořizovací cena 
VoliéraDostatek prostoru i pro více andulekNáročnější na prostor
 Respektuje vyšší aktivitu ptactvaVyšší pořizovací cena
 Zpravidla kvalitnější zpracování než u klasických klecí 
Andulky v kleci

Voliéry poskytnou dostatek pohybu i pro více andulek, iStock / Andree_Nery

Nejdůležitější je velikost

Při volbě velikosti je třeba být velkorysý. Čím větší bude, tím samozřejmě lépe. Obecně je třeba zvážit dva základní údaje a to:

  • Velikost papouška
  • Počet papoušků, které budou obývat daný prostor
  • Aktivita papoušků – andulky patří mezi aktivnější druhy

Co se konkrétních rozměrů týká, existují různá doporučení. Prostor by měl být ideálně alespoň pětkrát větší než samotný papoušek. Pro andulky se pak uvádí volit klec nebo voliéru s minimální délkou 1 až 1,5 metru a výškou alespoň 80 cm. Velikost je třeba přizpůsobit také tomu, jestli bude umístěna v interiéru nebo exteriéru. Interiérové klece mají zpravidla velikost větších klecí. Venkovní modely mohou být ještě prostornější.

Víte, že…?

Voliéra pro andulky
Ferplast Piano 6 87 x 46,5 x 70 cm

Andulky jsou velmi aktivní papoušci, která rádi létají, mají-li k tomu dostatek prostoru. Obecně se nedoporučují klece ani voliéry kulatého tvaru, protože andulky létají vodorovně.

Andulky v kleci

Pozornost věnujte způsobu čištění voliéry, iStock / Murilo Gualda

Dno voliéry

To, jakým způsobem bude řešeno dno voliéry, ovlivní její údržbu. Zejména u interiérových voliér je třeba si ověřit, jakým způsobem je připevněná spodní miska, která se při čištění z klece vyjímá. U plastových svorek hrozí častěji, že se během manipulace polámou.
Velké venkovní voliéry se velmi často prodávají bez spodní části. V tomto případě se často volí podezdívka. Přístup při údržbě klece pak může být problematičtější. Pokud se nejedná o voliéru, do které lze přímo vstoupit, je třeba si ověřit, jestli bude přístup k vyčištění celé spodní části dostatečný.
Dno je dále možné vyplnit pískem pro ptáky, který mimo jiné obsahuje vápno nebo mušlový štěrk. Obojí absorbuje a dezinfikuje ptačí trus. Navíc obsahuje i důležité minerály.

Víte, že…?

Voliéry jsou velmi oblíbené řešení zejména v různých parcích, zámeckých nebo zoologických zahradách. Chovají se v nich nejen papoušci, ale i další ptactvo např. dravci, bažanti, křepelky atd.

Možné vybavení voliéry

Dřevěné voliéry pro andulky
Kerbl Voliéra 82 x 67 x 151 cm

V první řadě je třeba říct, že voliéra by neměla být přeplácaná. *Přemíra hraček a jiných doplňků ubírá andulkám místo pro volný pohyb. Nicméně základní vybavení je nutné a patří sem zejména následující položky.

Andulky v kleci

Voliéru můžete doplnit různým příslušenstvím, iStock / Arif Wihananto

Bidla na sezení

Nejméně vhodná jsou bidýlka z umělé hmoty. Lepší je volit přírodní materiály o průměru alespoň 1 cm. Doporučuje se do klece umístit několik bidel o různém průměru. Ideální jsou také větvičky nejedovatých stromů a keřů, které andulky rády olupují, ale také si na nich brousí drápky. Variantou klasických bidýlek mohou být také tvrdá lana.

Krmítka

Krmítka patří mezi základní vybavení každé klece nebo voliéry. Doporučuje se jejich umístění v horní části voliéry a to z praktických důvodů, aby do nich nezapadal trus ptáků. Množství krmítek je nutné přizpůsobit množství andulek, které budou daný prostor společně obývat. Nesmí chybět ani napáječka nebo miska s vodou, která by měla být vždy čerstvá.

Broušení zobáků

Kovové voliéry pro andulky
Goleto Voliéra kovová 81 x 58 x 174 cm

Obrušování zobáků je pro papoušky velmi důležité, aby si zachovaly správný tvar. Slouží k němu zejména sépiová kost nebo brusné kameny. Připevňují se přímo na klec nebo se volně pokládají do jejího prostoru. Díky nim získají andulky také dostatek vápníku.

Další vybavení

Pro zpestření dne a rozšíření ptačích aktivit slouží např.:

  • Koupelna – může mít podobu mělké misky s vodou; andulky se velmi rády koupou
  • Hračky – andulky patří mezi velmi hravé papoušky; klec je možné vybavit zvonečky, zrcadélky, houpačkami, žebříky apod.
  • Budka – je důležitá zejména pokud je v plánu rozšiřovat chov

Otázky a odpovědi

Jak vybrat voliéru pro andulky?

Při výběru je třeba zohlednit umístění, tedy jestli bude v interiéru nebo exteriéru. Tomu pak lze přizpůsobit velikost klece. U velikosti pak platí čím větší tím lepší. Řešení dna voliéry má poměrně velký vliv na čištění klece.

Je možné poznat, že velikost voliéry není dostatečná?

Pokud je pták držený v malém prostoru může být podrážděný. To se projevuje hlasitým křikem nebo např. vytrháváním pírek. Dlouhodobý pobyt v nevyhovujících podmínkách může mít zásadní a trvalý dopad na psychiku ptáčka.
Zobrazit kompletní nabídku Voliéra pro andulky