Zahradní sprcha

Osvěžení kdykoliv si vzpomenete.

ca. 800 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 9 700 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 28 300 CZK

Jak vybrat zahradní sprchu

 • Před samotným nákupem vyberte pro solární sprchu vhodné místo.
 • S výběrem vhodného místa pro vaši zahradní sprchu souvisí i systém odvodnění. Když se budete sprchovat, voda musí mít kam odtéci, aby nedocházelo k vytváření kaluží.
 • Zahradní sprchy mohou být pevné i přenosné.
 • Solární sprcha vás příjemně překvapí svojí snadnou údržbou.

Na co se zaměřit

V první řadě vyberte typ sprchy, který vám bude vyhovovat. Najděte vhodné místo a zaměřte se také na objem nádoby na vodu. Před samotným nákupem nezapomeňte zkontrolovat kvalitu použitých materiálů. V neposlední řadě bude pro mnohé z nás hrát roli i designové provedení.

Typ sprchy

V současné době si na trhu můžete vybrat ze dvou základních provedení. Jedná se o pevně stojící a přenosné sprchy. Každé z těchto zařízení má své výhody i nevýhody, stejně tak se liší jejich využití.

Přenosná
Kärcher 2.645-181.0
Typ Výhody Nevýhody
Přenosné Lehká konstrukce, snadná manipulace i instalace Malý objem nádrže na vodu
Pevně stojící Pevná kontrukce, větší objem nádrže na vodu Obtížnější instalace, nemobilní

Přenosné sprchy

Instalace těchto sprch je mnohem jednodušší než tomu je u pevných zařízení. Stačí napojit hadici na lehkou konstrukci a sprcha je na světě. Lze ji umístit kdekoliv na trávníku i přenášet po zahradě. Pozor na plýtvání s vodou!

Výrobci doporučují pouze krátké studené spršky pro osvěžení. Populární jsou hlavice s regulovatelnou intenzitou proudu a také nejrůznější materiály pevných ramen, podstavců i zásobníků.

Velké oblibě se v posledních letech těší přenosné solární sprchy se zásobníkem vody a spirálovým solárním absorbérem. Ve všech případech bychom neměli zapomínat na vývod vody na zahradu a na již zmíněný odtok vody. Zvláště, pokud se poté rozhodnete umístit sprchu na pevné místo.

Ekologický ohřev
MARIMEX 10992037 UNO 20 l

Nejlepší je protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem, na zimu pak sprchu uklidíte a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.

Pevně stojící sprchy

Pevné sprchy mohou mít mnoho podob. Od těch celokovových, až po dřevěné designové kousky. Instalují se do pevné podložky. Může to být beton, zámková dlažba nebo do trávníku či dřevěné terasy zapuštěný betonový patník o rozměrech minimálně 15 x 15 cm. Sprcha se následně napojí na připravený pevný přívod vody nebo zahradní hadici. Zásadní rozdíl mezi jednotlivými modely je v nárocích uživatele a jeho finančních možnostech.

Tip: Dražší, obvykle pevně stojící, modely nabízejí navíc speciální ventily umožňující snadnou očistu nohou. Díky tomu bez problémů omyjete celé tělo, aniž byste museli cákat hubicí všude kolem sebe.

Luxusní
FORMIDRA COBRA

Kromě výše zmíněných základních modelů existují ještě turistické sprchy. Fungují na principu lehké černé nádoby s malou hubicí. Můžete ji pohodlně umístit do batohu či příručního zavazadla. Poskytují tak zaručené osvěžení po náročném dni na cestách, přitom je v batohu díky jejich váze pomalu ani necítíte.

Umístění

Před pořízením zahradní sprchy si dobře promyslete, na jaké místo ji umístíte. Přístup do sprchy musí být bezproblémový, současně nesmí narušit pohyb po zahradě nebo kolem bazénu. Je-li to možné, sprchu nainstalujte ke stěně, k plotu, či do rohu zahrady.

