Nejlepší wifi routry 2024 a jak vybrat
Stabilní pokrytí doma i v kanceláři.
Jak vybrat wifi router
- K internetu jsme se v nedávné době připojovali pomocí pevné linky, poté pomocí internetového kabelu a pak se na světě objevilo bezdrátové připojení, tzv. wifi síť. Toto připojení k internetu je umožněno díky routeru, který distribuuje internetový signál do Vašich zařízení.
- Router je jedním z parametrů, který ovlivňuje rychlost Vašeho připojení k internetu, rychlost stahování a prohlížení dat. Druhým parametrem, který zásadně působí na rychlost připojení k internetu, je rychlost, kterou Vám dodá poskytovatel internetu.
- Po frekvenci 2,4 GHz se šíří signál nejen z routeru, ale i z dalších bezdrátových zařízení jako například myš nebo klávesnice počítače. Pásmo 5 GHz je méně vytížené, a tak nabízí vyšší rychlost.
- Dosah vysílaného signálu z wifi routeru je další parametr, který byste si měli ujasnit.
Wifi router - náš výběr
Wifi routery USB port
Wifi routery slot pro SIM
Přenosné Wifi routery
Jak vybrat wifi router
Standard
Tak, jak se postupně zrychluje internetové připojení, přizpůsobují se tomu i routery. Router je tedy jedním z parametrů, který ovlivňuje rychlost Vašeho připojení k internetu a tedy rychlost stahování a prohlížení dat. Druhým parametrem, který zásadně působí na rychlost připojení k internetu, je rychlost, kterou Vám dodá poskytovatel internetu. Pokud si tedy platíte nejlevnější připojení s minimální rychlostí, tak Vám nejlepší router nepomůže.
To, jakou rychlost router zvládne, udává standard. Standardy jsou rozděleny do tzv. generací, protože se mění v průběhu času, tak jako lidské generace. Aktuálně jsou na trhu běžně dostupné čtyři generace, ale vyvinuty jsou i další dvě, celkem je jich tedy šest. Pátá z nich sice ještě není tak rozšířená, ale už si získala své místo a kdo ji má, tak by se o generaci zpět nevrátil. Jejich přehled uvádí tabulka níže, ve které najdete také rychlost, kterou se s daným internetem můžete připojit, a vhodné využití daného wifi routeru v kombinaci s maximální rychlostí připojení.
Standard | Maximální rychlost připojení | Vhodné využití |
---|---|---|
1. generace | 2 Mbps | Nenáročně a pomalé vyhledávání na internetu |
2. generace | 11 Mbps | Běžné surfování, mailování |
3. generace | až 54 Mbps | Rychlé surfování běžných webů |
4. generace | až 150 Mbps | Kvalitní prohlížení náročných webů (streamy, internetová TV) |
5. generace | 1,2 až 3 Gbps | Moderní standard pro náročné uživatele a vytížené sítě, využívá dvě pásma zároveň |
6. generace | 11 Gbps | Zatím běžný uživatel nevyužije, ale budou vhodné pro nová pásma = nejrychlejší přenos |
Z tabulky vyplývá, že pro dnešní dobu, kdy chytrých zařízení v domácnosti přibývá, se hodí hlavně wifi router generace číslo 4 nebo 5. Generace číslo šest zatím není příliš rozšířena, minimálně ne u běžných domácností, které se vybavují wifi. Přesto se dá očekávat rozšíření tohoto připojení, proto se při koupi nového notebooku, tabletu či mobilu hodí zjistit, jestli zvládne připojení k wifi šesté generace.
Frekvence
V textu předchozího podnadpisu týkajícího se generací wifi routerů byly zmíněny jisté frekvence. Jedná se o frekvenční pásma, po kterých routery vysílají signál do okolí. V dnešní době evidujeme dvě frekvence a to:
- 2,4 GHz
- 5 GHz
Po frekvenci 2,4 GHz se šíří signál nejen z routeru, ale i z dalších bezdrátových zařízení jako například myš nebo klávesnice počítače. Pásmo 5 GHz je méně vytížené, a tak nabízí vyšší rychlost. Celkové srovnání obou pásem najdete v tabulce.
Frekvenční pásmo | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
2,4 GZH | Větší dosah | Přetížené = pomalejší rychlost přenosu dat |
Připojí se k němu i starší zařízení | ||
5 GHz | Vyšší rychlost přenosu dat | Menší dosah |
Nevhodné pro starší zařízení |
Pokud chcete eliminovat nevýhody obou frekvencí, tak sáhněte po routeru páté generace, který umí vysílat signál po obou frekvencích najednou a Vy si tak můžete volit, jestli v blízkosti routeru sáhnete po připojení na 5 GHZ nebo ve větší vzdálenosti po 2,4 GHz.
