Zahradní houpačka

Zahradní houpačky pro děti, rodiny i páry. Vyberte si.

 
 
ca. 5 400 CZK
 
 
 
 
 

Jak vybrat zahradní houpačku

Letní měsíce doslova lákají k trávení volného času na zahradě. Ať už relaxujete čtením dobré knihy, pozorováním západu slunce nebo hvězd na noční obloze či si užíváte příjemných chvil s rodinou a přáteli. Napadlo vás někdy, zpříjemnit si oblíbené aktivity pobytem na houpačce či snad v houpací síti? Věříme, že si přijdou na své i pracující členové rodiny, ať už pracují z domova anebo si chtějí po práci odpočinout.

Druhy zahradních houpaček

Na českém trhu najdete několik typů zahradních houpaček, které se budou lišit velikostí, materiálem, nosností, kvalitou zpracování ale i cenou.

Dětské zahradní houpačky

V žádném případě nesmíme zapomenout i na malé ratolesti, kteří jsou již od útlého dětství zvyklí na mírné houpaní, i když v náručí či kočárku. Doufáme, že i s pořízením houpačky jim vykouzlíte úsměv na rtech.

Pro jednoho
ROJAPLAST zahradní ratanová houpačka BOGOTA černá

U dětských houpaček je třeba vybírat konkrétní model s ohledem na věkovou kategorii. Většině z vás se jistě vybaví klasická dřevěná houpačka s barevnými doplňky s bezpečnostní zarážkou proti vypadnutí. Posledních pár let se však na trhu objevují i plastové houpačky, které jsou již dnes velmi kvalitní a mají speciální UV filtr, aby nedocházelo k uvolňování nebezpečných látek. Rovněž jsou vybaveny bezpečnostním pásek, který zabrání vyklouznutí.

Montáž je jednoduchá, stačí mít jen k dispozici kovové či silné dřevěné sloupky. Nebo pokud máte na zahradě zdravý urostlý strom, jistě můžete houpačku zavěsit i na něj, ale pozor na okolní větve. Prvním bezpečnostním opatřením je zcela jistě volný prostor kolem, aby nedošlo k úrazu.

Houpací síť

Dalším výborným pomocníkem k relaxaci je houpací síť. Někdy také nazývaná jako hamaka. Nové moderní houpací sítě, jsou již dodávány i se speciálními stojany, nemusíte tedy věšet hlavu, jestliže nemáte na zahradě dostatek stromů k zavěšení.

Pro dva
Houpačka Wörthersee Kateřina

Pohodlnější lenošení vám také zajistí výrobní materiál. Stále sice můžete vybírat z klasických sítích s oky, ale lepšího odpočinku si dopřejete zcela jistě s celistvým materiálem. Vyrábí se i rodinné houpací sítě, abyste předešli sporům, kdo bude zrovna síť využívat.

Rodinná zahradní houpačka

Rodinná zahradní houpačka je asi nejideálnějším doplňkem vaší zahrady. Pokud si vyberete dostatečně velkou houpačku, můžete na ní trávit čas s dětmi či přáteli. Z výše uvedených typů je nejdražší, nicméně poskytne vám největší pohodlí a proto se ji budeme v dnešním článku věnovat nejvíce.

Stále oblíbenějšími jsou už i závěsné houpačky pro jednoho člověka, které jsou vyráběny i do interiéru. Na první pohled jsou jistě zajímavým kouskem, ale pokud byste je chtěli pořídit pro každého člena domácnosti, zaberou skoro stejně místa jako velké houpačky. Proto i z hlediska praktičnosti dáváme přednost právě těm rodinným.

Ratanová
HAPPY GREEN Houpačka zahradní ratanová CAPRI
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena

Nosnost

Nejdůležitějším parametrem při výběru je nosnost houpačky. Záleží na tom, zda chcete pořídit houpačku pouze pro děti anebo na ni plánujete sedět s celou rodinou. V prvním případě postačí houpačka s nosností okolo 40 – 60 kg. Pro všechny členy domácnosti počítejte orientačně s nosností od 250 kg, v závislost však na hmotnosti rodinných příslušníků. Vždy je však lepší volit více, než méně.

Rozměry a hmotnost

Rozměry zahradní houpačky úzce souvisí s nosností, ale i s volným prostorem, který máte na svém pozemku či balkóně k dispozici. Určitě se vám při pojmu zahradní houpačka vybaví klasický typ se stříškou, ale nyní jsou k dostání i takové, které mají boční stěny.

