Záchod pro kočky

ca. 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 100 CZK
ca. 19 000 CZK

Jak vybrat záchod pro kočku

 • Kočičí záchod patří k nutnému vybavení, které budete muset pořídit kočce, která s vámi bude žít v bytě.
 • Na trhu jsou k dostání různé modely, které se liší tvarem, velikostí nebo barevným provedením.
 • Rozhodovat se budete mezi otevřenou nebo uzavřenou toaletou.
 • Vybrat musíte také vhodný kočkolit, do kterého bude kočka potřebu vykonávat.

Typ

Co se týká konstrukčního řešení, je možné zvolit otevřenou nebo uzavřenou toaletu. Otevřenou toaletu uvítají především starší majitelé koček, a to zejména díky nízké hmotnosti a jednoduché údržbě. Uzavřená je vhodnější do bytů s malými dětmi.

Typ Popis
Otevřená Patří k levnějším, je vhodná zejména pro byty, kde ji bude využívat více koček. V případě otevřeného záchodu je ihned vidět, že kočka vykonala potřebu a záchod tak vyčistit. V opačném případě se nevyhnete šíření zápachu. Uvítáte ho i v případě velké kočky, pro kterou může být obtížné vměstnat se do kryté toalety. Tento typ není vhodný do rodin s malými dětmi. Ty si mohou záchod plést s pískovištěm, což není zrovna ideální. Vyhovovat však nemusí kočkám, které upřednostňují při vykonávání potřeby soukromí. K nevýhodám patří také snadné vyhrabávání steliva. Otevřená toaleta by neměla být umístěna v obytné místnosti, ideálním místem je v tomto případě garáž, technická místnost, sklad atd.
Uzavřená Bývá dražší, kočka do ní vchází pomocí různě velkého otvoru, ale praktické jsou také toalety vybavené dvířky. V tomto případě zamezíte šíření zápachu. Toaletu je možné umístit na chodbu, koupelny, ale i do obytné místnosti. Díky krytu nebudete muset řešit vyházené stelivo. Nevýhodou uzavřené toalety je horší přehled a tedy i údržba. Samotné čištění je obtížnější také díky vyšší hmotnosti.

Velikost

Při rozhodování hraje důležitou roli tak velikost toalety. Rozměry určují především množství steliva tzv. kočkolitu, které budete do toalety muset doplňovat. Toaleta by však neměla být ani příliš malá, kočka by se v ní měla pohodlně otočit.

Elegantní bytelný
Tommi WC Galaxy Deluxe kryté s filtrem a dvířky 45x36x31,5cm

Podle stáří kočky je třeba zohlednit i výšku okrajů:

 • V případě koťat je nutné pořídit nižší záchod, který nebude vyhovovat větší kočce.
 • Z tohoto důvodu je praktické koťátku pořídit levný otevřený záchod nízkými okraji, a poté ho vyměnit za jiný typ.
 • Toaleta s nižšími okraji bude také vyhovovat starším kočkám, které jsou omezeny v pohybu.
 • Nevýhodou těchto záchodů je možné vyhrabávání steliva.
 • Dospělým a zdravým kočkám je vhodné koupit otevřenou toaletu s vyššími okraji, ideálně však uzavřenou toalety.
 • V tomto případě je výběr opravdu velký.

Údržba

Kočičí záchod je třeba pravidelně čistit. Tuto činnost budete muset provádět i několikrát během dne. V případě, že bude záchod znečištěn, může ho kočka v horším případě přestat používat a potřebu vykonávat na místě, které si sama určí. V lepším případě se z něho bude linout zápach po celém bytě.

Výklopná dvířka
Curver WC kryté Rattan 39x39x51cm

Ale i co se týká čištění, máte na výběr ze dvou možností. Tou první a více využívanou je ruční čištění. Druhou příjemnější možnost nabízí samočistící toaleta.

Víte, že…?

Kočičí záchod umístěte na méně frekventované místo, kde bude mít kočka při vykonávání potřeby klid. Samozřejmostí je, aby byla dobře přístupná. Nedoporučuje se ji umístit hned vedle misky na granule a vodu.

Cena

Kočičí záchody s ručním čištěním nabízí značky jako Clever, Stefanplast, Argi, Zolux, Imac nebo Tommi. Automatické toalety jsou k dostání od CatGenie, nebo Litter-Robot.

S výsuvnou zásuvkou
IMAC Unipersonale Krytý kočičí záchod s výsuvnou zásuvkou pro stelivo 40 x 56 x 42,5 cm
 • Od 100 – 300 Kč – nejlevněji pořídíte otevřené toalety. Vybírat můžete z více rozměrů a barev. V tomto cenovém rozpětí můžete vybírat i z několika uzavřených toalet.
 • Od 300 – 600 Kč – zde je možné koupit prakticky pouze různé provedení uzavřených toalet. Ty jsou často doplněny dvířky. Toto cenové rozpětí nabízí velký výběr, který uspokojí každého nenáročného zákazníka.
 • Od 10 000 Kč a více – jestliže chcete dopřát vaší kočce, ale i sobě luxus, můžete koupit automatickou toaletu. Její cena může šplhat až ke 20 000 Kč.
Klasická vaničková
Savic Isis okraj 50 x 37 x 14 cm

Otázky a odpovědi

Jak záchod čistit ručně?

V případě, že zvolíte ruční čištění, budete muset pravidelně kupovat stelivo, které je nutné pravidelně vyměňovat v závislosti na znečištění cca každé 2 – 4 týdny. Po vysypání steliva je třeba záchod řádně vymýt, vysušit a vydesinfikovat. Poté se do toalety nasype stelivo nové. Samozřejmostí je vyhazování exkrementů, což je třeba dělat pravidelně každý den, jak v případě otevřeného, tak i uzavřeného záchodu.

Co je automatické čištění?

Toalety s funkcí automatického čištění udělají veškerou práci za vás. Stačí je pouze připojit ke zdroji vody. Do toalety se místo steliva dávají recyklovatelné granule, které kočce umožní uspokojit svoji potřebu v hrabání. Po vykonání potřeby se toaleta sama spláchne. Za účelem údržby jsou tyto toalety vybaveny několika režimy čištění. Tyto toalety jsou ve srovnání s klasickými výrazně dražší, díky recyklovatelným granulím představují ekologické řešení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elegantní bytelný
Výklopná dvířka
S výsuvnou zásuvkou
Klasická vaničková
Automatický samočisticí
Image
Produkt
Tommi WC Galaxy Deluxe kryté s filtrem a dvířky 45x36x31,5cm
Curver WC kryté Rattan 39x39x51cm
IMAC Unipersonale Krytý kočičí záchod s výsuvnou zásuvkou pro stelivo 40 x 56 x 42,5 cm
Savic Isis okraj 50 x 37 x 14 cm
Litter Robot III Automatický samočisticí záchod pro kočky 75 x 62 x 68 cm
Výrobce
Tommi
Curver
Imac
Savic
Litter robot
Cena ca. 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 800 CZK ca. 100 CZK ca. 19 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.