Vysokotlaký čistič
- Tlaková myčka neboli čistič, vapka či wapka funguje na principu stlačení vody. Vznikne silný proud, díky kterému je možné umýt i velmi odolnou špínu.
- Výhodou mobilního typu přístroje je právě možnost pohodlného přenášení. Stačí pouze nabít baterii a přístroj můžete používat kdekoliv bez elektrického proudu.
- Tlakové myčky dělíme na elektrické a aku vapky.
- Aby byl vytvořen dostatečně silný proud vody, je důležitá přítomnost čerpadla. To dělíme na axiální a lineární.
- Průtok vody může být zhruba od 200 l / hod, klidně až nad 600 l / hod.
- Hodnota tohoto přístroje se pohybuje od 2 000 – 100 000 Kč. Záleží na účelu používání.
Vysokotlaký čistič - náš výběr




Vysokotlaké čističe s ohřevem





Akumulátorové vysokotlaké čističe





Elektrické vysokotlaké čističe





Vysokotlaké čističe Kärcher





Vysokotlaký čistič
- Tlaková myčka neboli čistič, vapka či wapka funguje na principu stlačení vody. Vznikne silný proud, díky kterému je možné umýt i velmi odolnou špínu.
- Výhodou mobilního typu přístroje je právě možnost pohodlného přenášení. Stačí pouze nabít baterii a přístroj můžete používat kdekoliv bez elektrického proudu.
- Tlakové myčky dělíme na elektrické a aku vapky.
- Aby byl vytvořen dostatečně silný proud vody, je důležitá přítomnost čerpadla. To dělíme na axiální a lineární.
- Průtok vody může být zhruba od 200 l / hod, klidně až nad 600 l / hod.
- Hodnota tohoto přístroje se pohybuje od 2 000 – 100 000 Kč. Záleží na účelu používání.
Výhody
Zamýšlíte se, zda má vůbec smysl wapku kupovat? Pokud často umýváte různé věci či povrchy, věřte, že se stane nedílnou součástí vaší domácnosti. Snadno umyjete dlažbu, zahradní nábytek, vyčistíte střešní krytinu, fasádu, okapy, bazény. Nepostradatelným pomocníkem bude také při umývání aut, motocyklů, zahradního nářadí, nebo jízdních kol.
Pro lepší rozhodování jsme shrnuli největší výhody vysokotlakého čističe do následující tabulky.
Výhoda | Detaily |
---|---|
Úspora času | Čističe stříkají vodu pod tlakem a vyšším průtokem vody, takže vám čistí 4x-5x rychleji než klasické zahradní hadice či jiné způsoby mytí a čištění. |
Úspora a zrychlení práce | Méně hodin čištění, znamená méně práce a více volného času. |
Úspora vody | Menší spotřeba vody než ostatní čističe. Čištění klasickou zahradní hadicí spotřebujete cca od 4.000 – 5.000 l/hod. Typický vysokotlaký čistič použije mnohem méně vody cca v rozmezí od 400 – 1200 l/hod. |
Delší životnost | Ať se jedná o váš automobil, střechu, zahradní nábytek nebo bazén, pokud je udržujete v čistotě, prodlužujete jejich životnost. |

