Vrták do země

Zemní vrták i jamkovač.

ca. 4 900 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 22 600 CZK
ca. 5 100 CZK

Jak vybrat vrták do země?

Zemní vrtáky se využívají při hloubení jam, pro uchycení patek pro základ pergoly a v neposlední řadě si je oblíbili i vášniví zahradníci.

  • Vrták do země najdete někdy i pod názvem půdní vrták, zemní vrták nebo jamkovač.
  • Koupit můžete ruční, elektrický i benzínový vrták.
  • Vrták může obsluhovat 1 nebo 2 osoby.
  • S nabídkou náhradních dílů se seznamte především u benzinových vrtáků. Jejich motory vyžadují pravidelnou údržbu a najdete v nich spotřební součástky jako zapalovací svíčky nebo cívky pro startování.

Pohon

Oproti klasickým vrtačkám nabízejí vrtáky do země silnější převod. Jejich převodovka je srovnatelná například s elektrickým míchadlem, díky čemuž snese větší nápor. Ne každý vrták vám ale práci usnadní a někdy se při práci s ním i zapotíte. V obchodech najdete tři typy pohonů vrtáků.

Na zahradu i do lesa
Güde GE 2200 94139

Ruční

Začneme u toho nejnáročnějšího. Pokud sáhnete po ručním vrtáku, veškerá námaha je na vás. Jejich konstrukce je vyrobená z kvalitní a většinou poměrně těžké oceli a při hloubení jam se často zapotíte. Odvděčí se vám ale nulovou údržbou, po práci vrták očistíte od zeminy a uložíte ho do garáže nebo zahradního domku. Hodí se také při hloubení ve více kamenité půdě, kde převodovky jiných vrtáků selhávají.

Elektrický

Elektrické půdní vrtáky patří mezi méně časté, ale někteří výrobci je nabízejí i u nás. Jedná se o mezistupeň mezi ručním a benzinovým vrtákem. Stroj nabízí vyšší výkon, ale kvůli nižším převodům se hodí spíše do jemné půdy. Zároveň také počítejte s nutností neustálého přívodu elektřiny. Většinou se vyrábějí z méně kvalitních materiálů, díky čemuž jsou levnější než benzinové vrtáky.

Benzinový

Motorové vrtáky najdete ve výbavě zahradníků, stavařů i lesních dělníků. Kvalitní převodovka s vysokým výkonem zaručí dobře odvedenou práci s minimem námahy. Benzinové vrtáky disponují kvalitní převodovkou, ale stejně jako u elektrických nepočítejte, že si poradí s výrazně kamenitou půdou. Jejich motor navíc vyžaduje pravidelnou údržbu podobně jako další stroje se spalovacím motorem.

Benzínový
Hecht 52
  Využití Výhody Nevýhody
Ruční vrták V kamenitých půdách, drobné úpravy na zahradě Nízká cena, nulová údržba Náročná ruční práce, je těžký
Elektrický vrták Jemné půdy Nízká hmotnost, nenáročná údržba Nutnost elektřiny
Benzinový vrták Středně kamenité půdy, náročné práce, stavebnictví Vysoký výkon, rychlá práce, široký výběr Náročná údržba

Obsluha

Některé ruční i benzinové vrtáky vyžadují poměrně složitou obsluhu více osob. To ale nemusí být nutně na škodu, protože díky tomu vrták disponuje vyšším výkonem a méně namáhavou prací.

Jedna osoba

Vrtáky pro jednu osobu patří k tradičnímu nářadí, které najdete v běžných hobby marketech. Patří k nižší a střední výkonové třídě a s jeho obsluhou si snadno poradí pouze jedna osoba. Práce s nimi nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti a zvládne ji i laik.

Dvě osoby

Benzinové zemní vrtáky pro dvě osoby disponují vysokým výkonem a při práci s nimi si s jedním párem rukou nevystačíte. Jeden člověk ho při práci zkrátka neudrží. Vedle toho ale najdete i ruční vrtáky a jamkovače se širokými a dlouhými vrtáky. Při jejich plném nasazení budete pravděpodobně potřebovat také pomoc druhé osoby.