Ale zpět k rozměrům. Velké zahradní houpačky mohou dosahovat rozměrů 2 metry na výšku i šířku a 1,5 metru na délku. Oproti tomu lze sehnat i malé houpačky, které mohou mít délku kolem jednoho metru a výšku do 1,5 m. Nesmíte však zapomínat, že při houpání potřebujete daleko více prostoru dopředu i dozadu.

Levná a kvalitní
Happy Green Zahradní houpačka Stripy II

Hmotnost není příliš důležitý parametr, jde spíše o celkovou stabilitu. Nicméně levnější kovové modely dosahují hmotnosti kolem 30 kilogramů. Dřevěná konstrukce může dosahovat váhy až 50 kilogramů.

Materiál

Mimo základní materiály, kterými jsou dřevo a kov, lze pořídit i kombinaci. My Vám však nabízíme srovnání mezi dřevem a kovem a jejich výhody a nevýhody použití.

Typ materiálu Výhody Nevýhody
Dřevo Ideálně zapadne do přírody Vyšší cena
  Vysoká nosnost Náročná údržba
  Dlouhá životnost  
  Stabilnější  
Kov Nenáročná údržba Nutno dbát na pevnější konstrukci
  Modernější design  
  Nízká cena  

Výjimečně můžete narazit i na plastové provedení, ale jedná se spíše o umělý ratan, který si v poslední době získává více na své popularitě. Jeho velkou výhodou je stabilita, vysoká odolnost a téměř žádná údržba. Zároveň jej pouhým okem nerozeznáte od pravého ratanu a ušetříte i vaši peněženku.

Dřevěná
LUISA houpačka – FSC

Vzhled a design

Celkový design houpačky záleží na každém z vás. Důležité je však vybrat takovou houpačku, která dokonale zapadne do vaší zahrady, nebude rušivým elementem a zároveň vám zajistí dostatečný odpočinek, o kterém sníte již při odchodu z práce. Proto je dobré také sledovat šířku sedací plochy, tak aby byla pohodlná pro všechny členy domácnosti.

Nepříznivé počasí snižuje hodnotu houpačky. Budete-li se tedy rozhodovat mezi dvěma typy, z nichž jeden bude mít stříšku, zcela jistě si vyberte přesně takovou houpačku. Nejenže můžete alespoň částečně zabránit nežádoucímu promočení sedáku a jiného textilního materiálu, ale lze jej ochránit i před slunečními paprsky, které způsobují vyblednutí textilie a vy také jistě ocení kousek stínu na vaši zahradě.

Ještě se na moment však vrátíme k oněm textiliím. Některé zahradní houpačky jsou dodávány již s čalouněním. Nezapomeňte si je však řádné zkontrolovat, někteří výrobci mají tendenci na této části šetřit. Ale jak jsme již zmínili, povrch musí být příjemný na posezení a také schopný určitou dobu odolávat přírodním vlivům. Měl by odolat i vašemu mazlíčkovi, pokud jej zrovna nebude chtít roztrhat na kousky.

Rozkládací
Zahradní houpačka BARCELONA rozkládací hnědá V-GARDEN

Víte, že…?

Jestliže vás během léta obtěžuje nežádoucí hmyz, mezi doplňky k houpačkám můžete sehnat také moskytiéru a v klidu si vychutnat třeba i ovocný sladký koktejl.

Rozkládací zahradní houpačky

Samostatnou kapitolou jsou houpačky s rozložitelným sedákem. Oceníte jej v případě, pokud bude houpačku využívat celá rodina najednou. Ale pozor! Jakmile jde sedák rozložit, je třeba, aby byla konstrukce dostatečně vyvážená i pro toto provedení. Můžete pak klidně strávit letní noc pod širákem.

Údržba a uskladnění

Jak jste se již dnes dočetli, zvýšenou údržbu je třeba věnovat dřevěné konstrukci. Vždy bude záležet na typu dřeva, ale mezi základní péči jistě patří impregnace, moření či speciální nátěry, ať už to bude barva či průhledný lak. Kovová houpačka stačí občas otřít navlhčeným hadříkem.

Měkoučká
Zahradní houpačka SAN DIEGO

Zahradní houpačka nejvíce poslouží od jara do teplé části podzimu, ale v zimě je dobré ji uskladnit ideálně do suchých prostor. Zajistíte ji tak delší životnost. Při demontáži vždy postupujte od vrchu, tedy od stříšky.