Vysokotlaký čistič využijete mnoha způsoby, iStock / AndreaObzerova
Jak vybrat vysokotlaký čistič?
Wapku si budete vybírat nejspíše podle toho, na co ji budete nejčastěji používat. Chcete ji především na mytí auta? To se vám určitě budou hodit delší hadice, různé typy trysek a kartáče na kola. Nebo chcete univerzální levnější wapku pro příležitostní umytí horského kola či dlažby na terase? V tom případě nemusíte tolik investovat.
Wapky jsou kompaktní čističe, které se skládají z čerpadla, hadice a vysokotlaké trysky. Na tuto trysku můžete nasadit další kartáče, které umožňují přístup do nejrůznějších prostor. Wapky jsou celkově univerzální a pokud si koupíte velké množství příslušenství, dokážete s nimi umýt třeba i fasádu domu, okapy, střešní krytinu a mnohé další povrchy.
Jak koupit wapku, která bude podle vašich představ a na co si dát pozor? Čtěte dále.
Množství dostupné vody
Asi není třeba říkat, že důležitý je především výkon přístroje. Než se na něj zaměříte, měli byste prozkoumat podmínky domácí podmínky. Nejspíš budete wapku napojovat na místní vodovodní síť. Proto se nejdříve podívejte, kolik litrů vody za hodinu jste schopni do wapky poslat, a až následně vybírejte tu nejvhodnější.
Dražší wapky s větším výkonem potřebují také vyšší průtok vody (např. 600 litrů/hodinu). Mějte na paměti, že drahý přístroj s průtokem několika stovek litrů vody vám bude k ničemu, pokud jej nebude mít čím naplnit. Myslete tedy na tento parametr, zejména pokud máte například chatu v podmínkách, kde má vodovodní síť omezenou kapacitu.
V opačných případech se nákupu nemusíte bát. V hobbymarketech i na internetu najdete nejčastěji wapky, které jsou přizpůsobeny pro napojení právě na běžný vodovodní rozvod. Určitě je ale dobré tento fakt mít na paměti.
Základní rozdělení
Než budete vybírat vysokotlaký čistič, odpovězte si na otázku, co budete čistit. Souvisí s ní totiž základní rozdělení wapek.
Typ | Výhody | Použití |
---|---|---|
Studenovodní čističe | Nižší cena, menší hmotnost | Pro běžnou údržbu znečištěných ploch, vozidel nebo předmětů. |
Horkovodní čističe | Vyšší kvalita materiálů, nádrž pro ohřev vody | Pro údržbu silně znečištěných mastných ploch. Výbornou práci odvedou například v karosářských dílnách, kde snadno a rychle očistí olejem znečištěné autodíly nebo motory. |
Pro domácí použití si vystačíte se studenovodní wapkou o průtoku 520 l/hod a tlakem 120 barů. Horkovodní čističe dominují v průmyslovém využití. Pro domácí používaní jsou zbytečně robusní a mají vysoké pořizovací náklady.
Výkon
Výkon souvisí s průtokem vody a samozřejmě s příkonem motoru. U menších čističů se setkáváme s průtokem kolem 300 litrů za hodinu a výkonem motoru cca 1 300 – 1 600 wattů.
Síla proudu vody záleží nejen na výkonu motoru, ale také na průměru trysky. Určitě je dobré, když lze průtok regulovat a tím měnit tlak, který voda vyvíjí na čištěný povrch. Vysoký výkon a rychlý proud vody může poničit lak auta.
Motor
Dopřejte si kvalitu a volte spíše robusnější modely. Nejdůležitější je kvalita čerpadla, které odvádí většinu práce.
Požadujte kvalitní provedení motoru, nejlépe zvolte vysokotlaký čistič s indukčním motorem. Levnější přístroje pracují často s vysokoobrátkovými motory, které se rychle opotřebí.
Pozornost zaměřte také na materiál čerpadla a dalších součástek – nejhůře jsou na tom čističe převážně z plastových součástek. Pokud hledáte kvalitu, shánějte wapky s hliníkovými a mosaznými čerpadly. Ty jsou mnohem odolnější.
Průtok vody
Průtok vody významně ovlivňuje samotný provoz čističe. Udává, kolik litrů za hodinu čistič využije. Obecně platí, že čím vyšší průtok, tím větší plochu zvládne zařízení vyčistit.
Je také klíčový pro oblasti, kde se dá wapka použít. V současnosti můžeme rozlišit tři základní kategorie:
- Do 450 l/h – Pro použití v domácnosti a na zahradě.
- 450–600 l /h – Pro náročnější kutily, případně menší dílničky řemeslníků.
- Nad 600 l/h – Přístroj pro profesionály (automyčky, zemědělství, dílny).