Zahradní sprchy využívají ohřevu vody pomocí slunečních paprsků. Z toho vyplývá, že na sprchu, respektive nádrž na vodu, musí svítit slunce v co největší míře. Vyhlédněte si na zahradě takové místo, kde slunce svítí nejdéle, vyhněte se zastíněným prostorům nebo volným plochám pod vzrostlými stromy. V některých částech zahrady může svítit slunce spíše dopoledne, jinde zase odpoledne. Máte-li na výběr, rozhodněte se podle toho, jestli se chcete sprchovat spíše v dopoledních, či odpoledních hodinách. Čím dříve na zahradní sprchu začne slunce svítit, tím dříve bude voda ohřátá a připravena ke sprchování.

Velkoobjemová
Hawaj 70558 Alu 40l

Systém odvodnění

S výběrem vhodného místa pro vaši zahradní sprchu souvisí i systém odvodnění. Když se budete sprchovat, voda musí mít kam odtéci, aby nedocházelo k vytváření kaluží. Při umístění na trávník nemusíte odvodnění při občasném používání řešit, voda se jednoduše vsákne do půdy. Při častějším používání může dojít k podmáčení trávníku. Pokud budete zahradní sprchu instalovat na pevnější podklad nebo bude využívána ve větší intenzitě, musíte myslet kvalitní systém odvodnění.

Na trhu naleznete hned několik systémů přímo navržených pro venkovní použití. Příkladem mohou být venkovní podlahové žlaby od českého výrobce sanitární techniky Alcaplast. Jsou vybaveny roštem, vypadají dobře na pohled a zvládnou bez problémů odvést i větší množství vody, což jistě oceníte při vydatnějších deštích. Žlaby se snadno napojí na systém kanalizace a zajistí bezproblémový odtok vody.

Dalším možností je použití podlahových vpustí, které se zabudují do podlahy venkovní sprchy a v kombinaci se systémem potrubí odvedou vodu do kanalizace. Při výběru si dejte pozor na to, aby byly určeny pro venkovní použití. Musí být vybaveny suchým západkovým uzávěrem, který odolá i mrazům a bez poškození vydrží venku i během zimy.

Masážní
SLEZÁK RAV Z1220

Objem nádrže na vodu

Velký význam má i velikost nádoby na vodu. Solární sprchy mají objem 8 l až 75 l. Objem nádrže by měl odpovídat charakteru použití a množství osob, které ji budou obvykle využívat. V případě, že bude sprchu využívat více lidí, doporučujeme zvolit objem nádrže alespoň 20 litrů.

Přehled nejčastějších objemů spolu s popisem činností, pro něž jsou vhodné naleznete v následující tabulce:

Množství vody Využití  
Do 15 litrů Opláchnutí před vstupem a po výstupu z bazénu, opláchnutí drobných nečistot  
15-30 litrů Sprchování více osob cca 15 minut  
Na 30 litrů Nepřetržité mytí více osob po dobu nejméně 15 minut  

S větším objemem samozřejmě roste i cena těchto sprch. Počítat musíte i s tím, že s rostoucím množství vody roste i čas potřebný pro ohřátí vody na požadovanou teplotu.

Materiál

Pro výrobu zahradních sprchu se nejčastěji uplatňuje hliník a plast. Oba materiály mají své výhody a nevýhody, ale funkčnost výrobku v zásadě významně neovlivňují.

Plastové sprchy bývají levnější. Obvykle se vyznačují nižší hmotností a snadnější přenosností. Na druhé straně však musíte počítat s tím, že plast má vlivem horka tendenci měnit své vlastnosti. V extrémním případě může dojít i k jeho deformaci.

Hliník je odolný vůči jakýmkoliv vlivům počasí. Díky použití odlehčených slitin není až takový problém přenést jej z místa na místo. Zásadní je však výrazně vyšší pořizovací cena.

Design

Říkáte si, že u tohoto typu zařízení není příliš prostoru na experimenty? Opak je pravdou. Solární sprchy si zakládají na kvalitním designu, aby esteticky zapadly do zahrady či vhodně doplnily bazén či koupací jezírko.Na trhu naleznete celou řadu různých designových provedení a hlavní pozornost bývá věnována hubicím, které jsou různorodě tvarovány. Vybírat si můžete z hranatých, kulatých, ale i jiných tvarů.

Údržba

Solární sprcha vás příjemně překvapí svojí snadnou údržbou. V zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie.Výskytu a množení nežádoucích bakterií i řas snadno zamezíte pravidelnou výměnou vody v zásobníku. Doporučujeme také alespoň jednou za dva dny nechat kompletně protéct celou sprchu.