Rozšířenost a kvalita pokrytí
Dotkli jsme se vzdálenosti mezi routerem a místem, na kterém se chcete připojit k wifi a prohlížet si web, email nebo sledovat videa. Dosah vysílaného signálu z wifi routeru je další parametr, který byste si měli ujasnit. Pokud máte v plánu pokrýt internetovým signálem běžný byt do 100 m2, tak si není nutno dělat vrásky. Bude Vám stačit jakýkoliv běžný router, který na klasické surfování po internetu stačí.
Jiné to je, když pořizujete router do kanceláře, která je rozlehlá a je v ní k wifi připojeno několik desítek zařízení. Stejně tak to platí o domácnostech, které jsou ve větších rodinných domech, například v několika patrových domech. V tomto případě je potřeba začít se zajímat o antény routeru a případně pořízení mesh systému.
Antény
Co se týče antén routeru, tak podstatný je jejich počet a druh. Zároveň je nutné dodat, že více antén Vám nezvětší rozsah pokrytí signálem, ale zajistí stabilní kvalitu signálu ve všech směrech od routeru a na větší vzdálenost od routeru.
Na routeru musí být minimálně jedna anténa, ale může jich být více. Platí, že čím více, tím lépe, a ideální jsou aspoň čtyři. Druhy antén routeru jsou tři:
- všesměrové
- směrové
- sektorové
Všesměrová anténa by měla být součásti routeru s jedinou anténou. Potom totiž dané zařízení šíří signál všemi směry kolem sebe. Takový router se hodí například do bytu, kde ho umístíte doprostřed obytné plochy.
Směrové antény vysílají jedním směrem, tedy tím směrem, kam jsou natočeny. Router se dvěma směrovými anténami se bude hodit například do kanceláře, kde jsou počítače umístěny naproti sobě, a každá anténa může mířit jedním směrem. Směrová anténa má daleký dosah.
Sektorové antény pokrývají signálem určitou výseč přibližně 90°. Router, který má čtyři takové antény, výborně pokryje celou plochu, například v open space office. Hodí se taky do rohu místnosti, kdy si vytyčíte sektor, kterým chcete kumulovat sílu signálu.
Některé routery mají antény pevně vestavěny, takže co koupíte, to máte. Jiné jsou ale vyměnitelné, takže si můžete dokoupit pouze antény dle potřeby a různě kombinovat.
Mesh systém
Pokud antény neprodlužují dosah signálu wifi, tak naopak mesh systém právě tuto funkci plní. Mesh systém je soubor zařízení, kdy do hlavního routeru přivedete kabelem internet a router vysílá signál a další spárovaná zařízení ho „posouvají“ dál.
Mesh systém se prodává většinou v podobě hlavního routeru a několika satelitů, ale můžete si přikoupit i další satelity, které se spárují a zapojí do systému.
Takové systémy se hodí například do rodinných domů s několika patry nebo do členitých interiérů. Navíc si díky tomu můžete internetový wifi signál přesunout i ven z domu a pracovat například na terase nebo v pergole.
Mesh systém také pomůže v případě, že máte na wifi síť připojen větší počet uživatelů. Hodí se například do restaurací, kde se může v jeden moment připojit i několik desítek hostů. S vhodným rozmístěním všech částí mesh systémů pomůžou různé aplikace do mobilu.
Konektivita
Dobrý router by Vám měl umožnit celou řadu propojení a připojení. Proto se zaměřte, jaké vstupy a konektory jsou v routeru zabudované.
Samozřejmostí musí být možnost připojení LAN a WAN. Druhý zmíněný WAN je určen pro přivedení internetu, což je nezbytné. LAN zase umožní propojení s ostatními zařízeními v síti.
USB konektor poslouží k tomu, abyste do routeru zapojili například tiskárnu nebo externí úložiště, na kterém budete mít oblíbenou hudbu nebo filmy, které můžete přehrávat na dalších zařízeních zapojených do sítě.
Gigabytové porty se používají pro propojení routeru se zařízením, do kterého chcete dostávat připojení internetu bez jakýchkoliv přerušení. To se týká hlavně chytrých televizí a herních konzol. Je jasné, že když se Vám bude sekat přímý přenos fotbalu, protože na wifi v okolí bude připojeno dalších několik zařízení, tak to by Vás naštvalo. Pokud televizi připojíte z routeru kabelem, tak to máte vyřešeno.
