Jak vybrat vysoušeč vlhkosti
- Přebytečná vlhkost vzduchu je problém nejen starých domů, ale také místností jako jsou koupelny, kuchyně nebo sklepy.
- Příliš vlhký vzduch může mít vliv na vznik plísní a to má neblahý dopad na naše zdraví. Jednoduchým řešením může být právě odvlhčovač vzduchu.
- Na našem trhu můžete narazit na tři základní technologie. Liší se jednak způsobem použití, ale také principem, na kterém fungují.
Vysoušeč vlhkosti - náš výběr




Vysoušeče vlhkosti do sklepa





Vysoušeče vlhkosti do bytu





Kompresorové vysoušeče vlhkosti




Průmyslové vysoušeče vlhkosti



Jak vybrat vysoušeč vlhkosti
Typy
Na našem trhu můžete narazit na tři základní technologie. Liší se jednak způsobem použití, ale také principem, na kterém fungují.
Kondenzační
Jedná se asi o nejčastější typ výrobku. Princip fungování spočívá v ochlazování nasátého vzduchu a následné kondenzaci (zkapalnění) do nádobky v přístroji, kterou je nutné pravidelně vylévat. Používá se v místnostech s pokojovou teplotou. Tam, kde je příliš chladno, je neefektivní. Jeho výkonnost zvyšuje vyšší vlhkost.
Adsorpční
Nezaměňujte s absorpčními odvlhčovači, i když pracují na stejném principu!
Tento typ odvlhčovače je vybaven tzv. hygroskopickým materiálem, který neustále pohlcuje vzdušnou vlhkost. Regeneraci průběžně zajišťuje proud teplého vzduchu. Tento typ je vhodný do místností, které nejsou vytápěné, nebo místností s kolísavou teplotou.
Absorpční
Absorpční odvlhčovače fungují na základě látky, která pohlcuje vodu. Bývá označena jako absorbent. Zpravidla se jedná o tablety nebo gely, které je nutné po použití vyměnit. Tento typ výrobku můžete umístit kamkoli. Jedná se o nejlevnější variantu, nicméně je nutné často měnit náplň. Také účinnost je v porovnání s ostatními výrobky podstatně nižší.
Víte, že…?
Ukazatelem vysoké vlhkosti v místnostech je např. zatuchlost, černá barva v rozích, orosená okna ale hlavně vznikající plísně. Pokud máte doma vlhkoměr a hodnoty na něm stabilně přesahují 50–60 %, je na čase začít tuto situaci řešit např. koupí vhodného vysoušeče vlhkosti.

Vysoušeč zatočí s vlhkostí
Vzduchový výkon
Parametr udává objem vzduchu, který odvlhčovač zvládne přečerpat za jednu hodinu (m3/h). Ideálně by k němu mělo dojít alespoň dvakrát až 3x za hodinu. To znamená, že tuto hodnotu je nutné přizpůsobit velikosti místnosti (např. pokoj o objemu 50 m3 = 150 m3/h). Objem místnosti spočítáte tak že vynásobíte její délku, šířku a výšku.
Pokud zvolíte přístroj s výrazně vyšší hodnotou než je nutné, může docházet k vysušení vzduchu v místnosti.
Výkon odvlhčení
Výkon odvlhčování nebo také odvlhčovací kapacita říká, kolik litrů vody přístroj ze vzduchu zachytí za 24 hodin. Čím výkonnější přístroj koupíte, tím víc vody to bude. I v tomto případě zohledněte velikost místností.
Velikost místnosti/úroveň vlhkosti | Udávaná hodnota v litrech |
---|---|
Nejmenší, nízká vlhkost | 0,2 – 0,9 |
Menší, vyšší vlhkost | 8 – 15 |
Středně velké, vyšší vlhkost | 15 – 30 |
Větší, nadměrná vlhkost | 30 – 40 |
Komerční prostory | 50 a více |
Objem
Všechny přístroje jsou opatřeny nádrží, do které se nasbíraná vlhkost ukládá. Nádrž je třeba po jejím naplnění vylévat, proto je dobré zvolit takový model, který bude mít nádrž dostatečně velkou. Počítejte ale s tím, že čím větší bude, tím robustnější a těžší konstrukci bude mít samotný odvlhčovač. Některé modely nabízí možnost kontinuálního odvlhčení – propojení přístroje hadičkou např. s odpadem nebo odvod vody do další nádoby.

Objem nádoby určuje, jak často budete muset vylévat vodu
Příkon
Příkon nebo také spotřeba energie je udávána ve wattech (W), v některých případech v kilowattech (kW). Určuje provozní náklady přístroje, takže pokud chcete ušetřit, měla by být hodnota co nejmenší. Zaměřte se ale také na to, zda výrobce uvádí minimální nebo maximální spotřebu. U minimální spotřeby je odvlhčovač nastaven na nejnižší možný výkon.
Víte, že…?
Aby přístroj fungoval opravdu efektivně, je nutné ho umístit ve volném prostoru, ideálně do středu místnosti. Pokud se v místnosti vyskytuje výrazné ložisko plísně, je možné odvlhčovač umístit přímo k němu.
Funkce
Většina vysoušečů vlhkosti nabízí i jiné doplňkové funkce:
- Ionizátor – má vliv na kvalitu vzduchu
- Filtrace – jsou opatřeny uhlíkovým nebo HEPA filtrem, který zachycuje pevné částice (prach, pyly) ale také eliminuje zápachy
- Senzor vlhkosti – snímač aktuální vlhkosti; při dosažení potřebných hodnot se přístroj vypne
- Automatické vypnutí – v případě plné nádrže; Indikátor míry naplnění nádrže (dioda, zvuková signalizace)
- Časovač – umožní nastavení zapnutí nebo vypnutí přístroje v daném čase
- Displej – zobrazuje údaje jako úroveň vlhkosti, teploty, cílové hodnoty, další nastavení apod.
- Regulace výkonu – nastavení minimálních nebo maximálních hodnot
- Režim sušení prádla – urychluje jeho vysoušení, zabraňuje nárůstu vlhkosti

Vysoušeče mají několik praktických funkcí
Ceny a výrobci
Kategorie přístrojů do 5000 Kč je vhodná do domácností, které trpí jen občasnou vlhkostí např. v zimním období. I v této cenové relaci najdete všechny tři typy vysoušečů vlhkosti. Odvlhčovací kapacita je zpravidla do 3l za den a může se jednat o hlučnější přístroje. Objem nádoby se pohybuje od 1 do 5 litrů. Z výrobců lze uvést Ceresit nebo Trotec.
5000 Kč až 12000 Kč představuje střední třídu, která již nabízí poměrně bohatou nabídku přístrojů vhodných i do větších místností s vyšší vlhkostí. Kromě větších nádrží a nižší hlučností se pyšní také celou řadou doplňkových funkcí. Patří sem značky Master a DeLonghi.
Přístroje nad 12000 Kč jsou určeny např. do komerčních prostor nebo pro potřeby stavebních firem. Jedná se o částku základní, protože nejdražší modely se mohou vyšplhat i do statisíců korun. Vyznačují se vysokou rychlostí odvlhčení, robustní konstrukcí, nádrží, která pojme i víc než 10 litrů vody a kompletním seznamem doplňkových funkcí. Vyrábí je např. Dantherm a Remko.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat odvlhčovač?
Jsou odvlhčovače hlučné?
Různé typy produktů porovnejte zde.