Nejlepší zahradní oblouky 2024 a jak vybrat

Zahrada jako z pohádky.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Garden King Zahradní oblouk
89 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zahradní oblouk

 • Zahradní oblouky zdobí nejednu zahradu nebo chalupu.
 • Oblouk může tvořit nejen dekoraci, má ale i svoje praktické využití nebo je součástí oplocení pozemku, kdy tvoří vstupní bránu.
 • Zahradní oblouky můžete umístit kamkoli do prostoru.
 • Prostor malé zahrady opticky zvětší, větší zahradu rozdělí na několik částí.

Zahradní oblouk - náš výběr

Zahradní oblouky na růže

Zahradní oblouky s brankou

Zahradní oblouky s lavičkou

Zobrazit kompletní nabídku zahradních oblouků

Jak vybrat zahradní oblouk

 • Zahradní oblouky zdobí nejednu zahradu nebo chalupu.
 • Oblouk může tvořit nejen dekoraci, má ale i svoje praktické využití nebo je součástí oplocení pozemku, kdy tvoří vstupní bránu.
 • Zahradní oblouky můžete umístit kamkoli do prostoru.
 • Prostor malé zahrady opticky zvětší, větší zahradu rozdělí na několik částí.

Typ konstrukce

Zahradní oblouk je k dostání v různých materiálech, přičemž největší výběr nabízejí oblouky vyrobené z kovu. Kov ale není jediný materiál, zvolit můžete zahradní oblouk vyrobený ze dřeva nebo plastu. Všechny typy nabízejí vysokou kvalitu, odolnost vůči rozmarům počasí, a také dlouhou životnost.
Konstrukce oblouků jsou kovové, dřevěné, ale i plastové.

MateriálDetail
KovKované oblouky jsou velmi populární, jsou nabízeny v klasickém nebo elegantním provedení. Díky velkému výběru je možné umístit je na jakýkoliv typ zahrady. Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost, minimální údržba, bytelná konstrukce a také možnost nechat oblouk instalovaný celoročně, protože vydrží bez úhony jakékoliv počasí.
DřevoDřevěné oblouky jsou také velmi populární a lze je nechat v zahradě po celý rok. Nevýhodou těchto oblouků je nutnost minimálně jednou ročně oblouk natřít ochranným nátěrem, který zvýší jeho životnost. V zimních měsících je vhodné oblouk obalit jakýmkoliv ochranným obalem, aby nebyl zbytečně vystaven vlivu počasí. Dřevěný oblouk si můžete pomocí různých návodů vyrobit svépomocí doma.
PlastPlastové oblouky jsou vyrobeny z konstrukce z plastových trubek. Tyto oblouky nejsou tak bytelné jako předchozí dva typy, jejich výhodou je to že jdou snadno sestavit a rozebrat. Plastové oblouky je nutné na zimu uskladnit v domě, protože plast není schopen tolerovat nízké teploty.
Zahradní oblouk s růžemi

Zahradní oblouk je krásná stylová dekorace, iStock / Rrrainbow

Pergola

Pergola je lehká okrasná stavba umístěná obvykle na zahradě. Jedná se často o dřevěné loubí složené z volně stojících sloupů, což jsou nejčastěji trámy, nahoře propojené. Užívá se jako ozdobný prvek zejména pro růst popínavých rostlin, které vytvoří nad prostorem pod pergolou zastřešené místo vhodné pro posezení a odpočinek osob.

Pergola může být vhodným architektonickým doplňkem k dalším stavbám, jako jsou zahradní altány nebo otevřené verandy. Stejně jako zahradní oblouk jsou pergoly vyráběny z kovu nebo dřeva a stejně jako oblouk může pergola poskytovat oporu popínavým rostlinám,

Výška a ukotvení

Zahradní oblouk
Garden King Zahradní oblouk

Oblouky se vyrábí ve výšce okolo 2 metrů. Lze zakoupit varianty od 190 – 230 cm. Výšku oblouku volte tak, abyste pod nimi mohli pohodlně procházet.

Ukotvení

Zahradní oblouky lze snadno ukotvit do země, nemusíte se bát žádné složité instalace nebo zdlouhavého betonování základů. Kovové oblouky jednoduše zapíchnete, protože je jejich spodní část vybroušena do ostré špičky. Stabilita a pevnost ukotvení je pak závislá na kvalitě zeminy, která je ve vaší zahradě.

Součástí některých oblouků je například lavička, která zajišťuje stabilitu oblouku bez nutnosti ukotvení do země. Díky lavičce můžete relaxovat obklopeni květinami, ale musíte počítat s včelami, které budou rozkvetlé květy lákat.

Zahradní oblouky na růže
tectake 400767 zahradní oblouk na růže - zelená

Součástí dřevěných oblouků pak mohou být například dva velké květináče, které vytváří potřebnou zátěž, která oblouk udrží na místě. Varianty, které není nutné pevně ukotvit do země, můžete libovolně přenášet nebo na zimu uskladňovat v domě.

Dekorativní oblouk

Zvolit si můžete velikost, materiál i způsob ukotvení, iStock / ake1150sb

Cena

Zahradní oblouky je možné zakoupit v mnoha hobbymarketech, objednat je můžete i přes internet. Vybírejte výrobky u prověřených výrobců, ty budou zárukou dobré stability, dlouhé životnosti a stoprocentní funkce: Medora, Goleto, vida XL.

 • Od 500 Kč – 1 500 Kč jednoduché kovové oblouky na zapíchnutí do země, vhodné pro všechny pnoucí rostliny. Díky pevné kovové konstrukci je vysoce stabilní a odolný vůči nepřízni počasí.
 • Od 1 500 – 3 000 Kč – mnoho typů zahradních oblouků jak kovových nebo dřevěných. Kovové oblouky mohou být různě zdobené, dřevěné jsou vyrobené z bambusu nebo třeba borového dřeva.
 • Od 3 000 – a více – cena oblouků se může šplhat až k 10 000 Kč. V této kategorii najdete krásně propracované oblouky s brankou nebo lavičkou, dřevěné jsou opatřeny velkými květináči.

Víte, že…?

Zahradní oblouk nemusí zdobit pouze okrasné rostliny, mohou ho obrůstat také ty užitkové, Dařit se zde bude také vinné révě, maliníku nebo ostružníku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zahradní oblouk?

Rostliny, které obloukem prorůstají, mají poměrně velkou váhu, a je tedy při výběru vhodného oblouku nutno především zohlednit typ konstrukce. Ať už vyberete jakýkoliv materiál, mějte na paměti, že oblouk musí být bytelný a musí mít možnost pevného ukotvení k zemi.

Jaké rostliny k oblouku vybírat?

Při volbě vhodné rostliny musíte zohlednit umístění oblouku, kvalitu půdy, orientaci vůči světovým stranám, délku slunečního záření apod. Vhodné jsou všechny typy popínavých rostlin. Zahradní oblouk často zdobí růže, břečťan, zimolez, klematis, hrachor vonný, okrasné fazole, vistárie, zlatý déšť a jiné.
Zobrazit kompletní nabídku zahradních oblouků