Tlak vody volte s ohledem na požadavky, které na čistič máte, iStock / pxhidalgo
Tlak
Tlak vody souvisí s průtokem a výrazně ovlivňuje efektivitu čištění. Vyšší tlak dovede vodu využít mnohem lépe. Dejte však pozor při mytí citlivých předmětů a povrchů.
Pro domácí použití plně postačuje výše parametru do 130 barů. Takový tlak bývá spojen s průtokem okolo 450 l/h.
Tip: Pro lepší orientaci si pamatujte toto pravidlo:
- Vyšší tlak = vyšší kvalita čištění (= lepší výkon). Na trhu najdete čerpadla přibližně o výkonu 100 – 160 barů.
- Větší průtok – rychleji hotová práce (= větší výkon)
Menší čerpadla a méně výkonné motory mají příkon kolem 1300-1600 W, výkonnější čističe umí příkon až 2800 W.
Zátěžový činitel
Jak už název napovídá vysokotlaké čističe pracují s velmi vysokým tlakem vody. Tomu musí odpovídat i provedení čerpadla, motoru a dalších důležitých částí stroje.
Pro snazší rozhodování používají výrobci takzvané zátěžové činitele. Ty udávají maximální doporučenou zátěž výrobku a poskytují informaci o tom, na co a jak často můžete wapku využívat.
- Činitel 1 – 2 hodiny týdně pro jednoduchou údržbu zahradního náčiní nebo vozidla.
- Činitel 2 – 4 hodiny týdně pro jednoduchou údržbu zahradního náčiní nebo vozidla.
- Činitel 3 – Použití několikrát týdně pro domácí účely či méně intenzivní práci ve firmě, také můžete využít i pro údržbu terasy.
- Činitel 4 – Časté použití pro údržbu vozidel, velké zahradní techniky nebo motocyklů, hodí se i pro firemní provoz.
- Činitel 5 – Denní užití v přímém technologickém procesu.
- Činitel 6 – Využití pro nejnáročnější úkoly v průmyslovém prostředí.
Funkce a příslušenství
Chcete vysokotlaký čistič pořídit pro práci kolem domu, do garáže? Zvolte multifunkční provedení. Zajistí vám univerzálnost využití, disponuje funkcemi jako jsou nastavení teploty vody (funkce ohřevu vody), možnost mytí se saponátem, regulace saponátu a množství vody, speciální programy pro mytí nejrůznějších povrchů a mnoha dalšími.
Víte, že…?
Ohlídejte si spotřebu vody a elektrické energie speciální funkcí pro automatické vypnutí skrze stříkací pistoli.
Příslušenství
Příslušenství patří mezi důležitý parametr, na který byste se měli zaměřit. Levné čističe disponují pouze základním příslušenství, nebo v horším případě jim zcela chybí. Levným wapkám mnohdy příslušenství zcela chybí, nebo dostanete pouze úplný základ. Příslušenství totiž dokáže základní stroj rozšířit o zajímavé funkce a vlastnosti, díky kterým vyčistíte snad úplně vše. U dražších výrobků bývá mnohé vybavení v ceně, jiné je třeba dokoupit. Někteří výrobci nabízejí různorodé “tematicky“ zaměřené balíčky (pro mytí auta, k čištění teras a dlažeb), obsahující vhodné příslušenství.
Jaké příslušenství by mělo být běžnou součástí kvalitního stroje?
- základní a rotační tryska – pro pohodlné mytí automobilů a větších povrchů
- stříkací pistole – pro rohy a menší povrchy
- čistící kartáč (alespoň jeden druh)
- podvozek pro snadnější přesun

Při mytí auta oceníte i nádobu na mycí prostředek, iStock / undefined undefined
Další příslušenství by u standardních modelů mělo být možné dokoupit:
- prodlužovací hadice
- jemný filtr na nečistoty
- další druhy speciálních kartáčů
Víte, že…?
Kupujete-li wapku pro čištění svých čtyřkolových miláčků, jistě oceníte dávkování čistící směsi.
Nákup a cena
Cenové rozpětí vysokotlakých čističů je velice široké. Tento fakt je ovlivněn zejména skutečností, že je může využívat domácí kutil, stejně jako majitel velkého průmyslového závodu.
V testech kvality pravidelně vítězí výrobky značky Karcher, Riwall a Bosch.
Nejlevnější čističe, které alespoň něco vydrží, se pohybují kolem 2 000 Kč. Cena může vystoupat k desítkám, ale i stovkám tisíc (profesionální modely). Pro domácnost bude stačit přístroj do 10 000 Kč.
- Cena do 5 000 Kč – nejlevnější modely jsou určeny výhradně pro domácí použití. Zátěžový činitel bývá 1, v lepším případě 2. Čističe se vyznačují nízkou hmotností a jsou vybaveny elektromotory. Nepočítejte však s průtokem vody vyšším než 500 l/h, tlak se v naprosté většině případů pohybuje pod 138 bar. Hodí se pro občasné umytí auta nebo opláchnutí terasy.
- Cena od 5 000 do 20 000 Kč – v této poměrně široké cenové kategorii naleznete modely vhodné pro domácí potřeby, stejně jako poloprofesionální výrobky. Průtok vody přesahuje hranici 500 litrů za hodinu, tlak bývá v rozmezí od 135 do 150 bar. V této cenové relaci už také naleznete robustnější modely vybavené naftovým či benzinovým motorem, podporující ohřev. Bezchybně fungují při údržbě větších znečištěných ploch.
- Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč – tato kategorie patří profesionálním produktům. Využití naleznou zejména v dílnách, kde se s nimi pracuje jen nárazově. Průtok vody mnohdy přesahuje i 750 l/h, stejně tlak může dosahovat klidně i 200 bar. Velká většina zařízení využívá spalovacího nebo naftového motoru, samozřejmostí je ohřev. Řada z nich je vybavena různorodým příslušenstvím, podle toho, do jakého prostoru je určena.