Vyhřívané ponožky

Užijte si sportování v zimě na sto procent.

ca. 1 500 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 6 500 CZK

Jak vybrat vyhřívané ponožky

Při zimních sportech či jakémkoliv jiném pohybu v chladném počasí se tělo prokrvuje, čímž vám není zima. Ale u nohou to je bohužel horší. Ty se sami zahřívají málo, proto pokud chcete mít nohy v teple, musíte tomu pomoci. Poslední dobou jsou totiž velmi oblíbené vyhřívané ponožky. Ale ne všechny produkty jsou spolehlivé. Přečtěte si následující rady, ať víte, co od nich můžete očekávat a jak si je vybrat.

Princip vyhřívaných ponožek

Vyhřívané ponožky fungují na základě topného tělesa, jenž je napojené na bateriové pouzdro. To nemusí být připevněné přímo na ponožkách, ale můžete ho upevnit pomocí speciální pásky na kotník, na lem boty či vložit do kapsy. Záleží pak na zakoupeném modelu vyhřívaných ponožek.

Propojení obou části je za pomoci velmi tenkého kabelu, který můžete kdykoliv odpojit a naopak připojit. Nejčastěji jde o kabel s USB konektorem.

Ilwy Vyhřívané ponožky 47V 2400mAh nabíjecí
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Bateriové sety

Baterie, které se starají o teplo ve vyhřívaných ponožkách, lze rozdělit na 3 druhy, které uvádíme od těch obyčejných až po ty spolehlivé.

Typ baterie Vlastnosti
Bateriový set pro vkládání tužkových baterií Ze všech typů je tento nejtěžší. Navíc, počítejte s tím, že budete muset baterie velmi často měnit a velkého výkon od nich také nedočkáte. Každá ponožka potřebuje dvě tužkové baterie typu AA.
Akumulátor Ni-Mh: Slabý, ale přesto uspokojivý akumulátor do chladné zimy.
Akumulátor Li-Ion: Zatím nejvýkonnější akumulátor, který se nemusíte bát použít ani v extrémních podmínkách.

Nabíjení

Jak jste si mohli přečíst výše, u základního modelu bateriových setů se používají tužkové baterie. Ty můžete zvolit buď jednorázové, ale počítejte s jejich vysokou spotřebou, nebo nabíjecí.

Akumulátory nabijete a energie se drží v nich. Nejčastěji se nabíjí za pomoci USB kabelu buď z počítače, powerbanky a v případě, že to výrobci dovolují, tak i přímo z elektrické sítě za pomoci správného adaptéru.

Sidas Vyhřívané ponožky Pro Heat Sock set
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena

Způsob vyhřívání

Samotné ponožky vám sice teplo poskytnou, ale ne takové. Proto jsou vlákna ponožek propletené velmi tenkými karbonovými vlákny, které jsou velmi odolné proti poškození. Jejich příkon je 8 W a nohy prohřejí ze všech stran.

Materiál a velikost

Vyhřívané ponožky jsou vyrobeny z běžného materiálu, jako ostatní sportovní ponožky, tedy většinou ze 100 % bavlny, které skvěle odvádí pot.

Víte, že…?

Při delší sportovní aktivitě mohou vyhřívané ponožky zvlhnout. To však nebrání tomu, aby nadále vydávaly teplo a vaše nohy zahřívaly.

Vyhřívané ponožky ALPENHEAT FIRE SOCK AJ16
ca. 3 400 CZK
Aktuálni cena

Co se týče velikosti, tak také nejsou ničím speciální. Dělí se však na dvě velikosti:

  • Velikost M: podle evropského značení se jedná o velikost 35-40
  • Velikost L: u označení L je velikost ponožek 41-46

Výdrž vyhřívání

Jedním z nejdůležitějších parametrů je doba vyhřívání. Ta kopíruje kvalitu bateriového setu. Nejkratší výdrž tedy očekávejte u vyhřívaných ponožek na tužkové baterie.

Therm-ic pánské vyhřívané ponožky PowerSock Heat Men V2 Bluetooth Baterie 1400 Bluetooth
ca. 6 500 CZK
Aktuálni cena
  • Tužkové baterie: maximální výdrž 3 hodiny
  • Akumulátor: výdrž 6 – 14 hodin

Ovládání

Vyhřívané ponožky začnou vydávat teplo až na základě vašeho pokynu. Buď na základě ovládání přímo na bateriovém setu či topném tělesu, nebo za pomoci dálkového ovládání. Některé ponožky mají pouze jeden režim vyhřívání, ale kvalitnější a dražší modely mají až 3 stupně. Od lehkého až po plné vyhřívání, přičemž stupně postupují po třetinách, tedy 1. stupeň hřeje na 33 %, dále na 66 % a ten nejvyšší na 100%.

Údržba

Péče o vyhřívané ponožky není vůbec nijak složitá. Po použití z nich jen vyjmete topné těleso a vyperete. Nejlepší je ale vyprat je v ruce a zbytečně moc neždímat. Pamatujte, že v nich jsou karbonová vlákna.

Nejznámější značky

Základní poučkou je vybrat vyhřívané ponožky od značky, jenž se zabývá výrobou sportovního oblečení. Pak už se jen zaměřte na ověřené značky, mezi nimiž jsou například Lenz, Therm-ic, Alpenheat či Glovii.

Cena

Pořídit si vyhřívané ponožky, které jsou kvalitní, není levná záležitost. Proto, když už je budete vybírat, pořádně si to rozmyslete a vezměte si výše uvedené rady k srdci, nebo se jimi alespoň při koupi řiďte.

Víte, že…?

Jestliže vám vyhřívané ponožky přijdou jako luxus za hodně peněz, podívejte se na vyhřívané stélky do bot. Fungují na stejném principu, ale stojí méně peněz.

Cena do 1 500 Kč

Nejlevnější vyhřívané ponožky produkují teplo na základě tužkových baterií. Jsou tedy těžší, a také mají bohužel kratší dobu ohřevu.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Vyhřívané ponožky střední kategorie pracují se základním akumulátorem a malou dobou životnosti. Nejčastěji jen kolem 6 h.

Cena nad 3 000 Kč

Kvalitní produkt s dobou vyhřívání až 14 hodin pořídíte za více jak 3 000 Kč. Pokud si ještě budete přát bezdrátové ovládání, pak se cena může vyšplhat až na hranici 5 000 Kč.