Vzduchový kompresor

Všestranný pomocník do dílny i domácnosti.

ca. 1 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 15 800 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat vzduchový kompresor

  • Vzduchový kompresor patří mezi nedílné pomocníky ve vašich domovech i dílnách. Využívá se například při točení piva, malování nebo nafukování míčů či bazénů.
  • Rozdělujeme je na dva typy, jsou jimi pískové a šroubové kompresory.
  • Důležitým parametrem při výběru vzduchového kompresoru je výstupní výkon. Ten si můžete sami spočítat podle vzorce.

Typy

Kompresory rozdělujeme na dva typy, a to podle způsobu stlačování vzduchu. To může být realizováno prostřednictvím dvou odlišných technologií, od kterých se odvíjí dva základní druhy přístrojů: pístové a šroubové

Pístové kompresory

Jedná se o nejžádanější typ. Zastupují především kategorii hobby, ale také poloprofesionální modely. Principem je stlačování vzduchu pomocí pístu, který se pohybuje ve válci. Tento způsob je snadný a účinný. Pístové kompresory využije jak domácí kutil ve své dílně, tak i řemeslník v menším provozu. Nevýhodou je riziko přehřátí v případě, že byste kompresor zapomněli vypnout. To může vézt k velkému poškození, či zničení přístroje. Mezi výhody patří snadný přesun z místa na místo, což umožňují kolečka a také obecně nižší hmotnost.
Pístové kompresory dále děláme na olejové a bezolejové.

Bezolejový
Fieldmann FDAK 201101-E
  • Olejové – píst je neustále promazáván olejem, který zamezuje tření. Olej musíte pravidelně měnit a doplňovat, jinak hrozí zadření pístů a zničení celého přístroje. Výhodou je dlouhá životnost a vyšší výkon, než je tomu u bezolejové varianty. Nevýhodou je uvolňování oleje do vyfukovaného vzduchu.
  • Bezolejové – jsou vyrobeny z klouzavých materiálů, takže není nutné píst promazávat. Díky tomu je provoz téměř bezúdržbový a také hygienický. S tímto typem pístového kompresoru můžete bez problémů načepovat pivo nebo vymalovat byt. Nevýhodou je však nižší životnost a výkon, než mají olejové modely. Srovnatelně dlouhou životnost mají moderní bezuhlíkové motory.

Šroubové kompresory

Ocení je ti, kteří kladou vysoké nároky na výkon a nepřetržité fungování. Kromě obrovského výkonu je jejich výhodou také dlouhá životnost a spolehlivá regulace chodu. Bytelná konstrukce je na úkor vysoké hmotnosti, takže tento typ není vhodný pro neustálé přesouvání. Nevýhodou je také několikanásobně vyšší cena. V domácí dílně tento druh příliš nevyužijete, požívá se zejména mezi profesionály ve velkých provozech.
Pro větší přehled si prohlédněte následující tabulku.

Kompresor 12 V
Fieldmann FDAK 12011
Typ kompresoru Výhody Nevýhody
Pístový Lepší nabídka Hrozí přehřátí
  Nižší cena Neumožňuje nepřetržitou dodávku vzduchu
  Lepší mobilita  
  Nižší hmotnost  
Šroubové Možnost regulace Vysoká hmotnost
  Možnost nepřetržitého fungování Menší výběr na trhu
  Vysoký výkon Vysoká cena

Výstupní výkon

Výstupní výkon udává, kolik litrů vzduchu za minutu je kompresor schopný vyfukovat. Dávejte si pozor a tento parametr se snažte vyhledat, výrobci jej totiž často neuvádějí. Lehce se tak zamění za sací výkon, jehož hodnota je výrazně vyšší. Jestliže výstupní výkon není nikde uveden, můžete si jej vypočítat podle snadného vzorce:
Výstupní výkon = sací výkon * 0,6
Podle spotřeby stlačeného vzduchu můžeme utvořit 4 kategorie:

  • 50 – 160 l/min – využití v domácích dílnách, huštění pneumatik nebo ofukování
  • 100 – 260 l/min – náročnější domácí montáže, stříkání středně velkých ploch
  • 260 – 410 l/min – pro velké obráběcí stroje s nižším výkonem jako jsou soustruhy, frézy apod., stříkání velkých ploch
  • 410 – 660 l/min – pro stříkání obrovských ploch, profesionální dílny a velmi výkonné obráběcí stroje

Víte, že…?

Důležitým parametrem je i výtlačný tlak, který je udáván v barech (bar) a u jednotlivých přístrojů se liší. Standardně se hodnota výtlačného tlaku pohybuje v rozmezí 9 – 12 barů. U slabších modelů je to méně.

Kompaktní
DeWalt DCC018N

Cena

Cenové rozpětí je velmi široké. Můžeme se odrazit od jednotlivých cenových kategorií.
Do 10 000 Kč – Výhradně pístové stroje, které najdou uplatnění při nafukování pneumatik, míčů či bazénů.

10 000 – 30 000 Kč – I zde se pohybuje ve valné většině pístová varianta. Najdete zde však olejové i bezolejové modely, které můžete využít v pohostinství i zdravotnictví. Počítejte s vyšším výkonem, díky kterému bez problémů provedete nástřik rozměrnějších ploch nebo dodáte vzduch výkonnějšímu pneumatickému náčiní.

Nad 30 000 Kč – Tady jsou typy kompresorů, které jsou určené pro velké průmyslové podniky. Setkáte se zde tedy i se šroubovými modely pro nepřetržité fungování.

Akumulátorový
DeWalt DCC1054T2

Otázky a odpovědi

Je třeba řešit u vzduchového kompresoru hlučnost?

Záleží na tom, jak často budete kompresor využívat. V případě, že jej budete využívat denně ve velké míře, měli byste zvolit co možná nejméně hlučnou variantu. Jestliže budete přístroj používat pouze občas, při dofukování kola u auta apod., není třeba se hlučností nějak zvláště zaobírat.

Jaké další příslušenství je možné ke vzduchovému kompresoru dokoupit?

Jednou z možností je manometr, který měří tlak stlačeného vzduchu. Důležitá je taky tlaková hadice, která je vyrobena z odolného materiálu. Pokud chcete využívat přístroj i pro speciální účely, jako je pískování, nafukování a ofukování, je k dispozici několik různých koncovek, které najdete v balení, případně je lze dokoupit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Bezolejový
Kompresor 12 V
Kompaktní
Akumulátorový
Do auta
Image
Produkt
Fieldmann FDAK 201101-E
Fieldmann FDAK 12011
DeWalt DCC018N
DeWalt DCC1054T2
Aircom AC250,
Výrobce
Fieldmann
Fieldmann
DeWALT
DeWALT
Aircom
Maximální tlak
8 bar
2.4 bar
11 bar
9.3 bar
18 bar
Hmotnost
4 kg
1 kg
3.1 kg
11 kg
Cena ca. 1 800 CZK ca. 500 CZK ca. 3 600 CZK ca. 15 800 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.