Ruční
Fiskars 1000636 QuikDrill S 134710

Víte, že…?

Při obsluze vrtáku do země nezapomínejte na dodržování základní bezpečnosti. Při práci by vám neměly chybět pracovní rukavice a bezpečná obuv.

Náhradní díly

S nabídkou náhradních dílů se seznamte především u benzinových vrtáků. Jejich motory vyžadují pravidelnou údržbu a najdete v nich spotřební součástky jako zapalovací svíčky nebo cívky pro startování. Před nákupem si tak u prodejce ověřte, že náhradní díly jsou k nim jsou v České republice běžně dostupné.

Víte, že…?

U vybavení vrtáků se také zaměřte na prvky, které vám usnadní práci. Mezi ně patří například ergonomické a protiskluzové rukojeti. Benzinové vrtáky by měly mít i bezpečnostní pojistku, která vrták vypne při ztrátě kontroly obsluhy.

Antivibrační
Zipper ZI-ELB70

Shrnutí

Zemní vrták se skládá ze dvou částí – jamkovač a samotného vrtáku. O jamkovačích jsme si popsali výše. Hlavní roli při práci ale hraje vrták a tak jeho výběr nepodceňte. Jeho výměna například v případě prasknutí se vám totiž prodraží.
Při výběru vrtáku věnujte kromě materiálu pozornost i šířce a délce. Tu volte vždy o něco větší než vrtaný otvor. V případě přesahu zbytek jamky zasypete zeminou nebo stavební hmotou. Pozornost ale věnujte také kvalitě oceli, ze které je vrták vyrobený. Určitě se vyhněte měkkým slitinám hliníku a podobných materiálů.

Cena

Zemní vrták seženete od několika stovek až po desítky tisíc. Cena se odvíjí od jejich zpracování, pohonu a také kvality výrobce.

  • do 1 000 Kč – zemní vrtáky s ručním pohonem
  • 3 000 – 5 000 Kč – elektrické půdní vrtáky a benzinové vrtáky s nižším výkonem
  • 5 000 a více – profesionální zemní vrtáky pro náročné využití, vrtáky od renomovaných výrobců
Jamkovač
STIHL BT 131

Značky

Mezi zavedené výrobce zemních vrtáků patří původně český výrobce PROMA, který na svoje zboží nabízí i nadstandardní záruku a dobrou dostupnost náhradních dílů. Dalším oblíbenou značkou je výrobce zahradního nářadí Scheppach. Elektrické vrtáky seženete například od výrobce DEMA. Pokud sháníte ruční vrták, hledejte značky Güde nebo BTD.

Otázky a odpovědi

K čemu je půdní vrták?

Půdní vrták najde své využití takřka na každé zahradě. Slouží totiž hned k několika účelům. Například jím lze provzdušňovat půdu, vytvářet jamky pro sázení cibulovité zeleniny a s většími nástavci lze samozřejmě hloubit i větší díry, například pro základy při stavbě pergol a dalších zahradních domků. Při výběru půdního vrtáku vás nesmí zastavit to, že jej můžete objevit pod různými jmény. Může jít například o jamkovač, nebo zemní vrták.

Jaké typy půdních vrtáků v obchodech najdete?

V běžných hobby marketech naleznete především ruční půdní vrtáky a také nově elektrické půdní vrtáky. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po benzínových vrtácích, které mají vyšší výkon a náročnější práce je s nimi snadnější.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na zahradu i do lesa
Benzínový
Ruční
Antivibrační
Jamkovač
Na chatu
Image
Produkt
Güde GE 2200 94139
Hecht 52
Fiskars 1000636 QuikDrill S 134710
Zipper ZI-ELB70
STIHL BT 131
Proma PGV-520
Hmotnost
20.4 kg
13 kg
2.13 kg
8.5 kg
10 kg
13.8 kg
Typ
motorové
motorové
ruční
ruční
motorové
motorové
Délka
1100 mm
800 mm
Cena ca. 4 900 CZK ca. 5 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 4 900 CZK ca. 22 600 CZK ca. 5 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.