Nejlepší vrtáky do země 2023 a jak vybrat

Zemní vrták i jamkovač.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Fiskars 1000640 QuikDrill L F134730
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vrták do země?

Zemní vrtáky se využívají při hloubení jam, pro uchycení patek pro základ pergoly a v neposlední řadě si je oblíbili i vášniví zahradníci.

Vrták do země - náš výběr

Ruční vrtáky do země

Elektrické vrtáky do země

Motorové vrtáky do země

Zobrazit kompletní nabídku vrtáků do země

Jak vybrat vrták do země?

Zemní vrtáky se využívají při hloubení jam, pro uchycení patek pro základ pergoly a v neposlední řadě si je oblíbili i vášniví zahradníci.

  • Vrták do země najdete někdy i pod názvem půdní vrták, zemní vrták nebo jamkovač.
  • Koupit můžete ruční, elektrický i benzínový vrták.
  • Vrták může obsluhovat 1 nebo 2 osoby.
  • S nabídkou náhradních dílů se seznamte především u benzinových vrtáků. Jejich motory vyžadují pravidelnou údržbu a najdete v nich spotřební součástky jako zapalovací svíčky nebo cívky pro startování.

Pohon

Oproti klasickým vrtačkám nabízejí vrtáky do země silnější převod. Jejich převodovka je srovnatelná například s elektrickým míchadlem, díky čemuž snese větší nápor. Ne každý vrták vám ale práci usnadní a někdy se při práci s ním i zapotíte. V obchodech najdete tři typy pohonů vrtáků.

Ruční

Začneme u toho nejnáročnějšího. Pokud sáhnete po ručním vrtáku, veškerá námaha je na vás. Jejich konstrukce je vyrobená z kvalitní a většinou poměrně těžké oceli a při hloubení jam se často zapotíte. Odvděčí se vám ale nulovou údržbou, po práci vrták očistíte od zeminy a uložíte ho do garáže nebo zahradního domku. Hodí se také při hloubení ve více kamenité půdě, kde převodovky jiných vrtáků selhávají.

Žena pracuje s ručním vrtákem

Na zahradě si vystačíte i s ručním vrtákem, iStock / Animaflora

Elektrický

Vrták do země
Fiskars 1000640 QuikDrill L F134730

Elektrické půdní vrtáky patří mezi méně časté, ale někteří výrobci je nabízejí i u nás. Jedná se o mezistupeň mezi ručním a benzinovým vrtákem. Stroj nabízí vyšší výkon, ale kvůli nižším převodům se hodí spíše do jemné půdy. Zároveň také počítejte s nutností neustálého přívodu elektřiny. Většinou se vyrábějí z méně kvalitních materiálů, díky čemuž jsou levnější než benzinové vrtáky.

Benzinový

Motorové vrtáky najdete ve výbavě zahradníků, stavařů i lesních dělníků. Kvalitní převodovka s vysokým výkonem zaručí dobře odvedenou práci s minimem námahy. Benzinové vrtáky disponují kvalitní převodovkou, ale stejně jako u elektrických nepočítejte, že si poradí s výrazně kamenitou půdou. Jejich motor navíc vyžaduje pravidelnou údržbu podobně jako další stroje se spalovacím motorem.

 VyužitíVýhodyNevýhody
Ruční vrtákV kamenitých půdách, drobné úpravy na zahraděNízká cena, nulová údržbaNáročná ruční práce, je těžký
Elektrický vrtákJemné půdyNízká hmotnost, nenáročná údržbaNutnost elektřiny
Benzinový vrtákStředně kamenité půdy, náročné práce, stavebnictvíVysoký výkon, rychlá práce, široký výběrNáročná údržba

Obsluha

Některé ruční i benzinové vrtáky vyžadují poměrně složitou obsluhu více osob. To ale nemusí být nutně na škodu, protože díky tomu vrták disponuje vyšším výkonem a méně namáhavou prací.

Jedna osoba

Ruční vrtáky do země
Fiskars 1000638 QuikDrill M 134720

Vrtáky pro jednu osobu patří k tradičnímu nářadí, které najdete v běžných hobby marketech. Patří k nižší a střední výkonové třídě a s jeho obsluhou si snadno poradí pouze jedna osoba. Práce s nimi nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti a zvládne ji i laik.