Víte, že…?

Při každém rozložení houpačky ztrácejí jednotlivé části v místech spojů svoji povrchovou úpravu. Abyste zamezili korozi, doporučujeme věnovat těmto částem dostatečnou péči a připravit je na následnou jarní montáž.

Pokud nedisponujete volným prostorem, kam byste mohli zahradní nábytek umístit, postačí vám dostatečně velká plachta. Uvolněte stříšku a zakryjte houpačku. Vyvarujte se však zakrytí, pokud je houpačka mokrá, mohla by pod plachtou plesnivět a bobtnat, zejména ta dřevěná.

Silná a stabilní
MILANO houpačka 01090-06

Nejznámější značky

  • ROJAPLAST: Ačkoli si můžete myslet, že tato značka nabízí pouze plastové produkty, není tomu tak. V jejím sortimentu najdete zahradní nábytek i z kovu, dřeva a umělého ratanu. Jedná se o českou značku, které spolupracuje s mezinárodními společnostmi a dodává zboží do velkých hobby marketů. Disponuje pouze jednou kamennou prodejnou v Kolíně.
  • V-GARDEN: Opět česká značka, která se zaměřuje na výrobu zahradního nábytku, ale i elektrického nářadí. Rovněž svým prostřednictvím nabízí k prodeji i produkty velkých světových značek.
  • Dajar: Polská značka, která si své jméno získala i ve střední Evropě. V jejím sortimentu naleznete produkty jednak pro zahradu, ale i interiér domu.

Cena

Cena do 999 Kč

V této nejnižší cenové kategorii pořídíte houpací síť pro jednoho člena domácnosti. Budete k tomu však potřebovat dva urostlé a zdravé stromy, abyste jej měli kam zavěsit, jelikož za stojan si budete muset připlatit.
Na své si zde přijdou i rodiče, kteří chtějí pořídit dětem jejich vlastní houpačku, ovšem také bez závěsného aparátu, za to v několika barevných provedení, které se jistě vaším malým ratolestem budou líbit.

Cena od 1 000 Kč do 4 999 Kč

Ideální pro ty z vás, kterým postačí houpačka pro tři osoby s maximální nosností do 250 kg. Většina typů je bez textilních podušek, proto je třeba počítat i s dalšími náklady pro příjemné posezení. Počítejte s kovovou konstrukcí, nebo kombinací, kdy je sedací část tvořena ze dřeva.

Cena od 5 000 Kč do 9 999 Kč

Fanoušci přírodních materiálů si zde přijdou na své. Budete si moci pořídit kvalitní dřevěné houpačky s měkkým polstrováním s nosností 300 kg a rozložitelným lůžkem. Ačkoli by se na houpačku vešli klidně i čtyři osoby, pokud by splňovali maximální nosnost, výrobci i tak uvádí kapacitu pouze pro tři osoby.
Pořídit můžete i samostatné závěsné křeslo pro jednu osobu s nosností do 115 kg, které svým vzhledem připomíná vajíčko.

Cena nad 10 000 Kč

Zde potěšíme milovníky designu a umělého ratanu v přírodních odstínech v kombinaci s kovovou ocelovou konstrukcí. Součástí houpaček jsou kvalitní měkké polštářky s odolným povrchem pro příjemné posezení. Díky spojení s plastovým materiálem jsou tyto produkty lehčí než dřevěné, ale zajišťují dostatečně bezpečnou stabilitu.

Nomination
Pro jednoho
Pro dva
Ratanová
Levná a kvalitní
Dřevěná
Rozkládací
Měkoučká
Silná a stabilní
Image
Product
ROJAPLAST zahradní ratanová houpačka BOGOTA černá
Houpačka Wörthersee Kateřina
HAPPY GREEN Houpačka zahradní ratanová CAPRI
Happy Green Zahradní houpačka Stripy II
LUISA houpačka – FSC
Zahradní houpačka BARCELONA rozkládací hnědá V-GARDEN
Zahradní houpačka SAN DIEGO
MILANO houpačka 01090-06
Druh materiálu
ratan
dřevo
ocel
kov, textil
dřevo
kov
kov
kov
Nosnost
150 kg
250 kg
260 kg
220 kg
270 kg
300 kg
240 kg
300 kg
Výška
164 cm
173 cm
153 cm
170 cm
201 cm
Šířka
150 cm
117 cm
170 cm
130 cm
201 cm
Cena     ca. 5 400 CZK          
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena