Zahradní čerpadlo automat

Čerpání pitné, užitkové i splaškové vody.

ca. 4 500 CZK
ca. 10 100 CZK
ca. 3 100 CZK

Jak vybrat zahradní čerpadlo automat

 • Při výběru zahradního čerpadla zvažte, jaký druh vody budete chtít primárně čerpat.
 • Zohlednit je nutné také hloubku, odkud budete vodu čerpat.
 • Základní výběr představují tři různé druhy zahradních čerpadel, každé se hodí pro lehce odlišnou činnost.

Druhy čerpadel

Zahradní čerpadlo se vždy používá pro přepravu vody z jednoho místa na místo druhé. Může jít k odčerpání užitkové vody, nebo naopak čerpání pitné vody ze studní. Existují také typy pro některá topná a chladící zařízení.

Odstředivá

Odstředivá zahradní čerpadla je možné nazývat též hydrodynamická a jsou nejběžnějším druhem. Využívají se pro čerpání čisté či lehce znečištěné vody. Množství čerpané vody bude stačit i náročnějším uživatelům. Výhodou je velice nenáročný provoz i celková spolehlivost. Odstředivá zahradní čerpadla jsou velmi univerzální a lze je využít na přečerpávání jímek, bazénů či jezírek. Jejich slabou je slabší výtlak, což znamená, že se odstředivý typ zahradních čerpadel nehodí pro přečerpávání z velkých hloubek.

Vodní automat
Metabo HWA 3500 Inox

Vřetenová

Vřetenová zahradní čerpadla mají své využití v hlubších studnách a vrtech. Bývají dražší, ale odmění se vám opravdu velkým výtlakem a průtokem čerpané vody. Naopak nejsou vhodná do nádrží, protože při své práci musí být celá ponořená do vody.

Vibrační

Vibrační zahradní čerpadla představují ideální řešení pro všechny, kteří potřebují co nejlepší výtlak a současně čerpání vody na delší vzdálenost. Nevýhodou je menší průtok vody a také vyšší hlučnost při běhu. Při provozu musí být vždy zcela ponořené do vody a je možné čerpat pouze čistou vodu.

Voda

Již výše jsme naznačili, že různé druhy zahradních čerpadel jsou vhodné pro čerpání odlišných vod. Kromě vod čistých, jako bývá pitná a užitková, jsou samozřejmě i vody různě znečištěné. Velmi specifické nároky je pak nutné mít při čerpání výhradně pitné vody, kdy musí mít i zahradní čerpadla nezbytné atesty, aby voda nebyla přečerpáváním nijak kontaminována.

Kvalitní
GARDENA 6000 / 6E LCD inox 1760-20
 • pitná voda: využívá se povrchové odstředivé zahradní čerpadlo nebo ponorné čerpadlo
 • užitková voda: čerpání vody z rybníků nebo řek se hodí typy čerpadel se sacím košem bránícím vniknutí nečistot, typicky tak jde o kalová zahradní čerpadla
 • splašková voda: pro přečerpání splaškové vody je vhodné mít vysoce odolná zahradní čerpadla s nerezovou či litinovou konstrukcí

Hloubka

Při výběru nového zahradního čerpadla je také nutné zvážit, z jaké obvyklé hloubky budete vodu vyčerpávat. Pakliže budete čerpat vodu z vrtu či studny, kde je stabilně dostatečná hloubka vody, můžete určitě volit ponorná zahradní čerpadla, kterým nedělá problém ani čerpání z 8metrové hloubky. Jen musí být vždy celá ponořena. Neméně vhodná jsou však i povrchová zahradní čerpadla, z nichž některé modely rovněž nemají problém s hloubkou kolem 8 metrů.

Víte, že…?

Pokud potřebujete celoroční zahradní čerpadlo, je nutné myslet na zimní měsíce a mráz. Ideálně by čerpadlo mělo být součástí kryté vodárny, aby se zabránilo zmrznutí. U běžných čerpadel je vhodné je na zimu vypnout a řádně vysušit.

Užitková voda
Güde GHWA 1100.1 VF
zahradní čerpadlo typ vody
ponorné pitná voda
povrchové pitná a užitková voda
se sacím košem užitková voda
litinové, robustní splašková voda

Používání

Zohlednit je nutné také frekvenci používání zahradního čerpadla. Především pak jestli jej využijete párkrát do roka, nebo poběží v podstatě každý den. Dle toho se také liší konkrétní typ zahradních čerpadel.

 • občasné využití: zahradní čerpadla s plastovou či nerezovou konstrukcí
 • zásobování vodou, celoroční provoz: zahradní čerpadla s domácí vodárnou

Napájení

Obvykle jsou zahradní čerpadla spjata s elektrickým motorem, který však vyžaduje vždy přívod elektrického proudu. Existují však alternativy pro případ, že v daném místě přívod elektrického proudu není. Sáhnout lze po zahradních čerpadlech s ruční pumpou, nebo po modelech s benzínovým či dieselovým motorem.

Ceny

 • Cenově nejdostupnější jsou zahradní čerpadla pro domácí zavlažování, například značek Gardena či Güde, jejichž modely pořídíte již od zhruba 1 000 Kč.
 • Zhruba od 2 000 Kč již objevíte výkonnější modely s nerezovou konstrukcí, například od značky Verke.
 • Pakliže hledáte zahradní čerpadlo pro celoroční provoz, musí být označováno za domácí vodárnu a v tomto případě se ceny pohybují zhruba od 3 000 Kč výše.

Otázky a odpovědi

Jakou vodu lze zahradními čerpadly přečerpávat?

Zahradními čerpadly můžete čerpat jak vodu čistou, kam spadá pitná i užitková, tak vodu splaškovou, která může být velmi znečištěná. Liší se však druhy zahradních čerpadel. Znečištěnou vodu zvládají například kalová čerpadla se sacím košem, který větší nečistoty zachytí.

Lze zahradní čerpadlo využívat pro celoroční provoz?

Specifická zahradní čerpadla jsou připravena i pro každodenní provoz, ať je léto nebo zima. Například pokud dopravují vodu na vaši chatu či chalupu. V zimních měsících je však nutné myslet na možnost zamrznutí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vodní automat
Kvalitní
Užitková voda
Image
Produkt
Metabo HWA 3500 Inox
GARDENA 6000 / 6E LCD inox 1760-20
Güde GHWA 1100.1 VF
Cena ca. 4 500 CZK ca. 10 100 CZK ca. 3 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.