Máte-li tvrdou vodu, je vhodné sprchovou hadici dostatečně pročišťovat a zbavovat vápenatých nánosů, např. využitím octa, jedlé sody či chemických prostředků.

Příprava na zimu

Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím. Přívod vody uzavřete a vypusťte, sprchu demontujte a uložte k přezimování na suchém místě. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen, který snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody.

Příprava na sezónu

Tělo sprchy zbavte kalciových usazenin (stačí otřít měkkým naolejovaným hadříkem, použijte běžný olejový sprej na nerez). Důkladně vyčistěte ústí potrubí od písku, prachu a jiných nečistot, jinak hrozí zanesení a zničení kartuší.

Celoroční užívání

Chcete si užívat venkovní saunu, bazén či vířivku celoročně? Pak nebude stačit pouhé napojení na teplou vodu. Hledáček při výběru zaměřte na venkovní sprchy s celoročním provozem vybavené nezámrzným systémem. Tato zařízení jsou automaticky elektricky vyhřívána, kdykoliv teplota klesne pod 3°C (stejně jako zadní okno auta), to zajistí funkčnost 365 dní v roce až do teploty -30°C. Nutné je však připojení vytápěcího kabelu k vodovodnímu řadu.

Domácí výroba

Jestliže se řídíte heslem “šikovné české ručičky” a patříte mezi kutily, můžete se pustit do stavby vlastní zahradní sprchy. Na internetu k tomu naleznete řadu návodů. Pro nejjednodušší model vám postačí jakákoliv zahradní hadice a sprchový nástavec.

Domácí zahradní sprchu tvoří tři konstrukční celky:

 • nádrž na vodu
 • prostor pro sprchování
 • nosná konstrukce sprchové hlavice a nádrže

Nádrž na vodu snadno vyrobíte ze sudu nebo jiné objemnější plastové nádoby. Nádrž se zavěsí do horní části bytelné kovové nosné konstrukce. Horní část se plní hadicí z čerpadla či vodovodního řádu a v dolní části má otvor pro připojení hadice ke sprchové hlavici. Konkrétní podoba závisí zcela na vaší představivosti. I v případě stavby domácí zahradní sprchy ale nepodceňte důležitost kvalitního odvodnění.

Cena

Nejlevnější solární sprchy (zpravidla ty přenosné, plastové) pořídíte již kolem dvou tisíc korun. Ty s větším objemem zásobníku na vodu, moderním a nadčasovým designem pak i za několik desítek tisíc.

Dražší modely solárních sprch nabízení objem nádrže až 40 litrů a také ve většině případů i velmi praktický kohoutek na nohy.

Výhody

O vlastnostech zahradních sprch již víte, pojďme si shrnout výhody, které vám může solární zahradní sprcha přinést:

 • úspora energie (teplá voda díky sluneční energii)
 • náhrada za klasickou sprchu
 • správná hygiena při používání bazénu, úspora “chemikálií” na čištění bazénu
 • skvělá alternativa bazénu
 • nízká pořizovací cena
 • rychlé osvěžení
 • dražší modely s možností regulace teplé vody

Otázky a odpovědi

Mají solární sprchy nějaké funkce?

Tyto sprchy žádné další extra funkce spíše nemají, umožňují však přikoupení dalšího příslušenství. Díky mísící baterii můžete nastavit teplotu vody. Koupit můžete i další ventily, které využijete jako oplach na nohy. Praktická je i podložka, díky které nebude v kontaktu se špinavou vodou. Některé sprchy mají také odnímatelné hlavice.

Jsou sprchy výškově nastavitelné?

Velké množství sprch mí výšku pevně danou, a to v rozmezí 200 - 210 cm. Některé sprchy však tuto možnost mají. Díky možnosti nastavení velikosti bude sprchování komfortnější pro menší uživatele.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Přenosná
Ekologický ohřev
Luxusní
Velkoobjemová
Masážní
Image
Produkt
Kärcher 2.645-181.0
MARIMEX 10992037 UNO 20 l
FORMIDRA COBRA
Hawaj 70558 Alu 40l
SLEZÁK RAV Z1220
Cena ca. 800 CZK ca. 2 100 CZK ca. 9 700 CZK ca. 4 800 CZK ca. 28 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.