Slot na SIM kartu je podstatný, pokud se chystáte vycestovat někam, kde nemáte natažený internet. Pokud má Váš router slot na SIM kartu, tak do něj snadno vložíte SIM s předplaceným internetem LTE a router začne vysílat internetový signál a wifi síť je na světě. Na trhu jsou k dostání kapesní routery dělané přímo na cesty, kdy si uděláte vlastní wifi síť kdekoliv na světě. Hodí se hlavně pro ty, kteří pracovně hodně cestují a mohou se tak připojit k internetu v autě, ve vlaku, na letišti či na hotelu.
Zabezpečení
Pokud si pořizujete router pro soukromé účely, tak určitě nechcete, aby se Vám na wifi připojovali cizí lidé. Jednak by Vám zpomalovali rychlost připojení, a také Vám můžou ukrást cenná data, například údaje pro připojení do internetového bankovnictví apod. Zajímejte se tedy o způsoby zabezpečení routeru a tedy wifi sítě.
Pokud by měl router pouze zabezpečení WEP, tak se mu obloukem vyhněte. Toto zařízení Vám nabourá každý hacker začátečník. WPA je už zabezpečení silnější, ale přesto prolomitelné. Pokud víte, že router bude zapojen do sítě, kde se výhradně vyhledávají informace a žádné osobní informace nezadávají, tak Vám WPA stačí.
Ti, kdo na internetu provádějí hlavně finanční operace jako platby nebo převody peněz, případně posílají důvěrné maily, tvoří programy nebo cokoliv jiného hodnotného, tak by měli sáhnout po routeru se zabezpečením WPA2. To je dosud neprolomeno a vyplatí se za něj připlatit. Dodá Vám to potřebný klid.
Formou zabezpečení je i možnost vytvoření dvou wifi sítí pomocí jednoho routeru. Díky tomu nastavíte svoji soukromou wifi a pak druhou, kterou umožníte využívat například návštěvám. Stejně tak se dá druhá síť různě omezit, co se týče stahování, rychlosti nebo prohlíženého obsahu. Díky tomu můžete chránit svoje děti a vymezit, jaký obsah si na internetu budou prohlížet.
Výrobci
Při výběru značky routeru se setkáte s osvědčenými výrobci, kteří nabízí širokou škálu výrobků v různých cenách a s různými parametry. Na trhu dominují výrobci původem z východní Asie, což nás asi u elektroniky nepřekvapí. Mezi osvědčené a známé značky patří například TP-Link, ASUS, NETIS, Tenda, Huawei.
Pokud byste chtěli sáhnout po routeru nějaké méně známé značky, ověřte si recenze na tuto značku. Kvalita komponentů použitých při výrobě routeru je důležitá, protože toto zařízení ve většině domácností funguje 24h denně a pokud bude vyrobeno nekvalitně, tak se může rychle přehřát a vyhořet, takže Vaše peníze půjdou do koše. A kolik peněz si připravit na nový router?
Ceny
Routery nejsou nikterak drahé položky, pokud je kupujete pro domácí využití. V tom případě Vám bude na pořízení nového zařízení stačit i několik stovek korun. Ti, kteří chtějí routerem vybavit firmu nebo nějakou instituci, tak si musí připravit tisíce. Takové vysoce výkonné routery, které pokryjí velký prostor dostatečným signálem, stojí i deset tisíc. Zůstaňme ale u zařízení pro domácnosti a zkusme routery rozdělit do tří skupin.
500 Kč je hranice, kolem které se pohybují nejlevnější routery, které nedisponují velkou rychlostí. Většinou dosáhnout maximálně 150 Mbit/s. Problémem tady bývá i zabezpečení, které je WEP nebo WPA, ale to není pravidlem. Tyto routery se hodí do menších domácností, které nemají moc zařízení připojených na wifi a většinou na nich procházejí weby a čtou informace. Nejčastěji se v této skupině objevují routery 4. generace.
500 až 1000 Kč je cena routeru, který bezpečně uspokojí potřeby běžné domácnosti, která stahuje filmy, hudbu a sleduje videa, streamy, případně hraje hry online. Tyto zařízení mívají několik antén a jsou to typy 5. generace, takže pracují v obou frekvenčních pásmech, tím pádem mají dobrý dosah i rychlost.
1000 až 2000 Kč je cena pro ty, kteří vyžadují široké a kvalitní připojení. O to se postará klidně i osm antén, které vysílají internetový signál v obou frekvencích. K tomuto routeru připojíte celou řadu dalších zařízení, která poběží jako po másle. Navíc budete kvalitně zabezpečení pomocí WPA2. Stejně tak, za tyto peníze můžete pořídit mesh systém, o kterém jsme se v článku zmiňovali. Tyto routery mívají hodně funkcí, takže si je můžete přizpůsobit. Například umí vytvořit více wifi sítí, které můžete různě nastavit podle toho, co na ni chcete dát a povolit.