Muž s benzínovým vrtákem

Méně výkonné stroje může obsluhovat jedna osoba, iStock / Qwart

Dvě osoby

Benzinové zemní vrtáky pro dvě osoby disponují vysokým výkonem a při práci s nimi si s jedním párem rukou nevystačíte. Jeden člověk ho při práci zkrátka neudrží. Vedle toho ale najdete i ruční vrtáky a jamkovače se širokými a dlouhými vrtáky. Při jejich plném nasazení budete pravděpodobně potřebovat také pomoc druhé osoby.

Víte, že…?

Při obsluze vrtáku do země nezapomínejte na dodržování základní bezpečnosti. Při práci by vám neměly chybět pracovní rukavice a bezpečná obuv.

Náhradní díly

Elektrické vrtáky do země
TEXAS EA 1200

S nabídkou náhradních dílů se seznamte především u benzinových vrtáků. Jejich motory vyžadují pravidelnou údržbu a najdete v nich spotřební součástky jako zapalovací svíčky nebo cívky pro startování. Před nákupem si tak u prodejce ověřte, že náhradní díly jsou k nim jsou v České republice běžně dostupné.

Víte, že…?

U vybavení vrtáků se také zaměřte na prvky, které vám usnadní práci. Mezi ně patří například ergonomické a protiskluzové rukojeti. Benzinové vrtáky by měly mít i bezpečnostní pojistku, která vrták vypne při ztrátě kontroly obsluhy.

Shrnutí

Zemní vrták se skládá ze dvou částí – jamkovač a samotného vrtáku. O jamkovačích jsme si popsali výše. Hlavní roli při práci ale hraje vrták a tak jeho výběr nepodceňte. Jeho výměna například v případě prasknutí se vám totiž prodraží.
Při výběru vrtáku věnujte kromě materiálu pozornost i šířce a délce. Tu volte vždy o něco větší než vrtaný otvor. V případě přesahu zbytek jamky zasypete zeminou nebo stavební hmotou. Pozornost ale věnujte také kvalitě oceli, ze které je vrták vyrobený. Určitě se vyhněte měkkým slitinám hliníku a podobných materiálů.

Detailní pohled na vrták v zemi

Hydraulic drill used to break up a reinforced concrete base in a field, iStock /

Cena

Motorové vrtáky do země
Kraft & Dele KD174

Zemní vrták seženete od několika stovek až po desítky tisíc. Cena se odvíjí od jejich zpracování, pohonu a také kvality výrobce.

  • do 1 000 Kč – zemní vrtáky s ručním pohonem
  • 3 000 – 5 000 Kč – elektrické půdní vrtáky a benzinové vrtáky s nižším výkonem
  • 5 000 a více – profesionální zemní vrtáky pro náročné využití, vrtáky od renomovaných výrobců

Značky

Mezi zavedené výrobce zemních vrtáků patří původně český výrobce PROMA, který na svoje zboží nabízí i nadstandardní záruku a dobrou dostupnost náhradních dílů. Dalším oblíbenou značkou je výrobce zahradního nářadí Scheppach. Elektrické vrtáky seženete například od výrobce DEMA. Pokud sháníte ruční vrták, hledejte značky Güde nebo BTD.

Otázky a odpovědi

K čemu je půdní vrták?

Půdní vrták najde své využití takřka na každé zahradě. Slouží totiž hned k několika účelům. Například jím lze provzdušňovat půdu, vytvářet jamky pro sázení cibulovité zeleniny a s většími nástavci lze samozřejmě hloubit i větší díry, například pro základy při stavbě pergol a dalších zahradních domků. Při výběru půdního vrtáku vás nesmí zastavit to, že jej můžete objevit pod různými jmény. Může jít například o jamkovač, nebo zemní vrták.

Jaké typy půdních vrtáků v obchodech najdete?

V běžných hobby marketech naleznete především ruční půdní vrtáky a také nově elektrické půdní vrtáky. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po benzínových vrtácích, které mají vyšší výkon a náročnější práce je s nimi snadnější.
Zobrazit kompletní nabídku vrtáků do země