Jak vybrat zahradní sprchu
- Před samotným nákupem vyberte pro solární sprchu vhodné místo.
- S výběrem vhodného místa pro vaši zahradní sprchu souvisí i systém odvodnění. Když se budete sprchovat, voda musí mít kam odtéci, aby nedocházelo k vytváření kaluží.
- Zahradní sprchy mohou být pevné i přenosné.
- Solární sprcha vás příjemně překvapí svojí snadnou údržbou.
Zahradní sprcha - náš výběr
Zahradní sprchy se zásobníkem
Zahradní sprchy na hadici
Skládací zahradní sprchy
Jak vybrat zahradní sprchu
Na co se zaměřit
V první řadě vyberte typ sprchy, který vám bude vyhovovat. Najděte vhodné místo a zaměřte se také na objem nádoby na vodu. Před samotným nákupem nezapomeňte zkontrolovat kvalitu použitých materiálů. V neposlední řadě bude pro mnohé z nás hrát roli i designové provedení.
Typ sprchy
V současné době si na trhu můžete vybrat ze dvou základních provedení. Jedná se o pevně stojící a přenosné sprchy. Každé z těchto zařízení má své výhody i nevýhody, stejně tak se liší jejich využití.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Přenosné | Lehká konstrukce, snadná manipulace i instalace | Malý objem nádrže na vodu |
Pevně stojící | Pevná kontrukce, větší objem nádrže na vodu | Obtížnější instalace, nemobilní |
Přenosné sprchy
Instalace těchto sprch je mnohem jednodušší než tomu je u pevných zařízení. Stačí napojit hadici na lehkou konstrukci a sprcha je na světě. Lze ji umístit kdekoliv na trávníku i přenášet po zahradě. Pozor na plýtvání s vodou!
Výrobci doporučují pouze krátké studené spršky pro osvěžení. Populární jsou hlavice s regulovatelnou intenzitou proudu a také nejrůznější materiály pevných ramen, podstavců i zásobníků.
Velké oblibě se v posledních letech těší přenosné solární sprchy se zásobníkem vody a spirálovým solárním absorbérem. Ve všech případech bychom neměli zapomínat na vývod vody na zahradu a na již zmíněný odtok vody. Zvláště, pokud se poté rozhodnete umístit sprchu na pevné místo.
Nejlepší je protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem, na zimu pak sprchu uklidíte a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.
Pevně stojící sprchy
Pevné sprchy mohou mít mnoho podob. Od těch celokovových, až po dřevěné designové kousky. Instalují se do pevné podložky. Může to být beton, zámková dlažba nebo do trávníku či dřevěné terasy zapuštěný betonový patník o rozměrech minimálně 15 x 15 cm. Sprcha se následně napojí na připravený pevný přívod vody nebo zahradní hadici. Zásadní rozdíl mezi jednotlivými modely je v nárocích uživatele a jeho finančních možnostech.
Tip: Dražší, obvykle pevně stojící, modely nabízejí navíc speciální ventily umožňující snadnou očistu nohou. Díky tomu bez problémů omyjete celé tělo, aniž byste museli cákat hubicí všude kolem sebe.
Kromě výše zmíněných základních modelů existují ještě turistické sprchy. Fungují na principu lehké černé nádoby s malou hubicí. Můžete ji pohodlně umístit do batohu či příručního zavazadla. Poskytují tak zaručené osvěžení po náročném dni na cestách, přitom je v batohu díky jejich váze pomalu ani necítíte.
Umístění
Před pořízením zahradní sprchy si dobře promyslete, na jaké místo ji umístíte. Přístup do sprchy musí být bezproblémový, současně nesmí narušit pohyb po zahradě nebo kolem bazénu. Je-li to možné, sprchu nainstalujte ke stěně, k plotu, či do rohu zahrady.
Zahradní sprchy využívají ohřevu vody pomocí slunečních paprsků. Z toho vyplývá, že na sprchu, respektive nádrž na vodu, musí svítit slunce v co největší míře. Vyhlédněte si na zahradě takové místo, kde slunce svítí nejdéle, vyhněte se zastíněným prostorům nebo volným plochám pod vzrostlými stromy. V některých částech zahrady může svítit slunce spíše dopoledne, jinde zase odpoledne. Máte-li na výběr, rozhodněte se podle toho, jestli se chcete sprchovat spíše v dopoledních, či odpoledních hodinách. Čím dříve na zahradní sprchu začne slunce svítit, tím dříve bude voda ohřátá a připravena ke sprchování.
Systém odvodnění
S výběrem vhodného místa pro vaši zahradní sprchu souvisí i systém odvodnění. Když se budete sprchovat, voda musí mít kam odtéci, aby nedocházelo k vytváření kaluží. Při umístění na trávník nemusíte odvodnění při občasném používání řešit, voda se jednoduše vsákne do půdy. Při častějším používání může dojít k podmáčení trávníku. Pokud budete zahradní sprchu instalovat na pevnější podklad nebo bude využívána ve větší intenzitě, musíte myslet kvalitní systém odvodnění.
Na trhu naleznete hned několik systémů přímo navržených pro venkovní použití. Příkladem mohou být venkovní podlahové žlaby od českého výrobce sanitární techniky Alcaplast. Jsou vybaveny roštem, vypadají dobře na pohled a zvládnou bez problémů odvést i větší množství vody, což jistě oceníte při vydatnějších deštích. Žlaby se snadno napojí na systém kanalizace a zajistí bezproblémový odtok vody.
Dalším možností je použití podlahových vpustí, které se zabudují do podlahy venkovní sprchy a v kombinaci se systémem potrubí odvedou vodu do kanalizace. Při výběru si dejte pozor na to, aby byly určeny pro venkovní použití. Musí být vybaveny suchým západkovým uzávěrem, který odolá i mrazům a bez poškození vydrží venku i během zimy.
