25 nejlepších záchodů pro kočky 2023

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
IMAC Krytý kočičí záchod s výsuvnou zásuvkou 40 x 56 x 42,5 cm
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat záchod pro kočku

 • Kočičí záchod patří k nutnému vybavení, které budete muset pořídit kočce, která s vámi bude žít v bytě.
 • Na trhu jsou k dostání různé modely, které se liší tvarem, velikostí nebo barevným provedením.
 • Rozhodovat se budete mezi otevřenou nebo uzavřenou toaletou.
 • Vybrat musíte také vhodný kočkolit, do kterého bude kočka potřebu vykonávat.

Záchod pro kočky - náš výběr

Samočistící záchody pro kočky

Kočičí záchody pro velké kočky

Rohové záchody pro kočky

Otevřené záchody pro kočky

Zobrazit kompletní nabídku záchodů pro kočky

Jak vybrat záchod pro kočku

Typ

Co se týká konstrukčního řešení, je možné zvolit otevřenou nebo uzavřenou toaletu. Otevřenou toaletu uvítají především starší majitelé koček, a to zejména díky nízké hmotnosti a jednoduché údržbě. Uzavřená je vhodnější do bytů s malými dětmi.

Typ Popis
Otevřená Patří k levnějším, je vhodná zejména pro byty, kde ji bude využívat více koček. V případě otevřeného záchodu je ihned vidět, že kočka vykonala potřebu a záchod tak vyčistit. V opačném případě se nevyhnete šíření zápachu. Uvítáte ho i v případě velké kočky, pro kterou může být obtížné vměstnat se do kryté toalety. Tento typ není vhodný do rodin s malými dětmi. Ty si mohou záchod plést s pískovištěm, což není zrovna ideální. Vyhovovat však nemusí kočkám, které upřednostňují při vykonávání potřeby soukromí. K nevýhodám patří také snadné vyhrabávání steliva. Otevřená toaleta by neměla být umístěna v obytné místnosti, ideálním místem je v tomto případě garáž, technická místnost, sklad atd.
Uzavřená Bývá dražší, kočka do ní vchází pomocí různě velkého otvoru, ale praktické jsou také toalety vybavené dvířky. V tomto případě zamezíte šíření zápachu. Toaletu je možné umístit na chodbu, koupelny, ale i do obytné místnosti. Díky krytu nebudete muset řešit vyházené stelivo. Nevýhodou uzavřené toalety je horší přehled a tedy i údržba. Samotné čištění je obtížnější také díky vyšší hmotnosti.

Velikost

Při rozhodování hraje důležitou roli tak velikost toalety. Rozměry určují především množství steliva tzv. kočkolitu, které budete do toalety muset doplňovat. Toaleta by však neměla být ani příliš malá, kočka by se v ní měla pohodlně otočit.

Záchod pro kočky
IMAC Krytý kočičí záchod s výsuvnou zásuvkou 40 x 56 x 42,5 cm

Podle stáří kočky je třeba zohlednit i výšku okrajů:

 • V případě koťat je nutné pořídit nižší záchod, který nebude vyhovovat větší kočce.
 • Z tohoto důvodu je praktické koťátku pořídit levný otevřený záchod nízkými okraji, a poté ho vyměnit za jiný typ.
 • Toaleta s nižšími okraji bude také vyhovovat starším kočkám, které jsou omezeny v pohybu.
 • Nevýhodou těchto záchodů je možné vyhrabávání steliva.
 • Dospělým a zdravým kočkám je vhodné koupit otevřenou toaletu s vyššími okraji, ideálně však uzavřenou toalety.
 • V tomto případě je výběr opravdu velký.

Údržba

Kočičí záchod je třeba pravidelně čistit. Tuto činnost budete muset provádět i několikrát během dne. V případě, že bude záchod znečištěn, může ho kočka v horším případě přestat používat a potřebu vykonávat na místě, které si sama určí. V lepším případě se z něho bude linout zápach po celém bytě.

Samočistící záchody pro kočky
Litter Robot III Automatický samočisticí záchod pro kočky 75 x 62 x 68 cm

Ale i co se týká čištění, máte na výběr ze dvou možností. Tou první a více využívanou je ruční čištění. Druhou příjemnější možnost nabízí samočistící toaleta.

Víte, že…?

Kočičí záchod umístěte na méně frekventované místo, kde bude mít kočka při vykonávání potřeby klid. Samozřejmostí je, aby byla dobře přístupná. Nedoporučuje se ji umístit hned vedle misky na granule a vodu.

Cena

Kočičí záchody s ručním čištěním nabízí značky jako Clever, Stefanplast, Argi, Zolux, Imac nebo Tommi. Automatické toalety jsou k dostání od CatGenie, nebo Litter-Robot.

Kočičí záchody pro velké kočky
Stefanplast SUPER QUEEN 55x71x46,5cm
 • Od 100 – 300 Kč – nejlevněji pořídíte otevřené toalety. Vybírat můžete z více rozměrů a barev. V tomto cenovém rozpětí můžete vybírat i z několika uzavřených toalet.
 • Od 300 – 600 Kč – zde je možné koupit prakticky pouze různé provedení uzavřených toalet. Ty jsou často doplněny dvířky. Toto cenové rozpětí nabízí velký výběr, který uspokojí každého nenáročného zákazníka.
 • Od 10 000 Kč a více – jestliže chcete dopřát vaší kočce, ale i sobě luxus, můžete koupit automatickou toaletu. Její cena může šplhat až ke 20 000 Kč.
Rohové záchody pro kočky
IMAC Krytý kočičí záchod rohový s filtrem 52 x 52 x 44,5 cm

Otázky a odpovědi

Jak záchod čistit ručně?

V případě, že zvolíte ruční čištění, budete muset pravidelně kupovat stelivo, které je nutné pravidelně vyměňovat v závislosti na znečištění cca každé 2 – 4 týdny. Po vysypání steliva je třeba záchod řádně vymýt, vysušit a vydesinfikovat. Poté se do toalety nasype stelivo nové. Samozřejmostí je vyhazování exkrementů, což je třeba dělat pravidelně každý den, jak v případě otevřeného, tak i uzavřeného záchodu.

Co je automatické čištění?

Toalety s funkcí automatického čištění udělají veškerou práci za vás. Stačí je pouze připojit ke zdroji vody. Do toalety se místo steliva dávají recyklovatelné granule, které kočce umožní uspokojit svoji potřebu v hrabání. Po vykonání potřeby se toaleta sama spláchne. Za účelem údržby jsou tyto toalety vybaveny několika režimy čištění. Tyto toalety jsou ve srovnání s klasickými výrazně dražší, díky recyklovatelným granulím představují ekologické řešení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku záchodů pro kočky