Objem nádrže na vodu
Velký význam má i velikost nádoby na vodu. Solární sprchy mají objem 8 l až 75 l. Objem nádrže by měl odpovídat charakteru použití a množství osob, které ji budou obvykle využívat. V případě, že bude sprchu využívat více lidí, doporučujeme zvolit objem nádrže alespoň 20 litrů.
Přehled nejčastějších objemů spolu s popisem činností, pro něž jsou vhodné naleznete v následující tabulce:
Množství vody | Využití | |
---|---|---|
Do 15 litrů | Opláchnutí před vstupem a po výstupu z bazénu, opláchnutí drobných nečistot | |
15-30 litrů | Sprchování více osob cca 15 minut | |
Na 30 litrů | Nepřetržité mytí více osob po dobu nejméně 15 minut |
S větším objemem samozřejmě roste i cena těchto sprch. Počítat musíte i s tím, že s rostoucím množství vody roste i čas potřebný pro ohřátí vody na požadovanou teplotu.
Materiál
Pro výrobu zahradních sprchu se nejčastěji uplatňuje hliník a plast. Oba materiály mají své výhody a nevýhody, ale funkčnost výrobku v zásadě významně neovlivňují.
Plastové sprchy bývají levnější. Obvykle se vyznačují nižší hmotností a snadnější přenosností. Na druhé straně však musíte počítat s tím, že plast má vlivem horka tendenci měnit své vlastnosti. V extrémním případě může dojít i k jeho deformaci.
Hliník je odolný vůči jakýmkoliv vlivům počasí. Díky použití odlehčených slitin není až takový problém přenést jej z místa na místo. Zásadní je však výrazně vyšší pořizovací cena.
Design
Říkáte si, že u tohoto typu zařízení není příliš prostoru na experimenty? Opak je pravdou. Solární sprchy si zakládají na kvalitním designu, aby esteticky zapadly do zahrady či vhodně doplnily bazén či koupací jezírko.Na trhu naleznete celou řadu různých designových provedení a hlavní pozornost bývá věnována hubicím, které jsou různorodě tvarovány. Vybírat si můžete z hranatých, kulatých, ale i jiných tvarů.
Údržba
Solární sprcha vás příjemně překvapí svojí snadnou údržbou. V zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie.Výskytu a množení nežádoucích bakterií i řas snadno zamezíte pravidelnou výměnou vody v zásobníku. Doporučujeme také alespoň jednou za dva dny nechat kompletně protéct celou sprchu.
Máte-li tvrdou vodu, je vhodné sprchovou hadici dostatečně pročišťovat a zbavovat vápenatých nánosů, např. využitím octa, jedlé sody či chemických prostředků.
Příprava na zimu
Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím. Přívod vody uzavřete a vypusťte, sprchu demontujte a uložte k přezimování na suchém místě. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen, který snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody.
Příprava na sezónu
Tělo sprchy zbavte kalciových usazenin (stačí otřít měkkým naolejovaným hadříkem, použijte běžný olejový sprej na nerez). Důkladně vyčistěte ústí potrubí od písku, prachu a jiných nečistot, jinak hrozí zanesení a zničení kartuší.
Celoroční užívání
Chcete si užívat venkovní saunu, bazén či vířivku celoročně? Pak nebude stačit pouhé napojení na teplou vodu. Hledáček při výběru zaměřte na venkovní sprchy s celoročním provozem vybavené nezámrzným systémem. Tato zařízení jsou automaticky elektricky vyhřívána, kdykoliv teplota klesne pod 3°C (stejně jako zadní okno auta), to zajistí funkčnost 365 dní v roce až do teploty -30°C. Nutné je však připojení vytápěcího kabelu k vodovodnímu řadu.
Domácí výroba
Jestliže se řídíte heslem “šikovné české ručičky” a patříte mezi kutily, můžete se pustit do stavby vlastní zahradní sprchy. Na internetu k tomu naleznete řadu návodů. Pro nejjednodušší model vám postačí jakákoliv zahradní hadice a sprchový nástavec.
Domácí zahradní sprchu tvoří tři konstrukční celky:
- nádrž na vodu
- prostor pro sprchování
- nosná konstrukce sprchové hlavice a nádrže
Nádrž na vodu snadno vyrobíte ze sudu nebo jiné objemnější plastové nádoby. Nádrž se zavěsí do horní části bytelné kovové nosné konstrukce. Horní část se plní hadicí z čerpadla či vodovodního řádu a v dolní části má otvor pro připojení hadice ke sprchové hlavici. Konkrétní podoba závisí zcela na vaší představivosti. I v případě stavby domácí zahradní sprchy ale nepodceňte důležitost kvalitního odvodnění.
Cena
Nejlevnější solární sprchy (zpravidla ty přenosné, plastové) pořídíte již kolem dvou tisíc korun. Ty s větším objemem zásobníku na vodu, moderním a nadčasovým designem pak i za několik desítek tisíc.
Dražší modely solárních sprch nabízení objem nádrže až 40 litrů a také ve většině případů i velmi praktický kohoutek na nohy.
Výhody
O vlastnostech zahradních sprch již víte, pojďme si shrnout výhody, které vám může solární zahradní sprcha přinést:
- úspora energie (teplá voda díky sluneční energii)
- náhrada za klasickou sprchu
- správná hygiena při používání bazénu, úspora “chemikálií” na čištění bazénu
- skvělá alternativa bazénu
- nízká pořizovací cena
- rychlé osvěžení
- dražší modely s možností regulace teplé vody